Český pohár mládeže 2022 - 3. kolo

15.05.2022

V Kralupech nad Vltavou proběhlo třetí kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo pro kategorie U19 a U17 zároveň mezinárodním mistrovstvím České republiky v moderním čtyřboji a trojboji. Z titulů domácích šampionů v kategorii U19 se radovali Štěpánka Mrázková a Michal Frydrych, oba závodící TJ Dukla Praha. Mistry České republiky v kategorii U17 se stali Alexandra Fernandes z TJ Dukla Praha a Matěj Kornel z LSK Frýdek-Místek.

Výsledky

Po dlouhých třech letech se podnik Czech Open mohl chlubit mezinárodní účastí. Startovní listiny nakonec v kategoriích U11 až U19 zaplnilo 182 jmen, z toho téměř tři desítky zahraničních. A právě od nich se českým pořadatelům dostalo největšího uznání. „Myslím, že jsme to zvládli na docela dobré úrovni a že všechno klaplo. Od Němců, Rakušanů i Slováků přišlo poděkování, že se jim to líbilo a že jsme to pořadatelsky zvládli. Byli nadšení. Mám radost, že po dlouhé době byla opět naplněna kategorie U19 a víceméně i U17,“ těší hlavní organizátorku Veroniku Váňovou. „Za svaz chceme poděkovat kralupskému oddílu, že se ujal organizace a Czech Open mohlo úspěšně proběhnout. Doufám, že tímto byla obnovena tradice téhle soutěže,“ řekl předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev. V příštím roce musí Češi podle něj zadat termín pro Czech Open mnohem dřív. „Termín letošního ročníku byl potvrzen na poslední chvíli. Nikdo nevěděl, jestli vzhledem ke covidovým opatřením bude moci soutěž proběhnout. Zařadit se do kalendáře během roku je navíc obtížné. V Bulharsku byl v tomto víkendu Evropský pohár kategorií U17 a U19, v Itálii, myslím, také. K tomu závody v Polsku,“ připomněl Marčev množství mezinárodních soutěží uskutečněných ve stejném termínu v dalších zemích.

Veronika Váňová organizovala se svým týmem mezinárodní akci poprvé. „Namotivovalo nás to, ale samozřejmě vidíme i chyby. Stále bojujeme třeba s tím, že byť jsou označené divácké zóny, pořád nám vstupují do trati rodiče závodníků. Na tomhle musíme příště zapracovat,“ uvědomuje si.

Poprvé ve své historii bylo Czech Open otevřené i pro mladší děti. Závodilo se tak už od kategorie U11 a doslova celý den. „Mně to nevadilo. Něco jiného by bylo, kdybychom měli špatné počasí. Ale nám vyšlo počasí krásně. Bylo teplo, nefoukalo. Takže tam všichni vydrželi až do konce a nikomu nevadilo, že se to protáhlo.“ Skvělou atmosféru navíc podpořilo senzační stříbro ze Světového poháru v Albeně Veroniky Novotné. „Všichni jsme byli nadšení, moc jsme jí to přáli. Je to neskutečný úspěch. Jako pořadatelé jsme v pauzách sledovali, co šlo,“ popisovala Váňová. „Gratulovali jsme, zvládli jsme poslat i nějaké smsky. I díky tomu panovala na Czech Open dobrá nálada a pro závodníky to bylo povzbuzení. Skvěle v tomhle případě fungovaly sociální sítě českého pětiboje. Ne každý má staženou UIPM aplikaci a takhle jsme to zaznamenali všichni hned. I ty děti, které jsou na instagramu aktivní, tam tím žily,“ ocenila Veronika Váňová.

V pozici šermířských rozhodčích na Czech Open nechyběly ani hvězdy českého moderního pětiboje Martin Vlach a Natálie Dianová. „Velké poděkování patří všem šermířským rozhodčím, že dorazili. Zvládli to perfektně odsoudcovat. A samozřejmě děkuju celému týmu, protože to je to nejdůležitější,“ uzavřela Váňová. 

 

Testovací reklama