Přeskočit na obsah | Přeskočit na hlavní navigaci | Facebook | » Mapa stránek | Zobrazit úvodní animaci


Flash

Aktuality

Český pohár mládeže 2018

18. 2. 2018 | V Praze na Julisce a ve Strahovské hale proběhl první letošní závod seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorii U19. 
Celkové výsledky najdete zde.

Peridot Cup - Budapešť / Maďarsko

28. 1. 2017 | V hlavním městě Maďarska - Budapešti se uskutečnil mezinárodní halový závod, ve kterém obsadil Marek Grycz 4. místo, Karolína Křenková 11. a Eliška Přibylová 14. místo.
Výsledky najdete zde.

Seminář trenérů licence "C"

3. 1. 2017 | O víkendu 20. a 21. ledna proběhne ve středisku ASO - moderní pětiboj na pražské Julisce dvoudenní seminář pro zájemce o získání trenérské licence "C" v moderním pětiboji.  Program semináře

PF 2018

24. 12. 2017 | Příjemné a klidné prožití vánočních svátků, šťastný a úspěšný nový rok 2018 vám přeje Český svaz moderního pětiboje!

Vyhlášení ankety Pětibojař roku 2017

18. 12. 2017 | Titul juniorského vicemistra světa, mistra Evropy, dvě stříbrné medaile z kolektivních soutěží, solidní výkon na mistrovství světa dospělých a na závěr sezóny ocenění od Mezinárodní unie moderního pětiboje UIPM Junior Roku. Mimořádné úspěchy vynesly nakonec Marku Gryczovi i vítězství v prestižní anketě o nejlepšího českého pětibojaře roku 2017. 

„Tohle jsem vůbec nečekal, teď se trochu třepu,“ řekl bezprostředně po vyhlášení Marek Grycz. „Nejvíc si vážím těch dvou úspěchů na juniorském mistrovství světa a Evropy, ta Evropa je pro mě možná víc.“ 

Ocenění se během slavnostního vyhlášení, které proběhlo v pražském hotelu DAP, dostalo i Gryczovu osobnímu trenérovi Ivu Konvičkovi. „Pro nás byla ta sezóna opravdu snová. Především proto, že jsem tu viděl stát i další kluky, kteří slaví mimořádné úspěchy,“ řekl Konvička. „Marek je jeden z mých nejlepších svěřenců. V podstatě od samého začátku vždycky dělá to, co mu řeknu. To je pro nás trenéry ta nejlepší práce,“ nešetřil chválou Konvička. „Ivo je nejlepší trenér Evropy a druhý nejlepší na světě,“ kontroval Grycz v narážce na dva ze svých nejzářivějších letošních úspěchů. 

Dalšími juniory, které český svaz během slavnostního večera ocenil, jsou bronzoví medailisté z mixové štafety na juniorském mistrovství Evropy v Barceloně Karolína Křenková a Vojtěch Hercík či Gryczovi reprezentační kolegové Martin Vlach a Lukáš Svěchota. Právě s Vlachem Grycz vybojoval stříbro ve štafetě na evropském šampionátu juniorů a lichotivé páté místo na mistrovství světa dospělých v Káhiře. Martin Vlach navíc na juniorském mistrovství Evropy přidal třetí příčku v jednotlivcích. Lukáš Svěchota pak na evropském šampionátu doplnil Marka Grycze s Martinem Vlachem na stříbrném stupínku v soutěži družstev.

Symbolická cena pro mistry Evropy a vyhlášení Českého poháru mládeže 

Pro speciální cenu od pětibojařského svazu si na pódium přišli také štafetoví mistři Evropy Ondřej Polívka a Martin Bilko. Jako symbolické poděkování převzali zlaté štafetové kolíky s vyznačeným datem a místem jejich senzačního úspěchu. 

Celý večer se nesl zejména v duchu vyhlašování konečného pořadí Českého poháru mládeže, v němž se neztratili ani bronzoví medailisté z mixové štafety na mistrovství Evropy do sedmnácti let Kateřina Tomanová a Matěj Pajtl či šestá a sedmá dívka z letošního mistrovství světa do devatenácti let na pražské Julisce Kateřina Krejčí a Veronika Novotná. Konečné poadí Českého poháru mládeže 2017 - memoriálu Karla Bártů.

Karel Bártů v síni slávy 

Do síně slávy, kterou český svaz moderního pětiboje založil v loňském roce, byl in memoriam uveden legendární trenér stříbrného družstva z olympiády v Montrealu 1976 Karel Bártů. „Byla s ním opravdu sranda, takový člověk do nepohody, vážně byl fajn,“ zavzpomínal na Karla Bártů jeho svěřenec a jeden z členů stříbrného družstva z Montrealu Bohumil Starnovský. „Od samého začátku měl přezdívku Vlčák. Byl tvrdý nejen k nám, ale i k sobě. Přesně takový, jaký by měl být každý trenér. Vzpomínáme stále a rádi,“ pokračoval Starnovský. 

Loučení se Svobodou 

Během galavečera český svaz moderního pětiboje poděkoval za dlouholetou kariéru olympijskému vítězi Davidu Svobodovi. „Coby rekreační sportovec se cítím opravdu skvěle. Dlouho jsem se na to těšil a přesně takové jsem si to představoval,“ řekl Svoboda, který vedle olympijského zlata z Londýna získal také osm medailí z mistrovství světa, titul mistra Evropy a dva světové rekordy. Kariéru ukončil letos v září a žádný velký návrat k závodění se podle něj nechystá. Přeci jen ho však na životě nereprezentanta něco překvapuje. „Každý den se snažím běhat alespoň deset, patnáct kilometrů a stejně vidím, že lehce tloustnu. Dá to práci, udržet se ve formě,“ smál se Svoboda.

Slavnostní, předvánoční večer zpříjemnil svými písněmi frontman skupiny Lake Malawi Albert Černý. Vyhlášení nejúspěšnějších pětibojařů uplynulé sezóny zakončila pozvánka na sezónu nadcházející, v níž kromě závodníků čekají důležité vrcholy i české pořadatele. V dubnu to bude organizace tradičního, juniorského Memoriálu Milana Kadlece, poté přijdou na řadu mezinárodní závod Czech Open pro kategorii U19 a Evropský pohár kategorie U17. Pořadatelský maratón vyvrcholí na přelomu července a srpna mistrovstvím světa juniorů na Kladně.

Marek Grycz juniorem roku 2017

26. 11. 2017 | Mezinárodní unie moderního pětiboje vyhlásila na světovém kongresu v Tbilisi Marka Grycze nejlepším juniorem roku 2017. Marek se stal v letošní sezoně juniorským mistrem Evropy a juniorským vícemistrem světa v individuální soutěži. Na juniorském mistrovství Evropy získal ještě dvě stříbrné medaile v kolektivních soutěžích.

Světová pětibojařská trenérská konference

19. 11. 2017 | V Manchestru se 10. - 12. 11. uskutečnila "Světová pětibojařská trenérská konference" . Jednotlivé prezentace si můžete stáhnout zde
Máme také pro vás připravenou soutěž o ceny s tématikou této konference. Sledujte náš facebook, kde se brzy dozvíte více.

Český pohár mládeže 2017

22. 10. 2017 | Na pražské Julisce proběhlo poslední kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U13. Mistrovské tituly získali Kateřina Váňová z TJ Kralupy a Matěj Sladký z PSC Plzeň.
Výsledky najdete zde.

ZON 2017 - Praha / ČR

20. - 22. 10. 2017 | Další ročník Závodu olympijských nadějí pro dorostenecké kategorie U17 a U19 v moderním trojboji, resp. čtyřboji proběhl od pátku do neděle na pražská Juliska.
Výsledky: ZON 2017  | Shooting Results.

ME U24 - Drzonkow / Polsko

19. - 21. 10. 2017 | V polském Drzonkowě proběhlo premiérové mistrovství Evropy kategorie U24 v moderním pětiboji. Českým pětibojařům patřila tentokrát čtvrtá místa...
Výsledky.

ZON 2017 - Praha / ČR

19. 10. 2017 | Další ročník Závodu olympijských nadějí v moderním pětiboji bude od pátku do neděle hostit pražská Juliska. Na závody kategorií do sedmnácti let v moderním trojboji a devatenácti let v moderním čtyřboji se do Prahy sjede na sto třicet závodníků z devatenácti zemí.

„Po mistrovství světa do devatenácti let je to druhá největší letošní akce na našem území,“ připomněl předseda Českého svazu moderního pětiboje Bohumil Hrudka červencový podnik konaný taktéž na Julisce a dodal, že i tentokrát se mohou čeští pořadatelé těšit na rekordní účast. „Máme přihlášeno přes sto třicet závodníků, což je nejvíc v historii Závodu olympijských nadějí. Je to především díky tomu, že jsme požádali UIPM o statut rankového závodu započítávaného do kvalifikace na Olympiádu mládeže 2018 pro kategorii U19.“

Závod olympijských nadějí, který tradičně hostí země Visegradské čtyřky, má v Česku dlouholetou tradici. V roce 2003 ho v Bytřici ovládl pozdější olympijský vítěz David Svoboda.

Tentokrát bude české barvy hájit dvacet závodníků, z nichž největšími favoritkami budou šestá a sedmá dívka z mistrovství světa U19 Kateřina Krejčí a Veronika Novotná.

Třídenní podnik na Julisce zahájí v pátek 20. října individuální závody chlapců v kategorii U17 a dívek v kategorii U19. V sobotu bude pokračovat opět závody jednotlivců, tentokrát chlapců v kategorii U19 a dívek v kategorii U17, a v neděli Závod olympijských nadějí vyvrcholí smíšenými šafetami.

Český pohár mládeže 2017

30. 9. 2017 | V Bystřici proběhlo 7. kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U11. Domací titul získali Barbora Miková ze Spartaku Hořovice a Tobias Raška z LSK Frýdek-Místek .
Výsledky najdete zde.

MS v biathle a triathle - Viveiro / Španělsko

21. - 24. 9. 2017 | S jedenácti cennými kovy a sedmi tituly mistrů světa se vrací výprava českých moderních pětibojařů ve složení Veronika Novotná, Eliška Přibylová, David Kindl, David Svoboda, Tomáš Svoboda a Martin Vlach z MS v biathle a triathle ve španělském Viveiru.
Výsledky.

Zlaté medaile získali v elitní seniorské kategorii v biathle Tomáš Svoboda a Eliška Přibylová, závod jednotlivců v triathle vyhrál mezi juniory Martin Vlach, individuální závod v biathle v kategorii U19 vyhrála Veronika Novotná. V kolektivních soutěžích bralo mistrovský titul v biathle mužské družstvo (David Kindl, David Svoboda a Tomáš Svoboda), v juniorské kategorii dominovala štafeta Veronika Novotná-Martin Vlach jak závodu v biathle tak i triathle.

Český pohár mládeže 2017

24. 9. 2017 | Dnes proběhla na pražské Julisce druhá část 6. kola letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorie U17 a U19. Výsledky najdete zde.

Český pohár mládeže 2017

23. 9. 2017 | V Plzni proběhlo 6. kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo mistrovstvím ČR v kategorii U15. Titul získali Daniela Karasová z PK Příbram oddílu moderního pětiboje a Filip Jančík ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky najdete zde.

Olympijský šampion David Svoboda ukončil kariéru

19. 9. 2017 | Olympijské zlato, osm medailí z mistrovství světa, sedm cenných kovů z mistrovství Evropy. Víc už se mimořádná sbírka pětibojařských trofejí Davida Svobody nerozroste. Nejúspěšnější moderní pětibojař české i československé historie ukončil ve dvaatřiceti letech kariéru.

„Celou letošní sezónu jsem se trochu pral s chutí závodit a sázel jsem na to, že v létě na těch nejdůležitějších závodech ji zase najdu. Nicméně na mistrovství Evropy, i přes to, že jsem byl zdravý, ve formě a měl jsem v podstatě ideální podmínky, mě ten závod nenadchl a nebyl jsem do něj vnitřně zatažený,“ uvedl jeden z hlavních důvodů odchodu do sportovního důchodu Svoboda, jehož maximem v letošní sezóně byla osmá příčka z finále Světového poháru ve Vilnijusu. Na mistrovství Evropy v Minsku skončil až třiatřicátý. A na největší sezónní vrchol ‑ mistrovství světa v Káhiře ‑ už neodcestoval. „Cítím, že se ta motivace postupně přesunula od závodění do jiných oblastí a posportovní ambice přetlačily ty sportovní. Teď se těším, co přijde dál. Z pětiboje ale nezmizím, mám jeden sen, takovou vizi," prozradil.

Svou náplň příštích let vidí ve vytvoření a organizaci unikátního závodu, který nemá ve světě moderního pětiboje obdoby. „Chtěl bych, aby se u nás zrodil prestižní a pravidelný závod, kterého se budou na mou pozvánku účastnit špičky světového pětiboje. Česká republika dlouhodobě takový závod nemá a to je škoda. Praha je ideální místo, sportovci ji milují. A Česko obecně má skvělé fanoušky,“ odkryl smělé plány Svoboda. „Chtěl bych, aby ten závod byl moc pěkný po všech stránkách, ať už pro diváky, kteří by se na něj pravidelně těšili, tak pro závodníky. Pro ně to musí být luxus.“

Absence podobného prestižního podniku napříč pětibojařškými destinacemi je podle Svobody dalším důvodem ukončení reprezentační kariéry. „Občas jsem se cítil trochu podvedený,“ přiznává. „Vždyť já si ten sport před lety vybral na základě toho, že jsem viděl Libora Capaliniho, jak byl druhý na mistrovství světa v Maďarsku a kolem něj byly desetitisíce lidí, protože v Budapešti pětiboj milují. Právě to mě nalákalo. Jenže jsem postupně zjistil, že realita je trochu jiná. Závodníci jsou často snad až na posledním místě mezi prioritami pořadatelů a soutěže bývají čím dál častěji ve velmi exotických destinacích, kde není zájem obyvatel o náš sport zrovna největší. I to je důvod, proč končím možná předčasně a proč chci vytvořit závod, který bude jiný.“

Nadšení a zápal pro novou věc však brzdí i obavy. „Je to pro mě tak obrovská výzva, že vůbec nedokážu odhadnout, nakolik budu úspěšný,“ přiznal. „V podstatě je to stejné, jako když jsem byl malý kluk a zatoužil vyhrát olympiádu. Věděl jsem kulový, co to obnáší. Teď jsem v podobné fázi.“

Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 David Svoboda ukázal, že i ty největší sny si splnit umí. Tentokrát je však v jiné roli. „Tehdy jsem se věnoval hlavně tréninku a prodání té dřiny, teď budu mít těch aktivit ještě trochu víc, budu taky konečně víc pracovat hlavou než rukama,“ usmál se. „Je načase předat zkušenosti dál a být tu ještě víc pro ostatní,“ nakousl Svoboda téma trenérství. „Takže to opravdu hlavní zaměření na příští dva roky bude práce trenéra na Dukle, kde bych mohl pomáhat různým, už existujícím, tréninkovým skupinám. Zároveň bych rád přispěl k rozšiřování a zkvalitňování pětibojařské základny, pomáhal různým oddílům po republice, věnoval se mládeži a školení trenérů.“

I přes definitivní zavěšení pětibojařské výbavy na hřebík se olympijský šampion se sportem neloučí. „Už ve středu odlétám do Španělska, kde bych si měl poprvé v životě vyzkoušet závod v triathle,“ prozradil Svoboda svou účast na mistrovství světa v neolympijských pětibojařských disciplínách. Do severošpanělského Viveira tak doprovodí svého bratra Tomáše, mistra světa v biathle z roku 2013. „Jedu si to jen vyzkoušet, rozhodně nerozjíždím novou kariéru.,“ ujistil Svoboda. „Moc se těším, zkusím si něco nového, ale vůbec nevím, co od sebe čekat. Snad tam bude svítit sluníčko,“ dodal se smíchem a ujištěním, že sportovat, i když na amatérské úrovni a bez tlaku na výsledky, bude už pravděpodobně navždycky.

Aby toho nebylo málo, přihlásil se zpátky do školy. „Mám bakaláře na FTVS, obor Tělesná výchova a sport a moc rád bych si konečně dodělal magistra,“ upřesnil.

Další Svobodovy plány mají podobu pokračování spolupráce s mentálním koučem Janem Mühlfeitem. „Je to takový můj mentor. Už jsme spolu dělali spoustu zajímavých přednášek ve firmách na téma paralely vrcholového sportu a byznysu. Věnujeme se na nich osobnostnímu rozvoji. A protože se nám to zatím docela dařilo, rádi bychom v tom společně pokračovali ještě intenzivněji.“ 

Ani v následujících měsících tak jeden z nejúspěšnějších českých sportovců tempo nezvolní. Přesto věří, že stihne i relaxovat. „Úplně nejvíc bych se konečně rád věnoval sportování pro vlastní zábavu a osobnímu životu. Když jsem reprezentoval, dával jsem tomu všechno, abych byl co nejlepší. Musel se ze mě stát trochu sobec a to už mě teď nebaví. Chci být víc s rodinou, na kterou jsem měl vždycky málo času, a v příštích letech založit rodinu vlastní. A taky předat dál to, co jsem se do teď naučil,“ uzavřel David Svoboda.

Veleúspěšnou pětibojařskou kariéru ukončil po třinácti letech a šestnácti velkých medailích.

Český pohár mládeže 2017

10. 9. 2017 | Na kladenském Sletišti proběhlo za chladného počasí páté kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. 
Výsledky najdete zde.

ME U19 - Caldas da Rainha / Portugalsko

31. 8. 2017 | Ve finále individuální soutěže dívek na ME kategorie U19 v moderním čtyřboji v Portugalsku skončily dvě české reprezentantky ve druhé desítce. Kateřina Krejčí obsadila jedenácté místo a na šestnácté pozici finišovala Veronika Novotná.
Výsledky.

MS 2017 - Káhira / Egypt

 28. 8. 2017 | Čtvrtou příčku ve smíšené štafetě obsadili na mistrovství světa v Káhiře čeští moderní pětibojaři Natálie Dianová a Jan Kuf. Smíšené štafetě chybělo na medaili šest sekund. Z vítězství se radovali Němci.
Výsledky.

„Kdyby mi čtvrté místo předpověděl někdo před startem závodu, tak bych to bral všemi deseti,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera, co se odehrávalo v českém týmu. „Střevní potíže chytil Martin Bilko, s kterým jsme pro štafetu počítali. Nevyhnula se jim ani Natálka, ale u ní naštěstí rychle odezněly. Nakonec jsme nechali na Honzovi, jestli po všech trablích, které prožil během závodu jednotlivců, do štafety půjde.“

Jan Kuf se rozhodl startovat, ale úvod závodu Čechům vůbec nevyšel. V šermu obsadili až čtrnácté místo a zdálo se, že jsou ze hry o cenné kovy. Jenže český tandem se nevzdal. V plavání byl nejlepší, když zůstal jen o 0,5 sekundy za svým českým rekordem. V jezdecké části sice překročili Češi časový limit, ale pomalejší tempo se jim vyplatilo. Oba zvládli parkur bezchybně.

Do kombinované části tak šla česká dvojice ze čtvrté pozice. „Normálně by v takové situaci mohli myslet na zlato, ale úbytek sil kvůli zažívacím problémům byl velký,“ posteskl si Kučera.

I přes zdravotní handicap se Češi pohybovali dlouho na medailových pozicích, až v závěru Kufovi utekl mistr světa z loňského roku Francouz Belaud, který je v kombi asi nejlepší na světě. Český tým tak skončil čtvrtý za zlatými Němci, druhými Egypťany a bronzovými Francouzi.

„Je to takové hořké, ale s odstupem času to asi budeme brát pozitivně,“ hodnotil závod Jan Kuf a dodal: „V Egyptě jsem potřetí, dvakrát to proběhlo v klidu, teď jsem si to vyžral. Škoda. Myslím, že forma byla, ale neměl jsem šanci ji prodat.“ Natálie Dianová, která v průběhu smíšené štafety držela krok s nejlepšími světovými pětibojařkami a naznačila tak, že nebýt výpadku v kvalifikačním šermu, mohla bojovat o skvělý výsledek i v závodě jednotlivkyň, doplnila: „Čtvrté místo ze štafety je za daných okolností asi úspěch, nejsme naštvaní, ale víme, že to mohlo být lepší.“

Třeba se to povede na olympijských hrách. Závod smíšených štafet totiž v Káhiře sledovali zástupci z Mezinárodního olympijského výboru. „Snad jsme je přesvědčili, že tohle klání do olympijského programu patří,“ doufala Dianová. S Kufem už jsou mistři Evropy i světa, olympijská medaile by jim určitě slušela také.

MS 2017 - Káhira / Egypt

26. 8. 2017 | Jan Kuf obsadil ve finále mistrovství světa v Káhiře navzdory střevním potížím třinácté místo. Dva dny pořádně nejedl, přesto nebyl daleko od výborného výsledku, tělo řeklo dost až v závěrečném okruhu kombinované části.
Výsledky.

„13. místo určitě není výsledek, pro který sem Honza jel, já ale za dnešek mohu jen chválit,“ hlásil z dějiště šampionátu reprezentační trenér Jakub Kučera. „Bohužel se sešlo všechno, čeho jsme se před startem mistrovství báli. Kvůli nekompetentnosti rozhodčích se musel Honza vydat ze všech sil už v kvalifikaci. Ve vedru a ve chvíli, kdy nebylo dost času na regeneraci, měl oslabenou imunitu a chytil střevní infekci, na kterou nic nezabíralo,“ vysvětloval Kučera.

I v této situaci zaplaval český reprezentant čas jen nepatrně pod svým standardem, v bonusovém šermu vyhrál tři ze čtyř soubojů a na parkuru si poradil s výrazně slabším koněm. „Zkusili jsme jiný přístup, než jezdci, kteří měli stejného koně před Honzou. Přizpůsobili jsme se zvířeti, Honza ho jel pomaleji a kůň v tempu, které mu víc vyhovovalo, byl pozornější,“ popisoval reprezentační trenér.

Tyto výkony vynesly před kombinovanou částí Jana Kufa na jedenácté místo se ztrátou, která by mu za normálních okolností dávala naději bojovat minimálně o první šestku. „Kolegové trenéři za mnou chodili a tipovali Honzu hodně nahoru“ vyprávěl Kučera. On sám ale tušil, že tentokrát se jeho svěřenec na svou silnou disciplínu spolehnout nemůže. Jeho obavy se naplnily v závěrečném okruhu, kdy Kufovi došly síly. Do té doby se při tom díky výborné střelbě držel závodník pražské Dukly skupiny, která bojovala o umístění v elitní desítce.

Mistrem světa se stal Korejec Čong Čin-hwa před Maďarem Kaszou a Kinderisem z Litvy.

Kvůli zdravotnímu stavu Jana Kufa zůstává otevřené i složení české smíšené štafety, vedení týmu ho určí až těsně před pondělním závodem. 

MS 2017 - Káhira / Egypt

25. 8. 2017 | Jan Kuf bude ve finále MS útočit z 16. místa po šermu. Síly, které musel vynaložit český reprezentant Jan Kuf na to, aby vymazal penalizaci v kvalifikační kombinované části a dostal se do finále závodu mistrovství světa v Káhiře, mu chyběly k lepšímu výsledku ve finálovém šermu. Zatím figuruje na 16. pozici. Natálie Dianová do finále ženské soutěže díky nevydařenému šermu ze skupiny B nepostoupila.
Výsledky.

„Honza patří mezi nejlepší šermíře, jeho standardní výkonnost je minimálně o dvacet bodů vyšší. Snažili jsme se ho dát dohromady, ale víc se během 15 hodin udělat nedalo,“ povzdechl si reprezentační trenér Jakub Kučera.

Neznamená to, že by Kuf ztratil šance na dobrý výsledek, ale budou mu muset pomoct soupeři svými chybami. „Ve zdejších podmínkách to vůbec není vyloučené,“ říká Kučera. „Pole favoritů může prosít parkur a vinou extrémně těžké běžecké trati se jen těžko odhaduje, jak může skončit kombi. V třicet centimetrů hlubokém písku časové rozdíly rychle narůstají,“ dodal reprezentační trenér.

Finále ženského závodu bude bez české účasti. Natálie Dianová do soutěže vstoupila výborně, po plavání byla čtvrtá. V šermu začala sérií pěti porážek, pak se chytila, v polovině už měla téměř vyrovnanou bilanci, ale nakonec jí došly síly a ztratila naději na postup. „Odešly jí nohy, bohužel se projevil tréninkový výpadek, který měla vinou zranění. V dalších disciplínách se manko povedlo dohnat, v šermu bohužel ne,“ zhodnotil vystoupení své svěřenkyně Kučera.

Dianová ve zbytku kvalifikace bojovala, nakonec jí chybělo k postupu zhruba 10 sekund. „Kdyby byl podklad běžecké tratě normálně tvrdý, tak by se jí možná povedlo ztrátu smazat. V písku ale měly výhodu drobné a lehké závodnice. Nicméně postup ztratila na šermířské planši. Plavání, střelba i běh byly celkem v pořádku,“ vrátil se český kouč k osudné disciplíně.

MS 2017 - Káhira / Egypt

24. 8. 2017 | Jan Kuf postoupil do finále mistrovství světa v Káhiře. Martin Bilko obsadil ve své kvalifikační skupině 24. místo a do finále se nepodívá.
Výsledky.

Očekávaným výsledkem s velmi nečekanou zápletkou skončilo semifinále MS pro aktuální českou jedničku Jana Kufa. "Průběh úvodních dvou disciplín nenasvědčoval tomu, že by s postupem do finále měl mít Honza jakýkoli větší problém. Komplikace ale přišla při závěrečné kombinované části. Na nástřelu vypadal Honza skvěle, těsně před startem ale zapadlo na střelnici slunce. Sice se ze 36 stupňového vedra alespoň trochu ochladilo, hlavně se ale na střelnici zásadně změnily světelné podmínky a Honza na to nedokázal adekvátně reagovat. První dvě položky proto nebyly dobré, přesto díky skvělému běhu držel kontakt s nejlepšími. Před třetí položkou dostal Honza přímo na střelnici zcela v rozporu s pravidly penalizaci. Díky ní ztratil nejen okolo 25 vteřin ale hlavně střeleckou koncentraci. Rozhodčí prostě neznal pravidla. Přesně toho jsme se v Egyptě báli a ono to přišlo.

Díky vynikajícímu běhu si nakonec postup do finále sice zajistil, ale musel běžet prakticky naplno. Pokud by díky penalizaci Honza nepostoupil, tak bychom samozřejmě dali protest, který bychom pravděpodobně vyhráli. Nakonec do finále prošel i s penalizací, zbytečně vynaloženou energii mu ale bohužel nikdo nevrátí. Před finálovým šermem je na regeneraci jen 15 hodin, a tak teprve zítra uvidíme, jak velký problém to bude", komentoval průběh semifinálového závodu reprezentační trenér Jakub Kučera.

Druhý český reprezentant Martin Bilko začal semifinále velmi dobře, vyrovnal si svůj nejlepší letošní plavecký čas a také v šermu začal výborně. Z úvodních sedmi utkání vyhrál šest, pak se mu ale postupně přestalo dařit a konečná bilance 12 vítězství a 13 porážek dávala šanci na postup do finále jen při optimálním výkonu v závěrečné kombinované části. Šanci na finále ale Martin ztratil velmi brzy, hned v první střelecké položce výrazně chyboval a od postupu do finále byl nakonec daleko.

Zítra pokračuje MS základním šermířským finálovým kolem mužů od 10:30. O dvě hodiny později začne své semifinálové klání také jediná česká zástupkyně v individuální soutěži Natálie Dianová. 

MS 2017 - Káhira / Egypt

22. 8. 2017 | Pátou příčku v mužské štafetě obsadili při své premiéře na mistrovství světa v Káhiře čeští junioři Marek Grycz s Martinem Vlachem. Vítězství slaví Korejci Hwnag a Jun.
Výsledky.

Junioři Marek Grycz a Martin Vlach měli před odletem na seniorský světový šampionát v Káhiře takříkajíc odpracováno. Marek získal na vrcholech letošní sezóny, tedy juniorském mistrovství Evropy a světa čtyři medaile, Martin jen o jednu méně. Do Egypta vyrazili na zkušenou. Zpátky do Čech se vrací jako právoplatní příslušníci světové elity.

„Na seniorský debut úplně skvělá práce, nemohli tu fantastickou sezónu zakončit líp. Tady vidím budoucnost českého moderního pětiboje,“ nešetřil chválou reprezentační trenér Jakub Kučera. „Na to, že jsme oba junioři a všechny důležité vrcholy už máme letos za sebou a tohle byl jen bonusový závod, je to super. Páté místo mezi seniory, s tím jsem maximálně spokojený,“ usmíval se bezprostředně po doběhu do cíle závěrečné disciplíny Marek Grycz.

Čeští mladíci zahájili týmovou soutěž třináctou příčkou v plavání, v následujícím šermu se pak postarali o překvapení dne. „Začátek se jim moc nepovedl, nevěřili si, ale pak se z toho krásně dostali. Od třetího kola už neprohráli,“ popisoval Kučera vydařené šermířské vystoupení, planš nakonec opouštěli s aktivní bilancí a průběžnou šestou příčkou. Následující parkur prověřil i ty nejkvalitnější jezdce. Zkrotit temperament egyptských koní se nedařilo téměř nikomu, rozhodovaly tedy zkušenosti a schopnost se zvířeti maximálně přizpůsobit. Martin Vlach udělal v nelehkých podmínkách dvě menší chyby, jeho týmový parťák Grycz jednu, zato hrubou, když mu kůň odmítl poslušnost. Parkur tak Čechy stál osmačtyřicet bodů a propad na průběžnou desátou příčku.

Závěrečnou kombinovanou částí však nová česká jména mezi seniorskou elitou definitivně zdomácněla. Druhým nejlepším výkonem se Grycz s Vlachem posunuli na konečné páté místo. „Na to, že oba mají ještě rok v juniorech, tak zaběhli perfektně, absolutní poklona. Běh je tady přitom extrém extrémů. Podklad je úplně na písku, část se běží na parkuru a je to strašně hluboký,“ kroutil hlavou Kučera. „Den před soutěží se díky zpožděnému letu protáhla cesta na mistrovství na devatenáct hodin. Tím, jak to kluci zvládli, je ten jejich dnešní výkon ještě cennější.“

Pro Martina Vlacha byl štafetový start na šampionátu v Káhiře vůbec prvním porovnáním s absolutní seniorskou špičkou. „Já myslím, že tam byly pořád ještě rezervy, hlavně v šermu a na koních. V kombi jsem letos konečně předvedl to, na co si myslím, že mám. Takže nakonec to dopadlo docela dobře,“ neztrácí pokoru kladenský závodník.

Do čtvrteční kvalifikace individuálního závodu ani jeden z českých juniorů nenastoupí. „Po dnešku se to nabízí, výkonnost na to mají. Ale dohodli jsme se s osobními trenéry, že s dalším startem mezi seniory počkáme. Nemáme kam spěchat, kluci za sebou mají krásnou sezónu a teď si zaslouží hlavně odpočinek,“ vysvětlil Jakub Kučera.

Po úspěšné egyptské misi mohou vycházející hvězdy českého pětiboje konečně opravdu prohlásit, že mají pro letošek odpracováno. „Já jsem samozřejmě nadšený, určitě to byla nejlepší sezóna v mém životě. Jsem strašně šťastný, že se mi celé to léto povedlo a teď si náramně užiju volno,“ těší se Marek Grycz.

Ve středu je v Káhiře na programu štafeta žen, do které česká výprava nezasáhne. Ve čtvrteční kvalifikaci individuálního závodu mužů se představí Martin Bilko a Jan Kuf.

MS 2017 - Káhira / Egypt

17. 8. 2017 | Šest českých jmen figuruje v nominaci na nadcházející mistrovství světa v moderním pětiboji, které bude už od pondělí hostit egyptská Káhira. Vedle největší české medailové naděje Jana Kufa se v africké výhni představí nedávný štafetový mistr Evropy Martin Bilko, junioři Marek Grycz a Martin Vlach či jednička mezi ženami Natálie Dianová. Jako náhradnice pro mixovou štafetu odjíždí do Egypta také Eliška Přibylová.

Vysoko pomýšlí zejména Jan Kuf, který díky třetí příčce v individuální soutěži na MS ve Varšavě 2014 a triumfu v mixové štafetě v Berlíně v roce 2015 dobře ví, jak chutnají světové stupně vítězů. Letošní sezóna je však ovlivněna velkým tréninkovým výpadkem kvůli Kufovým vojenským povinnostem. „Honza to manko doháněl, co to šlo. Zdravotně byl v poslední době také v pořádku a na těch předešlých vrcholných akcích, tedy finále svěťáku a mistrovství Evropy, byl v Top 10,“ vypočítává základy optimistických očekávání reprezentační trenér Jakub Kučera. „Cítím se ve všech ohledech dobře. Jsem na tom zase o něco líp než na Evropě, stihli jsme od té doby udělat další kus práce,“ potvrdil Kučerova slova Jan Kuf.

Aktuální českou jedničku mezi muži doprovodí v individuální soutěži letošní mistr Evropy ze štafety Martin Bilko. „Martin na evropském šampionátu závodil ve štafetě skvěle. Předvedl výkony jako nikdy v životě. Pokud by se mu povedlo poskládat stejný výkon jako v Minsku, může to být velmi zajímavý výsledek,“ věří trenér Kučera.

Do štafety mužů nasadí Češi úspěšné juniorské duo Marek Grycz ‑ Martin Vlach. „Oba mají letos skvělou sezónu,“ připomněl Kučera Gryczovi a Vlachovi medaile z MEJ a u Marka i z MSJ. „To je potvrzení, že má smysl je zkoušet na velké seniorksé akci. Zatím tam pro ně žádný tlak na výsledky nebude, ale on přijde a přijde hodně brzy v těch následujících sezónách. Takže jejich účast v Káhiře bereme jako investici do budoucna,“ vysvětlil Kučera.

V soutěži žen se představí jediná česká zástupkyně Natálie Dianová. „Natálka má potenciál závodit s těmi nejlepšími, což potvrdila na mistrovství Evropy. Udělala zbytečnou, hrubou chybu v jízdě na koni, ale jinak byl její výkon špičkový,“ řekl Kučera a doplnil vysvětlení přítomnosti Elišky Přibylové, která by v případě potřeby měla nastoupit do závěrečné mixové štafety, v níž právě Natálie Dianová před dvěma lety slavila společně s Janem Kufem titul mistryně světa. „Ten program je tam tak atypický, že pokud by Natálka šla semifinále, finále a ještě štafetu, bude šermovat čtyři dny po sobě a to je pro ni poměrně zdravotně rizikové. Rozhodneme se tedy podle vývoje.“

Poprvé v historii bude mistrovství světa hostit Egypt. To je pro mnohé výpravy důvod k obavám, Čechy nevyjímaje. „Nevím, kdo vymyslel kombinaci Egypta a konce srpna, ale už to tak je a musíme se s tím srovnat stejně jako všichni ostatní. Podle předpovědi nemají ani nejnižší noční teploty klesnout pod šestadvacet stupňů, přes den má být čtyřicet. K tomu nás pořadatelé upozornili na dlouhé bezpečnostní prohlídky. Bude to hodně nestandardní akce,“ uvedl Kučera a dodal, že právě rizikové podmínky stojí za zúžením původně plánované sestavy českého týmu. „Vzhledem k tomu, že je ta destinace opravdu riziková, rozhodli jsme se, že pojedou jen závodníci, kteří jsou stoprocentně zdraví a připravení. Pro všechny ostatní by to bylo příliš velké riziko, které se nám rozhodně nevyplatí.“

Program MS 2017, Káhira (Egypt):
úterý, 22.8. - štafeta muži (Grycz, Vlach),
středa, 23.8. - štafeta ženy,
čtvrtek, 24.8. - kvalifikace muži (Bilko, Kuf),
pátek, 25.8. - kvalifikace ženy (Dianová) + základní finálové kolo šermu muži,
sobota, 26.8. - finále muži + základní finálové kolo šermu ženy,
neděle, 27.8. - finále ženy,
pondělí, 28.8. - štafeta mix (poskládání českého týmu ze čtveřice: Bilko, Dianová, Kuf, Přibylová).

MSJ - Székesfehérvár / Maďarsko

13. 8. 2017 | Stříbrnou medaili vybojoval na mistrovství světa juniorů moderní pětibojař Marek Grycz, když v maďarském Szekesfehérváru nestačil pouze na Itala Colasantiho. Po triumfu na červnovém mistrovství Evropy si tak český junior zapisuje další kariérní mezník. Martin Vlach obsadil šestnáctou příčku.
Výsledky.

V polovině soutěže to přitom vypadalo, že na medaili tentokrát nedosáhne. „Plavání jsem šel na hraně osobáku, ale v šermu jsem se relativně trápil, i když jsem ho nakonec dal s docela dobrou bilancí,“ vrátil se Grycz ke krušným momentům individuálního závodu. Kvůli vztekání se byl navíc penalizován deseti body. „Trošku mi to jednou ujelo. Červené karty u nás moc běžné nejsou, já ji mám poprvé v životě,“ zastyděl se devatenáctiletý bystřický závodník.

Před parkurem figuroval na průběžném patnáctém místě. Štěstí v neštěstí mu však přinesly jak čistá jízda, tak četné chyby soupeřů a Grycz se rázem vyhoupl na medailovou pozici. „Do kombi jsem startoval jako třetí. Střelba nebyla úplně optimální, ale běžel jsem suprově a stačilo to na stříbro,“ popsal Grycz. 

