Čeští pětibojaři jsou i nadále proti navrácení ruských a běloruských sportovců do soutěží
06.04.2023
Stanovisko ČSMP se doporučením MOV mezinárodním federacím umožnit ruským a běloruským sportovcům návrat do soutěží nijak nezměnilo. ČSMP v souladu s postojem vlády ČR, Národní sportovní agentury, Českého olympijského výboru i Ministerstva obrany ČR i nadále nesouhlasí s účastí těchto sportovců na všech mezinárodních sportovních soutěžích.
Rozhodnutí, které by umožnilo jejich start v době trvání válečného konfliktu na Ukrajině, považuje z etických, politických i čistě sportovních důvodů za chybné. „Když se teď omezíme na čistě sportovní hledisko, existují okolnosti, které start Rusů a Bělorusů a zároveň zachování férovosti soutěží prakticky znemožňují,“ je přesvědčen reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. Jako příklad uvádí problematiku antidopingových kontrol. „Posledních čtrnáct měsíců se Rusové a Bělorusové nemohou účastnit mezinárodních soutěží. Z důvodu probíhajícího válečného konfliktu je výrazně omezen pohyb osob do a z Ruské federace. Je proto prakticky nemožné zajistit standardní mezinárodní dopingové kontroly ani monitorovat místa pobytu jednotlivých sportovců tak, jak je to podle pravidel Světové antidopingové agentury (WADA) běžné. Každá mezinárodní sportovní federace má přitom vytipovanou skupinu nejlepších závodníků, na kterou jsou mimosoutěžní kontroly prioritně zaměřeny. Aby byla jistota, že ti nejlepší jsou pravidelně kontrolováni a nepoužívají žádný způsob nepovolených podpůrných prostředků. V této skupině je například Martin Vlach, který má za těch uplynulých čtrnáct měsíců za sebou soutěžních i mimosoutěžních kontrol opravdu mnoho. Žádní Rusové ani Bělorusové ale součástí této skupiny v současné době nejsou. Pokud by teď bylo rozhodnuto, že se Rusové a Bělorusové mají účastnit mezinárodních soutěží, a přitom o nich nejsou v antidopingové oblasti dostupné relevantní informace, bude ta soutěž samozřejmě neregulérní. A znovu podotýkám, že se teď vůbec nebavíme o etickém a politickém rozměru věci.“
Na čtvrtečním setkání s novináři zmínil Jakub Kučera i ryze praktické překážky, které by v případě rozhodnutí o vpuštění ruských a běloruských sportovců do soutěží v kombinaci s povinností dodržet všechna doporučení MOV mohly nastat. „Mám informace od organizátorů největších letošních soutěží, tedy Evropských her v Krakově a mistrovství světa v Bathu, a nedokážu si za aktuální situace, kdy probíhá válečný konflikt, představit, že například do Velké Británie dostane ruský tým vstupní víza. A těžko by tito sportovci plnili i doprovodné podmínky, které MOV stanovil. Například eliminaci vazby na ozbrojené složky. V moderním pětiboji je vazba na armádní struktury, a to nejen v České republice, velmi úzká. Prezident ruské pětibojařské federace Vyacheslav Aminov je členem dozorčí rady CSKA Moskva, což je centrální, armádní, sportovní klub. Přímo se tak podílí na řízení armádního sportu v Ruské federaci.“
Převést zodpovědnost za rozhodnutí o návratu Rusů a Bělorusů na jednotlivé mezinárodní federace bylo podle Kučery od MOV alibistické. „V řadě sportovních federací, kde se rozhodli pro možnost startu Rusů a Bělorusů, třeba v šermu, se aktuálně úplně rozpadá celý soutěžní kalendář. Organizátoři od Německa přes Francii až nejnověji po Polsko a Dánsko se postupně zříkají pořadatelství nejvýznamnějších světových soutěží. Proto myslím, že doporučení MOV bylo nešťastné.“