V Egyptě začíná mistrovství světa v moderním pětiboji
21.07.2022
Hned devět Čechů je v nominaci na mistrovství světa v moderním pětiboji, které už v neděli začne v egyptské Alexandrii. Egypt je v mnoha ohledech rizikový. Na klíčové faktory, které mohou výkony ovlivnit, se ale Češi snažili připravit.
Do individuálních závodů nastoupí mezi ženami Karolína Křenková, Veronika Novotná a Anna Roubíčková. V soutěži mužů se představí Marek Grycz, Jan Kuf, Ondřej Polívka a Martin Vlach. Český tým plánuje obsadit i všechny štafetové závody. Nedělní mužská štafeta, která celý šampionát zahájí, bude šancí pro juniory Filipa Houšku a Matouše Tůmu. Karolínu Křenkovou a Veroniku Novotnou čeká ještě před individuálním startem štafeta žen. Podoba týmu pro závěrečnou soutěž smíšených dvojic je zatím neznámá. Rozhodnutí přijde až s aktuální situací v týmu po individuálních soutěžích. „Momentálně není snad nic, co by tuto devítku, která by se měla v Alexandrii objevit, zdravotně limitovalo,“ hlásí reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. „Samozřejmě musíme ještě před odletem absolvovat PCR testy a může se stát, že na něm někdo bude pozitivní a nakonec z nominace vypadne. To je ale v poslední době po celém světě asi stejné,“ připomíná.
Extrémní teploty
Na vrcholné akce v Egyptě jsou už pětibojaři zvyklí. Káhira hostila mistrovství světa v roce 2017 i 2021. V Alexandrii se loni uskutečnil také světový šampionát juniorů. „Na jednu stranu je dobré, že máme informace. Na druhou stranu díky tomu, že je máme, víme, že je tato destinace velmi komplikovaná,“ přemítá Kučera. Faktorů, které mohou ovlivnit závodní výkon, je podle něj v případě Egypta podstatně víc než obvykle. Tím hlavním jsou vysoké teploty. „Není to samozřejmě úplně nejvhodnější destinace na přelom července a srpna. Ale snad tam bude trošku foukat vítr, když je to u moře,“ doufá třetí muž světového žebříčku Martin Vlach. „Být to v Káhiře, tak podle mě všichni zahyneme na horko. Z toho, co říkali mladí, tak v Alexandrii opravdu trochu víc fouká a vzduch by tam mohl být o chlup lepší,“ přidává se Jan Kuf. Přesto český tým nenechává nic náhodě. „Má tam být celou dobu jasné počasí a hodně přes třicet stupňů. Ani v noci nemají teploty klesat pod pětadvacet. Vezeme s sebou chladicí vesty a každý bude mít k dispozici stále vak s ledem. Máme i přenosný výrobník ledu,“ vypočítává český kouč Kučera. „Bude to pro všechny stejné. Jediný, kdo bude mít výhodu, jsou asi Egypťani, kteří jsou na to zvyklí. Snažíme se připravit i nějakou upravenou stravou a podobně. Ty podmínky jsou tam těžké po všech stránkách,“ je si vědom Marek Grycz, který tu největší výheň očekává při parkuru. „Na koních je to hodně nepříjemné, protože se není kam schovat. Tam člověk stráví půl hodiny na přímém slunci, navíc v saku. Myslím, že v pravidlech je, že když je velké horko, tak sako můžeme odložit. Ale musí to povolit organizátor. A to jsem ještě nezažil. Asi se na to trošku zapomíná.“
Právě kvůli vysokým teplotám se pořadatelé snaží naplánovat startovní časy do pozdějších odpoledních a večerních hodin. Finále ženského závodu například odstartuje až v osm večer. V případě semifinálových skupin však hrozí výrazné rozdíly závodních podmínek. „Jedna skupina poběží třeba ve čtyři odpoledne v sedmatřiceti stupních a ta druhá o tři hodiny později, kdy bude o deset stupňů chladněji. A pak se bude porovnávat neporovnatelné, protože se postupuje i na body. Druhá skupina bude také střílet za úplně jiných světelných podmínek,“ vysvětluje Kučera. Pokud by si mohla Veronika Novotná svou semifinálovou skupinu vybrat, volila by dle svých slov menší zlo. Tedy pozdější start a střelbu za umělého osvětlení. „Minulý rok jsme na juniorském mistrovství světa v Alexandrii střílely za tmy a nijak mi to nevadilo. Spíš bylo příjemné, že už nebylo takové vedro. Na střelbu se člověk adaptovat dokáže. Pokud mu ta světla nesvítí přímo do očí.“
Vlastní jídlo
Podle Jakuba Kučery má smysl řešit pouze věci, které je český tým schopný ovlivnit. Například jídlo. Po špatných zkušenostech se stravováním v Egyptě z předchozích let si čeští pětibojaři na šampionát opět vezou lyofilizované jídlo. „Nutričně je plnohodnotné, i chuťově je v pohodě. Hlavně je ale vyrobené výhradně z kvalitních, přírodních surovin a s ohledem k technologii zpracování je zdravotně naprosto bezrizikové,“ uvádí Kučera. Možnost volby vlastního jídla oceňují i závodníci. „Je super, že máme tu možnost. V Egyptě jsem závodil asi pětkrát a vyhnout zdravotním potížím se mi povedlo jen jednou. Tak snad to tentokrát bude podruhé,“ věří Marek Grycz. „Poprvé jsme tohle jídlo měli loni na mistrovství světa a defacto jsme jedli jen to. Z mého pohledu to není chuťově špatné. Na to, aby to zasytilo, to bohatě stačí a je to bezpečné. Nemusíte se bát, že si dáte něco, co vypadá v pohodě, a další den strávíte na záchodě a zničí vám to celý závod. Takže za mě tohle rozhodně dává smysl,“ souhlasí Jan Kuf.