Nejcennější kov přitom nevisel nijak vysoko. „Zlato mi nakonec uteklo o tři vteřiny. Ale já mám stejně radost, protože jak mi nešel ten šerm a ještě jsem dostal penalizaci, tak jsem si říkal, že jestli budu do desítky, bude to super. Nečekali jsme, že se po koních posunu takhle vysoko.“

Překvapení neskrýval ani Gryczův osobní trenér Ivo Konvička. „Po šermu byl patnáctý, takové posuny jsou v pětiboji hodně ojedinělé. Měli jsme trochu štěstí, že ti, co byli před Markem, špatně jezdili koně, nebo že ten, který vedl, zase moc dobře nekombinuje. Všechno se to sešlo. Ale dá se říct, že je to druhé místo takový malý zázrak.“

Po triumfu v individuálním závodě na červnovém mistrovství Evropy v Barceloně si jeho svěřenec z letošní sezóny odnáší další mimořádný úspěch. „Tahle sezóna vyšla neskutečně. Za týden Marek ještě zamíří na mistrovství světa dospělých, kde by měl jít štafetu s Martinem Vlachem. Takže ještě není konec, ale už teď je ta sezóna výjimečná. Být v pětiboji první a druhý na dvou nejvýznamnějších závodech v roce, to se povede málokdy,“ smekl klobouk trenér Konvička. Pro Marka Grycze jsou oba letošní nejvýraznější individuální výsledky srovnatelné. „Z obojího mám stejnou radost. Tohle je samozřejmě mistrovství světa a trochu jiná liga, ale zase zlato je zlato,“ smál se Marek Grycz.

Evropská kvalifikace pro YOG - Caldas da Rainha / Portugalsko

12. - 13. 8. 2017 | V Portugalském Caldas da Rainha proběhla o víkendu Evropská kvalifikace pro Olympiské hry mládeže v roce 2018. Na startu se sešlo 32 dívek a 37 chlapců narozených v letech 2000-2003. V sobotu obsadila Kateřina Krejčí čtvrté místo, Veronika Novotná doběhla sedmá a Kateřina Tomanová dokončila závod na osmnácté pozici. V neděli obsadil Matyáš Nachtigall šestnácté místo, Jan Toman jednatřicáté a Jakub Maleček dvaatřicáté. Filip Houška závod nedokončil.
Výsledky:  dívky  |  chlapci .

MSJ - Székesfehérvár / Maďarsko

12. 8. 2017 | Patnácté místo obsadila Karolína Křenková při svém premiérovém startu na mistrovství světa juniorů v maďarském Székesfehérváru. Barbora Ciprová doběhla na 28. pozici. Zvítězila Korejka Sunwoo Kim. Zítra se ve finále mužů představí Marek Gryzc a Martin Vlach.
Výsledky.

MSJ - Székesfehérvár / Maďarsko

11. 8. 2017 | Čtyřlístek českých reprezentantů si na světovém šampionátu juniorů v maďarském Székésfehérváru zajistil postup do finálových závodů, které proběhnou o víkendu. V sobotu nastoupí Barbora Ciprová a Karolína Křenková. V neděli Marek Grycz a Martin Vlach. Finálová účast utekla Arance Chalupníkové a Lukáši Svěchotovi.
Výsledky.

MSJ - Székesfehérvár / Maďarsko

9. 8. 2017 | Šestou příčku vybojovali ve štafetě na mistrovství světa juniorů v maďarském Székesfehérváru Marek Grycz a Martin Vlach. Medaile Čechům unikla o dvanáct bodů. V úterý závodily ve štafetě také juniorky. Aranka Chalupníková s Barborou Ciprovou obsadily devátou příčku.
Výsledky.

„Spokojenost to úplně není, věřili jsme si na víc, ale i šesté místo je fajn,“ shodli se po závodě nedávní vicemistři Evropy. Do závodu v Szekesfehérváru vstoupili čtrnáctou příčkou v šermu a pátým nejlepším výkonem v plavání. Parkur zvládli Češi jako šestí nejúspěšnější a závěrečnou, kombinovanou část dokonce jako třetí. „Na tom šermu byla docela rezerva a to nás mrzí. Střelbu jsem na konci trošku pokazil,“ vypočítával temnější momenty Martin Vlach. „Všechno ostatní jsme zvládli dobře, plavání, koně i běh, i když Martin mohl trochu lépe střílet, to je fakt,“ potvrdil jeho parťák Marek.

Medailová želízka české výpravy si při středeční štafetě otestovala konkurenci a do páteční kvalifikace individuálního závodu se mohou pustit s optimismem. „Ta konkurence je větší než na mistrovství Evropy, ale není to tak skokový rozdíl, aby nám to nedávalo šanci na dobrý výsledek,“ věří Marek Grycz, který evropský šampionát v Barceloně s přehledem ovládl. „Jsou tu samozřejmě i silnější závodníci, ale ten rozdíl oproti Evropě není tak markantní.“

MSJ - Székesfehérvár / Maďarsko

7. 8. 2017 | Zítra začíná MSJ v moderním pětiboji v maďarském Székesfehérváru, na kterém by rádi rozšířili čeští junioři úctyhodnou sbírku medailí z letošního MEJ v Barceloně.
Výsledky.

"Reálné je podle mě všechno", říká česká naděje k začínajícímu MSJ Marek Grycz. 

Je mu teprve devatenáct, přesto má na svém kontě deset medailí z velkých akcí. Už za pár dnů by Marek Grycz tuto úctyhodnou sbírku rád rozšířil, a to na svém prvním juniorském mistrovství světa. „Loni jsem těsně před odjezdem onemocněl, tak se letos těším dvojnásob,“ říká sportovec bystřického klubu před svou premiérou v maďarském Székesfehérváru.

Marku, z nedávného mistrovství Evropy v Barceloně jste si přivezl tři medaile. Jak vysoko se v představách vidíte příští týden v Székesfehérváru?

"Myslím, že mám na to být vysoko. Bude záležet, jak se to všechno sejde. Ale nechci si dávat nějaké konkrétní cíle. Dám do toho všechno a jaký výsledek z toho vypadne, to už se nechám překvapit."

Na už zmíněném evropském šampionátu jste ovládl individuální závod, společně s Martinem Vlachem jste navíc byli stříbrní ve štafetě. Jste tak před mistrovstvím světa pro soupeře velkou hrozbou?

"V těch štafetách závodíme s Martinem pravidelně a zatím jsme vlastně skoro pokaždé byli druzí. Zlato bylo v Barceloně jen kousek. Kdyby se nám teď povedlo něco podobného, bylo by to samozřejmě krásné. Stejně ten individuál, to by byla fantazie, ale teď bude ta konkurence jiná. Většina těch nejlepších závodníků sice pochází z Evropy, ale přibuou Korejci, Japonci, Egypťani, Guatemalci, Mexičani. Takže to bude podstatně těžší a jsem sám zvědavý, jak to dopadne."

Jaký bude Székesfehérvár na závodění?

"Nevím, nikdy jsem tam nebyl. Ale jinak jsem v Maďarsku už párkrát závodil, hlavně v Budapešti, a vždycky se mi tam líbilo. Je tam stejné klima jako u nás, žádný časový posun. Dá se říct, že jsou tam pro nás téměř domácí podmínky. Navíc mají Maďaři moderní pětiboj rádi, je to tam populární sport, takže to bývá všechno velmi kvalitně zorganizované. Doufám, že si to tam užijeme." 

V březnu jste poprvé nahlédl i mezi seniorskou elitu na Světovém poháru v Egyptě. Jaká to byla zkušenost?

"Největší asi v tom, že jsem si mohl zkusit závodění v podmínkách, které jsou velmi specifické. Takové, jako v Egyptě, nikde jinde nejsou. A z pohledu, že jsem závodil s těmi staršími, vede to, že jsem mohl okouknout, kde jsou a v čem a o kolik jsou lepší."

Jsou daleko?

"Záleží na disciplíně. Nejdál jsou asi v šermu, tam mám ještě vážně co dohánět."

Vedle Marka Grycze se na MSJ představí Barbora Ciprová, Aranka Chalupníková, Karolína Křenková, Vojtěch Hercík, Lukáš Svěchota a Martin Vlach.

Program MSJ:
úterý, 8. 8.: štafeta žen (Barbora Ciprová, Aranka Chalupníková),
středa, 9. 8.: štafeta mužů (Marek Grycz, Martin Vlach),
čtvrtek, 10. 8.: semifinále ženy (Brbora Ciprová, Aranka Chalupníkov, Karolína Křenková),
pátek, 11. 8.: semifinále muži (Marek Grycz, Lukáš Svěchota, Martin Vlach),
sobota, 12. 8.: finále ženy,
neděle, 13. 8.: finále muži,
pondělí, 14. 8.: smíšená štafeta (Karolína Křenková, Vojtěch Hercík).

Trenérské školení - licence B

4. 8. 2017 | ČSMP ve spolupráci s FTVS UK pořádá podzimní kurz trenérské licence B. Odevzdání přihlášek na FTVS, jenž musí být potvrzeny ČSMP, je 15. 8. 2017. Teoretická část školení je naplánována na 15. - 17. 9. a 22. - 24. 9. 2017. Další informace, včetně přihlášky ke stažení, naleznete zde. V případě zájmu či potřeby o doplňující informace se obracejte na Daniela Kašpara (tel. 739 206 799).

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

24. 7. 2017 | Pátou příčku ve smíšené štafetě obsadili na mistrovství Evropy v Minsku čeští moderní pětibojaři Natálie Dianová a Jan Kuf. Dianová přitom celý den bojovala s akutními střevními potížemi. Z vítězství se radovali Rusové.
Výsledky.

Pomýšleli na obhajobu loňského zlata, ale nakonec česká štafeta Natálie Dianové a Jana Kufa bojovala v závěrečné soutěži mistrovství Evropy s něčím úplně jiným než pouze se silnou konkurencí. „Celý den řeší Natálka hodně urputný průjem, který tu plošně postihl snad třetinu výprav. Pravděpodobně se jedná o reakci na nějaké jídlo. To tomu výkonu určitě nepřidalo,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera.

I přes akutní zažívací obtíže dokázala Dianová absolvovat kompletní závod. V plavecké disciplíně dokonce přispěla k nejlepšímu letošnímu výkonu českého mixu a průběžné třetí příčce. Také v šermu si nejprve vedla dobře. „Zlom přišel ve čtvrtém zápase s Itálií, kde udělal rozhodčí chybu. Italka dala hned v úvodním zápase zásah do země a on nejen, že to neviděl, ale Italka to ani nepřiznala,“ popisoval Kučera. „Někdy se to stává, ale pro nás to bylo možná klíčové místo celého závodu. Natálku s Honzou to podle mě rozhodilo víc, než by mělo a od té doby se Natálce nedařilo. Honza se do turnaje naopak naštěstí dostal.“ Po šermu byli Češi šestí. „Ale ty první týmy hodně odskočily,“ podotkl Kučera.

Následný obtížný parkur sliboval dramatické změny v pořadí. „Čas se rozhodně nestíhal a bylo jasné, že bude jízda dělat velké rozdíly, což pro nás bylo dobré. Záleželo, nakolik se jednotlivé týmy rozhodnou riskovat a my se rozhodli riskovat maximálně. Nájezdy se Natálce i Honzovi celkem povedly, každý ale udělal jednu chybu. Na to, aby byli v kontaktu s medailí, by museli zajet čistě,“ vysvětlil Kučera.

Do závěrečné, kombinované části vybíhali Češi jako pátí. V konečném hodnocení už se neposunuli. „Samozřejmě, že jsme chtěli víc, ale byly tu opravdu hodně dobré týmy,“ uznala Natálie Dianová. „Navíc jsem vážně nebyla úplně ve své kůži. Celý den se bojím, abych to stihla na záchod. Takže moje koncentrace byla fakt mizerná,“ litovala a doplnila přeci jen úsměvný moment z šermířské části soutěže. „Když jsem šermovala v bonusovém kole se Slovenkou, vůbec jsem si neuvědomila, že jsem jí ani nepodala ruku. Rovnou jsem se otočila a utíkala pryč. Honza mě musel poslat zpátky,“ smála se.

„Bylo mi jí líto. Těch lidí, kteří měli stejné problémy, bylo docela hodně. Ani jí se to bohužel nevyhnulo. Tak byla celý den taková zachmuřená,“ přidal se týmový parťák Honza Kuf.

Smíšenou štafetou celý šampionát v Minsku vyvrcholil. Česko si z něj veze jednu zlatou, štafetovou medaili Ondřeje Polívky a Martina Bilka. „Nevím, jak ostatní, ale já jsem docela ráda, že už je to tady za mnou. Mixy určitě ještě docením, tam byla pozitiva, ale chvíli mi asi ještě bude v hlavě běhat ten individuál,“ vrátila se Natálie Dianová k hrubé jezdecké chybě v individuálním závodě, která ji nejspíš stála medaili. „Večer po závodě jsem opravdu moc nespala. Ten parkur jsem pak jela v hlavě ještě aspoň stokrát.“

„Já myslím, že jsme to tu zvládli důstojně. Ale hurá domů,“ uzavřel misi českých pětibojařů v Minsku Jan Kuf. Už za měsíc je čeká největší vrchol sezóny v podobě mistrovství světa v Káhiře.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

23. 7. 2017 | Sedmé místo vybojoval Jan Kuf v individuálním závodě na mistrovství Evropy v běloruském Minsku. K úspěšné obhajobě loňského zlata by potřeboval o něco lepší výkon v šermu, přesto je sedmá příčka jeho druhým nejlepším výsledkem v historii jeho účastí na evropských šampionátech. Mistrem Evropy se stal Rus Lesun. Davidu Svobodovi se nedařilo.
Výsledky.

„Honzovo sedmé místo je potvrzením, že patří do té nejužší špičky, i když on asi úplně spokojený není,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Je to hezký výsledek, sedmé místo na Evropě je skvělý. Ale s tím, jak se to vyvíjelo, by tomu nakonec slušel lepší výsledek,“ potrvdil jeho slova obhájce loňského evropského zlata Jan Kuf.

V úvodní, plavecké, disciplíně si šestadvacetiletý Čech připsal nejlepší výkon letošní sezóny. „Čas 2:05,9 je na něj opravdu velmi dobrý. Výborný začátek,“ chválil Kučera. Také v šermu si Kuf vedl skvěle, v polovině trunaje ale přišel zlom. „Zhruba od patnáctého zápasu měl najednou s každým zásahem strašnou práci. Nakonec to dobojoval pořád ještě v kontaktu s nějakou širší špičkou, ale ztráta na medaili už byla velká,“ popsal Kučera. 

Přesto se jeho svěřenec nevzdal, podmanil si parkur a znovu myslel výsledkově vysoko. „Měl jsem skvělého koně, hezky jsem se svezl a spravil si chuť po všech těch předešlých závodech,“ pochvaloval si vítěz třetí, jezdecké, disciplíny. Do závěrečného běhu startoval jako devátý s téměř minutovou ztrátou na čelo závodu. „Nevím, jestli jsem měl ambice úplně na bednu, ta byla relativně daleko, ale nějaké čtvrté, páté místo tam určitě mohlo spadnout,“ popisoval Kuf. Nepovedenou třetí střeleckou položkou se však pořadím zase propadl. „Se střelbou se tu peru. Stejně jako v semifinále jsem to tam trochu pokonil. Ale sedmé místo beru.“

Mluvit o spokojenosti naopak nemůže druhý český zástupce David Svoboda, který se o solidní výsledek připravil už při šermu. „Vůbec se do toho nemohl dostat. Nakonec se mu nepovedl celý turnaj, zašermoval s velmi pasivní bilancí a bylo jasné, že z jeho pohledu je po závodě,“ konstatoval Kučera. Po nevydařeném šermu přišla navíc také pokažená jízda a David Svoboda nakonec obsadil až 33. příčku.

Evropským šampionem se stal Aleksander Lesun z Ruska před Maďarem Kaszou a Francouzem Belaudem.

V pondělí běloruské mistrovství Evropy uzavře mixová štafeta. Zlato v ní bude obhajovat česká dvojice Natálie Dianová‑Jan Kuf. „Doufám, že si oba spravíme chuť. Natálka teda asi o něco víc. Ta bude dělat všechno pro to, aby si tu placku, po které sahala včera, zítra vybojovala. Doufám, že jí s tím pomůžu a nebudu tam jenom do počtu,“ usmál se Jan Kuf.

Před závěrečnou soutěží řeší lehké problémy se stehenním svalem, na účasti českého mixu v pondělní štafetě by ale neměly mít vliv.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

22. 7. 2017 | Smolně skončilo finále mistrovství Evropy v Minsku pro českou moderní pětibojařku Natálii Dianovou. V polovině závodu mířila za medailí, hrubá chyba v parkuru ji ale ze soutěže vyřadila. Do závěrečné, kombinované části tak Natálie Dianová ani nenastoupila.
Výsledky.

Nalálka držela po úvodních dvou disciplínách průběžnou šestou příčku. Především šerm, se kterým Natálie Dianová často bojuje, zvládla tentokrát na výbornou a ziskem 226 bodů položila základ pro svůj nejlepší individuální výsledek v kariéře. „Byl to na vrcholné akci její zdaleka nejlepší výkon. Takhle zašermovala asi dvakrát na Světových pohárech ve Spojených státech ještě před zraněním, ale na vrcholné akci ještě nikdy,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Po základním kole tak bylo jasné, že je úplně vážně ve hře o medaili, možná i o zlato,“ dodal.

Pak ale nastal nečekaný zvrat. „Na parkur si Natálka vylosovala stejného koně, kterého jel Martin Bilko při štafetě, takže jsme ho trochu znali. Silné a výkonnostně výborné zvíře,“ popisoval Kučera. Se stejným koněm však v prvním kole neúspěšně bojovala loňská vicemistryně Evropy Gulnaz Gubaydullina. „Ruska ho zhruba minutu vůbec nemohla dostat na start. Nakonec odstartovala, ale po desáté překážce spadla a z jízdy byla eliminovaná. Takže nám nastalo dilema,“ řekl Kučera s tím, že český tým dostal možnost volby výkonnostně horšího, rezervního koně. „Nakonec jsme se s jezdeckým trenérem shodli, že půjdeme do rizika. Věděli jsme, že by ho Natálka měla zvládnout, protože je na tom jezdecky líp než Ruska. Na opracovišti se to potvrdilo, vypadala skvěle.“

V samotné soutěži však udělala Dianová fatální chybu, když koně navedla na nesprávnou překážku. „Narozdíl od Gubaydulliny se Natálce povedlo dobře odstartovat a všechno z ní spadlo. První část parkuru šla úplně skvěle, ale pak udělala chybu v kurzu, zaměnila dvě překážky a skočila skok mimo pořadí. Pravděpodobně se v hlavě koncentrovala na moc věcí, protože ten kůň byl vážně složitý, i když výkonnostně výborný a pasoval jí. Ale ztratila koncentraci,“ myslí si Kučera. Pro Dianovou tak soutěž skončila. Z parkuru si neodnesla jediný bod a do závěrečné, kombinované části už ani nenastoupila.

„Strašně to mrzí. Mně se tohle nestalo snad nikdy ani na tréninku,“ litovala Dianová. „Ten kůň vůbec není špatný, je to šikovné zvíře, co skvěle skáče. Ale je to takový cholerik, byla s ním strašná spousta práce a totálně odvedl moji pozornost. Přitom nakonec dělal přesně to, co jsem po něm chtěla. Možná se i sám divil, že jedeme špatně. Absolutně moje chyba.“

Před parkurem mířila jediná Češka v závodě za senzací. „Mrzí to o to víc, že jsem zašermovala na mě docela pecku,“ souhlasila Dianová a zklamání těžko skrýval i trenér Kučera. „Stačilo, aby zajela průměrný parkur a běžela o medaili, kolem ní nebyly holky, co by běhaly tak dobře. Ale na kdyby se nehraje. I my jsme to samozřejmě mohli řešit jinak a jít do jednoduššího, i když horšího koně. Ale potvrdilo se, že na tohoto Natálka rozhodně měla, první část parkuru byla skvělá. Byl to prostě jediný moment, který ji dneska asi připravil o hodně.“

I přes obrovské zklamání našla nakonec Natálie Dianová sílu i trochu vtipkovat. „Byl to chaos. Normálně tam přijdeme, zastavíme, pozdravíme a teprve když nám zazvoní, tak jedem. S tímhle cholerikem jsem tam vecválala, pozdravila a už jsem jela na skok. Asi se potřeboval předvést. Tohle bych nevymyslela ani v nejhorším scénáři. A to jsem nad tím dřív ohrnovala nos, jak se to může někomu stát. No, a už jsem v klubu.“

Už pozítří může Natálie Dianová složit v Minsku reparát. Společně s Janem Kufem nastoupí k obhajobě loňského titulu mistrů Evropy v mixové štafetě. „Snad na tohle co nejdřív zapomenu. Ve štafetě nechám všechno, musím si spravit chuť,“ slibuje Dianová.

Mistryní Evropy se stala domácí Anastasiya Prokopenková před Maďarkou Kovačovou a Turkyní Ozyukselovou.

V neděli se ve finále mužů představí olympijský šampion David Svoboda a obhájce loňského zlata Jan Kuf.

MS U19 - Praha / ČR

22. 7. 2017 | Dnes ve finále individuální soutěže dívek na MS kategorie U19 v moderním čtyřboji v Praze skončily dvě české reprezentantky v první desítce. Kateřina Krejčí obsadila šesté místo a na sedmé pozici finišovala Veronika Novotná. Zvítězila Ruska Adelina Ibatullina.
Výsledky.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

21. 7. 2017 | Jan Kuf a David Svoboda si suverénním semifinálovým výkonem zajistili přímý postup do finále mistrovství Evropy v běloruském Minsku. Novopečený mistr Evropy ve štafetě Ondřej Polívka se podobně jako čtvrtý český zástupce David Kindl ve finále naopak neukáže.
Výsledky.

Obhájce loňského evropského zlata Jan Kuf předvedl solidní plavecký výkon a především vynikající šerm, který ho v jeho semifinálové skupině katapultoval až na průběžnou šestou příčku. „Honza byl na šermu úplně skvělej, první dvě třetiny turnaje dokonce vedl. V závěru ho trochu začaly brát křeče a možná i lehce polevil v koncentraci,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera. Přesto si šestadvacetiletý rodák z Prahy dokázal vypracovat takový náskok na přímý postup, že mohl v závěrečné, kombinované části šetřit síly na nedělní finále. „Měl tam nějakých pětatřicet vteřin. Na druhou stranu je to pro něj taková nevděčná situace. Zažil to na mistrovství Evropy už loni. To byl ten náskok ještě větší a pak přišly problémy s koncentrací na střelbu,“ vrátil se Kučera k nepříjemným okamžikům loňského semifinále. „Letos se to u Honzy naštěstí zopakovalo jen na jedné položce. Trochu pak běžet musel, ale pořád to bylo se značnou rezervou a pod kontrolou.“

Jan Kuf do nedělních bojů o medaile postoupil z kvalifikační skupiny B z desáté příčky.

Podobně úspěšný byl ve své kvalifikační skupině také David Svoboda. „Na šermu to chvíli vypadalo dobře, chvíli úplně ne, ale ten projev v kvalifikaci bývá samozřejmě jiný než potom ve finále,“ řekl Kučera. „Na kvalifikaci takový výsledek stačí, pak David navíc výborně zaplaval." Časem 2:06,38 totiž Svoboda zaznamenal svůj nejlepší letošní plavecký výkon. Také on tak mohl v závěrečné disciplíně pouze kontrolovat přímý postup, který si nakonec zajistil čtrnáctou příčkou. „Oba kluci pošetřili síly. Myslím, že na nedělním finále se dnešní závodění nepodepíše,“ věří Kučera.

Smolný den prožil v Minsku Ondřej Polívka. Dva dny poté, co se stal mistrem Evropy ve štafetě, se mu nevydařila úvodní, šermířská disciplína a naděje na postup se téměř rozplynuly. „Ondra se snažil držet tu koncepci, kterou na šermu držel ve štafetě, ale bohužel to dneska nevyšlo,“ konstatoval Kučera. „Zvenku to vypadalo, že byl trochu pasivnější a defenzivnější, než by bylo potřeba. Prostě se ten turnaj nepovedl. Letos to byla Ondrova čtvrtá kvalifikace, třikrát na Světovém poháru zašermoval hodně nahoru, tohle byla letos vlastně jeho první chyba. Bohužel ho to stálo postup.“

Ondřeje Polívku navíc trápila bolavá achilovka, která už při štafetě dostala pořádně zabrat. Podle Kučery je tak cíl následujících týdnů jasný. „Problémy se s ním táhnou už třetí týden. Hlavní teď bude dát nohu do pořádku a připravit se na srpnové mistrovství světa v Káhiře.“

Podobně jako Ondřej Polívka se výkonem v semifinále rozloučil se šampionátem v Minsku také čtvrtý český zástupce David Kindl. Oba obsadili ve své semifinálové skupině shodně nepostupovou, třiadvacátou příčku.

V sobotu v Minsku propukně medailová bitva žen. Ve finále se představí také Natálie Dianová.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

20. 7. 2017 | S přehledem postoupila Natálie Dianová ze skupiny A do sobotního finále mistrovství Evropy v běloruském Minsku. Jediná česká zástupkyně v individuální soutěži si přímý postup pojistila skvělým výkonem v kombinované části.
Výsledky.

„Natálky skupina byla relativně silná, takže jsme očekávali, že se opravdu poběží,“ líčil reprezentační trenér Jakub Kučera. Česká pětibojařka figurovala ve své semifinálové skupině před závěrečným kombi na průběžném patnáctém místě, tedy posledním zaručujícím přímý postup. Těsně za ní se navíc tlačila taková jména jako Oktawia Nowacká, bronzová medailistka z olympiády v Riu, či aktuální světová pětka Annika Schleu. „Naštěstí dala Natálka takové kombi, které letos dává, výborný běh, rychlá střelba. Nakonec byl postup pod kontrolou,“ mohl si oddychnout Kučera. „V semifinále A doběhla okolo desáté příčky, ale přesně to nevím, čekáme tu na výsledky celou věčnost,“ posteskl si český kouč.

Po úvodní, plavecké, disciplíně držela Češka pátou příčku, v šermu se však propadla. „Ten výsledek byl nakonec možná horší než výkon. Celý turnaj byl hodně krátký, tak se do toho holky špatně dostávaly. Spousta favoritek tak měla problémy. Každý zásah znamenal devět vteřin ztrátu a to je strašně drahý,“ popisoval Kučera. I proto nevnímá výkon Dianové jako důvod ke znepokojení. „Postupně se do toho vrací. Šermovala výrazně líp, než na finále Světového poháru v Litvě. Takže věřím, že ten trend je dobrý a minimálně do mistrovství světa může Natálka udělat v šermu ještě kus práce,“ řekl Kučera.

Ze čtvrtečního semifinále s absencí parkuru postoupilo do sobotních medailových bojů šestatřicet závodnic. V pátek vzejde z dalších semifinálových klání stejný počet finalistů v mužské kategorii. České barvy budou hájit David Kindl, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

19. 7. 2017 | Titul mistrů Evropy vybojovali ve štafetě v běloruském Minsku moderní pětibojaři Ondřej Polívka a Martin Bilko. Vylepšili tak své společné maximum z loňského roku, kdy na evropském šampionátu v Sofii skončili druzí.
Výsledky.

„Co k tomu říct? Úplně supr, to je takový zážitek, který se hrozně špatně popisuje. To se musí zažít. Na nějaký takový úspěch jsem zase dost dlouho čekal, takže o to víc si toho považuju,“ řekl po slavnostním vyhlášení ještě s medailí na krku Ondřej Polívka. „Já jsem taky hodně šťastnej, poprvé v životě mám zlato z takhle velké akce. A stát tam a poslouchat hymnu, to je nepopsatelný,“ souhlasil Polívkův parťák Martin Bilko.

V roli medailových favoritů se Češi usadili hned po první, plavecké, disciplíně, kterou dokončili jako pátí s minimální ztrátou na čelo závodu. V následném šermu svou pozici ještě upevnili, když celou disciplínu s přehledem ovládli. „Na šermu skvělej výkon od obou. Z jedenácti zápasů, které šli, neprohráli vůbec s nikým. Dali šest vítězství, pět remíz a žádnou porážku, což asi nepamatuju,“ neskrýval překvapení reprezentační trenér Jakub Kučera. „Vím, že české štafety šerm už někdy vyhrály, ale že by za celý den neprohrály vůbec s nikým, to fakt nepamatuju.“

Také po parkuru figurovala česká dvojice na první příčce. „Na koních ztratili trochu na Rusko, jízdu pokazili Maďaři, ale jinak všichni zajeli srovnatelně. Ondra šel čistě, Martin udělal dvě chyby. Každopádně dvě shozené překážky celé štafety v té situaci, ve které byli, tedy že šli z prvního místa, to je úplně v pořádku,“ chválil Kučera. „Vedle šermu jsem právě s jízdou dneska spokojený asi nejvíc,“ doplnil Polívka. „V posledních závodech jsem si pokaždé nějak nesedl s koněm a dneska jsem měl úplně suprovej pocit. Užil jsem si to.“

Do závěrečného běhu kombinovaného se střelbou odstartovali Češi s hubeným, třisekundovým náskokem na průběžně druhé Rusko. „Nakonec to zas tak infarktové nebylo, protože Martin hned na prvním úseku předvedl asi nejlepší kombinovanou část v životě,“ smál se kouč Kučera. „Rusové za nimi hned kazili, takže na výběhu z první střelby bylo ze třech vteřin najednou patnáct,“ popisoval. 

„Šel jsem do toho s tím, že běžecky jsem připravený dobře, jen ze střelby jsem měl obavy. Ale jelikož jsem první položku střelil na pět a druhou na šest ran, tak se to spojilo a mohl jsem běžet, co to dá,“ oddychl si Martin Bilko. Také druhý z českých pětibojařů si v závěru dokázal zachovat chladnou hlavu. „Během té poslední disciplíny se toho může stát ještě hodně. Důkazem jsou třeba dneska Rusové, kteří se odtamtud úplně vystřelili. Nebo Frantíci, u nich víme, že hrozně rychle běhají. A taky že jo, stáhli třicet vteřin,“ poukázal Polívka na neuvěřitelné vyvrcholení celé soutěže, kdy ruští obhájci loňského titulu vypadli z bojů o medaile a naopak průběžně sedmí Francouzi si nakonec dosprintovali pro stříbro. 

Těsně před startem šampionátu řešil Polívka nečekané zdravotní problémy, zlato tak těší českou výpravu o to víc. „Ondra i přes ty problémy s achilovkou zaběhl skvěle, dokonce mohl pošetřit síly pro individuální soutěž. Takže je nejen dobře, že vyhráli, ale že vyhráli s takovým náskokem, protože to druhé kolo si Ondra mohl užívat a trochu se šetřit,“ kvituje Kučera. „Pořád mě to trochu bolí, ale to, co jsem tady dneska nechal, určitě nebylo kvůli achilovce. Tak jen doufám, že to vydrží a že ani v individuálu mě to nebude omezovat,“ věří Polívka.

Na regeneraci má čas do pátku. „Takže oslavy asi necháme, až se vrátíme. A nebo až toho bude víc. Sfoukneme to najednou,“ slíbil s nadsázkou a odkazem na program následujících dnů. „Já si asi dneska něco oslavím, ale jen tak lehce. Pořádné oslavy přijdou až po sezóně,“ usmál se Martin Bilko, pro kterého triumfem v mužské štafetě účast na běloruském šampionátu končí.

Ve čtvrtek budou v Minsku zahájeny individuální soutěže. Do ženského semifinále za Česko nastoupí Natálie Dianová.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

18. 7. 2017 | Dnes bylo zahájeno v běloruském Minsku mistrovství Evropy závodem ženských štafet. Česká dvojice Karolína Křenková a Eliška Přibylová skončila na šestém místě. Zvítězily Němky.
Výsledky.

ME 2017 - Minsk / Bělorusko

14. 7. 2017 | Osm českých jmen se představí na mistrovství Evropy v moderním pětiboji, které od 17. do 24. července bude hostit běloruský Minsk. Vedle elitní mužské trojice Jan Kuf, David Svoboda a Ondřej Polívka nastoupí Martin Bilko a David Kindl. Jedničku mezi ženami Natálii Dianovou doprovodí v soutěžích Eliška Přibylová a Karolína Křenková.

Od roku 2001 nezůstala česká výprava na žádné velké akci bez medaile. Na loňském evropském šampionátu v bulharské Sofii stanuli Češi na pódiu hned třikrát, z toho ve dvou případech na stupínku nejvyšším. V Minsku tak mají co obhajovat. „Je to pro nás jedna ze dvou nejdůležitějších akcí roku, takže závodnící by měli být adekvátně připravení a měli by být schopní závodit úplně nahoře,“ věří reprezentační trenér Jakub Kučera. Do spekulací o konkrétních výsledcích se ale pouštět nechce. „Vžydcky záleží, jaký předvedou výkon. Mohou být spokojení i bez medaile anebo třeba tu medaili udělají, ale zároveň budou vědět, že výkon nebyl optimální.“

Podle Kučery jsou všichni závodníci před odletem do Běloruska zdravotně v pořádku. „Jen Ondru Polívku trochu zlobí achilovka, tak ještě uvidíme, jak se to vyvine. Ale ostatní jsou aktuálně bez problémů,“ uvedl Kučera několik dnů před startem šampionátu.

Ten bude v úterý zahájen štafetou žen, do které nastoupí Eliška Přibylová s vycházející hvězdičkou českého moderního pětiboje Karolínou Křenkovou. Ta teprve prvním rokem spadá do kategorie juniorek, v letošní sezóně už však nahlédla i do Světového poháru. Ve středu budou ve štafetě závodit muži. Českou dvojici Ondřej Polívka‑Martin Bilko čeká obhajoba loňského stříbra.

Čtvrtek a pátek se ponesou ve znamení semifinálových klání. Mezi ženami se v individuálním závodě představí Natálie Dianová, do mužského závodu, ze kterého vzejdou také výsledky soutěže družstev, nastoupí David Kindl, Ondřej Polívka, olympijský vítěz David Svoboda i obhájce loňského titulu Jan Kuf. „Jedu tam s tím, že jsem to vloni vyhrál, tak nějaká očekávání samozřejmě jsou. Ale že bych byl přehnaně nervózní, to ne. Ale cíle jsou největší,“ prozradil Jan Kuf. Také olympijský šampion Svoboda vyráží do Minsku zdravě sebevědomý. „Po olympiádě a mistrovství světa je Evropa třetím největším vrcholem, Světové poháry beru jako takovou přípravu na léto. Takže teď už jde do tuhého,“ říkal se smíchem na tiskové konferenci před odletem do Běloruska. „Začínám být zdravě nervózní, což potřebuju. Mám docela velká očekávání, byl jsem dlouho vzácně zdráv až na tu květnovou velkou únavu. Každý asi odhadne, kam mířím, když jsem zdravý a namotivovaný.“

Následovat budou víkendová finále a celý šampionát vyvrcholí štafetou mixů. Také v ní budou mít Češi velké favority v zastoupení Jana Kufa a Natálie Dianové, kteří budou obhajovat zlato z loňska. „Na štafetu se opravdu těším, je to takové oddychovější než individuál. Týmová práce přinese dost radosti více lidem. Hlavně ten pocit, když stojíme tam nahoře a slyšíme českou hymnu, ten nás žene dál,“ svěřila se Dianová.

Běloruský Minsk, ve kterém se letošní mistrovství Evropy uskuteční, je pro českou výpravu velkou neznámou. „Organizačně to, myslím, bude v pořádku, některé velké akce už tam dělali. Ale přeci jen je to pro nás destinace, kam nejezdíme pravidelně. Takže s ní nemáme moc zkušeností a jen doufám, že nejen úroveň sportovišť, ale i kvalita stravování a ubytování bude odpovídat standardu kontinentálního mistrovství,“ uzavřel Kučera.

Program ME:
úterý, 18.7. - štafeta ženy (Křenková, Přibylová),
středa, 19.7. - štafeta muži (Bilko, Polívka),
čtvrtek, 20.7. - semifinále ženy (Dianová),
pátek, 21.7. - semifinále muži (Kindl, Kuf, Polívka, Svoboda),
sobota, 22.7. - finále ženy,
neděle, 23.7. - finále muži,
pondělí, 24.7. - štafeta mix (Dianová, Kuf).

MS U19 - Praha / ČR

14. 7. 2017 | Na dvě stě moderních pětibojařů do devatenácti let bude od úterý na pražské Julisce bojovat o tituly mistrů světa. Šampionát v Praze je největším pětibojařským závodem konaným na území České republiky za posledních devět let.

„Přijedou k nám závodníci ze třiceti států. Jak v ženské, tak v mužské kategorii budou vytvořeny tři semifinálové skupiny. V této kategorii půjde o světový šampionát s vůbec největší účastí v historii,“ přibližuje generální sekretářka Českého svazu moderního pětiboje a bývalá reprezentantka Lucie Grolichová. 

Pořadatelského zápřahu se však nebojí. „Předloni jsme tu pro stejnou kategorii organizovali mistrovství Evropy, loni to bylo mistrovství světa kategorie masters a příští rok nás na Kladně čeká mistrovství světa juniorů,“ vypočítává Grolichová. Mezinárodní unie moderního pětiboje navíc Čechům svěřila také Světové poháry v letech 2019 a 2020,  jejichž výsledky mohou promluvit do kvalifikace na olympiádu v Tokyu

„Myslím, že jsou rádi, že to tu umíme zorganizovat. Snad vidí, že je na nás spoleh. Zároveň jsme střed Evropy, tudíž výrazně výhodná lokalita. Hodně možná láká i Praha jako taková,“ přemítá Grolichová.

