Český moderní pětiboj má nové vedení

21.01.2022

Český svaz moderního pětiboje změnil téměř po deseti letech vedení. Bohumila Hrudku nahradil ve funkci předsedy David Marčev. Dva nové členy má i výkonný výbor.

David Marčev byl po rezignaci Bohumila Hrudky zvolen předsedou ČSMP na mimořádné valné hromadě v pondělí 17. ledna. Šestatřicetiletý pražský rodák se u moderního pětiboje pohybuje od útlého dětství, kdy ho k tomuto sportu přivedl nevlastní otec a člen stříbrného družstva pětibojařů z olympiády v Montrealu 1976 Jiří Adam. Od moderního pětiboje se Marčev nevzdálil ani poté, co v šestnácti letech s aktivním sportováním skončil. „Už tehdy se mi líbila organizace závodů a zpracovávání výsledků. Takže jsem těm lidem, kteří to dělali a kterých nebylo mnoho, koukal přes rameno. Poté jsem začal pomáhat s organizací, převážně jako asistent u výsledků, na mezinárodních závodech v Česku. Později jsem se vrhl na vlastní dráhu a začal zpracovávat výsledky pro TJ Dukla Praha a následně i pro ostatní oddíly. A následně jsem začal plně zajišťovat výsledkový servis pro svaz,“ vrací se ke svým funkcionářským začátkům David Marčev. Od roku 2018 je členem výkonného výboru ČSMP. V posledních dvou letech měl na starost zejména komunikaci a přípravu smluv s oddíly, řešení grantů a s tím spojené další administrativní činnosti.

V nové vedoucí funkci chce Marčev nejprve stabilizovat personální obsazení svazu. „Potřebujeme zajistit některé klíčové funkce, bez nichž by se nám do nové sezóny vstupovalo těžko. Konkrétně jsou to Technický vedoucí reprezentace a Koordinátor mládeže. Celkově je potřeba uklidnit situaci ve svazu. To je teď priorita,“ potvrzuje. „Pak se samozřejmě musím rozkoukat, protože i když jsem byl necelé čtyři roky ve výkonném výboru, úplně do všeho jsem nepronikl. Každý jsme se věnovali své vlastní oblasti. Dále je potřeba zajistit samozřejmě financování a moc rád bych prohloubil komunikaci s oddíly. Chtěl bych jim víc naslouchat.“

David Marčev nastupuje do vedení svazu v nelehké době. Mezinárodní federace od podzimu pracuje na nahrazení jízdy na koni jinou disciplínou. Zároveň zatím není jisté, zda se moderní pětiboj vůbec udrží v olympijském programu. „Samozřejmě nastává těžké období. Nikdo zatím nevíme, jak moc se změní pětiboj a jeho pravidla skrze pátou disciplínu. To se dozvíme snad brzy. Doufám, že na jaře, nejpozději v létě. Uvidíme, jestli zůstaneme olympijským sportem, to bude samozřejmě rozhodující. Mým přáním je, aby moderní pětiboj na olympiádě zůstal i za cenu toho, že se jedna z disciplín změní. Vnímáme, že když moderní pětiboj vznikal, byly jeho disciplíny moderními v tu danou dobu. Ale my potřebujeme být moderní i teď, abychom zaujali mladé. Očekávám tedy, že nastoupí mladý sport, který zaujme zejména mladé závodníky a mladé diváky. Toto kvituji, i když chápu, že historie moderního pětiboje je také důležitá,“ říká Marčev. „Změn už náš sport potkalo hodně. Jakákoliv změna je vystoupením z komfortu, ale nakonec se přijme a pracuje se s tím, co je. Měli jsme úspěchy, i když jednotlivé disciplíny procházely změnami, například spojení střelby s během nebo nahrazení diabolkové střelby laserovou. I tehdy jsme s těmi změnami měli velké problémy, ale pak se ukázalo, že se naši závodníci dokáží velmi rychle aklimatizovat a okamžitě ve světě prorazit.“

Nový předseda by také rád navázal na předchozí práci Bohumila Hrudky nejen v Českém poháru mládeže. „I za tohle patří bývalému vedení velké poděkování. Z malých závodů, kde bylo osmdesát závodníků, jsme se dostali na nějakých dvě stě padesát. Trochu nám hází klacky pod nohy finance. Nechceme rapidně zvyšovat startovné, i když jiné sporty třeba tuto cestu volí. Ale my bychom ho rádi udrželi na symbolické hodnotě. I nadále chceme v tomto jako svaz pomáhat. Stejně jako s organizací závodů tak, že budeme i nadále poskytovat technické zajištění a podobně. To je to, co se tady povedlo a s čím chceme pokračovat,“ oceňuje Marčev.

Obměny se dočkal také výkonný výbor ČSMP. Stávající členy Davida Marčeva, Libora Capaliniho a Daniela Kašpara doplnili po odchodu Bohumila Hrudky a Zbyňka Hercíka Veronika Váňová a Tomáš Lukeš.

Testovací reklama