MSJ - kavalifikace (Druskininkai / Litva)

15.09.2023

Český moderní pětiboj bude mít v individuálních finále juniorského mistrovství světa v Druskininkai trojnásobné zastoupení. Postoupili Bára Hartmanová, Jan Toman a Tobiáš Pařízek. Vojtěch Dáňa po nezdařené nové disciplíně vypadl v kvalifikaci.

Barbora Hartmanová zahájila středeční kvalifikaci aktivní bilancí na šermu a ziskem 226 bodů. V následné překážkové disciplíně byla eliminována. Stejný osud ale potkal i dalších osm závodnic ze skupiny a Barbora tak byla stále ve hře o postup. Plaveckou část česká závodnice ovládla a do závěrečného běhu se střelbou startovala ze čtrnácté příčky. Pátým nejrychlejším časem si zajistila místo v elitní osmnáctce.

Jan Toman při čtvrteční kvalifikaci juniorů zazářil na šermu, který s výrazně aktivní bilancí 23/9 suverénně ovládl a připsal si 256 bodů. Překážkovou disciplínu dokončil jako dvanáctý, v plavání byl šestý. Do kombinované části startoval z vedoucí pozice s více než minutovým náskokem na postup, který si tak mohl s přehledem kontrolovat.

Tobiáš Pařízek v kvalifikační skupině B začal slibným šermem, v němž získal cenných 232 bodů. V překážkové disciplíně se mu však příliš nedařilo, skončil ve skupině až 27. a svou průběžnou pozici příliš nevylepšil ani v následujícím plavání. Do běhu se střelbou startoval z 23. místa a na postupovou osmnáctku ztrácel více než půl minuty. Třetím nejrychlejším časem dne se však nakonec dokázal na postupové příčky vrátit.

Vojtěch Dáňa doplatil na eliminaci v překážkové disciplíně a k postupu mu nepomohly ani výkony v běhu se střelbou a plavání. Se soutěží se tak v Litvě musel rozloučit.

V pátek jsou v Druskininkai na programu základní šermířská kola pro finále žen i mužů. Finálové soutěže proběhnou v sobotu.