Mistrovství světa kategorie U19, které se uskuteční v termínu 17. ‑ 24. července na stadionu Juliska, proběhne za podpory Armádního sportovního centra Dukla, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a hlavního města Prahy. Z českých jmen bude největší pozornost upřena na úvodní závod dívčích štafet, ve které se představí loňské mistryně Evropy v kategorii do 17 let Veronika Novotná a Kateřina Tomanová. Mezi čtveřicí českých reprezentantů pro individuální soutěž nebudou chybět m.j. letošní mistři ČR v kategorii U19 Kateřina Krejčí a Lukáš Kvasnica.  

ME U17 - Pazardzhik / Bulharsko

2. 7. 2017 | Bronzovou medaili vybojovali v bulharském Pazardzhiku ve smíšené štafetě na ME kategorie do 17 let Kateřina Tomanová a Matěj Pajtl. Filip Houška s Matoušem Tůmou doběhli ve chlapecké štafetě na 4. místě.
Výsledky:  mix štafeta  |  štafeta - chlapci  |

MEJ - Barcelona / Španělsko

1. 7. 2017 | Bronzovou medailí z mixové štafety doplnili Karolína Křenková a Vojtěch Hercík bohatou českou sbírku cenných kovů z letošního juniorského mistrovství Evropy ve španělské Barceloně. Vítězství slavila štafeta Francie, druzí byli domácí Španělé.
Výsledky.

„Takové medailové žně by před odjezdem čekal asi jen nějaký velký optimista,“ neskrýval překvapení trenér Karolíny Křenkové Michal Michalík. „Češi tady sbírali medaile, kde to šlo a nepamatuji si, že bychom jich někdy přivezli tolik. To se asi zapíše do naší pětibojařské historie.“

Sérii pódiových umístění odstartoval individuální závod mužů, ve kterém triumfoval Marek Grycz a Martin Vlach skončil třetí. Společně s Lukášem Svěchotou navíc Češi získali stříbro v hodnocení týmů. Grycz s Vlachem stáli také za ziskem dalšího stříbra, tentokrát z dvoučlenné štafety mužů. Celý šampionát pak česká výprava zakončila mixovým bronzem Karolíny Křenkové a Vojtěcha Hercíka. Společně přitom závodili úplně poprvé. „Byla to pro všechny trochu neznámá a nakonec jsme moc mile překvapení,“ usmíval se Michalík. 

„Myslím, že nám to spolu sedlo dobře, navzájem jsme se povzbuzovali a zároveň byla ta atmosféra taková uvolněná, nebyli jsme nervózní,“ pochvalovala si Karolínka Křenková. Třetí místo ze štafety je pro ni největším úspěchem dosavadní kariéry. Spokojená je však i se sedmou příčkou z individuálního závodu. „V obou závodech jsem dobře zvládla koně, to je pro mě hodně důležité a jsem spokojená i se šermem,“ hodnotila. Právě šerm, v němž Češi při smíšené štafetě dominovali, položil základ bronzového úspěchu. 

Česká výprava si z Barcelony odváží pět medailí. „Ujistilo mě to, že ta cesta je správná a že jsou závodníci dobře připravení. Je pro mě před mistrovstvím světa juniorů uklidňující, že je celá tahle skupina konkurenceschopná. Na druhou stranu musíme počítat s tím, že na mistrovství světa bude ta konkurence samozřejmě větší,“ připomíná Michal Michalík další z pětibojařských vrcholů, který proběhne v první polovině srpna a hostit ho bude maďarský Székesfehervár.

MEJ - Barcelona / Španělsko

30. 6. 2017 | Druhou stříbrnou medaili si povezou domů z Barcelony, dějiště mistrovství Evropy juniorů, Marek Grycz a Martin Vlach, tentokrát ze štafetového závodu mužů. Závod ovládli Rusové Tarasov a Zuev.
Výsledky.

Stříbrem ze společné štafety zakončili své působení na letošním mistrovství Evropy juniorů čeští moderní pětibojaři Marek Grycz a Martin Vlach. Po mimořádném úspěchu ve středečním individuálním závodě si tak Česko jejich zásluhou poveze ze šampionátu ve španělské Barceloně už čtvrtou medaili. 

„Poslední tři roky se s Markem držíme ve štafetě nahoře a jsem rád, že se to povedlo i tady. Ale zároveň mě to trochu mrzí, to zlato dneska nebylo tak daleko,“ posteskl si Martin Vlach, který v Barceloně společně s Gryczem vybojoval třetí evropské štafetové stříbro v řadě. K nim mají navíc stříbro i z mládežnického mistrovství světa. „Však nám to zlato jednou klapne,“ povzbudil reprezentačního parťáka Marek Grycz.

Základ svého medailového úspěchu vytvořili Češi už při šermu, ze kterého jak Grycz, tak Vlach vyšli s pozitivní bilancí. Povedlo se jim také plavání a parkur a do závěrečné kombinované části vybíhali na druhém místě společně s týmem Ruska. Právě Ivan Tarasov s Andrejem Zuevem nakonec slavili celkové vítězství. Na českou štafetu však měli v cíli náskok pouhých deseti bodů. „Klukům se vytknout nedá asi nic,“ chválila své svěřence trenérka Alexandra Kučerová. „Zato Martinově zbrani, té bych něco vytkla. Trochu se na ní pokazila nabíjecí páka, bohužel úplně na konci nástřelu. To Martina pak v závodě stálo několik ran. Samozřejmě jsme to narychlo řešili, ale nepovedlo se to úplně ideálně,“ mrzelo ji. „Rusové dnes byli navíc čerství, nešli na rozdíl od našich kluků individuální závod. Já věřím, že Marek s Martinem jim to vrátí na nějakých dalších závodech, třeba hned na mistrovství světa juniorů,“ připomněla Kučerová další veledůležitý vrchol, který mladé pětibojaře čeká už v srpnu v maďarském Székesfeherváru. 

Čeští junioři jsou už nyní připraveni perfektně. Před závěrečným závodem mixových štafet mají v Barceloně na svém kontě už čtyři medaile a jedno čtvrté místo. „Já sám za sebe to tady hodnotím velmi pozitivně. Byl to zatím rozhodně můj nejlepší závod v životě,“ shrnul své působení na evropském šampionátu Marek Grycz, který získal zlato z individuálu, stříbro z hodnocení mužských týmů a stříbro ze štafety.

„Já měl letos trochu jiné priority, chtěl jsem odmaturovat a dostat se někam na vysokou školu a to se mi povedlo. Tohle už je v tomhle roce jen taková třešnička na dortu,“ přidal se k hodnocení Martin Vlach. „To třetí místo v individuálu jsem opravdu vůbec nečekal, to pro mě bylo překvapení.“

Překvapením byla i včerejší čtvrtá příčka Barbory Ciprové a Aranky Chalupníkové ve štafetě žen. „Holky také neměly medaili daleko, ale vůbec je to nemusí mrzet, že byly čtvrté, naopak. Aranka tady prožila svoji premiéru na mistrovství Evropy a zvládla to skvěle, takže za mě naprostá spokojenost. Holky předvedly krásný výkon,“ nešetřila chválou trenérka Kučerová.

Do mixové štafety, která v sobotu program letošního mistrovství Evropy juniorů v Barceloně uzavře, nastoupí Karolína Křenková a Vojtěch Hercík.

ME U17 - Pazardzhik / Bulharsko

30. 6. 2017 | Mladí pětibojaři do 17 let dnes závodili v moderním trojboji v bulharské Pazardzhiku. Nejlépe si vedl Filip Houška, který obsadil 12. místo. Matěj Pajtl doběhl na 17. pozici a Matouš Tůma 32. Jediná česká zástupkyně Kateřina Tomanová obsadila 28. místo. V neděli se představí ve štafetách.
Výsledky:  dívky  |  chlapci  |

MEJ - Barcelona / Španělsko

29. 6. 2017 | Česká štafeta ve složení Barbora Ciprová a Aranka Chalupníková obsadila dnes na mistrovství Evropy juniorů ve španělské Barceloně čtvrté místo.
Výsledky.

MEJ - Barcelona / Španělsko

28. 6. 2017 | Marek Grycz se stal ve španělské Barceloně juniorským mistrem Evropy, na stupně vítězů ho v individuální soutěži doprovodil bronzový Martin Vlach. Český medailový festival zkomletovalo družstvo, které obsadilo ve složení Marek Grycz, Lukáš Svěchota a Martin Vlach druhé místo.
Výsledky.

„Kluci sem jeli jako jedni z možných favoritů a očekávání naplnili, takže o to je to radostnější,“ hlásila z místa spokojená trenérka Alexandra Kučerová.

Pro devatenáctiletého Marka Grycze je triumf mezi juniory zatím největším kariérním úspěchem. „Několik medailí z velkých akcí už mám, ale zatím to bylo vždycky v nižších kategoriích, případně v týmových závodech. Takže tohle je pro mě samozřejmě bomba,“ souhlasil.

Českou radost navíc znásobil bronzový Martin Vlach. „Já si to ještě musím nechat projít hlavou, vůbec jsem to nečekal, pořád jsem se držel v závěrečném kombi kolem sedmého místa a pomýšlel na první desítku. V poslední položce mi pak trochu pomohli soupeři, když nezvládli střelbu,“ popisoval.

Jeho reprezentační kolega Marek Grycz byl však jiného názoru. „Tam přeci nejde o to, že nezvládli střelbu, ale o to, žes fantasticky běžel. Takže sis to rozhodně zasloužil!“

„Marek zase skvěle zvládl šerm a pak už bylo jasné, že jde jednoznačně pro medaili,“ vracel chválu reprezentačnímu parťákovi Martin Vlach a upozornil tak na Gryczovu mimořádnou šermířskou formu. Z pětatřiceti utkání jich český talent vyhrál devětadvacet.

Už v pátek čeká Grycze s Vlachem týmový závod štafet. „Na posledních dvou Evropách i na světě jsme byli vždycky druzí, tak uvidíme, co se nám povede tady. Těšíme se, ta štafeta je vždycky taková pohodička, takhle ve dvou to bývá i sranda. A navíc je ten den kratší než při individuální soutěži,“ shodují se.

Výrazný úspěch Grycze a Vlacha v individuální soutěži vynesl Česku ještě stříbrnou medaili v hodnocení týmů, kde je doplnil jedenadvacátý Lukáš Svěchota.

Individuální soutěž už mají za sebou také ženy. Jediná Češka Karolína Křenková obsadila při své premiéře na mistrovství Evropy sedmou příčku. „Být při premiéře sedmá, to je výborné,“ chválila trenérka Alexandra Kučerová. „Už tím jsme se dobře naladili a kluci to dneska jen doladili,“ usmívala se.

Na šampionátu v Barceloně jsou nyní na programu štafety žen, mužů a mixů.

MEJ - Barcelona / Španělsko

27. 6. 2017 | Karolína Křenková skončila dnes při premiérovém startu na mistrovství Evropy juniorů a juniorek ve španělské Barceloně v individuální soutěži na 7. místě. Zítra je na programu finálová soutěž juniorů s trojicí českých pětibojařů.
Výsledky.

MEJ - Barcelona / Španělsko

26. 6. 2017 | Všichni tři čeští reprezentanti si dnes na mistrovství Evropy juniorů ve španělské Barceloně zajistili přímý postup do středečního finálového závodu. Ve skupině A obsadil Marek Grycz dvanácté místo a patnáctý doběhl Lukáš Svěchota, ve skupině B obsadil Martin Vlach třináctou pozici. Zítra je na programu finále žen, ve kterém se představí Karolína Křenková.
Výsledky.

Finále SP - Vilnius / Litva

25. 6. 2017 | Osmou příčku obsadili čeští moderní pětibojaři Natálie Dianová a Jan Kuf v závodě mixových štafet na finále Světového poháru v litevském Vilniusu. O lepší umístění se připravili nepovedeným šermem. Triumf slavili Irové před Francouzi a Rusy.
Výsledky.

„Myslím, že nikde jinde jsme dneska chybu neudělali, o to víc to zamrzí,“ vrátila se ke klíčové části závodu Natálie Dianová. S reprezentačním parťákem Honzou Kufem zašermovali v základním kole s pasivní bilancí, což znamenalo konec nadějí na výraznější úspěch. „Základní kolo bylo dneska velmi krátké, trvalo něco málo přes hodinu. Bohužel to byla ta hodina, kdy se jim moc nedařilo,“ konstatoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

Propadu pořadím nezabránilo ani bonusové kolo, ve kterém česká dvojice zašermovala naopak výborně. „Dneska to tam nebylo. Ale je dobré vědět, že ten zbytek tam máme,“ hledala pozitiva Natálie Dianová. Jedním z nich je i nechtěné posílení závodní morálky. „Myslím, že oba s Honzou máme dost bojovnou povahu. Pro mě není problém se udržet v soutěži, když se nepovede šerm. Naopak si chci spravit chuť a dokázat si, že ostatní disciplíny umím.“ 

„Ve všem ostatním si Natálka s Honzou vedli dobře, takže minimálně tréninkový přínos takový závod mít určitě bude,“ souhlasil Kučera.

Nyní čeká české pětibojaře závěrečná příprava před blížícím se mistrovstvím Evropy. „Musíme se poučit z chyb a jít dál. Na Evropě rozhodně budeme chtít ukázat víc, než jsme ukázali tady,“ vyhlíží Natálie Dianová šampionát, který začne v polovině července v běloruském Minsku.

Český pohár mládeže 2017

24. 6. 2017 | Čtvrté kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorie U11 - U19 proběhlo dnes za slunečného počasí v Příbrami.
Celkové výsledky najdete zde.

Finále SP - Vilnius / Litva

23. 6. 2017 | Nejlepší výsledek v sezóně zaznamenali čeští moderní pětibojaři na finálovém podniku Světového poháru v litevském Vilniusu. Jan Kuf obsadil sedmou a David Svoboda osmou příčku. Třetí český zástupce Ondřej Polívka dokončil závod jako třicátý. Druhé sezónní vítězství si připsal Francouz Valentine Prades.
Výsledky.

„Kluci ukázali, že patří do absolutní světové špičky. Do optimálního výkonu pořád ještě kousek chybí, ale u Honzy je vidět, že se lepší závod od závodu a je na velmi dobré cestě. Pro Davida je to zase potvrzení, že je pořád ještě schopný závodit s těmi úplně nejlepšími,“ řekl bezprostředně po závodu reprezentační trenér Jakub Kučera.

Všichni předvedli ve finálovém klání letošního seriálu solidní šerm i plavání. Cesta za dalším českým úspěchem se nepatrně zkomplikovala až v předposlední disciplíně. „Kluci nevylosovali úplně jednoduché koně, ale jak Honza, tak David je zajezdili líp, než v test jumpingu. Nicméně tam oba nechali patnáct, dvacet vteřin a díky tomu pak možná neběželi o medaili. Ale kombi dali velmi kvalitně,“ připomněl Kučera závěrečnou kombinovanou část, ve které se čeští závodníci blýskli především prvotřídní střelbou. Ondřeji Polívkovi se nedařilo v jízdě na koni - šest shozených překážek mu vzalo jakékoli šance na dobré umístění. Ve střelbě ale časem 32,11 vteřiny na čtyřech položkách bez jediné chyby přepsal historické střelecké tabulky českého pětiboje.

Pro Jana Kufa i Davida Svobodu je litevský výkon příslibem návratu vrcholné formy. „Každým závodem je to lepší, takže z toho mám radost. Doufám, že to takhle bude pokračovat i dál,“ potvrdil rostoucí sebevědomí šestadvacetiletý Kuf, který kvůli armádním povinnostem přišel o velkou část předsezónní přípravy. „Už neztrácím tolik. V kombi jsem byl dneska, tuším, čtvrtý a to už je docela dobrý,“ usmíval se.

Také olympijský šampion David Svoboda má po vydařeném závodě ve Vilniusu opět důvod k úsměvu. „Sice nemám teď tolik natrénováno, ale jsem odpočatý a to je rozhodně lepší. Ještě to není ta top forma, ale když všechno pohlídám, tak věřím, že zase bude,“ hýřil optimismem. „Ale stejně jsem měl trochu strach. Bál jsem se do toho pořádně opřít, ale bylo to dobře, protože jsem si díky tomu dobře rozložil síly. Ve všech disciplínách jsem závodil nejlíp, jak jsem aktuálně schopný. Na ty nejlepší už to není vůbec daleko, takže věřím tomu, že když formu v létě ještě trochu vyladím, může to být ještě o trošku lepší.“ 

V uplynulých týdnech zařazoval David pouze lehčí trénink proložený vydatným odpočinkem. Příčinu mimořádného vyčerpání však s trenéry dlouho nehledali. „Tu jsme našli hned. Měl jsem strašně moc práce. Tak jsem všechny ty mimosportovní aktivity omezil na minimum a teď budu až do konce léta skoro jenom trénovat a odpočívat a mělo by to být zase super,“ ujišťuje.

V sobotu je na programu individuální závod žen. Češka Natálie Dianová do něho však nakonec nezasáhne. „S ohledem na priority v podobě blížícího se mistrovství Evropy a světa jsme se rozhodli Natálku pošetřit. Měla by společně s Honzou nastoupit do nedělní mixové štafety,“ upřesnil trenér Kučera.

Finále SP - Vilnius / Litva

21. 6. 2017 | O úspěch ve finále Světového poháru, které od čtvrtka bude hostit litevský Vilnius, se budou prát čtyři Češi - Natálie Dianová, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.

I přesto, že v průběhu pohárové sezóny vše nasvědčovalo mnohem skromnější účasti, zasáhnou do elitních bojů ve Vilniusu nakonec hned čtyři Češi. Vedle Ondřeje Polívky a Davida Svobody si vstupenku do litevského finále jednotlivců po dlouhém tréninkovém výpadku kvůli armádním povinnostem zajistil také Jan Kuf, a to především dvanáctoou příčkou na posledním podniku v Drzonkówě.

Velkou bojovnost prokázala jediná česká zástupkyně v soutěži žen Natálie Dianová, kterou vleklé zdravotní problémy připravily o úvodní část sezóny. Osmou příčkou v jediném absolvovaném individuálním závodě v Drzonkówě se však probila až do velkého letošního finále. „V původním programu jsme s Litvou vůbec nepočítali,“ přiznal reprezentační trenér Jakub Kučera. „To, že se tam dostane jediným závodem, jsme čekat asi nemohli. Ale ta možnost se naskytla a protože Natálka potřebuje kvůli výpadku trénovat hlavně dlouhé šermy v takhle nabité konkurenci, příliš jsme se změnou programu neváhali,“ vysvětlil. „Potřebuje ten deficit dohánět, kde to jen jde.“

Také u mužů půjde především o další významnou zkoušku před blížícím se mistrovstvím Evropy. „Nechci říkat, že o výsledky až tolik nejde, protože je to třetí nejvýznamnější závod roku. Ale je pravda, že důležitější bude, aby všichni předvedli v jednotlivých disciplínách výkony, které odpovídají aktuální fázi sezóny,“ myslí si Kučera.

Finále letošního Světového poháru vypukne v Litvě už ve čtvrtek základními šermířskými koly. Následovat bude páteční finále mužů a sobotní finále žen. Neděle je pak vyhrazena mixovým štafetám. Ani v ní by Češi neměli chybět. „Ve startovní listině česká štafeta je, ale o složení se domluvíme až na místě podle průběhu soutěží,“ přiblížil Kučera. Dianovou by podle něj měl doprovodit buď Jan Kuf anebo Ondřej Polívka. 

Program finále SP Vilnius, Litva:
čtvrtek, 22.6. - základní kolo šermu (muži, ženy),
pátek, 23.6. - finále muži,
sobota, 24.6. - finále ženy,
neděle, 25.6. - štafety mix.

Pohled na moderní pětiboj bývá často zjednodušený

19. 6. 2017 | Kvůli jezdecké disciplíně je u nás moderní pětiboj mnohdy vnímán jako loterie, a to je velká škoda, říká trenér české reprezentace Jakub Kučera.

Když před čtyřiadvaceti lety sbíral první trenérské reprezentační zkušenosti, byl mezi kouči absolutním benjamínkem. Dnes patří Jakub Kučera mezi nejvýznamnější osobnosti českého moderního pětiboje. Jeho rukama prošli medailisté z mistrovství Evropy, světa i olympiád včetně vítěze letních her v Londýně Davida Svobody.

Jakube, poprvé jste u české reprezentace působil už v devadesátých letech, tehdy jste vedl ženský tým. Kam se od té doby moderní pětiboj posunul?

V pětiboji obecně se toho změnilo strašně moc. Nejen z hlediska pravidel, skladby disciplín nebo délky a obsahu soutěží, ale třeba i toho, jak se dá pětiboj marketingově postihnout, jak je ten sport jako produkt prodejný. U nás je hodně závislý na podpoře Ministerstva obrany, potažmo Armádního sportovního centra Dukla, MŠMT a v neposlední řadě ČOV. A míra té podpory samozřejmě vždycky záleží na výsledcích. Díky tomu, že je čeští pětibojaři začali z velkých akcí vozit, zlepšily se vedle peněz od partnerů i finanční podmínky u institucí, které u nás sport podporují. Podařilo se vybudovat kvalitní sportoviště a zázemí pro moderní pětiboj. Realizační týmy, které zajišťují nezbytný servis, jsou daleko širší a mohli do nich přijít kvalitní specialisté. Tím se všechno hodně posunulo výš. A protože v posledních dvou desetiletích přicházejí výsledky opakovaně, tak i všichni ti, kteří český pětiboj podporují, uvěřili, že náš systém funguje a že se jim ta podpora snad vyplatí. 

Rozšiřuje se i základna pětibojařských nadějí z řad českých dětí?

Každopádně. Pro děti, které se chtějí věnovat sportu opravdu vážně, může být moderní pětiboj atraktivní, protože olympijských sportovních odvětví, jejichž systém dlouhodobě pomáhá generovat závodníky té nejvyšší úrovně, v Česku zase tolik není.

Nakolik tento sport zpopularizovalo právě Davidovo londýnské zlato?

Takový výsledek je pro český pětiboj jednoznačně zásadní. Změnil se pohled veřejnosti, o pětiboj se začali zajímat lidé, kteří o něm předtím nic nevěděli. David je výjimečný, jeho úspěch je jedinečný a nedá se s ničím srovnávat. Ale není to jen on, kdo tvoří současný obraz českého moderního pětiboje. V roce 2002 získali Češi na mistrovství světa první dva seniorské tituly zásluhou Michala Sedleckého, který triumfoval v soutěži jednotlivců, a ženské štafety ve složení Lucie Grolichová, Alexandra Kalinovská a Olga Voženílková. Za další dva roky přivezl Libor Capalini medaili z olympiády. A těch medailí z vrcholných akcí přibývalo a pořád se Češi drželi nahoře. Pak David vyhrál hry v Londýně a zájem o pětiboj se u nás zase skokově zvýšil.

I přes rostoucí popularitu je v Čechách moderní pětiboj stále vnímán jako sport, kde je výsledek kvůli parkuru na pořadatelských koních z velké části ovlivněn štěstím. Vy jste ale jiného názoru.

Ono vůbec není dobře, že ten obraz u lidí je takhle zjednodušený. Čím je úroveň soutěže vyšší, tím nižší bývá míra ovlivnění výsledku kvalitou koní. Samozřejmě existují výjimky. Vždy ale zásadně záleží na tom, co jezdci na parkuru dělají. Může se sejít kvalitní kůň a skvělý jezdec a výsledek stejně nemusí být dobrý. Všechno je to tím, že se jezdec koni anebo vnějším podmínkám dostatečně nepřizpůsobí. 

Takže rozhoduje schopnost závodníka se s koněm takříkajíc domluvit?

Dokázat se koni přizpůsobit je často mnohem obtížnější, než mu nutit to, na co je závodník zvyklý. I díky tomu může pětibojařská jízda vypadat jako loterie. Jenže z hlediska přístupu k té disciplíně je to vlastně úplně obráceně. Podstatou parkuru v pětiboji není jen to, jestli je závodník sám o sobě skvělým jezdcem, jako spíš to, nakolik je schopný spolupracovat a přizpůsobit se tomu zvířeti během dvaceti minut, které na seznámení s ním má. Najít s koněm společnou řeč a optimální způsob toho, jak ho na parkuru vést, aby vzájemná spolupráce fungovala. Ono je strašně jednoduché všechno hodit na koně a říct: „My jsme výborný, ale kůň nechtěl skákat.“ Ten kůň nechtěl většinou skákat kvůli tomu, že jsme k němu nenašli cestu, aby skákat chtěl. 

Za posledních pět let přivezli Češi úctyhodných jedenáct medailí z vrcholných akcí. Proč se jim v nejdůležitějších závodech tolik daří

Nechci polemizovat, co děláme oproti konkurenci jinak, nebo zda a v čem jsou čeští pětibojaři lepší. Každá země má úplně jiný systém. Ten náš je zaměřený na efektivitu, a to už od mládežnických kategorií. Co se týče tréninkových ukazatelů, tak z různých studií víme, že objemové parametry českých pětibojařů bývaly a pravděpodobně stále jsou většinou nižší než v zahraničí. Možná i díky tomu si čeští závodníci drží určitou dlouhověkost. Pětibojařů, kteří získali medaili na některé z vrcholných akcí ve věku okolo třicítky anebo i později, je opravdu hodně. Třeba Libor Capalini končil v sedmatřiceti a stále patřil ke špičce. 

Fenoménem poslední doby je především mixová štafeta Natálie Dianové a Jana Kufa. Jak jste přišli na to, že jim to společně bude fungovat?

Podle mě není náhoda, že Natálce s Honzou štafeta jde. Není to tak, že dáme k sobě dva kvalitní závodníky a ono jim to bude ve štafetě fungovat. Už od konce devadesátých let bývají české štafety pro konkurenci nebezpečné. Dobrým příkladem je třeba minulá generace ženské reprezentace. Holky třeba ještě nebyly tak dobré, aby se pravidelně prosazovaly v individuální soutěži, ale ve štafetě byly vynikající, dokázaly si pomoci a spolupracovaly. Honza s Natálkou jsou v tomhle ohledu podobní. Ale není to tak, že štafeta funguje zrovna jen téhle dvojici. Pokud jsou zdravotně v pohodě, pak jsou oba dva vhodní do štafety s kýmkoliv. Nejenže jsou individuálně výborní, ale mají pro kratší štafetové úseky i vhodné parametry. 

A co jejich nástupci? Má před sebou český pětiboj slibnou budoucnost?

I u nás se stejně jako v každé jiné zemi a každém jiném předním týmu střídají období, kdy je nahoře hodně lidí a skoro pro ně nejsou místa na vrcholných akcích, a pak období generační pauzy, kdy tam není nikdo moc konkurenceschopný. Také v Česku vznikla před několika lety poměrně dlouhá pauza, kdy se čtyři nebo pět ročníků po sobě neobjevil nikdo, kdo by byl na vrcholných akcích srovnatelný se špičkou. Ale teď už přichází do juniorské kategorie nová generace, která má za sebou řadu úspěchů na nejvýznamnějších mládežnických akcích. Dobrým příkladem jsou třeba Marek Grycz a Martin Vlach. Český svaz moderního pětiboje zaměřil svoji pozornost hodně na systém zabezpečení sportovně talentované mládeže a na výsledcích to je vidět. Samozřejmě bude třeba ještě počkat, než se mladí dokážou prosadit i v seniorské kategorii, ale to je asi úplně normální.

Mezinárodní závod - Drzonkow / Polsko

17. -18. 6. 2017 | O víkendu testovali svoji aktuální výkonnost čeští reprezentanti na mezinárodním mistrovství Polska. Eliška Přibylová obsadila v sobotu třetí místo. V neděli se do první desítky vešel Marek Grycz.
Výsledky.

Mezinárodní závod - Paříž / Francie

11. 6. 2017 | Čtveřice českých reprezentantů dnes startovala na mezinárodním mistrovství Francie. David Kindl obsadil 6. místo, Martin Bilko 10., Martin Vlach doběhl na 12. pozici a Jakub Hrudka skončil na 16. místě.
Výsledky

Czech Open 2017 - MMČR U19

10. - 11. 6. 2017 | O víkendu na pražské Julisce proběhl mezinárodní závod, který byl zároveň mistrovstvím České republiky v moderním čtyřboji pro kategorii U19. Z celkového druhého místa a titulu domácí šampionky se radovala Kateřina Krejčí z TJ Dukla Praha. Mezi chlapci získal titul Lukáš Kvasnica z PK Příbram - oddílu moderního pětiboje. V neděli proběhly smíšené štafety.
Výsledky:  dívky  |  chlapci  |  mix štafeta  |

Český pohár mládeže 2017

3. 6. 2017 | Třetí kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorie U11 - U15 proběhlo dnes v Bystřici.
Celkové výsledky najdete zde.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

29. 5. 2017 | Čeští moderní pětibojaři se se Světovým pohárem v polském Drzonkowě rozloučili devátou příčkou ve smíšené štafetě. Od lepšího výsledku je dělil uspokojivější výkon v šermu. Vítězství slavili Irové před Němci a Kazachy.
Výsledky.

„Dneska být spokojení moc nemůžeme,“ posteskl si reprezentační trenér Jakub Kučera. Jeho svěřencům se v závěrečném závodě vůbec nevydařila šermířská část. „Hlavně Karolína se do toho vůbec nemohla dostat, trápila se. Ondra to dlouho držel, ale pak taky trochu odpadl. Takže už po druhé disciplíně bylo víceméně jasné, že dneska to na žádný velký výsledek nebude.“

Malou šermířskou náplastí bylo pro českou štafetu alespoň bonusové kolo, ve kterém Křenková s Polívkou vyhráli pět zápasů v řadě. Také v parkuru ukázal český tým nebývalou sílu, když obsadil celkovou druhou příčku. „Čas byl hodně napnutý a tím, že nám relativně o nic nešlo, jsme s Ondrou zkoušeli kratší nájezdy. Udělal jednu chybu, ale jinak to zvládl dobře. Karolína měla nejen výborného koně, ale výborně ho i jela a byla naprosto bezchybná,“ chválil Kučera.

V závěrečné, kombinované části Češi opět ztratili. „Vyráželi společně s Rusy a hned na prvním úseku Ruska Karolíně bohužel hodně utekla. Běželo se bezprostředně po jízdě, ta pauza byla strašně krátká a ukázalo se, že s tím Karolínka ještě není srovnaná,“ popsal reprezentační kouč.

Přesto si Češi z nepříliš vydařeného závodu odnáší i pozitiva. „Pro Karolínu je super, že takhle zvládla svůj další vrcholný parkur,“ připomněl Kučera nízký věk Karolíny Křenkové, která prvním rokem spadá do kategorie juniorek. „Na takhle kvalitního koně si na regionálních pětibojařských soutěžích nesedne. A zvládla ho skvěle.“

Ondřej Polívka zase využil šance závodit poté, co chyběl na startu individuálního klání. „Další závod půjde až při finále Světového poháru za čtyři týdny, takže je dobře, že si na to šáhnul. Ta pauza by byla dlouhá,“ vysvětlil Kučera.

Smutně skončila štafeta pro vítězku sobotního závodu žen a třetí ženu průběžného pořadí Světového poháru Alici Soterovou z Itálie, když při opracování před parkurem spadla z koně a přivodila si komplikovanou zlomeninu zápěstí.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

28. 5. 2017 | Solidní 12. příčku vybojoval na Světovém poháru v polském Drzonkowě Jan Kuf. Olympijský šampion z Londýna David Svoboda skončil po technických problémech v závěrečné disciplíně na 28. místě. Závod ovládl mladičký Korejec Woongtae Jun. Zítra je na programu soutěž mixových štafet, ve které se představí Karolína Křenková a Ondřej Polívka.
Výsledky.

„Honza předvedl výborné výkony. V šermu skončil šestý, to už je potvrzení, že nastal pokrok a že už je skoro zpátky. Plavání bylo naprosto v pořádku, kombinovaná část taky. Bylo to rozzávoděné asi ne úplně na pódium, ale určitě do první pětky. Takže škoda té jízdy,“ litoval reprezentační trenér Jakub Kučera. Právě při jízdě na koni se velká šance jeho svěřence na senzační výsledek rychle rozplynula. „Honza vylosoval koně, který byl úplně nejhorší v test jumpingu a hodně špatný byl i včera u holek. Ital před Honzou na něm ztratil skoro čtyřicet vteřin, tak jsme jezdecky zkoušeli vymyslet něco jiného, ale dopadlo to bohužel úplně stejně,“ popsal Kučera.

Ze skupiny bojující o stupně vítězů se Jan Kuf propadl až na jedenadvacátou příčku. „Závod byl jinak hezký, akorát ten kůň neměl asi svůj den. On ho vlastně neměl ani včera. Skákal sice pěkně, ale nezvedal u toho nohy,“ konstatoval nejlepší český pětibojař loňského roku. „Jinak jsem rád, že se potvrzuje, že jde forma nahoru. Bylo to vidět na plavání, v šermu, v běhu i na střelbě. I na těch koních to bylo dobré, vím, že jsem udělal jednu chybu. Ty další bohužel nebyly moje.“

Komplikace potkaly také olympijského vítěze Davida Svobodu, když mu v závěrečné kombinované části vypověděla službu zbraň. „Technické problémy přišly na poslední střelbě. Něco takového se stane jednou za pár let a teď musíme zajistit, aby se to už neopakovalo,“ řekl Kučera. David Svoboda se sice propadl až na osmadvacátou příčku, o šanci na medailový boj ho technické problémy však nepřipravily. „David hodně ztratil už v úvodním šermu. To rozhodně neodpovídalo tomu, co umí. Po Maďarsku sice odpočíval, ale ještě mu tak dva týdny chybí,“ myslí si Kučera. „V těch dalších disciplínách už to bylo dobré. Klukům se to prostě dneska nesešlo.“

Přesto se po klání v Drzonkowě ukázalo, že jak Jan Kuf, tak David Svoboda se vešli mezi elitu a nominovali se na červnové finále Světového poháru ve Vilnijusu. Třetím Čechem, který si v letošní sezóně účast ve finále vybojoval, je Ondřej Polívka. Naděje na start v individuálním finále žen stále žije i pro Natálii Dianovou, která i přes jediný absolvovaný závod figuruje v žebříčku jako první náhradnice. 

Evropský pohár mládeže - MMČR U17

27. - 28. 5. 2017 | Na pražské Julisce proběhl mezinárodní závod, který byl zároveň mistrovstvím České republiky v moderním trojboji pro kategorii U17. Z celkového druhého místa a titulu domácí šampionky se radovala Kateřina Tomanová z TJ Dukla Praha. Mezi chlapci získal titul Matěj Pajtl z Lašského sportovního klubu Frýdek-Místek. V neděli proběhly štafetové závody.
Výsledkystřelba.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

27. 5. 2017 | Natálie Dianová skončila osmá na čtvrtém letošním Světovém poháru v polském Drzonkowě. Je to její nejlepší individuální výsledek ve Světovém poháru od roku 2013. Z vítězství se radovala Italka Alice Sotero před Litevkou Laurou Asadauskaite a Turkyní Ilke Ozyuksel.
Výsledky.

Takhle vysoko ve Světovém poháru se Natálie naposledy vyšplhala před více než čtyřmi lety. V americkém Palm Springs skončila v únoru 2013 rovněž osmá. Od té doby ušla dlouhou cestu plnou překážek v podobě zdravotních komplikací. Také letošní sezónu zahájila kvůli zranění nohy nesrovnatelně později než její soupeřky, přesto jejich tréninkový náskok mocným tempem stahuje. 

Drobné komplikace Natálce stále působí šerm, v němž byl tréninkový výpadek největší. Podnik v Drzonkowě nebyl výjimkou. „Začátek toho základního finálového kola byl hodně nepovedený, po třetině turnaje byla úplně poslední,“ popisoval krušné okamžiky reprezentační trenér Kučera. „Naštěstí to pak začala stahovat.“ 

„Byl to trochu adrenalin,“ uznala se smíchem jeho svěřenkyně. Po základním šermířském kole, které se konalo netradičně s denním předstihem, figurovala Natálie Dianová na šestadvacáté pozici. O den později se však usměvavá Češka vrátila na výsluní, když v bonusovém kole vyhrála deset utkání v řadě. „Něco takového nepamatuji. Dokonce hlásili, že je to historicky nejdelší vítězná šňůra od roku 2015, kdy se bonusové kolo zavedlo,“ řekl Kučera. „Když někdo vyhraje jeden, dva zápasy, tak to absolutně nehraje roli, ale pokud dáte deset výher v řadě, tak to v celkovém pořadí může udělat rozdíl klidně čtyř, pěti míst.“ 

Ani v následujících disciplínách Natálie nechybovala a ze závodu, který pro ni nezačal vůbec šťastně, nakonec vytěžila umístění v Top 10. „Na dnešku mě moc těší, že se potvrdilo, že by to člověk neměl zabalit. Že by měl bojovat, i když na šermu začne takhle strašně,“ usmívala se osmá žena drzonkowského podniku. 

V neděli se o stupně vítězů poperou muži, mezi nimiž nebudou chybět ani Češi Jan Kuf a David Svoboda.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

26. 5. 2017 | Klidné spaní si výbornými výkony v kvalifikaci Světového poháru zajistili Jan Kuf a David Svoboda. Oba se v polském Drzonkowě probili ze svých kvalifikačních skupin do nedělního finále. Martin Bilko a David Kindl kvalifikačním sítem neprošli.
Výsledky

„Výkony, které kluci předvedli, jsou obrazem jejich aktuálních možností. Honza i David postoupili bez větších problémů,“ hodnotil bezprostředně po skončení kvalifikačního klání reprezentační trenér Jakub Kučera. Jan Kuf skončil v kvalifikační skupině A na čtvrtém místě, jeho reprezentační parťák David Svoboda byl ve skupině B osmý. „U Honzy byl ve všech disciplínách vidět výkonnostní posun. V šermu podal nejlepší výkon sezóny. To je přesně to, kde by měl reálně šermovat a kam patří,“ vyzdvihl Kučera. Také v plavání Jan Kuf zaznamenal svůj nejlepší sezónní výkon a do závěrečné kombinované části vybíhal s cílem kontroly přímého postupu a ušetření sil.