Skladba koní
Otazník se vznáší také nad skladbou závodních koní. Podle Jakuba Kučery bývají ti egyptští často výkonnostně nevyrovnaní. „Letos v Káhiře při úvodním Světovém poháru byli koně ještě relativně korektní a vyrovnaní. Rozdíly v kvalitě koní bývají v Egyptě občas velké a pořadatelé pak připraví parkur, který neoddělí kvalitní jezdce od těch slabších. Ale věřím, že s ohledem na to, že se jedná o seniorské mistrovství světa, bude vše připravené tak, jak má.“
České ambice
I přes komplikace, které může světový šampionát v Egyptě přinést, se Češi na největší vrchol letošní sezóny těší. „K tomuhle jsme směřovali celou sezónu. Začátek s novým formátem byl všelijaký. Uvidíme, co to se mnou udělá v tom horku. Výsledky mám v Egyptě většinou fajn, tak doufám, že to tak zůstane. Ideálně bych chtěl zazávodit nejlíp, co jsem letos závodil. To znamená do desítky určitě,“ netají své ambice Jan Kuf.
Minimálně finálovou účast by si přál Marek Grycz. „A v něm samozřejmě podat co nejlepší výkon. Neupínám se ke konkrétním umístěním, snažím se soustředit na to, abych závodil dobře. Jak to dopadne, to se uvidí. Těch faktorů je tam opravdu hodně.“
Do okruhu favoritů celého šampionátu bezesporu patří i vítěz jednoho z letošních pohárových závodů Martin Vlach. Při svém posledním boji o medaili ve finále Světového poháru v Ankaře pokazil střelbu. Že se tak stane i v Alexandrii, se ale neobává. „Já doufám, že to byla jen výjimka. Přeci jen jsem se poprvé dostal do poslední rozplavby, takže tam bylo extrémně málo času na přesun mezi plaváním a kombi. Časy mezi disciplínami byly celkově ještě stlačenější než na jiných závodech, bylo tam nějakých třináct minut. Spíš jsem se nestihl pořádně zkoncentrovat. Nemyslím, že by mi na střelbě něco technicky scházelo.“
Spravit chuť po závodech v Ankaře, kde ji o finálovou účast připravila eliminace v jízdě na koni, si chce i Veronika Novotná. „V Ankaře jsem si moc nezazávodila. Tak mi to teď přijde jako návrat po dlouhé době a jsem z toho trošku nervózní,“ přiznala. Kvalifikace ženského závodu je na programu ve středu. O dva dny dřív zabojuje Veronika Novotná společně s Karolínou Křenkovou také ve štafetě. „Na to se moc těším. S Kájou už jsme jednu štafetu šly, ona je dobrá parťačka. Bude to o tom, si to užít a rozzávodit se.“
MS Alexandrie, program:
Neděle, 24.7. - Štafeta mužů
Pondělí, 25.7. - Štafeta žen
Úterý, 26.7. - Kvalifikace mužů
Středa, 27.7. - Kvalifikace žen; semifinálový šerm mužů
Čtvrtek, 28.7. - Semifinále mužů; semifinálový šerm žen
Pátek, 29.7. - Semifinále žen
Sobota, 30.7. - Finále mužů; finále žen
Neděle, 31.7. Smíšené štafety