Čeští moderní pětibojaři na týmovou medaili na mistrovství světa nedosáhli

30.07.2022

Čeští moderní pětibojaři na týmovou medaili na mistrovství světa nedosáhli

Čeští moderní pětibojaři na týmovou medaili na mistrovství světa nedosáhli. Martin Vlach obsadil 12. místo, Ondřej Polívka doběhl na 15. pozici. Jan Kuf po pádu z koně skončil na 18. místě. Mistrem světa se stal olympijský vítěz Brit Joseph Choong.

Výsledky

 

Pozice Čechů po základním šermířském kole nebyla nikterak suverénní. Nejlépe zašermoval s 225 body Jan Kuf. O deset bodů méně měl Ondřej Polívka. Martin Vlach si připsal pouhých 190 bodů. Šance českého týmu na medaili v rámci soutěže družstev byla přesto vysoká. Hned v úvodní jezdecké disciplíně však po pádu Jana Kufa definitivně zhasla. Hrubá jezdecká chyba přišla i přesto, že Honza patří mezi nejlepší pětibojařské jezdce na světě. „Bohužel se to může stát. Škoda, že se mi to děje jen v případě, že jsme zrovna v televizi. Protože to na nás nehází ideální světlo,“ litoval. „Mrzí mě to. Zase po dlouhé době jsme měli šanci bojovat s klukama o medaili v družstvech. A já jsem to pokazil hned na začátku.“ Honza si vylosoval stejného koně, na kterém Filip Houška absolvoval čistou jízdu v nedělní bronzové štafetě. „Tenhle kůň rozhodně nebyl bezproblémový. Ve štafetě jel hezky, ale ten dlouhý parkur už mu úplně neseděl. Hodně pospíchal,“ popisoval český reprezentační trenér Jakub Kučera. Chyba však podle něj byla čistě na Honzově straně. „Výkonnostně byl kůň úplně v pořádku, chyba byla jednoznačně Honzova. Takovou chybu neudělal šest let.“ Ostatně chybu uznal i sám Jan Kuf. „Já jsem tam asi vjel až moc zostra, takže ten kůň udělal velký skok. A protože jsem ho nevzal zpátky, nevyšla pak vzdálenost. Přidupnul si a já jsem šel asi moc tělem dopředu, protože jsem nepočítal s tím, že zastaví. Bohužel jsem nás připravil o tu možnost bojovat o medaili, což mě moc mrzí. Kluci závodili hezky.“ Pád v jezdecké části automaticky znamenal eliminaci a tedy i nulový přísun bodů, což bylo zcela zásadní pro další vývoj soutěže družstev. Češi byli rázem bez šance. Reprezentační kouč navíc dostal informaci o zdravotních problémech Marka Grycze, který měl zítra společně s Veronikou Novotnou nastoupit do smíšené štafety. A tak byl Jan Kuf z individuální soutěže stažen. „V momentě, kdy jsem dostal informaci, že Marek není zdravotně v pořádku, bylo jasné, že zítřejší štafetu půjde Honza. Jsme tu týden ve velkých vedrech a jakákoliv ušetřená energie se může zítra hodit,“ vysvětlil Kučera. „Je to smutné, že jsem to zkazil. Na medaili by to asi nebylo. Přeci jen ti mladí, kteří letos závodí, zvládají nový formát o chlup líp než zatím já. Ale do desítky to být mohlo a to je vždycky moc hezký výsledek. Je to škoda. Už těch mistrovství světa moc nebude,“ obává se Jan Kuf.

Češi v individuální soutěži pokračovali ve dvou. Martin Vlach absolvoval bezchybný parkur a výrazně neztratil ani v plavání. Znovu ovládl také kombinovanou část. Příliš velká ztráta ze základního kola šermu však českému pětibojaři nedovolila běžet výš než na konečnou dvanáctou příčku. „Ani si nemyslím, že by mi tolik chyběly síly. Ale ti, co byli v semifinále přede mnou, všichni vypadli. Měl jsem pak tak obrovský odstup od těch před sebou, že jsem nemohl tolik sbíhat. Seběhl jsem pět míst a dál už to moc nešlo,“ popsal. „Je to na mistrovství světa moje kariérní maximum. Loni jsem byl zraněný, předloni byl koronavirus. Takže tady v tom kontextu a s tím, jak jsem zašermoval, už to asi lépe nešlo. Myslím, že zbytek pětiboje jsem šel moc pěkně. Šel jsem čistou jízdu, plaval jsem rychleji než v semifinále. Pravděpodobně i střelba byla nejlepší, co jsem tady zatím předvedl. Běžecky už to asi bylo trochu poznamenané těmi výkony v předešlých dnech, ale ani tak tam žádný velký problém nebyl. Takže opravdu jedna velká chyba na šermu mě stála celý závod,“ mrzelo ho. Až doposud se přitom v letošní sezóně šermířsky lepšil. „Šermoval turnaj od turnaje lépe, ten pokrok byl patrný. Bohužel tady byl na šermu jeho hendikep obrovský. Už v semifinále tak musel běžet hodně rychle. To stejné Ondra. Takže pro ně pro oba byla tou hlavní dnešní motivací medaile v družstvech. Myslím, že myšlenka na ni by je v kombi ještě o kus posunula. Ta motivace jim na konci chyběla,“ je přesvědčený reprezentační kouč Kučera. 

Teď se nejlepší český muž letošního mistrovství světa těší na odpočinek. „Přesunulo se nám mistrovství Evropy. Mělo být za dva týdny, což bych celkem vítal, protože bych šel z jedné přípravy dva závody. Bohužel nám Evropu posunuli až na polovinu září, takže si dáme pár dní pauzu a začneme další přípravu na mistrovství Evropy. Bude to dlouhá sezóna,“ předpovídá Martin Vlach.

Nejlepšího individuálního výsledku od roku 2016 dosáhl patnáctý Ondřej Polívka. „Jsem hodně spokojený, že jsem dvakrát prošel jak kvalifikací, tak semifinále. Bylo to pro mě těžké, už mi potom trochu chyběly síly. Ale jsem hrozně rád, že jsem do té osmnáctky prolezl,“ uvedl.

Mistrem světa se stal Brit Joseph Choong před Korejcem Jungem a Němcem Uibelem. 

V neděli světový šampionát v Alexandrii uzavře soutěž smíšených štafet. A jak Veronika Novotná, tak Jan Kuf si budou chtít vylepšit po nepovedených individuálních závodech chuť. „Pokusím se to nějak vynahradit alespoň tímto způsobem. Věřím, že to zvládneme a předvedeme nějaký pořádný výkon,“ těší se Jan Kuf.

Testovací reklama