Také olympijský šampión David Svoboda si solidní základ pro umístění v desítce přímých postupujících vytvořil už v šermu a plavání. „David se srovnal a potvrdil hlavně sám sobě, že je jeho výkonnost úplně někde jinde, než na co to vypadalo v Maďarsku,“ vrátil se Kučera k nepovedenému závodu v Kecskemétu. „Tohle byl semifinálový výkon, který David chodil v době, kdy vyhrával.“

O medaile se čeští pětibojaři poperou v neděli. Přehnané ambice však Kučera krotí. „Po štafetě v Maďarsku předvedl Honza další krásný závod, ale ještě není připravený, aby to takhle bezchybně dával opakovaně a ani to tak být nemá. Pauza byla opravdu dlouhá a jeho čas má přijít až v létě,“ vysvětlil. Podobná filozofie platí i pro Svobodu, který v uplynulých týdnech bojoval s extrémní únavou. „Potřebné informace nám dalo už dnešní semifinále, teď záleží, jak David do neděle zregeneruje, ale určitě se za každou cenu nepožene za senzačním výsledkem.“

Další dva čeští reprezentanti Martin Bilko a David Kindl kvalifikací v Polsku neprošli. V soutěži je zradila šermířská část. „Dnes bylo důležité chytit hned začátek šermu, a to se bohužel ani jednomu nepovedlo. V dalších disciplínách neudělali výraznější chybu, ale už po šermu byla jejich šance na postup malá. Nemůžu říct, že je to zklamání, to zase ne. Oba předvedli výkony, na které aktuálně mají“ ujišťoval Kučera.

V sobotu se do závodních areálů v Drzonkowě vrátí ženy. Ve finálovém klání nebude chybět ani česká zástupkyně Natálie Dianová.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

25. 5. 2017 | Úspěšný den má za sebou česká moderní pětibojařka Natálie Dianová. Na Světovém poháru v polském Drzonkówě si sedmým místem v kvalifikační skupině B zajistila přímý postup do sobotního finále.
Výsledky

„Zatím Natálka splnila to, kvůli čemu sem přijela,“ hlásil z místa dění spokojený reprezentační trenér Jakub Kučera. Natálie Dianová, kterou dlouho trápilo zranění nohy, v Polsku absolvovala vůbec první individuální start v letošním Světovém poháru. Přímým postupem potvrdila, že táhlé, zdravotní problémy jsou snad konečně minulostí. „Noha vypadala, že drží a že je ten zásadní problém konečně vyřešen, takže věřím, že to tréninkové manko postupně smaže,“ těšilo Kučeru po šermířské části závodu. Právě v šermu totiž Natálka tréninkově zaostala nejvíc. „Samozřejmě se ten výpadek projevil. Startovní pole bylo rozděleno jen do dvou skupin a v každé se šermovalo přes třicet utkání. Natálka postupně trochu upadala nejen kondičně, ale i šermířsky. Ale je to aktuální obrázek toho, co má za sebou, dá se na tom stavět,“ věří Kučera.

Naopak v závěrečné, kombinované části Dianová znovu potvrdila, že patří mezi špičku. Z průběžné devatenácté příčky se především výbornou střelbou propracovala až na postupové, sedmé místo a poprvé v letošní sezóně Světového poháru tak okusí finálové klání. To je na programu v sobotu. Základní kolo šermu však pětibojařky absolvují o den dříve. V den finále se utkají pouze v kole bonusovém.

Vedle dalšího šermířského klání žen je v pátek na programu také kvalifikace mužů. Z Čechů se představí David Svoboda, Jan Kuf, Martin Bilko a David Kindl.

SP # 4 - Drzonkow / Polsko

24. 5. 2017 | Hned sedm Čechů bude od čtvrtka do pondělí bojovat na čtvrtém letošním Světovém poháru v moderním pětiboji. Na podniku v polském Drzonkowě nebude chybět elitní mužský trojlístek David Svoboda, Jan Kuf a Ondřej Polívka ani jednička mezi ženami Natálie Dianová. Českou špičku doplní Martin Bilko, David Kindl a Karolína Křenková.

Pětibojaře čeká v Polsku neobvyklý formát individuálního závodu. Zatímco čtvrteční i páteční kvalifikace proběhnou standardně, finálová klání budou rozložena do dvou dnů. Změna se však dotkne pouze šermu, jehož základní finálové kolo se uskuteční s denním předstihem. „V den finále se bude šermovat jen bonusové kolo, což výrazně zkrátí celý závod. Závodníky, kteří se probijí z kvalifikace, tak čekají tři šermířské dny v řadě,“ přibližuje reprezentační trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. „Bylo to takhle na olympiádě, ale jinak je to atypické, na Světových pohárech to běžné není. Důvod se od organizátorů snad dozvíme na místě.“

Takový formát závodu bude testem především pro Natálii Dianovou, kterou během přípravy právě v šermu omezovalo zranění nohy. „Polsko bereme jako testovací závod, abychom věděli, co si k noze může dovolit a jak rychle zregeneruje,“ potvrdil Kučera.

Také pro Davida Svobodu bude závod v Polsku důležitou zkouškou. „David si chce především spravit chuť po Maďarsku, kde absolutně nepředvedl to, na co aktuálně má,“ připomněl Kučera poslední Světový pohár v Kecskemétu, kde David Svoboda kvůli extrémnímu vyčerpání nepostoupil z kvalifikace. „Řešilo se to, David se snažil odpočívat. Uvidíme, jestli to stačilo, ta pauza přeci jen nebyla tak dlouhá. Na druhou stranu potřebujeme, aby David závodil, protože se může stát, že jeho další start by přišel až na mistrovství Evropy,“ zdůvodnil Svobodovu účast v Polsku reprezentační kouč. Do individuálního závodu v Drzonkówě zasáhnou také Jan Kuf, Martin Bilko a David Kindl.

Také pondělní smíšená štafeta bude mít české zastoupení. Úspěšnou dvojici z Kecskemétu Natálii Dianovou a Jana Kufa však nahradí Ondřej Polívka s Karolínou Křenkovou. „Ondra je v celkovém hodnocení svěťáku aktuálně dvanáctý a je na tom velmi dobře. A tím, že nebude startovat v individuálu, by ta závodní pauza před finále Světového poháru byla příliš dlouhá,“ vysvětlil Kučera. Mladičká Karolína Křenková může zase v Drzonkówě nabrat další cenné zkušenosti mezi seniory.

Program SP # 4 Drzonków/Polsko:
čtvrtek, 25.5. - kvalifikace (ženy) 
pátek, 26.5. - kvalifikace (muži); základní finálové kolo šermu (ženy)
sobota, 27.5. - finále (ženy); základní finálové kolo šermu (muži)
neděle, 28.5. - finále (muži)
pondělí, 29.5. - štafeta (mix)

MMČR juniorů - Memoriál Milana Kadlece

19. - 20. 5. 2017 | Na pražské Julisce a v poděbradském jezdeckém areálu probíhá Mezinárodní mistrovství České republiky juniorů a juniorek v moderním pětipoji. Domácí titul získali Karolína Křenková ze Spartaku Hořovice a Marek Grycz ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky:  juniorky | junioři | střelba - juniorky | střelba - junioři |

MMČR juniorů - Memoriál Milana Kadlece

17. 5. 2017 | Vlajky třinácti zemí včetně exotické Guatemaly či Mexika se už tento pátek a sobotu objeví ve startovních listinách letošního Memoriálu Milana Kadlece. Tradiční juniorský závod v moderním pětiboji, který je zároveň klasifikován jako Mezinárodní mistrovství České republiky, bude Praha hostit už popatnácté. Na startu se kromě zahraniční konkurence představí kompletní česká juniorská špička s výjimkou Martina Vlacha. Aktuálně nejvýše postaveného Čecha na juniorském světovém žebříčku nepustí na start maturitní povinnosti.
Mem. Milana Kadlece 2017 - časový rozpis

„Připomínáme si tak jméno jednoho z našich nejlepších pětibojařů historie,“ odkrývá základní myšlenku tradičního pražského podniku jeho hlavní pořadatel Daniel Kašpar.

Memoriálu, který se uskuteční v pátek a v sobotu 19. a 20. května, se zúčastní na sedm desítek juniorů z třinácti zemí. „Po mistrovství světa a Evropy je to celosvětově třetí největší akce pro juniory, která se vůbec pořádá,“ vyzdvihuje Kašpar. Prestižní závod, který se uskuteční na Julisce a v poděbradském jezdeckém areálu, může být podle něj pro mladé pětibojaře odrazovým můstkem do elitní, seniorské kategorie. „Dá se říct, že kdo tu dokáže uspět, nemívá potom problém s přechodem do seniorů. Když někdo dokáže uspět na Kadlecovi, je to určitý signál, že už je to hotový závodník.“

Oblíbeným pražským podnikem prošly i současné české hvězdy. „Já to vždycky bral prestižně. Dokonce se mi povedlo jednou, možná dokonce dvakrát vyhrát,“ vzpomíná olympijský vítěz z Londýna David Svoboda. „Milana Kadlece obdivuji, bohužel jsem ho nikdy nepoznal osobně. S pětibojem jsem začal v roce 2001 a to byl zrovna ten rok a to léto, kdy on zemřel,“ lituje. „Každopádně je super, že Memoriál vznikl a pokud se nestane něco mimořádného, zase se půjdu na juniory podívat a zafandit jim.“

Patnáctý ročník Memoriálu Milana Kadlece se uskuteční za podpory Armádního sportovního centra Dukla a Magistrátu hlavního města Prahy. 

Milan Kadlec (3.12.1958 - 24.8.2001)
Milan Kadlec se do sportovní historie zapsal jako několikanásobný medailista z mistrovství světa i Evropy. V letech 1980-1991 dokázal vybojovat na OH a MS celkem 8x umístění mezi nejlepšími osmi. Koncem léta roku 2001 v pouhých dvaačtyřiceti letech tragicky zahynul.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

8. 5. 2017 | Bronzovou medaili dnes získali Natálie Dianová a Jan Kuf v závěrečné smíšené štavetě na Světovém poháru v maďarském Kecskemétu. Zvítězila domácí štafeta ve složení Sarlota Kovacs a Bence Demeter.
Výsledky.

„Dopadlo to pro nás hodně příjemně. Jsem si vědoma některých chybiček, ale je strašně fajn vědět, že i s nimi dokážeme s Honzou závodit takhle nahoře. Člověku to dodá sebevědomí, je to po té dlouhé závodní pauze motivace dřít dál,“ řekla spokojená Natálie Dianová, pro kterou byl start ve štafetě po dlouhých zdravotních peripetiích prvním zásahem do letošního seriálu Světového poháru.

V celém štafetovém klání udělala minimum chyb, stejně jako její závodní partner Jan Kuf. „Teď jsme asi všichni trošku překvapení, odkud to vytáhli. A výkon v závěrečné kombinované části? Ten byl úplně bezchybný!“ nevycházel z údivu reprezentační trenér Jakub Kučera. Oba jeho svěřenci totiž v letošní sezóně teprve začínají. „Honza začal kvůli vojenským povinnostem trénovat až v lednu, má velký tréninkový skluz. Natálka zase řešila zdraví, do toho dělala státnice. Oba jsou teď v jiné části sezóny než většina konkurentů, takže neměli být ještě připraveni na to předvést takový výkon,“ řekl Kučera. 

Loni společně vyhráli mistrovství Evropy, předloni mistrovství světa. Jako by se bez ohledu na tréninkové i závodní manko budila u českého mixu s blížícími se sezónními vrcholy pověstná dravost. 

Úvodní disciplínu dokončili Češi jako třetí, vteřinu za jejich vlastním českým rekordem. Následoval šerm a návrat české krásky Dianové. „Šerm mi v přípravě komplikovala bolest v noze, chyběl mi trénink, proto jsem šťastná, že jsem dnes podala podle trenérů slušný výkon,“ radovala se. „Obvykle to bývá tak, že šerm táhne Honza, který opravdu patří mezi nejlepší šermíře a Natálka se mu snaží sekundovat. Dneska se ale i Natálce opravdu dařilo a zašermovala velmi dobře,“ přitakal trenér. Zlepšení na planši zaznamenal oproti individuálnímu závodu také Jan Kuf. 

V polovině závodu držel český tým pátou příčku. Jenže před parkurem nastaly komplikace. „Vylosovali jsme si stejnou skupinu jako Turci a to jsou jedni z nejslabších jezdců, takže jsme se trochu obávali, co nám s těmi koňmi udělají. A jim se opravdu podařilo je úplně pokazit. Vůbec nedojeli a byli vyloučeni z jezdecké disciplíny,“ popisoval Jakub Kučera. „Díky tomu, že jeden kůň jim nepřekonal žádnou překážku, jsme měli možnost losovat náhradního koně. Nakonec veterináři prohlásili i druhého koně neschopným druhého kola, takže jsme losovali i jeho. A to nepamatuji, že by kdy štafeta losovala oba náhradní koně,“ vyprávěl. 

„Není příjemné se na to dívat,“ vzpomněla tureckou anabázi Natálie Dianová. „Špatný jezdec toho koně trochu naštve a chvíle na to ho uklidnit a dát mu najevo, že jsme výkonnostně třeba jinde, je hodně krátká. Naštěstí to dobře dopadlo.“

Do závěrečné kombinované části vyrážel český tým jako pátý. „Na vedoucí Maďary měli ztrátu přes třičtvrtě minuty. Šance, že poběží o medaile, byla minimální. Bral jsem to tak, že nejsou rozzávodění a že jejich čas ještě v sezóně přijde,“ vrátil se k takřka infarktovému finiši svých svěřenců trenér Kučera. Češi však znovu šokovali celý pětibojařský svět. Vynikající běh doplnili famózní střelbou a zejména Kuf udělal ze závodu perfektní diváckou podívanou. „Při výběhu ze střelnice do posledního okruhu měl pořád ztrátu devět vteřin, což je nedoběhnutelná záležitost,“ líčil Kučera. „Jenže Honza už párkrát něco podobného doběhl, tak jsem na něj zakřičel, ať to zkusí. Rusa nakonec předběhl snad o jediný krok.“ 

V konečném hodnocení porazili Češi ruskou dvojici o pouhý bod. „Sprintoval jsem nejvíc, jak jsem mohl a jak už jsem byl úplně koženej, tak jsem zvedl radostí ruku a málem v cíli upadl. Víc už bych ze sebe nevymáčkl,“ smál se Jan Kuf a přiznal, že ho do cíle dohnal i řev jeho týmové kolegyně. „Natálka na mě řvala takovým způsobem, že jsem si nemohl dovolit ho nepředběhnout.“

Má za sebou náročný prodloužený víkend. Ze třech závodů ve čtyřech dnech však paradoxně trpěl nejmenší únavou až v tom posledním. „Přijde mi, že v tom týmu jde bolest nějak víc stranou než v individuálu. Tady přeci jen nezávodím jen za sebe a musím se víc hecnout. A když jsem pak běžel v podstatě o medaili, tak to šla veškerá únava stranou,“ vysvětlil.

Zdá se, že česká mixová štafeta je už dva měsíce před obhajobou titulu evropských mistrů ve výtečné formě. „V kombinované části nebyla chyba ani od jednoho, vyhráli ji o patnáct vteřin, oba byli na svých úsecích nejrychlejší. Takový závěr ještě žádná česká štafeta nepředvedla. Tohle kdyby ukázali na mistrovství Evropy nebo světa, tak řeknu, že je to fantazie. A oni to předvedli už teď, kdy ještě nejsou perfektně připravení,“ neskrýval obdiv reprezentační trenér Kučera. 

Duo Dianová‑Kuf v Maďarsku opět potvrdilo, že patří ke světovým klenotům moderního pětiboje. Už za tři roky by český pětiboj mohl rozšířit svou sbírku olympijského zlata. „Během června by měla programová komise Mezinárodního olympijského výboru definitivně rozhodnout, jestli se mixové štafety objeví v programu her v Tokyu 2020. Pokud by to tak bylo, tak naše zaměření na tuto disciplínu bude samozřejmě ještě větší,“ plánuje Kučera.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

7. 5. 2017 | Ondřej Polívka obsadil 24. a Jan Kuf 29. místo ve finále třetího závodu letošního seriálu Světového poháru v maďarském Kecskemétu. V průběžném hodnocení Světového poháru je Polívka aktuálně 12. Zítra je na programu soutěž mixových štafet, ve které se představí Natálie Dianová a Jan Kuf.
Výsledky.

„S výsledky ve třetí desítce být spokojení samozřejmě nemůžeme. Informace pro trénink jsou tentokrát bohužel to jediné, co nám závod v Maďarsku dal,“ konstatoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

„Plavání oba zvládli standardně, tam problém nebyl. Ondrovi se povedl i šerm, rozhodně jeho nejlepší finálový výkon v letošním roce,“ zmínil Kučera nadějný začátek. V polovině závodu držel Polívka čtrnáctou příčku a reálnou šanci na umístění v nejlepší desítce. Po parkuru se však naděje rozplynula. „Z našeho pohledu se Ondra příliš snažil koně přizpůsobit tomu, co on si myslel, že je dobře. A kůň si to nemyslel, prostě nenašli společnou řeč,“ okomentoval Kučera propad svého svěřence průběžným pořadím.

Pro Kufa závod prakticky skončil už při šermu. „Pro Honzu to nezačalo úplně šťastně, první třetina šermu byla mírně řečeno hodně nepovedená. Pak už se jen snažil zmenšit ztrátu, kterou nabral. Na druhou stranu víme, že je to způsobené tím tréninkovým výpadkem a věřím, že každým dalším závodem půjde v šermu výkonnostně nahoru,“ připomněl Kučera Kufovu obvyklou příslušnost k šermířské špičce mezi pětibojaři.

Do závěrečné kombinované části tak Češi nastupovali bez větších ambicí. „Každý měl trochu jiné zadání. Ondra potřeboval získat ještě nějaké body kvůli postupu do finále Světového poháru, což se mu povedlo, teď už by měl mít postup téměř jistý,“ našel reprezentační kouč přeci jen pozitiva. „Honza měl za úkol ušetřit co nejvíc sil s ohledem na pondělní štafetu a pojmout to spíš tréninkově, protože trénink teď potřebuje nejvíc,“ doplnil. 

Právě Honza Kuf nastoupí společně s Natálií Dianovou do posledního závodu maďarského podniku ‑ mixové štafety. Pro Natálii Dianovou to bude první letošní start ve Světovém poháru. „Těším se moc. Loni jsem spíš marodila, než závodila a ono trénovat a nezávodit, to sportovce nebaví,“ přiznala Natálie Dianová.

Dlouho laborovala se zdravím, nyní se pomalu vrací do plného závodního nasazení. „Pořád to není ideální, přípravu mi omezovala bolest nohy při šermu, ale není to takový problém, abych nemohla závodit,“ uvedla Dianová.

Podobně jako pro jejího štafetového parťáka Kufa je podnik v Kecskemétu jakýmsi rozjezdem, a tak výsledkově nepomýšlejí nijak vysoko. Zatím. V létě, kdy přijdou na řadu závodní vrcholy sezóny, už bude nejspíš všechno jinak. „Máme co obhajovat, takže by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby ten úspěch přišel tam,“ přála by si Natálie Dianová, která loni společně s Janem Kufem získala titul mistryně Evropy. O rok dřív ovládla česká dvojice dokonce mistrovství světa.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

6. 5. 2017 | Solidní osmadvacátou příčkou ozdobila Karolína Křenková svou premiérovou účast ve Světovém poháru v maďarském Kecskemétu. Osmnáctiletá naděje českého pětiboje se mezi světovou elitou neztratila a získala cenné zkušenosti. Závod ovládla olympijská vítězka z Londýna 2012, Litevka Laura Asadauskaite.
Výsledky.

„Jsem opravdu šťastná, že jsem postoupila do finále, to byl můj hlavní cíl,“ říkala Křenková po čtvrteční kvalifikaci. Spokojená mohla být i po sobotním finálovém dni, který mezi elitou absolvovala se ctí. „Za mě určitě pro Karolínu obrovská pochvala. Nikdo si nemohl myslet, že v osmnácti letech na prvním takhle velkém závodě a vlastně třetím kompletním pětiboji v životě bude držet krok se světovou špičkou. Pro ni je to hlavně o velké zkušenosti a už to, že se probila do finále, je výborný výkon,“ nešetřil chválou reprezentační trenér Jakub Kučera.

Přesto, že česká juniorka soupeřila s nesrovnatelně zkušenějšími závodnicemi a druhý náročný závod ve třech dnech pro ni byl obzvlášť vyčerpávající, nezaznamenala v žádné z finálových disciplín výraznější pokles. „Snad jen šerm byl trochu horší, z něj byla Karolína zklamaná. Ale byl to její první takhle těžký turnaj. Snažila se, dělala, co umí a to, že to na aktuální špičku ještě nestačilo, je realita. Ještě má spoustu času,“ konstatoval Kučera.

V parkuru naopak mladá česká závodnice zázářila. „Zvládla to úplně skvěle, měla štěstí, že vylosovala výborného koně. Nicméně jak během opracování, tak při parkuru pršelo, podmínky nebyly úplně ideální a přesto to Karolína zvládla na výbornou. Neudělala žádnou chybu a zajela čistě jen s dvoubodovou penalizací za překročení časového limitu,“ popsal Kučera. 

Karolína obsadila v nejzrádnější disciplíně pátou příčku. Takhle těžký parkur přitom nikdy v závodě neabsolvovala. „Bála jsem se hodně, ale naštěstí jsem měla dobrého koně, který to odskákal tak nějak sám,“ smála se Křenková.

Teď ji čeká zasloužený odpočinek, v Kecskemétu má odpracováno. „Bylo to hodně vyčerpávající a jsem ráda, že už to mám za sebou. Ještě, že mě na štafetu vystřídá Natálka,“ loučila se z Maďarska s úsměvem a myšlenkou na reprezentační kolegyni Natálii Dianovou vycházející hvězda českého moderního pětiboje.

V neděli je v Kecskemétu na programu finále mužů s českou dvojicí Jan Kuf a Ondřej Polívka.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

5. 5. 2017 | Ondřeji Polívkovi a Janu Kufovi se podařil na Světovém poháru v maďarském Kecskemétu přímý postup do nedělního finále. Neukáže se v něm naopak olympijský vítěz z Londýna David Svoboda, kterého z dalších bojů vyřadila extrémní únava. Poslední z české čtveřice závodníků, Ondřej Svěchota, musel z kvalifikace kvůli zranění kolene odstoupit.
Výsledky.

„Ze dneška jsem trochu rozčarovaný, ale nakonec máme dva kluky ve finále, takže relativní spokojenost,“ hlásil z místa dění reprezentační trenér Jakub Kučera.

Radost mu udělali Ondřej Polívka a Jan Kuf, kteří ze svých kvalifikačních skupin postoupili do nedělního finálového klání napřímo shodně z osmého místa. „Ondra pošetřil síly v plavání a šerm pak potřetí za sebou v kvalifikaci Světového poháru zvládl s aktivní bilancí, takže měl dobrou výchozí pozici pro kombinovanou část,“ chválil Kučera.

Ta nakonec Polívkovi vzala víc sil, než společně s trenérem plánovali. „V posledních dnech se o něj pokoušela nějaká viróza, tak není stoprocentně fit. I proto musel běžet trochu víc, než jsme chtěli, nevěděli jsme, jaké body může v tomto stavu získat,“ vysvětlil Kučera. Polívka však ukázal, že obavy nebyly na místě. Závěrečnou disciplínu ve své skupině dokonce ovládl.

Také Jan Kuf si díky solidním výkonům v šermu a plavání zajistil dobrou výchozí pozici do závěrečného kombinovaného běhu, v něm si však šestadvacetiletý rodák z Prahy přímý postup přeci jen zkomplikoval. „Honza trochu pokazil úvodní střelbu, takže běh byl pak méně pod kontrolou, než bychom si přáli, ale nakonec to zvládl a s jeho výkonem jsem spokojený,“ hodnotil reprezentační kouč.

Spokojenost naopak nepanovala v případě Davida Svobody, který se do finále vůbec neprobojoval. „Od rána jsem se cítil extrémně unavený a právě to vidím jako hlavní příčinu toho, proč se mi nedařilo,“ řekl po nevydařeném závodě olympijský šampion Svoboda. „Bavili jsme se o tom zatím jen stručně, ale trenéři zkonstatovali, že jsem teď nejhubenější, co jsem kdy byl a možná to s tím souvisí. Nemám moc energetických zásob a každá dietetická nedokonalost se u mě projevuje. Takže na to si teď musím dávat větší pozor,“ tuší Svoboda.

Za problémem s extrémní únavou by přitom podle něj mohla paradoxně stát vydařená příprava. „Tím, že jsem byl dlouho zdravý, vlastně od října, tak jsem mohl hezky trénovat. Hodně jsem běhal, i kvůli tomu, že po změně bodování není už plavání tak váženou disciplínou a vyplatí se přitlačit na běh. Já opravdu nikdy tak vyběhaný a lehký nebyl. Teď se projevilo, že tady se stala chybička a neodladil jsem to úplně dokonale.“

Vyčerpání vyřadilo Svobodu ze hry na šermířské planši. „Utekl mu začátek a vzhledem k tomu, že díky rozdělení startovního pole do třech skupin byl šerm o třetinu kratší, než je obvyklé, to prakticky znamenalo konec závodu,“ konstatoval reprezentační trenér Kučera. Na pokles Svobodovy šermířské výkonnosti to ale nevidí. „To určitě ne. Před nedávnem se David zúčastnil Českého poháru v šermu a obsadil mezi specialisty třetí místo, takže šermířsky připravený je. Tady prostě od rána vypadal, že mu chybí energie, že tam něco nehraje. Nebyl to jeho standardní projev.“ 

Smolně skončilo kvalifikační klání pro Ondřeje Svěchotu. „V šestém utkání úvodní, šermířské disciplíny proti olympijskému vítězi Lesunovi si poranil koleno a musel odstoupit. Bohužel to vypadá na vážnější zranění. Ondru proto okamžitě posíláme na vyšetření do Prahy,“ přiblížil Kučera.

V sobotu se v Kecskemétu opět představí ženy. Ve finále individuálního závodu nebude chybět ani česká pětibojařská naděje Karolína Křenková.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

4. 5. 2017 | Kvalifikací žen byl ve čtvrtek v maďarském Kecskemétu zahájen třetí závod Světového poháru v moderním pětiboji. Jediná česká zástupkyně, juniorka Karolína Křenková, předvedla při své premiéře v nejvyšší soutěži výborný výkon a postoupila do sobotního finále.
Výsledky.

„Úvodní šerm byl s aktivní bilancí, tam musí být spokojenost ze všech stran. V šermu Karolína určitě neztratila ani bod. Za plavání taky pochvala, zaplavala na úrovni osobního rekordu,“ hodnotil úvodní disciplíny reprezentační trenér Jakub Kučera.

Do závěrečné, kombinované části postupovala Křenková v kvalifikační skupině A jako jedenáctá. Lehké pohoršení na konečnou, čtrnáctou pozici nevidí Kučera jako zaváhání. „Přesto, že to byl její první svěťák a dalo se očekávat, že speciálně na střelbě může být nervózní, tak byla úplně profesionální a odvedla přesně to, na co má,“ vyzdvihoval. „Jako celek byla ta závěrečná část výborná, v posledním kole byla Karolína dokonce schopná kontrolovat přímý postup, aby ušetřila nějaké síly do finále.“

V něm Křenková, která je prvním rokem teprve juniorkou, poprvé okusí parkur na té nejvyšší úrovni. „Je to vlastně její třetí kompletní pětiboj, protože až do loňské sezóny závodila na vrcholných akcích jen ve čtyřboji. V sobotu bude otázkou jízda na koni, protože takhle těžký parkur na úrovni Světového poháru Karolína v závodě ještě nešla,“ připomíná Kučera. „Ale pokud předvede to, na co má, budeme spokojení a mohlo by z toho být i nějaké hezké umístění,“ věří.

V pátek je v Kecskemétu na programu kvalifikace mužů. Z Čechů budou o postup do nedělního finále bojovat David Svoboda, Jan Kuf, Ondřej Polívka a Ondřej Svěchota.

SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko

2. 5. 2017 | Na třetí Světový pohár moderních pětibojařů v Maďarsku vyráží kompletní česká elita i dvě naděje. Vedle olympijského vítěze Davida Svobody bude v baště moderního pětiboje závodit také Ondřej Polívka, Jan Kuf, Natálie Dianová, Ondřej Svěchota a vycházející hvězdička Karolína Křenková. 

Potvrdit vzrůstající výkonnost by chtěl především David Svoboda, pro kterého bude klání v Kecskemétu druhým letošním porovnáním se světovou špičkou. „Od svěťáku v Los Angeles jsem měl velikou pauzu, takže se fakt těším. Cítím se dobře, vydrželo mi zdraví. Navíc už je tepleji, tak se konečně probouzím ze zimního spánku,“ vtipkoval olympijský šampion z Londýna. „Zapracovali jsme na šermu, mám za sebou nějaké šermířské turnaje a jsem optimista. Taky plavání se snažíme s Capim vylepšit. Sám jsem zvědavý, jestli se něco projeví už teď,“ připomíná Svoboda svého nového osobního trenéra, olympijského medailistu z Atén 2004, Libora Capaliniho.

Umístění v Top 10 by bylo pro oba tím nejlepším tréninkovým vodítkem. „Mohlo by to klapnout, Kecskemét znám, mám to tam rád a vlastně všeobecně Maďarsko mi výsledkově svědčí,“ těší se Svoboda. Právě v Maďarsku získal, mimo jiné, v letech 2008 a 2010 tituly vicemistra světa a mistra Evropy.

Vysoko by se podle reprezentačního trenéra Jakuba Kučery mohl držet také Ondřej Polívka. „Jak od Davida, tak od Ondry se samozřejmě očekává nejvíc. Příprava u nich proběhla tak, jak měla, bez zdravotních nebo jiných komplikací. Oba jsou podle mě schopni konkurovat nejlepším,“ věří. Zároveň ale dodává, že spíš než konkrétní výsledek by rád viděl výkonnostní posun. „Pořád platí to, co každou sezónu, tedy že hlavní jsou pro nás letní vrcholy na mistrovství Evropy a mistrovství světa. Pokud kluci předvedou to, na co mají podle tréninku a získají body do celkového hodnocení svěťáku, které jim zajistí účast ve finále, budu spokojený,“ vypočítává Kučera.

S jinými ambicemi odjíždí na svůj první letošní Světový pohár Jan Kuf, který dal před přípravou přednost plnění vojenských povinností a na čtyři měsíce tak téměř vypadl z tréninku. „Honzova příprava byla opravdu výrazně omezená,“ připouští Kučera. „Systematicky začal trénovat až začátkem ledna a ten výpadek je tam ještě pořád znát. Takže u něj nám jde hlavně o získání informací pro trénink.“ 

Trojici ostřílených mazáků doplní v Kecskemétu čtyřiadvacetiletý Ondřej Svěchota, který si účast ve třetím podniku Světového poháru zajistil na únorových reprezentačních testech.

Poprvé v letošní sezóně Světového poháru bude mít český moderní pětiboj zastoupení i mezi ženami. Velká zkouška čeká především juniorku Karolínu Křenkovou, pro kterou bude individuální závod v Kecskemétu premiérou v nejvyšší seniorské soutěži. „Juniorkou je od letoška a ještě dva roky bude, takže má rozhodně čas, na druhou stranu její aktuální výkonnost nám dává naději, že i v seniorské kategorii by mohla být konkurenceschopná,“ věří Kučera. Nominaci Křenkové vidí především jako vklad do její závodní budoucnosti.

Do Maďarska odcestuje také česká jednička Natálie Dianová, kterou v uplynulých měsících brzdilo zdraví. „S výjimkou jedné disciplíny má Natálka za sebou plnohodnotnou přípravu, tréninkový výpadek v šermu je ale opravdu znát, a proto jsme se rozhodli, že pokud bude v Maďarsku startovat, tak jen v mixové štafetě,“ nastínil reprezentační kouč. O definitivním startu Dianové rozhodne výsledek vyšetření, které pětibojařka absolvuje těsně před odjezdem. 

Program SP # 3 - Kecskemét / Maďarsko:
čtvrtek, 4.5. - kvalifikace ženy;
pátek, 5.5. - kvalifikace muži;
sobota, 6.5. - finále ženy;
neděle, 7.5. - finále muži;
pondělí, 8.5. - mix‑štafety.

Český pohár mládeže 2017

29. 4. 2017 | Na sportovištích ASC Dukla na pražské Julisce proběhlo druhé kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů.
Celkové výsledky najdete zde.

Mezinárodní závod - Drzonkow / Polsko

22. - 23. 4. 2016 |  O víkendu proběhl v polském Drzonkowě mezinárodní závod juniorů v moderním pětiboji a dorostenců do 19 let ve čtyřboji. Marek Grycz obsadil mezi juniory 3. místo.
Výsledky.

Mezinárodní mistrovství Německa - Berlín / Německo

8. - 9. 4. 2017 | Osm českých reprezentantů si o víkendu vyzkoušelo aktuální výkonnost na mezinárodním mistrovství Německa. Martin Vlach a Natálie Dianová vybojovali ve velmi dobré konkurenci umístění v nejlepší desítce.
Výsledky

Věkem stále ještě junior Martin Vlach obsadil šesté místo a splnil limity pro účast na závodech Světového poháru. „Vedl si velmi dobře a potvrdil, že spolu s Markem Gryczem mohou brzy doplnit seniorskou reprezentaci,“ pochválil mladou naději reprezentační trenér Jakub Kučera.

Tréninkově pojal závod mistr Evropy Jan Kuf, který skončil sedmnáctý. „Potřebovali jsme informace, jak na tom Honza je. Z tohoto pohledu jeho berlínské vystoupení stoprocentně splnilo účel,“ vysvětlil Kučera.

Natálie Dianová okusila první závod po velmi dlouhé pauze, naposledy jí zdraví dovolilo startovat vloni na evropském šampionátu. „V plavání si vylepšila osobák na 2:08,47, což je český pětibojařský rekord. Jezdeckou část vyhrála, v kombinované části byla čtvrtá, nepovedl se jí jen šerm. Tam byla bohužel v přípravě limitována zdravotním stavem,“ zhodnotil vystoupení, které Natálii stačilo na sedmou pozici, reprezentační trenér.

Slova chvály našel také pro nejmladší členku českého výběru Karolínu Křenkovou, která skončila čtrnáctá. „Může být spokojená. Byl to její první závod v seniorské kategorii, poprvé v životě jela v seniorském závodě parkur a zvládla ho bez větších chyb. Nasbírala plno cenných zkušeností,“ vyzdvihl Kučera.

Český pohár mládeže 2017

8. 4. 2017 | V Kralupech nad Vltavou proběhl první letošní závod seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 172 závodníků a závodnic v pěti věkových kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

Nabídka pracovní pozice

7. 4. 2017 | Český svaz moderního pětiboje vypisuje výběrové řízení na pozici " Vedoucí rozvojových projektů ČSMP ".

SP # 2 - Káhira / Egypt

24. 3. 2017 | Ondřej Polívka obsadil na druhém podniku Světového poháru moderních pětibojařů v Káhiře 31. místo. Jediný český zástupce ve finálovém klání přišel o lepší výsledek v jezdecké části závodu, kde zůstal bez bodů. 
Výsledky.

„Ondra zvládl standardně plavání. V šermu se mu nepovedla první část, v druhé polovině vítěznou šňůrou výsledek zachránil,“ zhodnotil první dvě disciplíny trenér Libor Capalini, který má v Káhiře české reprezentanty na starosti.

Problém nastal před parkúrem. „Při přezkoušení bylo všechno v pořádku, ale když Ondra přišel na „opracoviště“, kde mají pětibojaři 20 minut na přípravu, shodil ho vylosovaný kůň Charley dvakrát na zem,“ popisoval Capalini. „Při druhém pádu Ondra pocítil bolest v noze. Jezdeckou část proto raději vynechal,“ dodal trenér.

Po vyšetření u fyzioterapeuta dostal Polívka svolení, aby absolvoval kombinovanou část. „Vypadá to, že noha je snad jen naražená,“ hlásil poté, co na trati závěrečné disciplíny vylepšil umístění o jednu pozici.

„S koněm jsme si vůbec nesedli,“ hledal příčiny problémů na parkúru Polívka. „To se mi ještě během kariéry nikdy nestalo. Jezdeckých chyb jsem samozřejmě udělal spoustu, ale nikdy mě nepotkalo nic podobného. Ten kůň mě vyhazoval, ať jsem se pokusil o cokoliv,“ vysvětloval.

Čeští reprezentanti jízdě na koni věnují v tréninku mimořádnou pozornost, v únoru absolvovali speciální jezdeckou přípravu ve Spojených státech a Ondřej Polívka byl krátce na to během Světového poháru v Los Angeles na parkúru ze všech nejlepší.

SP # 2 - Káhira / Egypt

22. 3. 2017 | Do pátečního finále individuálního závodu Světového poháru v Káhiře prošel z čtveřice českých závodníků jen Ondřej Polívka. Mistr Evropy z roku 2009 postoupil z jedenáctého místa v kvalifikační skupině A.
Výsledky (střelba).

