Úspěchy českého a československého moderního pětiboje
Moderní pětiboj se dostal poprvé do širšího povědomí české sportovní veřejnosti v polovině sedmdesátých let, kdy družstvo ve složení Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský přivezlo pod vedením trenéra Karla Bártů stříbrné medaile z OH v Montrealu a Jan Bártů přidal ještě bronz v individuální soutěži.
Pravidelněji se začali čeští pětibojaři prosazovat na mezinárodní scéně až koncem osmdesátých a začátkem let. Zejména Milan Kadlec a o několik let později i Petr Blažek se dokázali na vrcholných pětibojařských soutěžích opakovaně prosazovat mezi nejlepšími.
Až další generace v čele s Liborem Capalinim, Michalem Sedleckým, Michalem Michalíkem, Lucií Grolichovou, Alexandrou Kalinovskou a Olgou Voženílkovou dostala ale svými výsledky celý český moderní pětiboj mezi absolutní světovou špičku. V letech 2001-2009 získali čeští pětibojaři a pětibojařky jen na OH a MS celkem 20 (!) cenných kovů. Libor Capalini se stal v roce 2002 prvním českým mistrem Evropy, o měsíc později vyhrál Michal Sedlecký individuální soutěž na MS a česká ženská štafeta Lucie Grolichová, Alexandra Kalinovská a Olga Voženílková získala premiérové zlato z MS také v kolektivní soutěži. Vysokou úroveň českého pětiboje potvrdili naši reprezentanti nejen svým vystoupením na Hrách XXVIII. olympiády v Aténách a XXIX. olympiády v Pekingu, ale i na dalších vrcholných akcích v následujících letech. Libor Capalini vybojoval v Aténách bronzovou medaili, Michal Michalík skončil na OH v roce 2004 i 2008 na 6. místě. Postupně se začala prosazovat další mimořádně silná pětibojařská generace v čele s Davidem Svobodou a Ondřejem Polívkou. Ten se stal nekorunovaným „králem“ kontinentálního mistrovství v roce 2009 v Lipsku, kde ziskem kompletní sady medailí přispěl k do té doby nejúspěšnějšímu vystoupení české pětibojařské reprezentace na vrcholné akci v její historii. Dominantní postavení českého moderního pětiboje pak jen potvrdilo MS v roce 2009 v londýnském Crystal Palace, kde čeští pětibojaři vyhráli jak mužskou tak i ženskou soutěž štafet (Polívka se Svobodou, resp. Dianová s Grolichovou), David Svoboda obhájil stříbro v individuální soutěži a stejný kov získalo i mužské družstvo. Ziskem 4 zlatých, 3 stříbrných a 1 bronzové medaile na MS a ME během jediné sezóny se česká reprezentace stala suverénně nejúspěšnější pětibojařskou zemí roku 2009. Potvrzením zcela mimořádného postavení českého moderního pětiboje bylo i vítězství Davida Svobody v individuální soutěži na Hrách XXX. olympijády v Londýně. Na úspěchy této generace navazuje především Jan Kuf, Martin Vlach a Marek Grycz.
Členové české reprezentace dokázali vybojovat alespoň jednu medaili na některé z vrcholných akcí (OH, MS, ME) už devatenáct let v řadě a díky jejich výsledkům patří moderní pětiboj v současnosti mezi vůbec nejúspěšnější sportovní odvětví u nás.