„Ondra prošel závodem bez zaváhání. Klíčové bylo, že se mu povedl šerm a že ho plavání jako první disciplína nestálo moc sil. Při svých kvalitách v kombi si postup pohlídal,“ uvedl trenér Libor Capalini.

Martin Bilko, Ondřej Svěchota i Marek Grycz by bývali na postup potřebovali lepší výsledek v šermu. „Nejblíž k němu byl Martin Bilko, ale utekl mu začátek šermu a body začal sbírat později, než potřeboval,“ dodal Capalini. „Výkon Ondry Svěchoty odpovídal tomu, co předváděl v poslední době při testech, na základě kterých byl na Světový pohár do Káhiry nominován. Tady mu úplně nevyšla střelba. A úroveň šermu, kterou si může vyzkoušet doma, je tady zase trochu jiná.“

Marek Grycz absolvoval první závod Světového poháru. „Udělal si osobák v plavání, to byl dobrý vstup, nicméně je junior a teď sám ví, že v šermu je to tady o krok jiná úroveň,“ dodal Libor Capalini.

Káhira letos bude hostit vrchol sezony, srpnové mistrovství světa. „Jsem tu počtvrté za sebou, některé věci se tu lepší. A bezpečnostní situace se zklidnila, před čtyřmi lety tu byli vidět vojáci a zátarasy a kryty, to už tady teď není,“ popsal Capalini.

SP # 2 - Káhira / Egypt

20. 3. 2017 | Čtveřice moderních pětibojařů Ondřej Polívka, Martin Bilko, Ondřej Svěchota a Marek Grycz se popere o úspěch v druhém závodě Světového poháru, který se koná v egyptské Káhiře, dějišti letošního mistrovství světa.

„Z hlediska strategie týmu a s ohledem na program většiny nejlepších českých závodníků odcestuje tým v tomto složení. David Svoboda, Honza Kuf a Natálka Dianová startovat nebudou. Už před sezonou jsem avizoval, že jezdit dvakrát během roku do Káhiry, která je z mnoha důvodů problematickou destinací, může být pro některé závodníky zbytečně rizikové,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Podmínky, které tam závodníky budou čekat na mistrovství světa, už známe a pro trénink bychom nezískali informace, které potřebujeme.“

Z členů reprezentačního A družstva tak v individuálním závodě, jehož kvalifikace proběhne ve středu 22. března, bude startovat jen Ondřej Polívka. O postup do pátečního finále vedle něj budou bojovat tři členové širšího reprezentačního výběru.

Olympijský vítěz z Londýna 2012 David Svoboda je sice zdravý a ve formě, ale dá přednost až následujícím závodům Světového poháru v Kecskemétu a Drzonkowě. „Rád uvolním místo mladším, kteří se na to těší,“ řekl Svoboda. „Já mám v plánu jet až do Maďarska, kde závodím rád, a do Polska, které je blízko.“

Mistr Evropy Jan Kuf skončil při svých posledních dvou startech v Káhiře na stupních vítězů, po olympijských hrách ale absolvoval vojenský přijímač a směřuje formu až k letním vrcholům sezony. „Závod Světového poháru po devíti týdnech systematické přípravy by nám nic nepřinesl. Vrcholné akce jsou letos až ve druhé polovině července a na konci srpna, a to je opravdu ještě daleko,“ vysvětlil Kučera.

Natálie Dianová, která ve smíšené štafetě s Janem Kufem získala v předchozích dvou letech titul mistryně světa i Evropy, úspěšně dohání tréninkové manko způsobené zdravotními problémy. „Natálka má za sebou modelové testy a vypadala na nich velmi dobře. Do Káhiry se vypraví až v létě na mistrovství světa, kdy už by měla být schopná konkurovat nejlepším,“ dodal Kučera.

Český tým tak nebude startovat ve smíšené štafetě. Nejblíže nominaci byla juniorka Karolína Křenková, svěřenkyně Michala Michalíka, mnohonásobného medailisty z mistrovství světa. „Karolína má ale jiné priority. V letošním roce teprve začíná v juniorské kategorii, pokud tedy absolvuje svoji premiéru ve Světovém poháru, tak na některém ze závodů v Evropě,“ uvedl Kučera.

Olympijský vítěz David Svoboda začal trénovat v Capaliniho skupině

16. 3. 2017 | Deset let spolupracoval s trenérem, kterého řadí do absolutní špičky v České republice – nejen v moderním pětiboji. Přesto se před blížícím se závěrem kariéry rozhodl David Svoboda pro změnu. Ze skupiny reprezentačního kouče Jakuba Kučery přešel olympijský vítěz z Londýna 2012 do minitýmu kolem bronzového olympijského medailisty z Atén 2004 Libora Capaliniho.

„S Jakubem jsme trénovali deset let, což je dlouhá doba. Chtěl jsem ještě chytit čerstvý vítr a nový impuls před tím, než s pětibojem skončím,“ řekl David Svoboda. „Jakub je naprosto výjimečný, co se týká vědeckého přístupu a znalostí ohledně sportovního tréninku a fyziologie. V pětiboji je u nás nejlepší a v poměrech České republiky patří podle mého k absolutní trenérské špičce. Jenže já už se docela dobře znám a vyplatí se mi spíš se soustředit na vlastní pocity a hlídat si zdraví, a tak toho, v čem je Jakub špičkový, využívám čím dál méně. I proto jsem se rozhodl ke změně. Jakubovi jsem poděkoval, prožili jsme toho spolu opravdu hodně včetně pádu na olympijských hrách v Pekingu 2008 i vítězství v Londýně 2012.“

Už po olympijské sezoně 2016 se Svoboda trochu vyčlenil z obvyklé tréninkové skupiny. Po prvním závodě Světového poháru 2017 v Kalifornii se definitivně rozhodl, že je čas na změnu. „Poprosil jsem Libora Capaliniho, jestli by se nestal mým osobním trenérem. Libor mi sice řekl, že si myslí, že ho nepotřebuju, ale že mi bude k dispozici v maximálním rozsahu, v jakém mi bude schopný pomoct.“

S dlouholetým trenérem Jakubem Kučerou probíral vše i s nadhledem. „Dělal jsem si legraci, že už spolu chodíme dlouho,“ dodal Svoboda s úsměvem. S trenérem se shodli, že změna může být ku prospěchu věci. „Už po minulé sezoně jsme se s Davidem bavili o tom, že chce být hodně samostatný. Oba jsme cítili, že některé věci nejsou úplně dobře. Tohle je jen výsledek, na kterém jsme se dohodli, a věřím, že pro celý český tým to bude krok správným směrem,“ řekl Jakub Kučera, který bude jako reprezentační trenér se Svobodou i nadále spolupracovat jako konzultant.

V Capaliniho skupině je olympijský vítěz s členy širší reprezentace Martinem Bilkem a Jakubem Hrudkou. Jezdecké tréninky absolvuje i nadále s Robertem Kopeckým, šermířské se stříbrným olympijským medailistou z Montrealu 1976 Jiřím Adamem. U Libora Capaliniho hledá zkušenosti bývalého špičkového závodníka.

„To, co já na závodech řeším, má Libor už třikrát za sebou. Těším se na spolupráci. Pořád chci být na špičce, chci se tam udržet. Ještě bych chtěl vyhrát individuální medaili. A jestli moderní pětiboj budu chtít dělat i dál, tak co nejlépe. Proto si velmi cením toho, že jak Libor, tak Jakub mi chtějí pomáhat,“ dodal Svoboda.

SP # 1 - Los Angeles / USA

24. 2. 2017 | Čtrnáctým místem v závodě Světového poháru v Los Angeles vstoupil do nové sezóny moderní pětibojař David Svoboda. Druhý z Čechů na startu Ondřej Polívka obsadil 21. příčku. Z vítězství se radoval Maďar Bence Demeter před Ukrajincem Tymoščenkem a Rusem Lesunem.
Výsledky.

„Výsledek mohl být lepší, ale na úvod roku to není k zahození“ zhodnotil své vystoupení David Svoboda. O naděje na kvalitnější výsledek přišel hlavně v šermu. „Těžko jsem se dostával do turnaje hlavou. Fyzicky jsem připravený výborně, ale vzhledem k tomu, že je teprve únor, tak to technicky ještě není ono,“ popisoval David.

Také Ondřej Polívka doplatil na šermířský výpadek. „První třetina šermu byla z jeho strany vynikající, pak ale odešel fyzicky,“ hlásil z dějiště Světového poháru reprezentační trenér Jakub Kučera. „Kluci bohužel šermovali na planši číslo jedna, kde museli vždy podstoupit dva zápasy hned po sobě a to uškodila hlavně Ondrovi, který se snaží při utkání maximálně využít časového limitu,“ vysvětlil Jakub Kučera.

Výrazně spokojenější byl trenér s výkony svých svěřenců v dalších disciplínách. „Ondra byl skvělý na parkuru, který vyhrál. U Davida se nám vyplatilo, že jsme se po změně bodování zaměřili víc na běh než na plavání. Dokázal se v kombinované disciplíně dostat mezi nejlepší tři, i když na své poměry nezastřílel úplně nejlépe,“ dodal Kučera. 

SP # 1 - Los Angeles / USA

22. 2. 2017 | David Svoboda i Ondřej Polívka budou v pátek bojovat o úspěch ve finále prvního závodu Světového poháru této sezony. V americkém Los Angeles oba zvládli kvalifikaci a zajistili si přímý postup ze skupiny A, i když se závod neobešel bez problémů. 
Výsledky.

Ondřej Polívka si v šermu připsal 19 vítězství. „Plavání bylo na tohle období skvělé, šerm byl v pořádku, střelba úplně v pořádku. V běhu se Ondra soustředil na to, aby ušetřil co nejvíc sil,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

Ondřej v Los Angeles prokázal, jak výjimečně dobrý je střelec. „Při nástřelu jsme totiž zjistili, že Ondra má porouchanou zbraň. Během sedmi minut jsem mu postavil rezervní, kterou neměl nastřílenou. Přesto s ní za celou střelbu v kvalifikaci udělal tři chyby,“ dodal Kučera.

Pro páteční finále raději nastaví rezervní zbraň i Svobodovi, který si kvalifikaci protrpěl už od začátku. Do USA přiletěl olympijský vítěz teprve v pátek, takže se ještě srovnává s časovým posunem. A navíc jej ve více ohledech potrápili organizátoři.

„Problém je, že postavili střelnici přímo proti slunci,“ uvedl Kučera. Světelné podmínky totiž ovlivňují citlivost terčů pro laserovou střelbu. Ve Davidově případě terče nezaznamenaly některé dobře zamířené rány. „David si ohlídal postup, ale musel běžet zbytečně víc, než jsme si mysleli, že bude třeba. Kvalifikaci si spíš protrpěl. Doufejme, že ve finále to bude výrazně lepší,“ dodal Kučera.

Moderní pětibojaře čeká první Světový pohár

21. 2. 2017 | David Svoboda zažil adrenalinový přílet. Jeho kolegové trénovali dva týdny v Palm Springs v letním počasí pod azurovým nebem. Když však do Kalifornie přiletěl olympijský vítěz, obloha se zatáhla málo vídanou bouřkou. „Přílet měl úplně skvělé načasování, protože – jak známo – já mám rád adrenalin. Zrovna v pátek tady byla největší bouřka za posledních asi patnáct let, takže přistání bylo rozhodně nejdramatičtější, co jsem kdy zažil. Jsem rád, že to pilot zvládnul a že jsem si hned zkraje zapsal výjimečně silný zážitek,“ říkal Svoboda s nadhledem.

Neobvyklá pak byla i jeho cesta z letiště, kde jej vyzvedával reprezentační trenér Jakub Kučera. Vinou přívalových dešťů se uzavřely dálnice, menší cesty zavalily sesuvy půdy nebo zalily proudy vody. „Když jsme vjeli do podzemního tunelu, byl zacpaný auty, která nasála vodu do motoru. Bylo to, jako bychom jeli rybníkem. Takovou bouři jsem asi nezažil,“ líčil Jakub Kučera. Svoboda se smíchem dodával: „Proto jsme tu krátkou cestu do Palm Springs zvládli jen asi za šest hodin.“

Další bouřka může ovlivnit i první závod Světového poháru moderních pětibojařů, kvůli kterému Svoboda do Kalifornie přiletěl. Ve středu nastoupí do kvalifikace společně s Ondřejem Polívkou. „Jak na tom jsem, to ukáže až závod. Ale fyzicky jsem na tom velice dobře hlavně díky tomu, že mi celou zimu drželo zdraví a já jsem mohl odvést spoustu kvalitní práce v tréninku. Na to, že je únor, jsem na tom opravdu hodně dobře,“ řekl Svoboda. „Očekávám hezký závod v příjemném prostředí. Doufám, že se Američanům podaří všechno dobře zorganizovat. Klíčem je zvládnout středeční kvalifikaci. Pokud se to povede, v pátek dám do závodu zase všechno. Byl bych moc spokojený s umístěním v první desítce.“

„Soustředění splnilo, co jsme od něj očekávali. Koně tu jsou výkonnostně o řadu tříd výše než na soutěžích. Čím je kůň připraven na vyšší skákání, tím je trochu složitější. Reaguje na každou drobnou chybu těžiště, protože je z minulosti zvyklý, že ho jezdili špičkoví jezdci,“ vysvětluje Kučera. „Závodníci si tak vyzkoušeli, že není možné všechny koně přetlačit a změnit k obrazu svému, ale že je s koněm třeba pracovat tak, aby to páru vyhovovalo. Věřím, že z tohoto pohledu to pro ně bude přínosné.“

Navíc zejména junioři Vlach s Gryczem, jehož v tréninku trochu omezila infekce v uších, strávili v jízdárně během dvou týdnů tolik času, kolik zvládnou v Česku za několik měsíců. Vedle toho však moderní pětibojaři běhali v krásném kaňonu a také si zastříleli ve westernových kulisách pro filmaře. „Měli jsme k dispozici i venkovní bazén,“ dodal Kučera. Trénink si pětibojaři zpestřili i návštěvou Universal Studios nebo hokejové NHL a zápasu Jaromíra Jágra. Teď už je čeká ostrý start do sezony.

Moderní pětibojaři budou trénovat u "zaříkávače koní"

8. 2. 2017 | Do nezvyklého prostředí vyrážejí čeští moderní pětibojaři na soustředění před začátkem Světového poháru, jehož první závod proběhne v Los Angeles. Tým ve složení Jan Kuf, Ondřej Polívka, Martin Vlach, Marek Grycz a Natálie Dianová se totiž bude připravovat v jezdeckém areálu v kalifornském Palm Springs u trenéra Michaela Cintase. „Je to takový zaříkávač koní. Znám to tam a je to tam super,“ říká David Svoboda, olympijský vítěz z Londýna 2012, který přiletí do Kalifornie až na závod Světového poháru.

Americké tréninkové centrum nabídne českému týmu letní podmínky s teplotami šplhajícími až ke třiceti stupňům, díky kterým zde mohou absolvovat plný tréninkový program. „Podobně jsme po olympijských hrách v Aténách zkoušeli v tomto období Jižní Afriku. V Praze je led a sníh, takže se od prosince nedají absolvovat běžecké programy. Buď musíte jet na hory nebo chodit na běhátko nebo jít běhat do haly,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera.

Pobyt v teple také umožní pětibojařům vyhnout se pravděpodobné vlně chřipkové epidemie. A navíc až do olympijského roku 2020 by měl vždy první závod Světového poháru proběhnout v USA – i z tohoto důvodu může být Palm Springs pro český tým i do budoucna ideální destinací pro soustředění.

„V poolympijské sezoně je pro nás ideální zkusit něco nového. Pokud by se to osvědčilo, dá se na podobný kemp jezdit každý rok. Jde o soukromé jezdecké centrum, kde je možné neomezeně trénovat jízdu, závodníci navíc budou moct vyzkoušet jiné koně,“ dodává Jakub Kučera, kterého přesvědčily i výsledky amerických pětibojařů v jízdě v posledních letech. „Mají tréninkové centrum v Colorado Springs, ale sem jezdí na tréninkové bloky. Trenér je svérázný pán, jako specialista na jezdectví měl i jezdce a koně na dřívějších olympijských hrách. Ale má zkušenosti s moderním pětibojem, což je pro nás důležité.“

První zkušenost pro pětibojařské naděje

Možnost se naplno věnovat především tréninku jízdy, ale i všech dalších disciplín, je klíčová také pro jednotlivé členy týmu. Medailisté z loňského juniorského mistrovství Evropy Martin Vlach a Marek Grycz, kteří ještě další dva roky mohou závodit mezi juniory, absolvují první soustředění se seniorským týmem

„Minimálně v plavání, běhu a střelbě jsou konkurenceschopní se seniorským týmem, mají skvělé výsledky v mládežnických kategoriích. Oba se v individuálním závodě na mistrovství Evropy juniorů dostali loni v první juniorské sezoně do desítky. Mají základ, na kterém se dá stavět, byla by škoda toho nevyužít. Budou mít hlavní vrcholy na juniorských soutěžích, ale dokážu si představit, že minimálně ve štafetách se jeden nebo oba objeví i na seniorských akcích,“ líčí Kučera.

Ideální tréninkové podmínky jsou nyní potřebné i pro evropskou a světovou šampionku ve smíšené štafetě Natálii Dianovou, která stále trochu řeší zdravotní problémy z minulé sezony a navíc hodně času věnovala také dokončení studia fyzioterapie.

Dvojnásobný mistr Evropy Jan Kuf zase strávil tři měsíce ve vojenském přijímači a do tréninku se pustil až na začátku ledna. „Takže teď se dá očekávat, že se čtyři nebo pět měsíců bude vracet do formy, v jaké byl před olympijskými hrami. Určitě vynechá první dva závody Světového poháru. Závodit bude možná až v květnu, ale hlavní vrcholy sezony by to nijak ovlivnit nemělo,“ uvedl Kučera.

První Světový pohár absolvují David Svoboda a Ondřej Polívka

Do prvního závodu Světového poháru tak nastoupí jen David Svoboda a Ondřej Polívka v individuálním klání mužů. Kvalifikace proběhne 22. února, finále je na programu v Los Angeles o dva dny později.

„U Ondry jsme udělali změny v běžecké přípravě. Otázka je, jak rychle se dostane do šermířské pohody. Ale poslední tři měsíce trénoval výborně. 

Po tréninkovém výpadku před olympijskými hrami je na tom skvěle i David Svoboda. „Po několika letech nemá zdravotní problémy, pookřál. Může bez problémů odtrénovat kombinovanou část i v hale. Na základě všech testů je na tom běžecky nejlépe, jak kdy touto dobou byl. Je to určitě na úkor plavání, ale i vzhledem k tomu, že se změnilo bodování plavání, se na kombinovanou část víc zaměřujeme – v ní získá víc bodů.

Úprava bodování plavání oproti ostatním disciplínám by pro české závodníky neměla znamenat ztráty, uškodí spíše elitním plavcům, kteří získají méně bodů než v minulosti. Naopak z dalších změn Češi čekají na to, zda se ze smíšené štafety, v níž Natálie Dianová a Jan Kuf získali titul mistrů světa i Evropy, stane součást programu olympijských her.

„Závodit by se v ní mělo už na letošním finále Světového poháru v červnu v Litvě, kde by měli startovat ti nejlepší. Přikládá se jí i díky prize money stejná váha jako individuálnímu závodu. V tom případě by pro nás finále patřilo mezi vrcholy sezony vedle mistrovství Evropy v červenci v Bělorusku a mistrovství světa v srpnu v Káhiře,“ dodal Jakub Kučera.

Peridot Cup - Budapešť / Maďarsko

29. 1. 2017 | V hlavním městě Maďarska - Budapešti se uskutečnil mezinárodní halový závod, ve kterém obsadila Karolína Křenková při své premiéře mezi dospělými 5. místo.
Výsledky najdete zde.

Jiří Adam v Síni slávy Unie profesionálních trenérů

17. 1. 2017 | Stříbrný olympijský medailista Jiří Adam, dlouholetý a úspěšný trenér moderního pětiboje a šermu, se při vyhlášení ankety Trenér roku 2016 stal novým členem Síně slávy Unie profesionálních trenérů.

„Jsem rád, že se tohoto ocenění Jirkovi dostalo, protože je úplně skvělý trenér. Doufám, že mu to udělalo radost,“ řekl olympijský vítěz David Svoboda, který Jiřího Adama do Síně slávy UPT uváděl. „Trénujeme teď spolu už jen šerm, ale zato hodně dlouho, přes deset let. Jirka je ohromně talentovaný šermíř – jako závodník i jako trenér. Měl jsem to štěstí, že jsem od něj mohl trochu pochytit a že mi část svého umění mohl předat. Moc mě baví, co spolu děláme. Doufám, že Jirka ještě chvíli vydrží a nepůjde do důchodu a že spolu budeme pokračovat, než půjdu do důchodu já.“

Jiří Adam po ukončení závodní kariéry působil nejprve v tréninkovém středisku mládeže, poté vedl ženskou i mužskou reprezentaci. Podílel se především na šermířské přípravě svých svěřenců, je podepsán pod řadou úspěchů v čele s olympijským zlatem Davida Svobody z Londýna 2012 nebo titulem mistra světa Michala Sedleckého z roku 2002. Více než dvacet let pracuje v Armádním sportovním centru Dukly Praha.

Vyhlášení ankety Pětibojař roku 2016

19. 12. 2016 | Pětibojařem roku 2016 se stal dvojnásobný mistr Evropy Jan Kuf. "Tato sezona byla zatím nejlepší v životě. S Natálkou Dianovou jsme vyhráli ve smíšené štafetě mistrovství Evropy, pak jsem vyhrál já sám. To jsou krásné zážitky, na které nikdy nezapomenu. Olympiáda sama o sobě je úžasná, byl můj sen tam jet a letos se to povedlo, i když to tam nevyšlo podle představ. Celý tenhle rok pro mě byl úžasný." Vítězem kategorie 5P pro pětibojařský talent se stal Martin Vlach. Při slavnostním večeru, který proběhl v Domě armády Praha, převzali ceny také nejlepší závodníci a závodnice Českého poháru mládeže. | ČPM 2016 |

Do výčtu letošních úspěchů Jana Kufa patří i bronz ze závodu Světového poháru v Římě, a tak se pětadvacetiletý závodník pražské Dukly stal potřetí v řadě Pětibojařem roku. V posledních týdnech absolvoval vojenský přijímač, zvykal si na jiný životní styl a brzké vstávání. „Bylo to něco jiného než klasický trénink. Čtyři měsíce od skončení olympiády jsem nic moc nedělal, takže začátek sezony tím bude ovlivněný,“ říká. Pro rok 2017 se těší na soustředění v USA a na evropský a světový šampionát. Mistrovství světa proběhne v egyptské Káhiře, která sice není oblíbenou závodní destinací, jenže Honza tu bral medaile ve Světovém poháru. „Dva roky po sobě jsem tam byl na bedně, tak budu doufat, že v tomto trendu budu pokračovat.“

Při slavnostním večeru byli také oceněni medailisté v kategoriích do 17 let a juniorů. Martin Vlach vítěz kategorie 5P pro pětibojařský talent obsadil sedmé místo na mistrovství Evropy juniorů, získal společně s Markem Gryczem stříbro ve štafetě a ve trojici s Vojtěchem Hercíkem také stříbro v soutěži družstev. Junioři získali evropské medaile po čtyřech letech, přitom jsou v této kategorii prvním rokem. Kateřina Tomanová a Veronika Novotná zase dobyly v soutěži štafet na mistrovství Evropy do 17 let díky skvělé kombinované disciplíně zlatou medaili, na kterou český moderní pětiboj čekal v této kategorii čtrnáct let.

Pětiboj otevřel Síň slávy, jako první do ní vstoupili medailisté z Montrealu 1976

Galavečer se nesl v duchu oslavy prvních velkých českých pětibojařských medailí, tedy stříbra družstva Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský na olympijských hrách v Montrealu, kde Jan Bártů zároveň získal také individuální bronz. „Myslím, že naposled jsme se všichni tři sešli na oslavě olympijského zlata Davida Svobody,“ vzpomínal Jiří Adam, který Svobodu dosud vede jako trenér šermu. „Pětiboji už se tolik nevěnuji, založili jsme na Dukle šermířský oddíl, máme přes sto dětí, i malé mistry republiky, je to docela úspěšné. Trénuju Davida, Ondru Svěchotu a když je zapotřebí, tak i další. Davidovi jsem slíbil, že to s ním dotáhnu."

Jan Bártů dorazil na vyhlášení Pětibojaře roku z Velké Británie. Od roku 1998 působí ve vedení britského moderního pětiboje, podílel se na vzniku národního tréninkového centra i na olympijských medailích, které Britové v posledních letech získali. Olympijské hry v Montrealu má spojené s oslavami medailí, které jsou pro český moderní pětiboj zlomové. „Do té doby se o nás vůbec nepsalo. Po Montrealu se otevřely dveře do médií a náš sport se zviditelnil,“ říká Jan Bártů.

Bohumil Starnovský, který pětiboj sleduje a drží palce současným závodníkům, přidává: „Kdyby nebylo trenéra Karla Bártů, nebyl by Montreal. A kdyby nebyl Montreal, nebyly by dnešní úspěchy.“

Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský ovlivnili další generace moderních pětibojařů, proto byli v pondělí večer uvedeni do Síně slávy Českého svazu moderního pětiboje. „Úspěch v Montrealu pro mě znamenal moc. Když jsem ty kluky viděl naživo, říkal jsem si, že to jsou páni bozi. Pětiboj pro mě byl do té doby absolutně neznámý sport a díky nim jsem zjistil, že existuje,“ říká jejich následovník Tomáš Fleissner, třetí z mistrovství světa 1989 v družstvech. Bronzový olympijský medailista z Atén 2004 Libor Capalini dodává: „Tahle trojice nastartovala úspěšnou éru československého, potažmo českého moderního pětiboje.“ Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda má nejblíže k Jiřímu Adamovi jako dlouholetému trenérovi, ale poznal všechny členy týmu. „Jsou to první hrdinové, kteří dokázali dosáhnout na medaili z nejdůležitější soutěže.“

Chapion of Champions 2016 - Dauhá / Katar

13. 11. 2016 | David Svoboda obsadil 12. místo v prestižním závodě pod názvem Champion of Champions, který se konal v katarském Dauhá. Zvítězil Němec Patrick Dogue. V tak luxusním prostředí moderní pětibojař David Svoboda ještě nezávodil. Olympijský vítěz z Londýna totiž vyslyšel pozvání na závěrečný závod uplynulé sezony.
Výsledky

„Chtěl jsem si zkrátit podzim, nemám rád příliš dlouhou pauzu po sezoně. Chtěl jsem mít motivaci hýbat se trochu víc než málo. Dostal jsem pozvánku do Kataru, kde jsem dosud nebyl. Mohl jsem se zase vidět s lidmi, po kterých se mi stýská, protože tolik nezávodím. Pozvání mi nabídlo několik příjemných věcí, které jsem neodmítl,“ líčil David.

Jednatřicetiletý závodník byl v Dauhá dvanáctý. „Udělal jsem nějaké chyby, které pramenily spíš z toho, že jsem byl v posledních dnech přepracovaný.“ V Kataru si ověřil, že jde o další destinaci, kam se nemusí bát jet závodit. „Stadion je úplně úžasný a krásný, je to asi to nejluxusnější prostředí, kde jsem závodil. Ale jako závodník spatřuju luxus v něčem trochu jiném. Jsem zatížený na to, aby organizace běžela perfektně, abych nemusel nikde nic hledat. To ještě úplně nefunguje a učí se to tam. Kdyby to byl důležitý závod, nadšený bych nebyl,“ dodal David Svoboda.

Do Kataru odletěl „na otočku“. Ve městě strávil jen večer před závodem, hned po něm se vracel do Česka a v pondělí večer už byl na Slovensku. „Měl jsem teď blázinec, skoro jsem si neodpočinul. Ale trénoval jsem tak, aby mi to bylo příjemné. Přemýšlíme teď nad tím, kam a jestli pojedeme na soustředění. Těším se na první Světový pohár v Los Angeles, kam asi v únoru poletíme. Přežiju nějak zimu, kterou nemám moc rád,“ dodal David.

ZON 2016 - Tata / Maďarsko

28. - 30. 10. 2016 | V maďarské Tatě proběhl za české účasti mladých pětibojařů věkové kategorie U17 a U19 "Závod olympijských nadějí". V neděli zakončily třídenní klání soutěže smíšených štafet.
Výsledky

MS v biathle a triathle - Sarasota / USA

21. - 23. 10. 2016 | S titulem mistrů světa ve smíšené štafetě juniorů v triathle a třemi dalšími medailemi se vrací výprava českých moderních pětibojařů z MS v biathle a triathle v americké Sarasotě. Eliška Přibylová s Martinem Vlachem ovládli štafetový závod v kombinaci střelby, plavání a běhu, když porazili nejen všechny juniorské ale i seniorské páry.
Výsledky

Mezi seniory skončili v kombinaci plavání a běhu Eliška Přibylová s Tomášem Svobodou druzí za domácími Erin a Loganem Storie. V nedělních individuálních soutěžích v biathle získal Tomáše Svoboda v elitní seniorské kategorii stříbro za obhájcem mistrovského titulu Alexandrem Henrardem z Francie, bronz bral Ricardo Rego z Portugalska. Martin Vlach doběhl mezi juniory třetí za triatlonovými specialisty Brianem Bonellim z Ekvádoru a Luisem Lopesem z Portugalska. Eliška Přibylová skončila mezi juniorkami pátá.

Český pohár mládeže 2016

22. 10. 2016 | Na kladenském Sletišti proběhlo za chladného počasí poslední kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U11. Mistrovské tituly získali Bára Šoltisová ze Spartaku Hořovice a Jakub Kříž z Dukly Praha.
Výsledky najdete zde.

Pomozte Marku Gryczovi získat podporu

20. 10. 2016 | Marek Grycz se stal finalistou soutěže Fondu Magnesia Go s podtitulem „Rozhodující náskok“. I vy tak můžete rozhodnout o tom, jak velkou část získá z milionu korun pro talentované sportovce, kteří se díky této podpoře budou moci posunout na ještě vyšší sportovní úroveň a blíže ke svým sportovním cílům a snům.

Dvojnásobný medailista z letošního juniorského mistrovství Evropy je ve finále společně s cyklistou Jiřím Janoškem, triatlonistkou SImonou Šimůnkovou, vodním slalomářem Matyášem Lhotou, fotbalistkou Ludmilou Maťavkovou a překážkářkou Michaelou Peškovou. Ti si podle výsledků veřejného hlasování na webu www.magnesiago.cz rozdělí milion korun tak, že vítěz hlasování dostane 350 000 Kč, druhý v pořadí 250 000 Kč, třetí 150 000 Kč, čtvrtý 100 000 Kč, pátý 80 000 Kč a šestý 70 000 Kč. Hlasovat lze jednou týdně do 20. listopadu 2016.

V minulosti získali podporu fondu například bronzový olympijský medailista z Ria, kajakář Jiří Prskavec, plavec Jan Micka nebo bikerka Barbora Průdková. Marek Grycz by ji využil zejména na jezdecký výcvik, pronájem plavecké dráhy v bazénu, fyzioterapii a náklady spojené s šermem. Jeho soutěžní profil najdete ZDE. Na webu zároveň můžete sledovat jeho tréninkové záznamy.

Český pohár mládeže 2016

1. 10. 2016 | V Bystřici proběhlo 7. kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U13. Titul získali Kristýna Mlejnková ze Spartaku Hořovice a Vincent Zelenka z TJ Kralupy.
Výsledky najdete zde

Český pohár mládeže 2016

24. 9. 2016 | V Plzni proběhlo 6. kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo mistrovstvím ČR v kategorii U15. Titul získali Daniela Karasová z PK Příbram oddílu moderního pětiboje a Matěj Pajtl z Lašského sportovního klubu Frýdek-Místek.
Výsledky najdete zde.

MSJ - Káhira / Egypt

18. 9. 2016 |  Dnešní soutěží smíšených štafet skončil světový juniorský šampionát v egyptské Káhiře. Na start závodu se postavilo sedmnáct štafet. Česká dvojice Eliška Přibylová a Martin Vlach obsadila 7. místo.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

17. 9. 2016 | Nepříliš podařené výkony v šermu rozhodly o tom, že Lukáš Svěchota a Martin Vlach, kterému se nepovedla ani jízda na koni, se umístili ve třetí desítce celkového pořadí ve finálové soutěži na mistrovství světa juniorů v egyptské Káhiře. Družstvo ve složení Hercík, Svěchota, Vlach obsadilo 7. místo. Zítra se představí ve smíšené štafetě Eliška Přibylová a Martin Vlach.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

15. 9. 2016 | Pro české juniory pokračoval světový šampionát v egyptské Káhiře kvalifikací. Martin Vlach postoupil sedmým místem ze skupiny B a ze sedmnáctého místa ve skupině A se kvalifikoval Lukáš Svěchota. Postup do sobotního finále nevyšel Vojtěchovi Hercíkovi.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

12., 13. 9. 2016 | V pondělí začal světový juniorský šampionát v egyptské Káhiře štafetovým závodem dívek. Česká štafeta ve složení Barbora Ciprová a Eliška Přibylová obsadila sedmé místo. Šampionát dnes pokračoval štafetou juniorů. Vojtěch Hercík a Lukáš Svěchta v ní obsadili dvanácté místo.
Výsledky

Český pohár mládeže 2016

11. 9. 2016 | Na pražské Julisce proběhlo za slunečného počasí páté kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. 
Celkové výsledky najdete zde.

MS v Laser-run - Lisabon / Portugalsko

3. a 4. 9. 2016 | Na mistrovství světa v Laser-run v portugalském Lisabonu získali tři čeští reprezentanti tituly mistrů světa. Martin Vlach mezi juniory, Barbora Kodedová mezi seniorkami a Ondřej Polívka mezi seniory. Ve stejné kategorii obsadil Ondřej Svěchota třetí místo. V neděli si doběhla smíšená štafeta ve složení Barbora Kodedová a Ondřej Polívka pro další titul mistrů světa.
Výsledky:  jednotlivci  |  smíšená štafeta

ME Youth B (U17) - Solihull / Velká Británie

27., 29. 8. 2016 | Veronika Novotná a Kateřina Tomanová vybojovaly na mistrovství Evropy kategorie U17 v moderním trojboji v britském Solihullu ve štafetovém závodě titul mistryň Evropy. V sobotu v individuálním závodě doběhla Veronika na 8. místě a Kateřina obsadila 22. místo.
Výsledky

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

20. 8. 2016 | Obhájce titulu z Londýna David Svoboda skončil na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru na 9. místě. Mistr Evropy Jan Kuf dokončil závod po nevydařeném parkúru na 36. pozici. Náskok z předchozích disciplín uhájil Rus Alexandr Lesun a mohl se tak radovat z titulu olympijského vítěze. Druhý doběhl Ukrajinec Pavlo Tymoshchenko. Na třetím místě skončil Mexičan Ismael Marcelo Hernandez Usanga.
Celkové  výsledky

David od začátku ztrácel na nejlepší. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý. V dnešní úvodní disciplíně plavání sice patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo příliš nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Honzou Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Červencový mistr Evropy ze Sofie Jan Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Davidem, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. David prohrál v souboji s Britem Choongem, Honza nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval jednatřicetiletý David Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body navíc přišel kvůli překročenému časovému limitu. Ještě hůř dopadl Honza Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi kůň zastavil. Honza se bohužel v sedle neudržel. Znovu nasedl a pokračoval v jízdě, ale stejný problém se opakoval při posledním skoku a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

David vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať s čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko. I přes tréninkový výpadek v běhu se díky desátému nejlepšímu času v kombinované části vešel do první desítky.

Osmadvacetiletý Rus Alexandr Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. 

Sérií zranění si prošel moderní pětibojař David Svoboda po svém olympijském zlatu před čtyřmi lety v Londýně. Když už se zdálo, že se dostává do formy, musel před cestou do Ria de Janeiro znovu výrazně improvizovat v přípravě, a proto mu deváté místo udělalo radost. "Podal jsem výkon na elitní desítku, což je vždy luxusní skupinka v každém závodě v pětiboji, a to mi udělalo hroznou radost. Na lepší umístění bych to neviděl," řekl jednatřicetiletý závodník pražské Dukly. "Vím, že přísnější sportovní fanoušci možná budou zklamaní, ale kdyby věděli, co mě všechno potkalo a já jim to rád řeknu, ocení to taky. A nejvěrnějším jsem udělal radost, už mi pípají esemesky."

David Svoboda v sezoně absolvoval jen dva starty, před cestou do Ria ho trápilo bolavé levé koleno. Deváté místo proto bere jako satisfakci, že se mu podařilo s pomocí trenérů připravit. "Jsem strašně rád, že to udělalo Jirkovi Adamovi (kouč šermu) radost, a taky Jakubovi Kučerovi, což je můj osobní trenér, i jezdeckému trenérovi Robertu Kopeckému. Všichni jsme to nějak zvládli," řekl Svoboda. "Povedlo se, máme hezký výsledek do desítky. Tolik desítkových výsledků historicky není."

Noha ho trápila do poslední chvíle. Poměrně limitovala jeho běh. "Do poslední chvíle jsem netušil, jestli to povolí, nebo ne. Pak se mi podařilo na to nemyslet. Nějak jsem to odbrzdil a říkal jsem, jestli to rupne, tak to rupne," řekl. V závěrečném zakrouceném běhu se střelbou se snažil vylepšit svůj výsledek a dostal se do desítky. "Myslím, že se mi to povedlo nejlíp, jak to šlo. Mám velkou radost," zopakoval.

Od šermu se snažil maximálně soustředit. V soutěži sice byli s Janem Kufem dva Češi, ale moc ho nevnímal. "Nekoukal jsem se moc, co se děje kolem mě. Myslím, že se to povedlo. Bylo to hodně těžké zvládnout po psychické stránce, vědom si svých zdravotních omezení a ne úplně stopro tréninku," řekl David.

Už dlouho před olympiádou se snažil co nejvíce uzavřít před světem. Vyhýbal se mediálním aktivitám, nechtěl být rušen. "Musím už dbát na všechny možné energetické úspory. Dodržoval jsem životosprávu, nepil jsem pivo, s holkama jsem nikam nechodil, spíš minimálně. Noviny jsme nečetl, na mobilu jsem nebyl. Energii, kterou jsem uspořil, jsem prodal a dobře to dopadlo. Umístění v desítce je výsledek," řekl.

V cíli David Svoboda jako jeden z prvních pogratuloval svému nástupci. Rusa Alexandra Lesuna několikrát objal a z jeho triumfu měl radost. "Bylo to od srdce. Alex je podle mě jeden z nejlepších pětibojařů všech dob. Byl jsem strašně rád, že vyhrál zlatou, a to i proto, co předcházelo olympiádě ohledně ruských sportovců. Vím, že to nesl dost těžce. Já jsem si stoprocentně jistý, že je čistý a hrozně mu to přeju. Udělal mi obrovskou radost, přál jsme mu to nejvíc ze všech," řekl Svoboda.

Vzhledem k jeho zdravotním problémům není jisté, jestli může myslet na další olympiádu. Po devátém místě v Riu se ale nedá stoprocentně mluvit o jeho olympijské kariéře v minulém čase. "Myslím, že do Tokia už nepojedu, ale teď není vhodná doba pokládat tuhle otázku. Potřebuju si odpočinout, získat čas, aby se to ve mně usadilo, abych si uvědomil, co a jak bude dál. Myslím, že na konci roku před začátkem přípravy si budu moct říct, jestli půjdu dál a na jak dlouho," řekl.

Naděje Jana Kufa na dobrý výsledek při jeho olympijské premiéře vzaly za své při parkúru. Letošní mistr Evropy dvakrát spadl z koně a v soutěži skončil poslední. Stejně dopadl před osmi lety David Svoboda, který pak v Londýně získal zlato. V tom Honza vidí dobré znamení. "Musím to teď brát jako on. Půjdu holt v jeho stopách a budu doufat, že to tak dopadne," řekl pětadvacetiletý pětibojař a snažil se přes pokaženou jízdu na koni brát olympiádu pozitivně. "Neodjedu odsud zklamaný," dodal.

Jeho parkúr přitom zpočátku vypadal nadějně a i on se cítil v sedle klisny Rima TW jistě. "Bylo to hezký, plynulý, všechno v pohodě a možná jsem se nechal uchlácholit. Jednou jsem to podcenil a hned mě vypekla a podruhé taky," posteskl si Jan Kuf. Po svém druhém pádu se už jenom usmíval. "Jediný závod, který někdo vidí a hned sebou dvakrát švihnu a v saku honím koně. To mi přijde vtipný," řekl a pokračoval: "Kdybych spadl jednou, tak bych byl zklamaný hodně, ale tím že jsem spadl podruhý, tak mi to přišlo až komické. Vyklouzl jsme ze sedla jak po másle, to bylo strašný." Něco podobného se mu prý v životě nestalo.

K jeho pádům přispělo, že v průběhu jeho jízdy pršelo a sedlo bylo vlhké. "To tomu pomohlo. Stane se, že kůň zastaví, ale většinou to vysedíme. Jak to bylo mokrý, tak jsem vyjel. Byly to ale asi hlavně moje chyby," nevymlouval se. Jeho jízda se s trochou nadsázky z parkúru proměnila spíše v krocení divokého koně. "Do prvního pádu to bylo hezký, pak už to bylo trošku rodeo o přežití," přikývl. Naštěstí ale vyvázl bez zranění a nastoupil do závěrečného běhu, který dokončil poslední. "Přeci jen jsme na olympiádě, a to se dokončuje, ať se děje, co se děje," doplnil Honza.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

19. 8. 2016 | Barbora Kodedová obsadila na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru 26. místo se ziskem 1230 bodů. Olympijskou vítězkou se stala Australanka Chloe Esposito. O šestnáct sekund za sebou nechala úřadující vicemistryni světa Elodii Clouvel z Francie, třetí skončila Polka Oktawia Nowacká.
Celkové  výsledky

Bára Kodedová po děleném osmém místě ve čtvrtečním základním kole šermu dnes klesala pořadím. Do třetí desítky se propadla už po plavání. Na 200 metrů volný způsob dosáhla 34. času z 36 účastnic olympijského závodu.

V horkém počasí v Riu byla Barbora už při rozplavání ztuhlá a nedokázala plavat frekvenčně. "Trenér mě trošku proplesknul a nakonec jsem to rozjela, ale bylo to těžký. Je to sice na hranici osobního rekordu, ale pocit z plavání byl hodně špatný. Plavání je moje nejslabší disciplína, tam vždycky ztrácím," řekla.

Při parkúru se šestadvacetiletá česká reprezentantka potýkala s klisnou Legende. Ta jí dvakrát odmítla poslušnost, takže Kodedová nesplnila ani časový limit. "Dvě chyby na koních znamenají vždy velký propad a zrovna takové chyby, když kůň zastaví a musíte udělat kolečko, tak ztratíte čas i body. Tím to bylo trošku zabitý," řekla, ale kvalitu koní celkově chválila. "Jsou výborní, ale jsou naježdění pro jezdce. Neumím vždy odhadnout vzdálenost a koni to nadiktovat, úplně vždycky mi to nevyjde." V parkúru nasbírala 51 trestných bodů a v hodnocení disciplíny byla osmadvacátá. V celkovém pořadí klesla na 26. místo. Na této pozici v závěrečné kombinované části zůstala.

"Ani mi tak nešlo o místo, ale chtěla jsem podat dobrý výkon, s kterým budu spokojená. A až na ty koně to myslím bylo hodně dobrý," hodnotila Bára. "V plavání jsem si vytyčila cíle na hranici osobního rekordu a to se mi povedlo. S šermem jsem byla moc spokojená a až do druhé překážky na koni jsem si to užívala. Pak přišla chyba, ale to se stává. Budu na olympiádu ráda dlouho vzpomínat."

Z hlediště podporoval Barboru Kodedovou otec a kamarádi z vysoké školy. "Nikdy už něco podobného nezažiju. Bylo to moc krásný," řekla Kodedová a nechtěla mluvit o tom, jestli skončí, nebo bude pokračovat. "Po doběhu jsem se cítila vyčerpaně a říkala si, že si dám nadlouho volno. Byla jsem zklamaná a zároveň i šťastná, že jsem tady mohla startovat, ale o pětibojařské kariéře zatím nebudu nic definitivně říkat."

Největším dosavadním úspěchem Chloe Esposito z Austrálie bylo sedmé místo na olympijských hrách v Londýně. Ze světových šampionátů má dvě osmá místa. V Riu o triumfu rozhodla při poslední ze čtyř střeleckých položek, kde nejrychleji sestřelila pět terčů a dostala se do vedení před Nowackou. Ta po zdržení na střelnici vyběhla do posledního kola společně s Clouvel, ale na Francouzku ve finiši nestačila.

Parkúr připravil o šance na úspěch olympijské šampionky z Pekingu a Londýna. Vítězka OH z roku 2008 a mistryně světa z loňského roku Lena Schönebor z Německa si vylosovala stejného koně jako Barbora. Třináctiletá klisna se překonávání skoků pod jejím vedením vzpírala ještě častěji a Němka parkúr nedokončila. Podobně dopadla obhájkyně olympijského zlata Laura Asadauskaite z Litvy, která rovněž nedostala za jezdeckou část soutěže ani bod.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

18. 8. 2016 | David Svoboda se dělí po úvodním šermu na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru o 4. až 7. místo se ziskem 226 bodů. Janu Kufovi patří průběžné 12. až 17. místo výkonem 214 bodů. Barbora Kodedová zašermovala 220 bodů a zítra nastoupí z děleného 8. až 10. místa. V 17 hodin SELČ ji čeká plavání, bonusové kolo šermu, jízda na koni a kombinovaná část - střelba s během. V sobotu nastoupí, také v 17 hodin, do soutěže mužů David s Honzou.
Výsledky: ženymuži.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

12. 8. 2016 | Do začátku pětibojařských soutěží na Hrách XXXI. olympiády v Rio de Janeiro zbývá 6 dní. V sobotu 13. srpna ve 22:40 odlétá z kbelského letiště do dějiště OH v Rio de Janeiro šestičlenná výprava českých moderních pětibojařů. Na palubě posledního leteckého speciálu Armády ČR budou české naděje pro olympijskou soutěž – David Svoboda, Jan Kuf a Barbora Kodedová, náhradník pro závod mužů Ondřej Polívka, trenér české reprezentace Jakub Kučera a jezdecký trenér Robert Kopecký. Týmový fyzioterapeut Vladimír Brejcha je v místě konání Her od 9. srpna.
 

Jako první se z českých zástupců v Riu představí ve čtvrtek 18. 8. v základním šermířském kole Barbora Kodedová a stane se čtvrtou českou pětibojařkou na OH v historii. Olympijská soutěž bude pravděpodobně její poslední vrcholnou pětibojařskou akcí v kariéře. Ve stejný den, jen o několik hodin později, se na planši představí v úvodní disciplíně také její mužští kolegové.

Na všech OH od roku 2004 – v Aténách, Pekingu i Londýně – byli čeští pětibojaři vždy ve hře o medaile, příprava na OH v Rio de Janeiro ale nebyla zejména po zdravotní stránce vůbec bezproblémová. Start úřadujícího olympijského vítěze Davida Svobody i úřadujícího evropského šampióna Jana Kufa v olympijské soutěži by přesto měl být dostatečným důvodem k tomu, sledovat přímé přenosy České televize. A třeba držet palce...     

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

31. 7. 2016 | Na závěr mistrovství Evropy kategorie U19 ve španělském Sant Boi absolvovala čtveřice českých pětibojařů soutěže štafet. Mezi dívkami obsadila štafeta ve složení Lea Chvalovská a Karolína Křenková 6. místo, v mixové štafetě skončili také na 6. místě Martina Machová s Lukášem Kvasnicou.
Výsledky.

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

29. 7. 2016 | Tři české zástupkyně dnes nastoupily do finálové soutěže na mistrovství Evropy kategorie U19 ve španělském Sant Boi. Nejlépe si vedla Karolína Křenková, která obsadila 11.místo. Martina Machová skončila na 19. pozici a Lea Chvalovská doběhla na 27. místě.
Výsledky.

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

27. - 28. 7. 2016 | Ve španělském Sant Boi začal kontinentální šampionát kategorie U19 ve čtyřboji. Ze středeční kvalifikace dívek postoupily Lea Chvalovská, Karolína Křenková a Martina Machová. Do pátečního finále se tak nepodívá z české čtveřice jen Monika Macková. Ve čtvrtek nastoupil do kvalifikace chlapců Lukáš Kvasnica. Postup do finále mu však unikl.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

18. 7. 2016 | České reprezentantky útočily ve štafetovém závodě dívek na mistrovství světa do 19 let na medaili. Dvojice Lea Chvalovská, Karolína Křenková obsadila čtvrté místo. Zlato získaly Italky.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

16. 7. 2016 | Českým reprezentantkám se ve finálové soutěži na MS kategorie U19 v irském Limericku nevydařil šerm ani střelba. Karolína Křenková obsadila v celkové klasifikaci 26. místo, Lea Chvalovská skončila 36. V pondělí je čeká ještě závod štafet.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

14. 7. 2016 | Dnes bylo zahájeno soutěží dívek v irském Limericku mistrovství světa kategorie U19 v moderním čtyřboji. Karolína Křenková a Lea Chvalovská si zajistily postup ze skupiny A do sobotního finále.
Výsledky.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

10. 7. 2016 | Jan Kuf se stal v bulharské Sofii mistrem Evropy v moderním pětiboji! Martin Bilko doběhl na 22. místě a David Kindl obsadil 25. místo. Ondřej Polívka do finálového závodu nenastoupil.
Výsledky 

Dvě zlaté medaile si z mistrovství Evropy přiveze domů Jan Kuf. K vítězství ve smíšené štafetě s Natálií Dianovou přidal triumf také v individuálním závodě. Český tým tak v Sofii získal tři medaile, ke dvěma zlatým patří i stříbro z mužské štafety, které vybojovali Martin Bilko a Ondřej Polívka.

Honza přitom jel na evropský šampionát původně hlavně potrénovat šerm. „Ani jsem nevěděl, jestli půjdu celý individuální závod.“ Jenže sobotní finálový šerm se mu díky 23 výhrám povedl tak, že v něm byl druhý. „Takže jsme se s trenérem domluvili, že to doťukneme. Že bude fajn zajet si další jízdu a absolvovat kombinovanou část. A vyšlo to na titul mistra Evropy,“ říkal Kuf s nadšením v hlase. „Je to hodně pozitivní signál směrem k olympijským hrám. Ještě všechno není tak, jak bych si představoval, ale i s tím můžu poměrně dobře závodit, což je skvělé. Když všechno dokážeme vyladit, může to být v Riu hezký závod.“

V plavání bylo znát, že už má za sebou tři závodní dny – zlatou smíšenou štafetu, kvalifikaci a finálový šerm. „Zaplaval na sebe podprůměrný výkon. Ale po tom, jak Honza zašermoval, to nic podstatného neřešilo,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

Do jízdy si Kuf vylosoval těžkého koně, který v předchozích jízdách vždy na některé překážce zastavil. „Ale viděli jsme, že Ital Petroni k němu našel cestu. A náš jezdecký trenér Robert Kopecký to ještě o něco vylepšil. Honza udělal jednu chybu, což byl na tomto koni skvělý výkon. Takhle dobře nešel tento kůň ani s vlastním jezdcem. Pak bylo jasné, že je Honza ve hře o zlato,“ řekl Kučera.

V kombinované části však Honza ještě přichystal nechtěnou show pro diváky, a to kvůli nedávné změně zbraně. „Nebyl tu na střelbě jistý, museli jsme něco změnit v nastavení zbraně,“ popisoval Kučera. Vše fungovalo výtečně až do poslední rány. „Potom mi asi trochu projelo hlavou, že je zlato blízko, začal jsem trochu zmatkovat,“ popisoval Jan Kuf.

Poslední terč trefil až na sedmý zásah. V tu chvíli byl už Maďar Robert Kasza dávno pryč ze střelnice. „Vyběhl snad deset vteřin přede mnou. Vyrazil jsem do posledního kola s tím, že ho zkusím sbíhat a že to snad vyjde. Robert Kasza není nejsilnější běžec, takže jsem si věřil. Předběhl jsem ho v posledních metrech. Musel jsem běžet naplno, ale teď mě nic nebolí,“ jásal čerstvý šampion, za nímž skončili Maďar Kasza a třetí Ital Riccardo De Luca.

Reprezentační trenér Jakub Kučera dodával: „Úplně jsem nechtěl, abychom to tady hrotili šest týdnů před olympiádou. Honza musel jít naplno v době, kdy jeho výkon ještě není úplně poskládaný. Budu teď muset upravit přípravu. Ale za dva tituly mistra Evropy to stojí.“

Spokojení podle něj mohou být také Martin Bilko a David Kindl, kteří skončili na 22. místě, respektive na 25. pozici. „Martin si zaplaval osobák, zajel velmi dobrou jízdu. Také u něj bylo vidět, že tu šel už štafetu, ze které měl medaili,“ řekl Jakub Kučera. „David musel jít v kvalifikaci naplno. Jeho výkon v kombinované části nebyl úplně uspokojivý, ale celkově tu bral pětadvacáté místo, byl ve finále mistrovství Evropy. Také on by měl být s odstupem spokojený.“

Češi mohli pomýšlet i na čtvrtou medaili z družstva mužů, do nějž patřili Bilko, Kindl a Ondřej Polívka. Jenže Ondřej do nedělní části finále nakonec nenastoupil. Medailista z mužské štafety si totiž zranil při sobotním finálovém šermu palec na pravé ruce. Teprve vyšetření ukáže, jak vážné zranění je.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

9. 7. 2016 | Vzhledem ke zdravotním problémům nenastoupila Natálie Dianová do finále mistrovství Evropy v bulharské Sofii. V sobotu absolvovali finálový šerm muži. Janu Kufovi po něm patří průběžné 2. místo.
Výsledky 

Už při pátečním šermu trápilo Natálii svalové zranění na pravé noze. „Bylo by rizikové, kdyby závodila. Už ráno věděla, že by nemohla jít kombinovanou část. Závod by na medaili po šermu nebyl a zdraví je prostě přednější,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Již v sobotu absolvovali finálový šerm muži. „Dopadlo to náramně. Třiadvacet výher, dvanáct porážek, druhé místo v průběžném pořadí,“ radoval se Jan Kuf. Vzhledem k tomuto výsledku bude Honza ve finálovém závodě s největší pravděpodobností pokračovat, ačkoli původně šlo hlavně o to, aby si zašermoval v kvalitní konkurenci.

„Kromě úvodní části, kdy šel proti našim dalším klukům, byl Honzův šermířský výkon výborný. To, kvůli čemu jsme sem jeli, se Honzovi povedlo stoprocentně. Vyhrál šerm v mixu, v kvalifikaci byl druhý, ve finále taky. Potvrdil, že patří do absolutní špičky v šermu,“ dodal Kučera.

Jelikož si reprezentační trenér chtěl ponechat možnost Kufa ze soutěže stáhnout, evropského šampiona ve smíšené štafetě nenahlásil do soutěže družstev. V té bude nakonec chybět Ondřej Polívka, kterému šerm vůbec nevyšel. „Ještě k tomu se Ondra zranil, zatím to vypadá na výron palce u ruky. Startovat zítra nebude, pojede raději na vyšetření do Prahy.“

Finálový šerm absolvovali také Martin Bilko a David Kindl. „Martin šermoval s lehce nadprůměrnou bilancí, což je pro něj ve finále mistrovství Evropy v pořádku. Má na to zašermovat víc, ale nemá tolik zkušeností,“ řekl Jakub Kučera. „David zašermoval 190 bodů, na základní kolo je to v pořádku. Dostal se do finále mistrovství Evropy. Martin i David mohou být spokojení.“

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

7 - 8. 7. 2016 | Mistrovství Evropy pokračovalo ve čtvrtek a v pátek kvalifikacemi. Natálie Dianová postoupila den po zlatém závodě z 8. místa ze skupiny A. V pátek Jan Kuf postoupil z 6. místa a Ondřej Polívka ze 13. místa ve skupině A. Martin Bilko obsadil 8. místo a David Kindl kontroloval postup na 17. místě ve skupině B.
Výsledky

„S ohledem k počtu závodnic, které vypadávaly, to byla pro Natálku víceméně formalita. Šlo o to ušetřit co nejvíc sil,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Na Natálce bylo v horkém počasí znát, že ji smíšená štafeta stála síly, výrazně se jí nepovedl úvod šermu. „Ale nakonec šerm zvládla. Plavání a kombinovanou část měla úplně pod kontrolou, na běhu si hlídala přímý postup. Vzhledem k tomu, že už v pátek je finálový šerm a Natálku čekají čtyři závodní dny v řadě, opravdu záleželo na tom pošetřit co nejvíc sil,“ dodal Kučera.

Jan Kuf si zadělal na postup už v šermu, kde s bilancí 19-7 zaznamenal druhý nejlepší výsledek, před kombinovanou částí měl na „nepostupovou“ pozici náskok 50 vteřin a mohl pošetřit síly. „Chtěli jsme, aby se Honza před olympiádou šermířsky srovnal a změřil síly s pětibojařskou špičkou. To se určitě povedlo,“ pochvaloval si reprezentační kouč Jakub Kučera. Drobný stín na vystoupení svého svěřence přesto našel: „Stejně jako v mixu, možná i kvůli vědomí, že nemusí jít naplno, nedokázal Honza v kombi najít optimální střelecký rytmus. Na tom musíme zapracovat.“

Přímý postup si zajistil také Martin Bilko. „Pohlídal si ho s přehledem,“ hlásil Kučera. To samé říkal i na adresu Ondřeje Polívky, který se do finále dostal na základě svého bodového zisku. „Ondra měl strašidelný začátek šermu, naštěstí se v jeho druhé polovině zlepšil. Před kombi měl ale spočítáno, kolik mu bude na postup stačit, takže nějaké síly ušetřil.“ Téměř naplno až do samého konce musel z českého kvarteta jen David Kindl, ale i on se do finále dostal.

Česku se tak rýsuje reálná medailová naděje v soutěži družstev, ve třech jdou do finále už jen další čtyři země. Započítávat se budou body Ondřeje Polívky, Martina Bilka a Davida Kindla. „Chtěl jsem si nechat možnost Honzu Kufa stáhnout ze soutěže, abychom neriskovali před Riem, kdyby se objevily nějaké zdravotní potíže,“ vysvětlil Kučera, proč v sestavě chybí účastník srpnových olympijských her.

Ženy měly v pátek na programu úvodní disciplínu finálového závodu - šerm, který české reprezentantce Natálii Dianové příliš nevyšel. Na vině jsou hlavě zdravotní problémy. „Natálku trápí svalové zranění na pravé noze. Fyzioterapeut se ji snaží dát dohromady. Uvidíme, jestli bude moct pokračovat v sobotu v závodě,“ dodal reprezentační trenér.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

6. 7. 2016 | Natálie Dianová a Jan Kuf se dnes v bulharské Sofii stali ve smíšené štafetě mistry Evropy. Loni dobyli titul mistrů světa, letos - přesně rok a den poté - jim patří titul mistrů Evropy.
Výsledky

„Oslavili jsme to naše výročí stylově,“ říkala Dianová, které sezonu pokazil zánět v koleni. „Tohle je pro mě hezká náplast. Jsem šťastná a jsem ráda, že jsem sezonu nezabalila a že jsme si tu mohli poslechnout tu naši nejhezčí písničku."

Její parťák Jan Kuf dodával: „Jsem za Natálku rád. Po tom všem, čím si za celý rok prošla, a po všech patáliích je dobře, že má z pětiboje zase radost. A mě dal závod pozitivní signály směrem k olympiádě.“

Natálie Dianová s Jan Kufem prožili v bulharské Sofii povedený den od samého rána. V plavání předvedli nejlepší český výkon ve smíšené štafetě vůbec a začínali závod na prvním místě. „Honza si zaplaval osobák, což je pro nás pozitivní informace i směrem ke dvoustovce a olympijským hrám. A Natálka vyhrála mezi ženami,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Ani po šermu se na vedení české dvojice nic nezměnilo. „Natálka zašermovala s aktivní bilancí a Honza předvedl, co měl. Takže základní kolo vyhráli,“ dodal trenér.

Jízdu zvládli Češi i přesto, že byla těžká, jelikož na koních už se projevovala únava z předchozích dnů. „Takže na výběhu do kombinované části měli náskok jedenatřicet sekund. Natálka tenhle odstup udržela. Jestliže jsem při úterním stříbru Ondry Polívky s Martinem Bilkem ve štafetě říkal, že vítězní Rusové byli neprůstřelní, tak Natálka s Honzou byli dneska ještě lepší,“ těšilo Kučeru.

Český moderní pětiboj tak slaví dvě medaile ve dvou dnech. A Natálie s Honzou dvě medaile ve dvou letech, které dělí rok a den. „Je to skvělé. Loni jsme se stali mistry světa, letos mistry Evropy, má to dobrou tendenci,“ říkal Jan Kuf. Pro Natálii Dianovou mělo letošní vítězství po všech potížích jinou příchuť. „Vážím si toho, že ani jeden z nás neudělal moc chyb, šli jsme ve všech disciplínách dobré výkony. Z toho mám radost prioritně. A teď se vrhnu do individuální soutěže.“

Dva roky a dva tituly české dvojice mohou být i příslibem do budoucna. „Už asi tři roky se mluví o tom, že by mixová štafeta měla být na olympijských hrách v Tokiu. To by nám samozřejmě udělalo radost,“ dodal Jakub Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

5. 7. 2016 | Stříbrnou medaili vybojovali ve štafetě na evropském šampionátu v bulharské Sofii Martin Bilko a Ondřej Polívka. Zvítězili Rusové Aleksandr Lesun a Alexander Savkin. Třetí byli Poláci Stasiak a Swiderski.
Výsledky

„Výsledek a výkon Martina a Ondřeje je o to cennější, že konkurence byla opravdu velká. Řada týmů pojala mužskou štafetu jako test před olympijskými hrami, takže startovali nejlepší Britové, Maďar Marosi nebo Rus Lesun, kteří jsou v širším okruhu medailových kandidátů pro Rio,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Česká dvojice začala závod výborně hned v bazénu. „Ondra si zaplaval osobák, oba i s Martinem mohli být spokojení. Už po plavání to vypadalo, že vstoupili do závodu správnou nohou,“ řekl Kučera.

Bilko s Polívkou pak zašermovali s aktivní bilancí a v bonusovém kole přešli přes Bulhary, Španěly a Maďary. Prohráli až s Ukrajinci, takže brali třetí místo. „Jen nás na šermu trochu překvapilo, že mnoho týmů dalo své dlouhodobě lepší šermíře na dvojku, takže Ondra měl opravdu těžkou práci. Ale ve výsledku bylo vše v pořádku,“ dodal Kučera.

V jízdě českým pětibojařům prospělo, že do dějiště šampionátu přijeli s předstihem a viděli testovací jízdy koní. Ačkoli Ondřej Polívka dostal velmi obtížného koně, na kterém domácí závodník parkur málem nedokončil, dokázal si s ním díky dobrým informacím poradit. „Ondra i Martin zajeli každý za jednu chybu a jako jedni z mála stihli čas,“ těšilo Kučeru.

Na startu kombinované části tak bylo jasné, že Češi budou závodit o medaili. Martin Bilko, který v této sezoně získal se sestrou Lenkou stříbro ze smíšené štafety v závodě Světového poháru v Římě, podal výborný výkon v běhu i na střelbě a udržel odstup ze startu kombi. Ondřej Polívka, jenž loni na mistrovství Evropy získal bronz v družstvu s Davidem Svobodou a Janem Kufem, sice zazmatkoval na atypické trati, ale díky stabilní střelbě a běžeckému výkonu uhájil stříbro. „Rusové byli neprůstřelní, byli lepší. Ale stříbro ohlídal Ondra zkušeně i s vědomím toho, že ho za dva dny čeká individuální soutěž. Jsme spokojení jak s výkonem, tak s výsledkem,“ dodal Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

4. 7. 2016 | Dnes bylo zahájeno v bulharské Sofii mistrovství Evropy závodem ženských štafet. Česká dvojice Barbora Kodedová a Lenka Bilková skončila na osmém místě. Zvítězily Bělorusky před Německem a Maďarskem.
Výsledky

„Vzhledem k tomu, že všechny štafety probíhají před individuálními soutěžemi a že hlavním vrcholem sezony je olympiáda, v téhle konkurenci měly holky myslet na lepší výsledek. Ale všechno má své souvislosti,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Barbora Kodedová měla od začátku května vleklé zdravotní potíže. „Pět týdnů měla omezenou přípravu, výpadek je znát. Potvrdili jsme si tu, že je správné rozhodnutí, že Bára nepůjde individuální soutěž a vrátí se do Prahy, aby se pokusila dohnat co nejvíc před olympiádou,“ dodal Kučera. „Kdyby tu byla do konce, přišla by o týden tréninku a přitom by jí to nemohlo nic dát.“

Pro Lenku Bilkovou, která byla v této sezoně s bratrem Martinem druhá ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Římě, byla ženská štafeta na mistrovství Evropy možná jedním z posledních závodů kariéry. „Lenku může těšit, že zajela skvělou jízdu. Ale to byl u obou závodnic jediný bezchybný výkon za celý den. Ve všech dalších byla menší, nebo větší rezerva,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

1. 7. 2016 | Natálie Dianová bude na mistrovství Evropy startovat ve smíšené štafetě s Janem Kufem. V březnu sice zkoušela závodit na Světovém poháru v Římě, teprve v červenci však bude po problémech s kolenem startovat v odpovídající formě. Šampionát se v bulharské Sofii koná od 4. do 10. 7. „Natálka je zdravotně v pořádku. Má smysl, aby závodila, je připravená. Měla ale pauzu skoro deset týdnů, to pravděpodobně poznat bude. Ale věřím, že potvrdí, že je schopná závodit se světovou špičkou,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Natálii, kterou dlouho trápil zánět v koleni, čeká čtvrteční kvalifikace žen. O den dříve nastoupí do smíšené štafety s Janem Kufem, parťákem z loňského zlatého závodu na mistrovství světa v Berlíně. „Naposledy v téhle sestavě závodili loni a dopadlo to celkem dobře,“ říkal Kučera s úsměvem. „Jsem rád, že se Natálka vrací alespoň na jeden vrchol sezony.“

Pokud by Natálie postoupila z kvalifikace individuálního závodu, čekaly by ji čtyři závodní dny v řadě, neboť šermířské finále o den předchází finálovým závodům. Do individuálního závodu naopak nezasáhne Barbora Kodedová, která se nominovala na olympijské hry, ale po květnovém finále Světového poháru v Sarasotě dlouho marodila. „Bára měla pět týdnů velmi omezený trénink. Potřebuje se připravovat s výhledem na olympiádu, do které zbývá sedm týdnů, což je už relativně krátká doba. Nenašli jsme důvod, proč by měla jít individuální závod,“ dodal Jakub Kučera.

Na mistrovství Evropy nebude závodit olympijský vítěz David Svoboda. „Není bohužel zdravotně stoprocentně v pořádku tak, aby jeho start dával smysl a poskytl nám jakoukoli informaci směrem k olympijským hrám,“ vysvětlil Kučera.

Program mistrovství Evropy v Sofii:
Pondělí 4. července        štafeta žen (Barbora Kodedová, Lenka Bilková)
Úterý 5. července            štafeta mužů (Ondřej Polívka, Martin Bilko)
Středa 6. července          smíšená štafeta (Natálie Dianová, Jan Kuf)
Čtvrtek 7. července         kvalifikace žen (Natálie Dianová)
Pátek 8. července           kvalifikace mužů (Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl, Martin Bilko)
Sobota 9. července         finále žen
Neděle 10. července       finále mužů

Mezinárodní mistrovství Polska - Drzonkow

25. - 26. 6. 2016 | V polském Drzonkowě proběhlo mezinárodní mistrovství Polska za účasti řady českých seniorů, juniorů a dorostenců. Nejlépe si vedla Barbora Ciprová, která obsadila třetí místo.
Výsledky

Evropský pohár mládeže - MMČR U17

25. - 26. 6. 2016 | O víkendu proběhly na pražské Julisce mezinárodní závody, které byly zároveň mistrovstvím České republiky v moderním trojboji pro kategorii U17. Z celkového druhého místa a titulu domácí šampionky se radovala Veronika Novotná z PK Příbram - oddílu moderního pětiboje. Mezi chlapci získal titul Matěj Pajtl z Lašského sportovního klubu Frýdek Místek. V neděli slavila úspěch dívčí štafeta ve složení Veronika Novotná a Kateřina Tomanová.
Výsledky:  GIRLS  |  BOYS  |  RELAY - GIRLS   RELAY - BOYS   RELAY - MIX  | shooting.

Český pohár mládeže 2016

18. 6. 2016 | Čtvrté kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorie U11 - U15 proběhlo dnes v Bystřici.
Celkové výsledky najdete zde.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

17. 6. 2016 | Na olympijské hry pojede i Barbora Kodedová. Když se Bára dozvěděla od svého trenéra, že může jet na olympijské hry, dojalo ji to. „Těším se moc. Popravdě, když mi to trenér volal, měla jsem slzy v očích. Po tomhle roce chci skončit kariéru, lepší konec jsem si ani nemohla přát. Tak jen aby to vyšlo, abych zůstala zdravá a v Riu to klaplo,“ uvedla šestadvacetiletá pětibojařka.

Mezinárodní federace UIPM zveřejnila seznam 36 účastnic olympijských her po nedávném mistrovství světa. Ale ještě se v něm škrtalo, neboť za každou zemi mohou na olympijských hrách startovat pouze dvě moderní pětibojařky. Na Kodedovou tak připadlo jedno z uvolněných míst, a to díky její pozici v redukovaném světovém žebříčku.

„Pro český pětiboj je určitě dobře, že budeme mít zástupkyni také v ženské soutěži. O to víc nás teď může mrzet, že kvůli problémům s kolenem se tentokrát na hry nepodívá nejlepší česká pětibojařka posledních let a mistryně světa ze smíšené štafety z loňského roku Natálie Dianová. Poprvé v historii se totiž mohlo české reprezentaci podařit naplnit maximální možnou účastnickou kvótu pro olympijské hry,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Kodedová doplní tým, do kterého patří olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf. Ti splnili kvalifikační kritéria už na loňském mistrovství Evropy. „Musíme teď naplánovat Bářinu přípravu tak, aby byla co nejefektivnější. Měla zdravotní problémy, dobrala druhá antibiotika, v plnohodnotném tréninku není pět týdnů. Teď musíme zjistit, jak velké následky nemoc zanechala, protože její příprava byla narušena hodně. Ale do začátku olympijské soutěže je pořád skoro devět týdnů,“ dodal Jakub Kučera.

I Kodedovou tak čeká trénink směřovaný ke zvládnutí nejdůležitějšího závodu sezony, kde však na pětibojaře čekají specifické podmínky včetně běžecké trati plné zatáček. „Když jsem vídala kluky, kteří trénovali kombi na nasimulované trati, nepředstavovala jsem si tam sama sebe. Takhle realistické myšlenky na olympiádu jsem neměla. Soustředili jsme se na závody a nad tímhle jsem neuvažovala,“ řekla Kodedová, která už by měla být brzy zase fit. „Už to vypadá, že jsem se z toho dostala. Lékaři přišli na to, co mi bylo. Měla jsem zánět dutin. Od příštího týdne snad budu moct trénovat. Budu se snažit udržet ve zdraví.“

MEJ - Drzonkow / Polsko

11. 6. 2016 | Druhou medaili vybojovali čeští junioři na mistrovství Evropy v polském Drzonkově. Trojice ve složení Marek Grycz, Vojtěch Hercík a Martin Vlach skončila po výborném výkonu druhá v soutěži družstev, když nestačila jen na suverénní Rusy. Martin Vlach skončil v individuální soutěži na 7. místě, Marek Grycz obsadil 9. příčku, Vojtěch Hercík doběhl 16. a Lukáš Svěchota skončil v celkové klasifikaci na 28. pozici. Výsledek je o to cennější, že Martin s Markem byli mezi svými konkurenty v elitní desítce zdaleka nejmladší.
Výsledkystřelbafotografie.

MEJ - Drzonkow / Polsko

9. 6. 2016 | Všichni čtyři čeští reprezentanti si dnes na mistrovství Evropy juniorů v polském Drzonkowě zajistili postup do finálového závodu. Ve skupině A doběhl Martin Vlach na šestém místě, Lukáš Svěchota skončil čtrnáctý. Ve skupině B obsadil Marek Grycz sedmou pozici a osmnáctý doběhl Vojtěch Hercík.
Výsledkystřelba.

MEJ - Drzonkow / Polsko

7. 6. 2016 | Stříbrnou medaili vybojovali dnes na evropském juniorském šampionátu v polském Drzonkowě Marek Grycz a Martin Vlach. Zvítězili Francouzi Brice Loubet a Gregory Flayols.
Výsledky: štafeta mužistřelbafotografie.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

3. 6. 2016 | Zatím jen David Svoboda a Jan Kuf mají potvrzené účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiru, ale naděje, že by český moderní pětiboj měl zastoupení i v ženském závodě, pořád ještě žije.

Mezinárodní federace UIPM vydala na začátku června seznam 37 žen, které splnily kvalifikační kritéria pro účast na olympijských hrách. Rusko, Maďarsko, Německo, Velká Británie, Litva, Korea a Čína na tomto seznamu ale mají po třech závodnicích a v Riu mohou z každé země startovat maximálně dvě ženy. Národní federace jmenovaných zemí musí konečnou nominaci určit do 15. června.

„Pak proběhne takzvaná realokace,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera. „Když národní federace vyškrtne ženu, která se kvalifikovala z mistrovství světa, dostane se na seznam olympijských účastnic další z výsledkové listiny světového šampionátu. Tam má šanci na základě výsledku z loňského mistrovství světa Natálka Dianová. Pokud vypadne závodnice kvalifikovaná na základě žebříčku, posune se na její místo další žena z redukovaného světového žebříčku. Na to čeká pro změnu Barbora Kodedová.“

Jakub Kučera získával na mistrovství světa v Moskvě informace o interním kvalifikačním klíči jednotlivých národních federací. „Podle toho, co jsem zjistil, je pravděpodobné, že by se do Ria mohla dostat Bára, ale jsou to jen neoficiální informace. Musíme počkat až na nahlášení nominací,“ říká reprezentační kouč. Konečný seznam účastnic olympijského závodu by měla mezinárodní federace UIPM zveřejnit koncem června.

MS 2016 - Moskva / Rusko

29. 5. 2016 | Barbora Kodedová a Ondřej Polívka obsadili ve smíšené štafetě na mistrovství světa v Moskvě 9. místo. Zvítězila domácí dvojice Donata Rimsaite a Aleksander Lesun.
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky: mix štafeta.

Jediná hrubá chyba v jízdě na koni zastavila útok české dvojice na jednu z medailí v závěrečné soutěži MS. Češi nastoupili do závodu jako obhájci zlatých medailí Natálie Dianové a Jana Kufa z loňského roku a v úvodní disciplíně na nejlepší podle očekávání trochu ztratili. V širokém startovním poli 23 zemí měla hrát ale klíčovou roli šermířská část a do ní vstoupil český pár skvěle. Šermířský projev obou českých reprezentantů se v porovnání s individuálními soutěžemi změnil k nepoznání a po polovině turnaje česká dvojice suverénně vedla. V závěrečných kolech sice čekali na českou dvojici nejtěžší soupeři, přesto dokázala Barbora s Ondřejem dotáhnout turnaj do úspěšného konce a bilance 29 vítězství a 15 porážek byla v základním kole nakonec druhá nejlepší. 

Do jízdy na koni proto nastupovali čeští reprezentanti na čtvrté pozici a při vědomí jejich kvalit v závěrečné kombinované části patřili mezi největší aspiranty na některou z medailí. Jako první se z Čechů objevila na parkůru Barbora a hned na úvodním skoku udělala se svým koněm chybu, která skončila velmi nebezpečným pádem. Bára se velmi rychle vrátila zpátky do sedla a v další části parkůru už neudělala jedinou chybu. Bezchybný byl pak se svým koněm i Ondřej, přesto nabrali čeští reprezentanti v jízdě téměř minutovou ztrátu a přišli o jakoukoli naději na boj o medaile. Neúspěch v jízdě nakonec ovlivnil i výkon v kombinované části, ve které se Češi posunuli z 10. jen na konečnou 9. pozici. Nejsvětlejším bodem celého závodu tak byla nakonec skutečnost, že Bára vyvázla z hrozivě vypadajícího karambolu bez zranění. 

MMČR U19 - Czech open 2016

28. - 29. 5. 2016 | V sobotu proběhlo na pražské Julisce mezinárodní mistrovství České republiky kategorie U19 ve čtyřboji. Domácí mistrovské tituly získali Karolína Křenková ze Spartaku Hořovice a Lukáš Kvasnica z PK Příbram. V neděli byla na programu soutěž smíšených štafet.
Výsledky -  GIRLS  |  BOYS  |  družstva MČR  |  mix štafety  | shooting

MS 2016 - Moskva / Rusko

28. 5. 2016 | Český reprezentant Jan Kuf vybojoval jedenáctou příčku na mistrovství světa v Moskvě, Ondřej Polívka obsadil 34. místo. O lepší výsledek přišli oba na šermířské planši. Mistrem světa stal Francouz Valentin Belaud. 
Záznam soutěže můžete sledovat na UIPM TV.
Výsledky: finále muži.

„Plavání zvládli na úrovni svého standardu,“ načal hodnocení finálového závodu reprezentační trenér Jakub Kučera. „Honza plaval o čtyři desetiny pomaleji než v kvalifikaci, pořád to ale byl jeho druhý nejlepší čas v padesátimetrovém bazénu v kariéře. Ondra byl taky o pár desetinek pomalejší než v kvalifikaci. Možná to bylo i kvůli tomu, že nemohl použít úplně nové plavky, které jsme měli připravené na finále. Těsně před závodem si totiž přetrhl tkaničku, a tak si musel obléci staré, už dost oplavané,“ hlásil z dějiště Kučera.

Rozhodující pro vývoj závodu byl šerm, Čechům vůbec nevyšel jeho začátek. „Vůbec jsem nedokázal šermovat, jak potřebuju. Po první půlce jsem byl v mínusu, ta druhá už byla naštěstí o trochu lepší. Skončil jsem v polovině startovního pole, ale ta nejlepší desítka mi odskočila,“ popisoval Jan Kuf. „Honza doplatil na to, že kvůli zranění letos tolik nezávodil,“ hledal příčiny šermířského výpadku reprezentační trenér. „Na Ondrovi se projevila únava z kvalifikace, kde musel jít závěr naplno, a taky asi vědomí, že musí uspět, pokud chce jet na olympijské hry. Těžko říct, po třetině šermu ale bylo jasné, že je ze hry o účast v Riu venku.“

Jezdeckou část závodu Jan Kuf dokázal vyhrát. „Příliš toho ale ve srovnání s konkurenty nezískal, protože koně tady byli velmi dobří,“ podotknul Kučera. Do kombinované části tak český reprezentant vybíhal z třináctého místa. „Běh byl super. Vybíhal jsem v balíku lidí, kteří mívají kombi nejlepší, a všem jsem utíkal. To byl fajn pocit,“ přiznal s úsměvem Kuf. „Jedenácté místo nevypadá úchvatně, ale po tom šermu víc chtít nemohu. Na druhou stranu směrem k Riu bylo na MS mnohem víc pozitiv než negativ. Věřím, že se máme v létě na co těšit,“ slibuje pětibojař, který před pár dny oslavil pětadvacáté narozeniny.

Ondřej se po chybě v parkuru spadl na 30. pozici, a tak dostal před kombinovanou část za úkol pilovat střelbu s novou zbraní a šetřit síly, aby mohl startovat v nedělní smíšené štafetě. „Nemělo smysl, aby šel kombi naplno. Pozitivní ale určitě je, že ve střelbě byl opět jedním z nejlepších. Je vidět, že už si na novou zbraň zvyknul,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

MS 2016 - Moskva / Rusko

26. 5. 2016 | Jan Kuf a Ondřej Polívka si na mistrovství světa v Moskvě vybojovali postup do sobotního finále. Ondřej byl devátý v kvalifikační skupině A, Honza sedmý ve skupině B. David Kindl skončil v první kvalifikační skupině na 25. místě. „Jeho výkon byl poznamenán tím, že šel štafetu mužů, regeneruje trochu pomaleji.“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „O to víc mě mrzí, že tu nemohl závodit David Svoboda, protože ve finále jsou jen dvě kompletní družstva. Už jen postup kompletní trojice do finále by tedy tentokrát znamenal některou z medailí.“
Výsledky: kvalifikace muži.

Ondřej Polívka zahájil šermem se 17 výhrami. „Potvrdil určitý progres výkonnosti, šestý turnaj po sobě šel s aktivní bilancí. Ale pořád je to výsledek, se kterým musí jít další tři disciplíny naplno. Šel vyborné kombi, ve své skupině byl druhý ve střelbě a celkově třetí. Doběhl skupinu, která postupovala přímo. Podal velmi dobrý výkon a postup do finále mistrovství světa je potvrzením toho, že patří do světové špičky,“ popsal Jakub Kučera.

Jan Kuf si ve skupině B připsal v šermu 16 vítězství. Projevila se tak šermířská pauza, kterou měl mistr světa ze smíšené štafety kvůli zraněnému zápěstí ze závodu Světového poháru v Římě. „Honza by měl končit v šermu nahoře, v první pětce. Tentokrát byl patnáctý, což je na něj hodně podprůměrný výkon. Takže plavání i kombi musel jít naplno. Zaplaval si osobní rekord v dlouhém bazénu 2:04,84. V jeho skupině bylo hodně lidí, kteří umí kombi dobře, ale on si doběhl pro přímý postup. I s novou pistolí střílel na úrovni osobáku a běžel výborně,“ řekl Jakub Kučera.

K úplně spokojenosti chyběl reprezentačnímu trenérovi jen lepší šerm, který by oběma finalistům pomohl pošetřit síly. „Ale to bych chtěl na mistrovství světa asi moc. Kluci splnili, co měli. Honza si před olympijskými hrami potvrdil, že se posouvá. Uvidíme, jak to bude v sobotu a pak hlavně za tři měsíce.“

MS 2016 - Moskva / Rusko

25. 5. 2016 | Barbora Kodedová nepostoupila na mistrovství světa v Moskvě do finále. Hned v úvodní disciplíně ztratila naději na postup. „Nevím, nakolik to ovlivnily předchozí zdravotní problémy po finále Světového poháru, každopádně výkon v šermu byl o třídu, možná dvě horší, než jaký Bára předvedla v Sarasotě. Už po něm bylo jasné, že postup je nereálný,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera. Zítra do kvalifikace mužů nastoupí David Kindl, Jan Kuf a Ondřej Polívka.
Výsledky: kvalifikace žen.

Bára Kodedová byla po šermu s deseti výhrami na šestnáctém místě v kvalifikační skupině B. „Bývala by musela zašermovat s výrazně aktivní bilancí, aby mohla pomýšlet na postup. Potom předvedla na sebe slušné plavání a velmi slušnou kombinovanou část, ale ztrátu už nebylo možné dohnat,“ dodal Kučera. 
V závěrečném kombi byla Barbora sedmá. Přestože nepostoupila do finále světového šampionátu, stále má teoretickou naději na splnění nominačních kritérií pro olympijské hry. „Vypadly další holky, které byly ve hře, je tam řada otazníků. Šance není obrovská, ale pořád nějaká je. Jasno bude po finále,“ řekl Kučera.

MS 2016 - Moskva / Rusko

24. 5. 2016 | Martin Bilko a David Kindl skončili na mistrovství světa ve štafetě mužů v Moskvě na osmém místě. „Kluci mohou být spokojení. Osmé místo je to, na co Martin s Davidem mají,“ řekl trenér Libor Capalini. „Podle průběhu mohli být i výš, ale lepší umístění nechali v jízdě na koni.“ Zítra je na programu kvalifikace žen s Barborou Kodedovou. Záznam ze závodu najdete na UIPM TV
Výsledky: Team - relay Men.

Martin Bilko s Davidem Kindlem zaplavali šestý nejrychlejší čas. Po šermu s vyrovnanou bilancí jim patřilo paté místo. Pak ovšem přišla jízda, která sesadila českou dvojici na deváté. „Martin zajel čistě. David měl koně, který hodně spěchal. Bohužel se mu ho nepovedlo udržet v optimálním tempu na kolmé skoky, letěl do nich moc rychle. Čtyři shozy z osmi překážek jsou hodně na to, aby kluci mohli pomýšlet na to, že jim jízda pomůže, ne ubere,“ uvedl Capalini.

V kombinované části se pak Martin s Davidem posunuli na osmé místo. „Sedmé místo bylo daleko, takže David pošetřil nějaké síly do individuálního závodu,“ dodal Capalini. Závod vyhráli Korejci Hwang a Jun před domácí dvojicí Frolov, Naumov a francouzskou štafetou Henrard a Dejardin.

Český pohár mládeže 2016

21. 5. 2016 | Na pražské Julisce v prostorách ASC Dukly proběhlo za krásného počasí třetí kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů.
Celkové výsledky najdete zde.

MMČR juniorů - Memoriál Milana Kadlece

14. - 15. 5. 2016 | Mistrovství České republiky juniorek a juniorů proběhlo o tomto víkendu na pražské Julisce a v poděbradském jezdeckém areálu. Domácí titul získali Anna Šámalová z TJ Dukla Praha a Marek Grycz ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky - juniorky  ( střelba 1 | střelba 2 )
Výsledky - junioři  ( střelba 1 | střelba 2 )

Finále SP - Sarasota / USA

7. 5. 2016 | Ondřej Polívka po nevydařeném parkuru obsadil ve finále Světového poháru v americké Sarasotě 33. místo. Zvítězil Brit James Cooke před Němcem Patrickem Doguem a Francouzem Valentinem Pradesem. 
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky.

Ondra Polívka, kterého před závodem trápilo nachlazení, vstoupil do soutěže výtečně. V šermu skončil s bilancí 20 výher a 15 porážek na sedmé pozici. Ani v bazénu si český reprezentant nevedl špatně (2:07,15), ale o naděje na slušné umístění přišel v jezdecké disciplíně. „Nerad říkám, že za špatný výkon závodníka může kůň, ale Ondra opravdu žádnou chybu neudělal,“ hlásil z dějiště trenér Libor Capalini a dodal: „Bylo tady několik koní, kteří výrazně zaostávali a „Shrek“ byl jedním z nich. O mnoho lépe s ním nezajel ani Němec Köllner.“

Do kombinované části tak vybíhal Ondra s velkým odstupem jako jedenatřicátý, v cíli si o dvě místa pohoršil. „Nemělo smysl, aby šel naplno. Z hlediska nemoci i blížícího se mistrovství světa bylo důležité ušetřit síly a neprodlužovat zbytečně regeneraci,“ popisoval Capalini. Český reprezentant si alespoň v klidu mohl vyzkoušet nový typ zbraně. „Od 1. 5. jsou povoleny jen zbraně s manuálním spouštěním, Ondra byl zvyklý na elektroniku. Tady si ale ověřil, že změna pravidel pro něj nebude problémem,“ vysvětloval Libor Capalini.

Finále SP - Sarasota / USA

6. 5. 2016 | Barbora Kodedová skončila devátá ve finále Světového poháru v americké Sarasotě a stále má olympijskou naději. I když závod málem předem vzdala kvůli zdravotním problémům, tak nakonec vybojovala druhý nejlepší výsledek kariéry v individuálním závodě Světového poháru. Zítra sledujte Ondřeje Polívku na kamále UIPM TV.
Výsledky.

„Asi mi to ještě pořád nedošlo, překvapilo mě to hodně. Už do čtvrtečního šermu jsem šla s tím, že pokud výsledek nebude dobrý, druhý den nenastoupím. Nebylo mi dobře, říkala jsem si, že možná ani šerm nemá smysl. Ale když jsem v něm skončila do pětky, bylo jasné, že to nemůžu vzdát,“ líčila Kodedová.

Šestadvacetiletá pětibojařka odjížděla do Sarasoty po omezeném tréninku kvůli pádu z koně, při kterém si zhmoždila stehno. Navíc byla nachlazená. „Takže z tohoto pohledu je její výsledek fantastický, je nad plán,“ řekl trenér Libor Capalini.

Páté místo v šermu bylo pro Kodedovou vynikajícím startem do finále. „Nejsem si vědom, že by na takhle těžkém závodě dala v šermu vyšší body. Projev byl takový, jaký bych si jako trenér představoval, šerm byl pod kontrolou,“ dodal Capalini.

V plavání byla Kodedová výsledkově blíže konci startovního pole. „Ale časem jsem byla překvapená vzhledem k tomu, že jsem nemohla trénovat kvůli pádu a byla jsem nemocná,“ řekla pětibojařka. Trenér dodal: „Bára má delší regeneraci, tohle je od konce zimy její čtvrtý velký závod. Je pro mě překvapující, že dokáže držet stabilní výkonnost, ačkoli tréninku stihla méně, než bych si představoval.“

Jízdu absolvovala Bára bez chyby, ale s pomalejším koněm překročila časový limit o patnáct vteřin. „Což je relativně vysoká ztráta,“ řekl Capalini.

Výsledek ve střelbě pak v závěrečné kombinované části u české závodnice – stejně jako u všech ostatních – ovlivnil vítr u otevřené vodní plochy, kde se závod koná. „V běhu předvedla Bára to, na co v současné době má. Na lepší výsledek by musela být zdravější, nemít komplikace,“ dodal Capalini.

Finále Světového poháru vyhrála mistryně světa a olympijská vítězka z Pekingu Lena Schönebornová z Německa, druhá byla Maďarka Zsofia Foldhaziová, třetí Litevka Ieva Serapinaiteová.

„Pro mě bylo fajn, že jsem nic neočekávala, nebyla jsem ve stresu a mohla jsem si to v rámci možností užít mezi smrkáním a braním pastilek. Za deváté místo jsem moc šťastná, je to paráda,“ řekl Kodedová.

Toto umístění pro ni znamená zachování naděje na účast na olympijských hrách. „Bára je stále ve hře. Zbývá už jen jediný velký závod, kde se dají udělat body – mistrovství světa. Ten by Báře samotný nestačil. Ale díky tomu, že tady udělala tak vysoký výsledek, je stále ve hře. Nic není jistého, i na mistrovství světa by musela udělat hodně dobrý výsledek,“ dodal Libor Capalini.

V sobotu bude ve finále Světového poháru bojovat o body do světového žebříčku Ondřej Polívka.

Finále SP - Sarasota / USA

4. 5. 2016 | O co největší bodový zisk do světového žebříčku pro postup na olympijské hry odjeli na finále Světového poháru do americké Sarasoty bojovat Ondřej Polívka a Barbora Kodedová. Finále začíná ve čtvrtek 5. května základním šermířským kolem, v pátek proběhne závod žen, v sobotu budou závodit muži a v neděli je v plánu smíšená štafeta bez české účasti.
Výsledky.

„Finále Světového poháru je bodované stejně jako finále mistrovství světa, jde o největší body, které lze získat. Tyto dva závody budou do největší míry rozhodovat o postupu na olympijské hry ze světového žebříčku,“ vysvětlil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Jen těžko lze však zatím odhadovat, jaký konkrétní bodový zisk by Ondřej s Bárou potřebovali. „Pro kvalifikaci na olympijské hry bude potřeba kolem sto třiceti bodů, ale to nemusí být přesné. Když se finále povede někomu, od koho se to tolik nečeká, může to mít značný vliv na pořadí,“ dodal Kučera.

Ondřej Polívka ani Barbora Kodedová neměli před finále Světového poháru ideální přípravu. Evropského šampiona z roku 2009 trápila viróza. Barboru na několik dní zbrzdily následky pádu z koně. „Bára se z toho dostala poměrně rychle. Ondra je na tom jeden den dobře, druhý je to horší. Uvidíme, co to s ním udělá,“ dodal Kučera. „Navíc časový posun a dlouhá cesta nejsou optimální součástí přípravy tři týdny před mistrovstvím světa. I proto jsme se rozhodli, že David Svoboda a Honza Kuf na finále nepojedou.“

Český pohár mládeže 2016

1. 5. 2016 | V Příbrami proběhlo druhé kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 131 závodníků a závodnic v pěti kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

Mezinárodní mistrovství Německa - Berlín / Německo

23. 4. 2016 | Martin Vlach obsadil při své premiéře v seniorské kategorii 3. místo na otevřeném mistrovství Německa v Berlíně. Zvítězil domácí závodník Alexander Nobis před Francouzem Alexandrem Henrardem. Ondřej Svěchota doběhl na 18. místě, Jakub Hrudka skončil 20. a Vojtěch Hercík dokončil závod na 28. pozici.
Výsledky.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

17. 4. 2016 | Ondřej Polívka obsadil ve finále Světového poháru v maďarském Kecskemétu deváté místo. Olympijský vítěz David Svoboda byl čtrnáctý. David Kindl zakončil finále na 26. místě. Zvítězil Brit James Cooke před domácími závodníky Adamem Marošim a Bencem Demeterem. 
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky.

Přestože ho potrápila sezonní alergie, vybojoval Ondřej Polívka deváté místo, a to i díky rekordní střelbě v kombinované části. „Ondrovo umístění je výborné a celkově můžeme být spokojení na to, jak to začalo problematicky,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Do nedělního rána se totiž mistr Evropy z roku 2009 probudil se sezonní alergií. „Říkal, že má hlavu jako balon,“ dodal Kučera. Problém Ondřeje potrápil ještě při ranním plavání, než se ho podařilo vyřešit. „Ondra zaplaval pomaleji než v semifinále, ale ztráta nebyla velká. V šermu pak potvrdil výkonnostní zlepšení. Aktivní bilance je u něj zárukou toho, že bude závodit nahoře.“

Stejně jako David Svoboda dostal Polívka pro jízdu obtížného koně. „Tam byla ztráta větší, než bychom si představovali. Přestože v jízdě by měli kluci získávat, tady se to nepovedlo. Na Ondrově koni jel Adam Maroši, který je opravdu vynikající jezdec, a jel ho podobně. Davidův kůň měl v prvním kole dokonce šest shozů, David ho jel lépe. Byli to opravdu obtížní koně,“ dodal Kučera.

Ondra Polívka pak vytáhl umístění ve vynikající kombinované části, v níž byl druhý. Předvedl, že patří k výjimečným střelcům. Čtyři položky zastřílel v součtu za 33,35 sekundy. „Což je nejlepší výkon historie. Udělal jednu chybu. Kombi bylo skvělé, jak střelba, tak běh,“ dodal Kučera.

Výsledek v Maďarsku pro Ondřeje znamená, že si vybojoval účast v květnovém finále Světového poháru v americké Sarasotě. Mezi závodníky na startu v USA by se mohli zařadit i Barbora Kodedová, David Svoboda a pravděpodobně i Jan Kuf. „Ale Honza a David skoro stoprocentně startovat nebudou. Naopak Ondra pravděpodobně finále nevynechá,“ řekl Kučera.

Olympijský vítěz David Svoboda se soustředí hlavně na vrchol sezony na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Proto pro něj Světový pohár v Maďarsku byl zejména tréninkovým závodem. „Měl tu trochu jiné cíle a ty tenhle závod splnil. Ve finále zaplaval velmi dobře, byl schopen reagovat na to, že v kvalifikaci plaval zbytečně nízkou frekvencí záběrů. V šermu byl velmi úspěšný z obranných akcí. V jízdě nechal skoro půl minuty, což je hodně, ale kůň byl obtížný,“ popsal Kučera.

Do kombinované částu vybíhal Svoboda s Polívkou a polovinu trati se česká dvojice držela spolu. Jenže na třetí střelbě se David nechal parťákem strhnout a vyrazil z ní, přestože pátou ránu netrefil, i když si myslel, že ano. „Takže se musel vracet a znovu zaujmout postoj. Stálo ho to čtyři místa, ale tenhle závod pro něj nebyl o umístění. Zvládnul ho se ctí. Z mého pohledu splnil, proč sem jel.“

Na 26. místě skončil David Kindl. „Byl ve finále Světového poháru a celkově může být spokojený. V semifinále musel běžet naplno, a to je pro finále vždycky hendikep. Takže plaval pomaleji než v kvalifikaci. Zašermoval podle dlouhodobé výkonnosti. Měl trochu snadnějšího koně než Ondra s Davidem Svobodou, ale zajel ho výborně s jedinou chybou. V kombi šel to, na co mu zbývaly síly,“ dodal Kučera.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

15. 4. 2016 | Tři ze čtyř pětibojařů postoupili na Světovém poháru v maďarském Kecskemétu do nedělního finále. Ačkoli měl velké problémy motivovat se na „tréninkový závod“, z pátého místa v kvalifikační skupině A prošel olympijský vítěz David Svoboda. Ve skupině B si přímý postup zajistil šestý Ondřej Polívka, desáté místo stačilo na finále také Davidu Kindlovi. Martin Bilko byl ve skupině A na 22. místě.
Výsledky.

„Zažil jsem tady to, co mám nejmíň rád, a to je kvalifikace na Světovém poháru, na kterém mi o nic nejde. Hodně špatně jsem se soustředil,“ říkal olympijský vítěz David Svoboda. „Kvalifikaci na takových závodech beru jako nutné zlo, chci to mít co nejrychleji za sebou. Když postoupím, nikdo mě nepochválí, ale zároveň je to nutnost.“
V šermu měl Svoboda bilanci 16 výher. „Nedokázal jsem tomu donutit k tomu, abych se dostatečně soustředil.“ V bazénu plaval neobvykle nízkou záběrovou frekvencí, takže výsledek nebyl takový, jaký by si představoval. Do kombinované části vstupoval ze 14. místa. „A předvedl v ní snad nejlepší výkon od olympiády. Výborně běžel, během tří střeleb byl na přímém postupu. Oproti prvním dvěma disciplínám to bylo jako den a noc,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.
David přitakával: „Tenhle závod je pro mě trénink se vším všudy. Jsem tu kvůli tomu, abych nebyl dlouho bez závodů, abych viděl soupeře a trochu si na to sáhnul. Po kvalifikaci mám moc příjemný pocit z toho, že když to bude důležité, mám ve všech disciplínách obrovské rezervy. Na druhou stranu mám na to závodit mnohem lépe, ale nebyl jsem schopen se k tomu přinutit. Jsem rád, že jsem kvalifikaci přežil. Odpočinu si a v neděli to zkusím mnohem líp a doufám, že síly mi budou nakloněny,“ řekl David Svoboda. „Ale i kdybych v neděli vyhrál, neovlivní to mou situaci vzhledem k tomu, co je pro mě letos důležité.“
Ve skupině B zahájili plaváním bez výrazné ztráty Ondřej Polívka a David Kindl. „Oba pak výborně zašermovali. Ondra po dlouhé době chytil začátek, chvíli dokonce vedl. Výsledek 229 bodů je jeho nejlepším za dlouhou dobu v kvalifikaci. Bylo jasné, že s jeho úrovní střelby a kombinované části bude bojovat o postup,“ popisoval trenér Kučera. „David Kindl zašermoval ještě o zásah lépe, což je v této konkurenci jeho osobní rekord.“ Polívka a Kindl tak do kombi vybíhali z devátého a desátého místa. „Ondra kontroloval přímý postup a mohl šetřit síly. David musel běžet naplno a bojoval o každou vteřinu, ale zvládl to velmi dobře,“ dodal Kučera.
Ve skupině A začal výborně v šermu Martin Bilko, stříbrný ze smíšené štafety na Světovém poháru v Římě, ale po nepovedeném závěru si připsal patnáct výher. Zaplaval jeden ze svých nejlepších výkonů, přesto bylo jasné, že po zimních zdravotních problémech bude v kombinované části těžko bojovat o postup. „Podal standardní výkon. Ve štafetě před dvěma týdny závodil hezky a pro další štafety s ním počítáme stoprocentně,“ řekl Jakub Kučera.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

14. 4. 2016 | Barbora Kodedová a Lenka Bilková nepostoupily do finále závodu Světového poháru v maďarském Kecskemétu. Kodedovou diskvalifikovali v kombinované disciplíně, neboť vběhla do špatného koridoru. Bilková skončila v kvalifikační skupině B na 26. místě.
Výsledky.

Pro Barboru Kodedovou nezačala kvalifikace šťastně už v šermu, v němž si připsala jen deset vítězství. „Bára absolvovala v této sezoně šestý šermířský turnaj, poprvé se zápornou bilancí. Udržet celou sezonu výrazně aktivní bilanci by bylo krásné, ale asi to není statisticky možné,“ řekl trenér Libor Capalini.

V plavání Kodedová nezaváhala, ale přesto bylo jasné, že může bojovat pouze o postup na body. Po první střelbě v kombinované části však udělala finalistka letošních závodů v Káhiře a Římě chybu. „Při průběhu do druhého kola už Bára myslela na střelbu. Měla před sebou velký rozestup, takže vběhla do jiného koridoru, než do kterého měla, a tím pádem byla diskvalifikovaná. Kolem cílové brány byl koridor na průběhová kola a ona to vzala kratší cestou skrz bránu,“ líčil Capalini. Bára tak nyní bude muset čekat na to, zda jí dosavadní body ve Světovém poháru budou stačit na postup do jeho finále, které se koná v květnu v USA.

Lenka Bilková, která na předchozím Světovém poháru v Římě byla druhá ve smíšené štafetě s bratrem Martinem, zaplavala dle očekávání. V šermu měla kladnou bilanci 14:13, ale k větší šanci na postup by bývala potřebovala ještě lepší výsledek. Z patnácté pozice sice mohla útočit na postup na body, ale na druhé a třetí střelbě nabrala velkou ztrátu. „Každopádně s Lenkou počítáme po výsledku z Říma do další části sezony zejména do štafetových závodů,“ dodal Libor Capalini.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

13. 6. 2016 | Šest českých závodníků včetně olympijského vítěze Davida Svobody absolvuje čtvrtý závod Světového poháru moderních pětibojařů. V maďarském Kecskemétu budou startovat ve čtvrteční kvalifikaci Lenka Bilková a Barbora Kodedová do finále mužského závodu se pokusí probojovat vedle Davida Svobody také Martin Bilko, David Kindl a Ondřej Polívka. Češi budou startovat pouze v individuálních závodech, do smíšené štafety, v níž v Římě získali Lenka a Martin Bilkovi stříbro, tentokrát nenastoupí.

„David bude startovat, protože do mistrovství světa zbývá zhruba šest týdnů. Je možné, že Světový pohár v Maďarsku bude jedním ze tří individuálních závodů, které David před olympijskými hrami půjde,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Stejně jako na Světový pohár do Ria de Janeira jedeme získat informace pro další trénink. O výsledky tolik nejde, pořád je duben, priority na tomhle závodě jsou jiné.“

Ondřej Polívka bude bojovat o výsledek, který by ho posunul do finále Světového poháru, jež proběhne v květnu v americké Sarasotě. Závodní pauzu si naopak dává Jan Kuf, bronzový z předchozího Světového poháru v Římě. „Ani jsme neplánovali, že by Honza do Maďarska jel. Ale také potřebuje doléčit drobné zranění ruky z Říma. Srazil se tam při šermu se soupeřem, což potom cítil ve střelbě i při šermířských programech. V přípravě ho to neomezuje, ale chtěl bych, aby se plně doléčil a ruka ho nebolela,“ dodal Kučera.

Program Světového poháru v Maďarsku:
čtvrtek 14. dubna - kvalifikace žen (Barbora Kodedová, Lenka Bilková)
pátek 15. dubna - kvalifikace mužů (David Svoboda, Ondřej Polívka, Martin Bilko, David Kindl)
sobota 16. dubna - finále žen
neděle 17. dubna - finále mužů
pondělí 18. dubna - smíšená štafeta (bez české účasti)

Český pohár mládeže 2016

9. 4. 2016 | V Kralupech nad Vltavou proběhl první letošní závod seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 123 závodníků a závodnic v pěti věkových kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

SP # 3 - Řím / Itálie

3. 4. 2016 | Stříbrnou medaili si přivezou sourozenci Lenka a Martin Bilkovi ze smíšené štafety třetího dílu Světového poháru v italském Římě. Zvítězili domácí Italové, třetí doběhla štafeta Mexika.
Výsledky.

„Šli jsme do závodu s tím, že jsme chtěli otestovat svoje schopnosti a zazávodit co nejlépe. Ale to, že jsme druzí, je jedině dobře,“ řekl třiadvacetiletý Martin Bilko, který má bronzovou medaili s družstvem z mistrovství Evropy 2014. „Celkově jsem úspěchů moc neměl a tohle je jeden z největších. Se závodem jsem spokojený, až na poslední střeleckou položku.“

Týmy nasadily do smíšených štafet závodníky ze širších kádrů, neboť s nejužší špičkou je obtížné zvládnout nabitý program. „Což ale nijak nesnižuje to, že Lenka s Martinem získali stříbro v závodě Světového poháru,“ řekl trenér Libor Capalini. Češi vedli už po šermu, ve kterém měli bilanci 20:12. „Měli rezervy, ale začátek to byl dobrý. Pak slušně zaplavali. V této chvíli nemají až takovou rychlost, což ale odpovídá tomu, v jaké části sezony jsou,“ dodal trenér. 

Bilkovi se popasovali i s koňmi unavenými náročným závodním programem. „Oba to zvládli téměř ideálně, Martin měl jeden shoz, ale nedá se toho příliš vytknout,“ řekl Capalini. Lenka Bilková dodala: „Z jízdy mám radost, protože jsem se s ní potýkala.“ Do závěrečné kombinované části vyrážela Bilková z prvního místa. „Střelba byla na Lenku hodně slušná, možná jsem čekal trochu víc v běhu. Martin to měl opačně, ale může to být tím, že celou minulou sezonu nezávodil a není vystřílený,“ dodal Capalini. Na poslední střelecké položce totiž Martin Bilko potřeboval na pět zásahů šestnáct ran. „Brácha si to asi nechtěl udělat úplně jednoduché. Prožívala jsem to, měla jsem pocit, že si ze mě snad dělá legraci,“ líčila se smíchem Bilková.

Její bratr pak musel v běhu finišovat, dotíral na něj Mexičan Sandoval. „V závodě seběhnul hodně, ale potom už mu došlo a já jsem měl trochu víc sil,“ líčil Bilko, který se v cíli radoval se sestrou. „Byla jsem ráda i za něj. Mám medaile z juniorů, takže pro mě je tohle připomenutí, že to jde,“ dodala šestadvacetiletá Lenka Bilková.

SP # 3 - Řím / Itálie

2. 4. 2016 | Jan Kuf ve finále Světového poháru v Římě obsadil bronzovou pozici. Zvítězil Farancouz Valentin Prades před týmovým kolegou Christopherem Pattem. Ondřej Polívka, druhý český finalista třetího letošního závodu pohárové série, skončil na 31. místě.
Výsledky.

„Mám ohromnou radost. Po tom, jak mi nevyšel závod v Brazílii, jsem byl trochu nervózní. Ale už postup do finále mě uklidnil a dneska to bylo celé dobré. Samozřejmě v mém výkonu bylo poměrně dost nedostatků, ale ty jsou v téhle fázi sezony normální. Jsem rád, že to takhle vyšlo,“ řekl Jan Kuf.

Čtyřiadvacetiletý moderní pětibojař si ve finále připsal 22 vítězství v šermu. „Honza sem jel hlavně kvůli tomu, aby se v šermu srovnal, a to se mu povedlo jak v kvalifikaci, tak ve finále, ve kterém zašermoval do první trojky,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Zaplaval, na co teď má. Dostal dobrého koně a jel ho dobře, udělal jednu chybu, s jízdou může být spokojen.“

Bronzový medailista z mistrovství světa 2014 vybíhal do kombinované části ze třetího místa, což by pro něj ve vrcholné formě při malých odstupech mezi závodníky znamenalo útok na vítězství. Jenže v Římě mu úplně nevyšla střelba. „Střílel jsem trochu rychleji než normálně, netrefoval jsem to. Ale i když jsem na střelnici strávil víc času, dobře se mi běželo. Do posledního kola jsem vybíhal třetí, měl jsem docela dost sil, zkoušel jsem doběhnout druhého, ale všiml si mě,“ líčil Kuf. „Tohle umístění pro mě znamená, že jdeme správným směrem.“

Zatímco Francouzi jsou připraveni už na začátku sezony, neboť bojují v interní nominaci, reprezentační trenér Jakub Kučera směřuje přípravu zejména k olympijským hrám v Riu. „Je začátek dubna a my jsme sem nejeli s tím, že by to tu závodníci měli hrotit do medaile. Takže Honzovo třetí místo je bonus nad plán. Optimálně se mu nepovedla ani jedna disciplína, v každé má rezervy oproti tomu, jak by to mělo být na vrcholech sezony, ale přitom je třetí. Což je lepší, než kdyby to bylo naopak,“ dodal Kučera.

Ondřej Polívka ve finále v Římě předvedl nejlepší letošní šermířský výkon a standardně zaplaval, nicméně výsledek mu pokazila jízda. „Kůň byl obtížný, už v přezkoušení udělal čtyři chyby s vlastním jezdcem, což už něco ukázalo. Částečně to jde na vrub koně, ale Ondra udělal dvě tři chyby navíc, které tam nepatřily,“ dodal Kučera.

Program Světového poháru v Římě završí v neděli smíšená štafeta, do níž nastoupí Lenka Bilková a Martin Bilko.

SP # 3 - Řím / Itálie

1. 4. 2016 | Barbora Kodedová obsadila ve finále Světového poháru v Římě čtrnácté místo. Zvítězila Laura Asadauskaite z Litvy před Lenou Schoneborn z Německa a Běloruskou Anastasijí Prokopenko. Fotografie ze závodu najdete zde. Záznam můžete sledovat na TV kanále UIPM.
Výsledky.

Šestadvacetiletá závodnice zašermovala s aktivní bilancí 18 výher. „To je v této konkurenci odpovídající výkon,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Bára zaplavala na úrovni osobního rekordu a parkur odjela čistě. „V jízdě byly velké rozdíly, to Báře hodně pomohlo. Zajela výbornou jízdu,“ řekl Kučera. Také v závěrečné kombinované části byla úspěšná. „Udělala si osobní rekord ve střelbě. Kombi šla výborně, i když už v semifinále musela běžet naplno. Bára neudělala žádnou chybu, může být spokojená.“

Čtrnácté místo je pro Barboru Kodedovou druhým finálovým umístěním v této sezoně Světového poháru a dalším krokem na cestě do finále. „Už teď je bodově na hranici toho, co by s kvalifikací na dalším závodě v Maďarsku mohlo stačit na postup,“ dodal Kučera. 

SP # 3 - Řím / Itálie

31. 3. 2016 | V sobotním finále třetího závodu Světového poháru v Římě se představí Jan Kuf a Ondřej Polívka. Mistr světa ve smíšené štafetě Honza Kuf postoupil přímo z druhého místa skupiny C. Ondra Polívka, člen bronzového družstva z loňského mistrovství Evropy, byl pátý ve skupině A. David Kindl a Jakub Hrudka do finále neprošli, ale v konkurenci téměř celé světové špičky předvedli řadu výkonů na úrovni svých osobních rekordů.
Výsledky.

Ondřej Polívka absolvoval kvalifikaci v první skupině, a tak pro něj bylo důležité projít do finále z přímé postupové pozice. Zašermoval s aktivní bilancí. „V šermu byl posun v porovnání s předchozími závody. Bylo jasné, že se standardními výkony v plavání a kombinované části bude Ondra bojovat o postup,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Polívka sice vybíhal až ve druhé desítce startovního pole, ale rozdíly mezi závodníky byly jen malé. „Ondra letos konečně poskládal kombi tak, jak jsme u něj zvyklí, byl v ní druhý. Neudělal v žádné disciplíně chybu. Může být spokojený,“ dodal Kučera.

Hladce postoupil i Jan Kuf. Zatímco při předchozím závodě v Riu de Janeiru se mu šerm nepovedl, tentokrát si připsal dvacet výher. „Takhle by na tom měl šermířský být,“ řekl Kučera. Do kombinované části tak Kuf vyrážel už na postupové pozici. „V běhu a střelbě má výkonnost takovou, aby kontroloval přímý postup. Rezerva byla velká. Tohle byl pohodový postup,“ dodal trenér.

Chválil i Davida Kindla (15. místo, skupina C) a Jakuba Hrudku (22. místo, skupina B), kteří nepostoupili. „David zaplaval na úrovni osobního rekordu a udělal si osobní rekord ve střelbě i celé kombinované části. Jen v šermu měl pasivní bilanci, jeho aktuální výkonnost je lepší, než co předvedl. Ale není to žádné zklamání, jde jen o to, aby absolvoval víc závodů na této úrovni. Výsledek není špatný a David je významně ve hře o nominaci na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa,“ řekl Kučera.

Zkušenosti v Římě sbíral i Jakub Hrudka, který si také ve třech disciplínách připsal výkony na úrovni osobního rekordu nebo nad ní. „Předvedl skvělé kombi. Vyhrál střelbu, ve které si na takhle špičkové úrovni závodů nepamatuji moc rychlejších časů. Může být se svým výkonem spokojený,“ dodal Kučera.

SP # 3 - Řím / Itálie

30. 3. 2016 | Barbora Kodedová postoupila do finále z osmého místa v kvalifikační skupině A i ve druhém závodě Světového poháru, kterého se v této sezoně zúčastnila. Naopak u Natálie Dianové bylo již po šermu jasné, že zánět v koleni v posledních týdnech si vzal příliš velkou daň.
Výsledky.

„Bára podala výkon na úrovni svých aktuálních možností, takže by měla být spokojená. Poslední tři dny se potýkala s nachlazením, takže jsme nevěděli, jak na tom bude. Ale už od šermu šla velmi dobře, neudělala velkou chybu. Postoupila přímo, i když kombi musela jít naplno,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Barbora Kodedová byla ve finále již v úvodním závodě Světového poháru v Káhiře, do olympijského Ria necestovala, ale v Římě postoupila znovu. „Uvidíme, co předvede v pátek ve finále a potom v Maďarsku při čtvrtém závodě. Ve hře je postup do finále Světového poháru, což by pro ni mohl být další krok při plnění kvalifikačních kritérií pro olympijské hry. I když to je ještě daleko,“ dodal Kučera.

Natálie Dianová skončila ve stejné kvalifikační skupině na 26. místě. V šermu si připsala jen sedm výher. „Už po jeho polovině bylo jasné, že Natálka ve hře o postup nebude. Po šermu bylo po závodě a v tom momentě motivace logicky klesla, když byl postup takhle daleko a šance byla nulová,“ líčil Kučera. Natálii Dianovou trápí již několik týdnů zánět v koleni, kvůli kterému nemohla prakticky normálně trénovat. „Koleno není v pořádku, to bylo vidět v plavání při obrátkách, při běhu a samozřejmě na šermu. Tenhle závod byl spíš pokus. Šance, že by mohl vyjít, byla minimální. Ale Natálka chtěla závodit a chtěla to zkusit,“ dodal Kučera.

SP # 3 - Řím / Itálie

29. 3. 2016 | Poprvé v sezoně se zúčastní závodu Světového poháru moderních pětibojařů i Natálie Dianová. Ve středeční kvalifikaci bude v Římě bojovat spolu s Barborou Kodedovou, mužská sestava pro čtvrteční kvalifikaci je Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl a Jakub Hrudka. Do nedělní smíšené štafety nominoval reprezentační trenér Jakub Kučera sourozeneckou dvojici Lenka Bilková a Martin Bilko.

Natálii Dianovou zbrzdil v sezoně, kdy potřebovala od jejího začátku bojovat o body pro splnění nominačních kritérii na olympijské hry, akutní zánět v koleni. Kvůli němu nemohla mistryně světa ve smíšené štafetě standardně trénovat mnoho týdnů. Až před několika dny se ve Švýcarsku postavila na start jednoho ze závodů nižší kategorie. „A teď jsme se dohodli, že Světový pohár v Římě je jednou z posledních možností, kdy má smysl start zkusit. Těžko se dá odhadnout, jak koleno bude reagovat a jaké výkony můžeme od Natálky čekat. Pětitýdenní tréninková pauza je v tomhle období vážný problém,“ vysvětlil Jakub Kučera.

Nominační kritéria zatím splnili díky umístění na loňském mistrovství Evropy olympijský vítěz David Svoboda a světový šampion ze smíšené štafety Jan Kuf. Zatímco Svoboda si pro Řím dává pauzu, Kuf naopak oproti původnímu plánu do Itálie cestuje, jelikož se mu při předchozím závodě Světového poháru v Riu de Janeiru vůbec nepovedl šerm. „Do Říma jede spíš kvůli tomu, aby se v šermu dostal do závodního rytmu,“ dodal Kučera.

Pro Ondřeje Polívku je Světový pohár honem na body pro možnou olympijskou nominaci i kvůli postupu do finále Světového poháru v květnu v Sarasotě. David Kindl a Jakub Hrudka pojedou získat další zkušenosti ze Světového poháru. „A také potvrdit posun výkonnosti, který ukázali na regionálních závodech. V případě kvalitního výkonu si mohou říct o nominaci na vrcholné závody této sezony, tedy na mistrovství světa a Evropy,“ dodal Kučera.

Program 3. závodu Světového poháru v Římě: 
Středa 30. března - kalifikace žen (Natálie Dianová, Barbora Kodedová)
Čtvrtek 31. března - kvalifikace mužů (Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl, Jakub Hrudka)
Pátek 1. dubna - finále žen
Sobota 2. dubna - finále mužů
Neděle 3. dubna - smíšená štafeta (Martin Bilko, Lenka Bilková)

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

13. 3. 2016 | Se 16. místem ze závodu Světového poháru a s informacemi se z brazilského Ria de Janeira vrátí olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Zvítězil Korejec Jun, druhý byl Egypťan Omar El Geziry, třetí Maďar Marosi, který sbírá body kvůli splnění nominačních kritérií na olympijské hry, jež z Čechů zatím zdolali Jan Kuf a David Svoboda. „Myslel jsem, že Davidův výsledek tu bude o něco lepší, ale ostatní závodili dobře a nebyla priorita rvát se nahoře,“ uvedl Jakub Kučera.
Výsledkyfotografiezáznam.

„Areál tady nikdy nebýval moc pěkný, nečekal jsem zázraky. Ale mají tu teď hezkou šermířskou halu. Bazén sice není moc pěkný, ale plave se venku a tam mi to vždycky šlo víc. A moc se mi líbil parkur – vysoké překážky a výborní koně, na to se těším,“ říkal třicetiletý David Svoboda směrem k srpnovým olympijským hrám.

Na nezakryté střelnici, kde ženám v sobotu tekl v neregulérních podmínkách do zbraní hustý déšť, se i za tmy střílelo bez světel. „Na to si musíme na tréninku zvyknout. A moc se mi nelíbila běžecká trať, je na parkuru, hodně zakroucená. Na velmi malém prostoru je spousta ostrých zatáček, nenašel jsem svůj rytmus. Přes zimu mám naběháno, ale tady se mi to nepovedlo přenést,“ líčil Svoboda. „Ale proto jsme tu byli, abychom všechno zjistili.“

A tak reprezentační trenér Jakub Kučera už začíná řešit, na kterém fotbalovém hřišti v Praze bude závodníkům schopen namodelovat trať podobnou té olympijské. „Kdybychom tuhle atypickou trať teď neviděli, David by s tím na olympijských hrách mohl mít problém. Tohle není typ tratě, kterou má rád. Pokud bychom se nepřizpůsobili, může to udělat rozdíl dvaceti vteřin na běhu, což už by bylo rozhodující. Ale pět měsíců je dost dlouhá doba na to, abychom se s tím srovnali. Musíme to namodelovat tak, aby se z toho závodníkům nemotala hlava,“ řekl reprezentační trenér.

Hned brzy ráno po náročné kvalifikaci nastupoval David k šermu, který se konal v denním předstihu před zbytkem finále. Byl po něm na děleném osmém místě. „Jenže tu nebyly dokonale zorganizované tréninky, jídlo. Dostali jsme balíčky s bagetami. Autobusy jezdily nešikovně, takže jsem v sobotu po šermu přišel o oběd. Vzhledem k tomu, jak jsem hubený, je to špatné, když se pořádně nenajím,“ popisoval David Svoboda. „Ale až bude olympiáda, někdo na to dohlédne a bude to v pohodě. Každopádně jsem rád, že jsme se tomu teď mohli jen smát. Ale kdybych tu potřeboval závodit o body, asi bych nebyl moc šťastný.“

To vše si v kombinaci s tím, že David musel vydat víc sil v běhu při kvalifikaci, vybralo daň i ve finále. „Od rána bylo jasné, že energii asi mít úplně nebude. Plavání šel možná s určitou rezervou, ale o dvě vteřiny pomaleji než v semifinále. To byl jasný signál, že spíš bude šetřit energii a půjde o to dát kvalitní jízdu a střelbu. Byli jsme dohodnutí, že by to neměl být úplně vyhecovaný závod, trochu jiný, než s čím počítá pro olympijské hry. Na běhu to mohlo být o něco lepší, ale všechno ostatní David splnil. Takže to bylo se ctí a vzali jsme si z toho, co potřebujeme,“ dodal Kučera.

Stejně jako David věří, že za pět měsíců při olympijských hrách bude organizace závodu vypadat docela jinak. Což se týká jídla, výsledků a zejména dopravy. „V sobotu tu byla taková bouřka, že na promenádách na plážích Copacabana a Ipanema stálo dvacet centimetrů vody. Doprava se naprosto zastavila, po závodě žen jsme odjížděli v osm večer a na hotel jsme se dostali po půlnoci. Tohle musí být na olympiádě zajištěné jinak. Pokud by nedostavěli rychlodráhu, byl by to konec,“ soudil Kučera.

Zároveň je mu jasné, že některé věci se za pět měsíců nejspíš nezmění. Jako třeba spousta odpadků povalujících se kolem nebo řeka v aleji u areálu Deodoro Olympic Park. „Což je spíš stoka,“ dodal Kučera. 

Přestože takové prostředí přitahuje komáry, s obavami z viru zika se nevracejí. Účastníci dostávali od organizátorů repelenty. Pár štípanců si přesto odvezou. „Nějací komáři tu jsou. Britové spali v moskytiérách, ale já jsem se komárů vůbec nebál. Uvěřil jsem tomu, že to je nafouknutá bublina, a zdá se mi, že to tak do větší míry bude. Tak doufám, že nepřijedu nakažený. A je tu hrozně horké léto, tak se těším na to, že tu v srpnu bude normální počasí,“ líčil David.

Chladný je však podle zkušeností pětibojařů zatím přístup k hrám. „Když jsme jeli na testovací závody v posledních třech olympijských cyklech, města tím žila daleko víc. Tady nic není,“ popisoval Jakub Kučera.

Pětibojaři se vyrazili podívat na turnaj v plážovém volejbalu, kde hrály Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. „Brazilci tu olympiádu asi ani moc nechtějí, je jim ukradená. Je to chudá země. Z centra se projíždí skrz slamy, člověk vidí vlnité plechy místo střech. Tabule s odpočtem dnů zbývajících do olympiády, které byly na každém rohu v Londýně, tu nejsou,“ dodává David Svoboda.

Pokud ale vše bude probíhat, jak má, až se sem olympijský vítěz za pět měsíců vrátí, bude v úplně jiném rozpoložení než při závodě Světového poháru. „Ujistil jsem se, že když nemám důvod – motivaci spojenou především s olympiádou – těžko se mi hledá síla na to, abych se koncentroval.“ Proto nejspíš vynechá závod Světového poháru v Římě, zazávodí si v Maďarsku a pak otestuje formu před mistrovstvím světa. „Tam je vždycky o co závodit.“ Na evropském šampionátu předběžně počítá s některou ze štafet. „A pak už bude olympiáda. Budu doufat, že všechny zase nějak přečurám. I když jsou teda hrozně dobří.“

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

11. 3. 2016 | Pouze olympijský vítěz David Svoboda postoupil z trojice českých závodníků do finále druhého závodu Světového poháru v Riu de Janeiru. Mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf skončil v kvalifikační skupině A na 24. místě, Ondřej Polívka byl ve skupině C jednadvacátý. Přesto je však cesta do dějiště letních olympijských her pro moderní pětibojaře nesmírně cenná.
Výsledkyfotografie.

„Je dobře, že jsme sem jeli, informací povezu plnou tašku. Ale spíš horších, než jaké jsem chtěl. Je to tady tak atypické, že to jsem ani nečekal. Kdybych tohle viděl až na olympiádě, rozšířily by se mi zornice,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Moderní pětibojaři soutěží v areálu Deodoro Olympic Park, do kterého se dopravují z centra. „Má tu být rychlodráha, ale teď sem jezdíme s policejní eskortou hodinu a čtvrt, bez ní více než dvě hodiny,“ líčil Kučera.

Do toho organizátoři testují systém závodu pro olympijské hry, ovšem ve zkrácené podobě. „Základní kolo šermu by se mělo jít s předstihem dvou dnů, ve finále pak už bude jen bonusové kolo. Jenže teď dali vše do jednoho programu, takže závodníci, kteří dokončili kvalifikaci v půl deváté večer místního času a postoupili, se musejí dostat zpátky na hotel, jít na večeři a v pět ráno mají snídani, v šest jim jede autobus a v osm se závodí,“ popisoval Kučera. „Tenhle závod se nepovedl nejen od nás, ale ani organizačně a logisticky.“

Mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf skončil v kvalifikační skupině A na 24. místě, Ondřej Polívka byl ve skupině C jednadvacátý. Ještě dost dlouho po závodě Kučera jen odhadoval, že brzký ranní budíček kvůli finálovému šermu potká pouze Davida Svobodu. Výsledky propočítával v hlavě, ty oficiální k dispozici nebyly. Až skoro hodinu po závodě ukázaly, že 11. místo ve skupině A stačí Svobodovi na postup. „Čekal jsem, že to tu bude slabé, ale tohle je ještě slabší,“ posteskl si reprezentační trenér nad organizací závodu. Zároveň však už mohl začít plánovat, jak upraví přípravu závodníků, z nichž zatím splnili nominační kritéria pro olympijské hry David Svoboda a Jan Kuf. „Střílí se tu za tmy, nevidíte nic, svítí jen terče. Tohle je něco úplně jiného než cokoli za poslední čtyři roky. Takže budeme muset střílet za tmy,“ řekl Kučera.

Běžecký okruh pro závěrečnou kombinovanou část je plný zatáček o 180 stupňů. „Je jich čtrnáct, nejdelší rovný úsek má asi padesát metrů. Pro kotníky je to brutální trať. Jestli chtěli výzvu, tak ji našli. Musíme tomu přizpůsobit trénink.“

Čeští závodníci museli při Světovém poháru v Riu dát do poslední disciplíny kvalifikace hodně sil, jelikož jim nevyšel podle představ úvodní šerm. „Honza ani Ondra nechytili začátek. U Honzy byl největší problém, že kvůli zranění prstu v kvalifikaci za posledních dvanáct měsíců skoro nezávodil. Absolvuje velmi úspěšně šermířské turnaje, takže u něj je to spíš otázka toho, že se potřebuje zase dostat zpátky do závodního rytmu,“ řekl Kučera.

Ani Svoboda nezašermoval takový výsledek, se kterým by byl úplně spokojený. „Věděl, že kvůli programu závodu musí šetřit každý krok, šermoval dvě třetiny dobře, ale konec se mu tolik nepovedl,“ dodal Kučera. „Naopak všichni zaplavali, co měli.“ Polívka ještě mohl pomýšlet na postup do finále, jenže při večerní kombinované části se mu tolik nedařilo. „Patří mezi nejlepší střelce na světě, ale tady to tak úplně nebylo. Po třech kolech bylo jasné, že na postup to nepůjde,“ řekl Kučera. „Bylo tu ohromně znát, že ti, kdo potřebují k postupu na olympijské hry body přes Světový pohár, jsou už připravení. Ostatní mají přípravu postavenou k vrcholu v srpnu. Takže tady vypadlo snad nejvíc špičkových závodníků, kterým se to jindy nestane. Včetně Honzy Kufa.“

Svoboda musel o postup zabojovat víc, než by se mu hodilo. „Takže v sobotu a v neděli to v nohou ucítí. Uvidíme, jak zareagujeme, jestli bude mít cenu to tlačit,“ řekl reprezentační trenér. Ovšem finále je důležité, teprve v něm absolvují pětibojaři jízdu na koni. „A to tady bude velká show. Tak kvalitní koně jako tady jsem dlouho neviděl. A parkur je tomu adekvátně postavený. Část startovního pole možná nikdy takhle obtížný parkur nešla a možná neseděla na tak kvalitních koních,“ uvedl Kučera. Takže zatímco při prvním Světovém poháru v Káhiře jízda téměř nehrála ve výsledcích roli, v Riu tomu nejspíš bude přesně naopak. „Pro ty, kdo nemají jízdu jako hlavní prioritu, to může být oříšek. A na posledních čtyřech olympiádách hráli koně velmi významnou roli. Tohle bude zkouška. Jízda mě opravdu zajímá,“ dodal Kučera.

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

7. 3. 2016 | Na místo, kde v srpnu budou chtít bojovat o olympijské medaile, vyrazili čeští moderní pětibojaři. Při druhém závodě Světového poháru v této sezoně, totiž mají jedinečnou příležitost poznat sportoviště, kde proběhne nejdůležitější závod za poslední čtyři roky. Do Ria de Janeira se vydali olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf, kteří už splnili nominační kritéria pro olympijské hry, a také evropský šampion z roku 2009 Ondřej Polívka, který ještě může vstoupit do hry o Rio.

„Chceme získat informace pro další trénink, proto se do Ria vydáváme o pár dní dříve než na standardní závod Světového poháru. Budeme totiž zkoušet i některé věci, které se týkají aklimatizace,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera. 

V jízdě a v kombinované části se bude závodit na Deodoro Stadium, šerm proběhne v Youth Areně, plavání v Deodoro Aquatic Centre. Všechna sportoviště jsou v areálu Deodoro Olympic Park. Moderní pětibojaři už v Riu několikrát závodili, jenže sportoviště prošla kvůli olympijským hrám značnou rekonstrukcí. „Je těžké odhadnout, v čem bude změna, i kvůli tomu potřebujeme informace o tom, jaký je třeba profil běžecké tratě nebo na jakém podkladu se bude závodit. Podle toho je možné upravit přípravu,“ dodává Kučera. „Mělo by se také střílet na nové terče, které jsou předběžně vybrané pro olympiádu a na které kluci s výjimkou Ondry ještě nestříleli. Mohou se v minimálních detailech trochu lišit.“ 

I když David Svoboda a Jan Kuf za sebou mají přípravu, která dosud probíhala v pořádku, nyní tolik nezáleží na tom, jak se v závodě Světového poháru umístí. „S ohledem na to, že vrchol přijde až v srpnu, nemohou mít sezonu postavenou tak, aby byli v top formě na začátku března a pak v polovině srpna. Tak to nefunguje. Naopak, pokud by byli extrémně nahoře, budu je nejspíš brzdit,“ dodává Kučera. 

Daleko cennější než umístění jsou pro český tým informace z olympijského závodiště. Dokonce natolik, že pětibojaři riskují cestu, ačkoli hrozí nebezpečí nákazy virem zika. „Obě destinace prvních Světových pohárů, tady Káhira a Rio, jsou rizikové a jindy bychom je v podobné situaci pravděpodobně vynechali. Ale rozhodli jsme se jet, abychom měli informace. Budeme dělat vše proto, abychom přijeli zdraví. Budeme mít nadstandardně větší množství repelentních přípravků, které by měly potenciálně nebezpečné komáry odpudit, a zavedeme režimová opatření, abychom eliminovali možnosti nákazy na minimum,“ popsal Jakub Kučera.

Do Ria měla původně cestovat také Natálie Dianová, jenže ji trápí akutní zánět v koleni a za dané situace je její start vyloučený. V tuto chvíli je Dianová přihlášena až na závod Swiss Open ve Švýcarsku 19. března.

Program 2. závodu Světového poháru v Riu de Janeiru:
Čtvrtek 10. března - kvalifikace žen (bez české účasti) 
Pátek 11. března - kvalifikace mužů (Svoboda, Kuf, Polívka) 
Sobota 12. března - finále žen + šerm mužů (základní kolo) 
Neděle 13. března - finále mužů (včetně bonusového šermířského kola) 
Pondělí 14. března - smíšená štafeta (bez české účasti)

Trenérský seminář

7. 3. 2016 | O víkendu 12. a 13. března proběhne ve středisku ASO - moderní pětiboj na pražské Julisce dvoudenní seminář pro zájemce o získání trenérské licence "C" v moderním pětiboji.
SEMINÁŘ TRENÉRŮ - LICENCE "C"

SP # 1 - Káhira / Egypt

27. 2. 2016 | Ondřej Polívka dokončil úvodní závod Světového poháru v egyptské Káhiře na 26. místě. Diváci se radovali z vítězství domácího Amra El Geziryho. Druhý byl Maďar Adam Marosi a třetí Francouz Valentin Belaud. Fotografie najdete na facebooku UIPM.
Výsledky.

Evropský šampion z roku 2009 začal dobrým plaveckým výkonem. „I když se brzy ráno plavaly horší časy, Ondra zaplaval lépe než v semifinále,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera. Jenže v šermu se Polívkovi nedařilo v prvních zápasech. „Pak naopak vyhrál osm zápasů v řadě a rázem šermoval s aktivní bilancí. Ale poslední třetina se nepovedla. Pasivní bilance 15:20 je v takto těsném závodě hendikep,“ dodal Kučera.

Stejně jako u žen totiž nebyly vzhledem ke kvalitě koní a malé obtížnosti parkuru prakticky žádné rozdíly v jízdě a s jednou chybou se Polívka zařadil až za většinu soupeřů. „Takže ztráta, kterou měl ze šermu, se v jízdě moc dohnat nedala,“ uvedl Kučera.

V závěrečné kombinované části Polívka doplatil na to, že v kvalifikaci musel běžet naplno. Navíc vzhledem k nedávnému zranění kotníku mu neprospěl ani povrch pro běžeckou část. „Běželo se na velmi hlubokém podkladu. Ondra měl těžký výron kotníku, dva měsíce se z toho dostává, takže tenhle podklad opravdu nepotřeboval, tam ztratil. Střelecky by byl v první pětce nebo desítce, ale přeci jen ani střelba nebyla úplně optimální na to, co umí. Hlavním důvodem bylo opravdu to, že přímý postup ze semifinále ho asi stál víc sil, než by to bývalo chtělo,“ řekl Kučera. „Výsledek asi není takový, jaký si Ondra představoval, ale postup do finále a body do Světového poháru získal.“

Nedělní smíšené štafety se český tým neúčastní, neboť již od 10. března se závodí na dalším Světovém poháru, tentokrát v olympijském Riu de Janieru. Nominace pro tento závod bude jasná v průběhu příštího týdne. 

SP # 1 - Káhira / Egypt

26. 2. 2015 | Barbora Kodedová skončila ve finále úvodního závodu Světového poháru v Káhiře na 24. místě. „Předpokládal bych, že s výkonem, který Bára podala, bude výsledek lepší,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Každopádně je to první dobrý krok do Finále Světového poháru a tam se bude rozhodovat o olympiádě. Bára je ještě pořád ve hře.“ Zvítězila Němka Lena Schöneborn před reprezentační kolegyní Annikou Schleu a Francouzkou Élodie Clouvel.
Výsledky.

Kodedová při brzké ranní plavecké části zaplavala čas 2:25,15. „To je na úrovni semifinále. Brzy ráno se plavaly trochu pomalejší časy,“ líčil Kučera. V šermu si šestadvacetiletá závodnice vedla velmi dobře. „V poslední třetině zašermovala snad ze všech nejlépe. Velmi se jí dařilo, měla bilanci 9:2. Celkově šermovala s výrazně aktivní bilancí, to je pro ni dobré.“

Parkur zajela Kodedová čistě, ale tentokrát to pro ni nebyla žádná výhoda. „Úroveň koní totiž byla významně lepší, takže v jízdě nebyly rozdíly. Bára je hodně nadprůměrná jezdkyně, potřebuje v jízdě získávat. Organizátoři se trochu báli, aby jízda byla bez problémů, takže parkur postavili až moc opatrně a jednoduše oproti tomu, jak kvalitní koně sehnali. Pak to byl závod o čtyřech disciplínách,“ popsal reprezentační trenér.

Až v kombinované části nebyl výkon české pětibojařky, která se vrátila do Světového poháru po zranění kotníku v minulé sezoně, úplně optimální. Vzhledem k tomu, že už v kvalifikaci běžela prakticky naplno, tentokrát byla pomalejší. „Bára šla po dlouhé době semifinále a finále. Budeme řešit to, že regenerace je u ní problematická. Ale s výjimkou kombi může být Bára spokojená a ani v ní to nebyl průšvih. Je únor a Bára šla to, na co aktuálně má,“ dodal Kučera.  

SP # 1 - Káhira / Egypt

25. 2. 2016 | Ondřej Polívka postoupil do sobotního finále prvního letošního závodu Světového poháru v Káhiře. V kvalifikační skupině B doběhl na sedmém místě. „Nakonec na běhu musel Ondra tlačit trochu víc, než chtěl, ale přímý postup je pozitivní,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.
Výsledky

V plavání předvedl mistr Evropy z roku 2009 podle kouče takový výkon, který měl. Polívka se v průběhu zimy soustředil hlavně na zlepšení v šermu a v něm si připsal sedmnáct vítězství. „Po celkem dlouhé době Ondra zašermoval s aktivní bilancí. V kombinované disciplíně se mu úplně nepovedly první dvě střelecké položky a musel běžet trochu víc, než jsme chtěli,“ popsal Kučera. „Běhá se tu na písku, což není terén, který bych si představoval.“

Polívka, který v roce 2009 v Káhiře úvodní závod Světového poháru vyhrál, je ve finále stejně jako Barbora Kodedová. „Zatím předvedli, co měli. Bára šla na sebe velmi dobrý výkon,“ dodal Kučera. 

SP # 1 - Káhira / Egypt

24. 2. 2016 | Barboru Kodedovou čeká v pátek finále úvodního závodu Světového poháru v Káhiře. Šestadvacetiletá závodnice, které minulou sezonu překazilo zranění kotníku, se v kvalifikační skupině C umístila na pátém místě. „A to jsem vybíhala z patnáctého místa. Spíš jsem si myslela, že si dám v pátek volno, ale sešlo se to. Je pro mě dost neočekávané dostat se hned na prvním Světovém poháru po pauze do finále. V něm bych chtěla být do poloviny startovního pole. Udělám pro to, co v tu chvíli budu moct,“ řekla Kodedová.
Výsledky

V kvalifikaci neměla zásadní problém v žádné z disciplín. „Výkon v plavání odpovídal tomu, na co je připravená. Závěr šermu nebyl podle Bářiných představ, ale výsledek 16:12 je takový, jaký potřebuje, aby mohla na této úrovni bojovat o postup,“ řekl trenér Libor Capalini. „Při střelbě udělala minimum chyb. Je pravda, že při vyšším bodovém zisku ze šermu by se bývala mohla víc pošetřit v běhu, ale už od třetího úseku bylo jasné, že nemá problém se udržet na postupové pozici, takže si to mohla hlídat.“

I Kodedová byla s vývojem kvalifikace spokojená. Navíc zranění kotníku už ji nyní nijak výrazně neomezuje. „Při běhu si nejsem občas úplně jistá, v Káhiře jsem se trochu bála, terén byl těžký, tak jsem běžela s ortézou. Ale nebylo to třeba, trať mi dost vyhovovala,“ popsala. „Na šerm ortézu mít musím, ke konci turnaje jsem kotník cítila, ale jen minimálně.“ 

SP # 1 - Káhira / Egypt

23. 2. 2016 | První závod Světového poháru moderních pětibojařů v egyptské Káhiře proběhne jen s minimální českou účastí. Mezi ženami bude závodit Barbora Kodedová, o úspěch v soutěži mužů zabojuje Ondřej Polívka. S ohledem na náročnost soutěžního programu, který české reprezentanty čeká v nejbližších týdnech, nebudou Polívka s Kodedovou na startu závěrečné smíšené štafety.
 

Do Káhiry neodcestují závodníci, kteří již splnili kvalifikační kritéria pro olympijské hry v Riu de Janeiru, tedy olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf, jenž v posledních dvou letech v Káhiře získal třetí a druhé místo. „To je taková hezká série a bylo by lepší, aby si její pokračování Honza nechal na jiný závod,“ řekl v nadsázce reprezentační trenér Jakub Kučera s poznámkou, že v příštím roce se koná právě v Káhiře mistrovství světa. „S ohledem na to, že je únor, jsou David i Honza na správné cestě.“  Svoboda si nástup formy pochvaluje už od konce minulé sezony, proto si ji bude hýčkat co nejvíc směrem k olympijským hrám. „Samozřejmě, že do závodní formy je ještě kus práce, nicméně vyvíjí se to dobře,“ dodal vítěz z Londýna 2012.

Kvůli zdravotním problémům necestuje do Egypta světová šampionka ve smíšené štafetě Natálie Dianová. Reprezentační kouč Kučera tak do závodu žen vyslal pouze Barboru Kodedovou, které minulou sezonu překazilo zranění kotníku.

Ondřej Polívka se bude v průběhu sezony také snažit splnit nominační kritéria pro olympijské hry, která zatím díky výsledkům na mistrovství Evropy splnili Jan Kuf a David Svoboda. Do Ria mohou v srpnu jet dva čeští závodníci. „Chtěl bych na kvalifikační místo dosáhnout. Pak by se vybíralo podle toho, kdo na tom bude v danou chvíli lépe a bude mít větší šance. Ale já nejprve musím hlavně splnit kvalifikační kritéria. To mě motivuje,“ řekl mistr Evropy z roku 2009, ve kterém mimo jiné právě úvodní závod Světového poháru v Káhiře vyhrál. V minulé sezoně Polívku – výborného střelce – brzdily v závodech zejména problémy v šermu, a tak na něm přes zimu pracoval. „I když Káhiru nemám jako destinaci úplně v oblibě, těším se na první závod a hlavně na šerm. Doufám, že jsem v něm udělal pokrok, na tréninku to tak vypadalo. Snažím se všechno dělat jednodušeji. Často moc přemýšlím nad tím, jak vše udělat přesně tak, jak to cvičíme. Ale kolikrát je daleko lepší nemyslet na to, jestli je všechno technicky dobře, úspěšnost je pak často mnohem větší,“ líčil Polívka. 

Program SP v Káhiře:
Středa 24. února - kvalifikace žen (Kodedová) 
Čtvrtek 25. února - kvalifikace muži (Polívka)
Pátek 26. února - finále žen
Sobota 27. února - finále mužů 
Neděle 28. února - smíšená štafeta (bez účasti ČR)

Hlavní závody sezony 2016:
23. - 28. února: 1. Světový pohár, Káhira, Egypt 
5. - 13. března: 2. Světový pohár, Rio de Janeiro, Brazílie 
31. března -  4. dubna: 3. Světový pohár, Řím, Itálie 
14. - 18. dubna: 4. Světový pohár, Kecskemét, Maďarsko 
6. - 8. května: Finále Světového poháru, Sarasota, USA 
22. - 29. května: Mistrovství světa Moskva, Rusko 
4. - 11. července: Mistrovství Evropy Sofie, Bulharsko 
14. - 21. srpna: Olympijské hry, Rio de Janeiro, Brazílie  

Mezinárodní a domácí soutěže 2016

19. 2. 2016 | Mezinárodní kalendář a pozvání na soutěže v roce 2016 najdete na stránkách mezinárodní pětibojařské federace v sekcích Calendar a Invitations. Aktualizovaný kalendář domácích soutěží najdete v sekci Soutěže.

Vyhlášení ankety Pětibojař roku 2015

14. 12. 2015 | Podruhé v řadě ovládl Jan Kuf anketu Pětibojař roku. V roce 2015 byl stříbrný v závodě Světového poháru v Káhiře. Přestože pak léčil těžké zranění prstu, v červenci na světovém šampionátu v Berlíně vyhrál s Natálií Dianovou závod smíšených štafet. A na srpnovém mistrovství Evropy společně s Davidem Svobodou a Ondřejem Polívkou získal bronz v soutěži družstev a splnil kvalifikační kritéria pro účast na hrách v Riu 2016. Olympijský vítěz David Svoboda skončil v anketě druhý, třetí se umístila Natálie Dianová. V kategorii 5P pro pětibojařský talent vyhrál Marek Grycz, který letos získal řadu medailí včetně tří stříbrných z mistrovství světa a mistrovství Evropy do 19 let. Ceny převzali také nejlepší závodníci a závodnice Českého poháru v pěti věkových kategoriích - ČPM 2015.

„Tenhle rok začal parádně svěťáky v Americe a v Egyptě. To bylo skvělé. Pak mi to trochu pokazilo zranění prstu, ale dopadlo to dobře. Vyhráli jsme s Natálkou mistrovství světa. Já poprvé v životě vyhrál něco takhle velkého. Je to další dílčí úspěch, kterého jsem chtěl dosáhnout. Na mistrovství Evropy jsem byl devátý, ale splnil jsem kvalifikaci na olympiádu. Nemůžu být nespokojený,“ řekl čtyřiadvacetiletý Jan Kuf. „Ale zároveň platí, co už jsem říkal loni: Až budeme všichni zdraví celý rok, pak bude tahle cena plnohodnotná. To se pořád nedaří. Závodili jsme skoro všichni, ale pořád ne v top formě.“

Druhé místo v anketě, jejíž vyhlášení proběhlo ve spolupráci s ASC Dukla v pražském hotelu DAP, patří olympijskému vítězi Davidu Svobodovi, který na evropském šampionátu také splnil kvalifikační kritéria pro účast v Riu. „Chtěl bych poděkovat lidem, kteří mi pomáhali, a těm, kteří mě nezradili, když mi to zrovna nešlo. Jak jsem měl dva roky těžší, víc jsem si všímal lidí, kteří mi vydrželi být nakloněni. Toho si vážím,“ řekl třicetiletý Svoboda, který směrem k olympijskému roku září optimismem.

Stejně jako jeho parťáci má totiž za sebou úspěšné soustředění v Coloradu. „Udělali jsme hodně práce. Asi nikdy v životě jsem na tom v prosinci nebyl lépe. A jestli jo, nebylo to mockrát. Jsem na tom dobře a po dlouhé době jsem zase optimista. Namotivovaný. Ohromně se těším na příští sezonu. Říkal jsem reprezentačnímu trenérovi Jakubu Kučerovi, že jestli to půjde takhle dál, budu v únoru připravený vítězit. A on na to poznamenal, že v tom případě mě hlavně nesmí na žádné závody pustit, abych vydržel hladový,“ dodal Svoboda se smíchem.

Světová šampionka ve smíšené štafetě Natálie Dianová se v anketě umístila na třetím místě. Šestadvacetiletá pětibojařka má za sebou také úspěšný rok návratu. „Beru ho spíš pozitivně, protože jsem dlouhou dobu nezávodila. Přestože jsem se vrátila až v květnu, některé věci se povedly a dodaly mi sebedůvěru a motivaci dále pracovat. Nedoufala jsem, že se dostanu takhle rychle do takové formy. Možná jsem chtěla víc a nerespektovala jsem, že pro nohu je to moc velká zátěž. Jsem moc ráda za mistrovství světa – za zlato ve smíšené štafetě i závod jednotlivců. A mrzí mě, že jsem nevydržela na mistrovství Evropy a nevyužila možnost zazávodit si přímo o kvalifikaci na olympiádu. Snad to klapne příští rok přes světový žebříček.“

Příprava v Coloradu: běh, plavání i NHL

Na počátku olympijské přípravy vyrazili nejlepší čeští pětibojaři na soustředění do Colorada. „Snad osmadvacet z třiceti dnů svítilo sluníčko, to bylo pro trénink super,“ říkala Dianová. „Ale půl roku nepotřebuju jít na steak nebo na hamburger, protože kluci preferovali takovou stravu.“ V kurzu bylo u pětibojařů i suši. „Strávili jsme třeba čtyři hodiny v restauraci, kde můžete sníst, kolik chcete. Hlavně první dva týdny, kdy jsme najížděli do tréninku, jsme jedli fakt hodně,“ líčil Jan Kuf.

Pětibojaři zvládli také návštěvu zápasu hokejové NHL mezi Coloradem a Ottawou. A vystoupali na nejvyšší horu v okolí Pikes Peak s nadmořskou výškou 4302 metrů. Hlavní byl však trénink – zejména plavecký a běžecký. „V tomhle období a ve vysoké nadmořské výšce šlo o to vybudovat co nejlepší základ. Vypadá to, že všichni reagovali dobře. Všechno proběhlo tak, jak mělo, bylo to jedno z nejlepších soustředění, co pamatuju,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Po návratu má však trochu starosti, protože Ondřeje Polívku a Jana Kufa trápí zranění nohou. Polívka si na šermířském tréninku udělal těžký výron, Kufa pobolívá achilovka. „Ale není to nic velkého, víceméně trénuju,“ řekl vítěz ankety. Pokud se potíže nebudou táhnout, neměly by pětibojařům způsobit zásadní problémy. Tým odjíždí 26. prosince na tréninkový kemp do Ramsau, kde bude až do začátku nového – olympijského – roku.

„Je samozřejmě škoda, že uplynulou sezonu nemohli absolvovat úplně všichni zdravotně v pořádku, za dané situace ale byly výsledky na hlavních akcích maximem možného. Závodníci potvrdili, že směrem k Riu je všechno snad na dobré cestě,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

Moderní pětibojaři absolvují soustředění v Coloradu

3. 11. 2015 | V americkém Coloradu se nyní připravují nejlepší čeští moderní pětibojaři na olympijskou sezonu. Do oblíbeného tréninkového centra olympijského vítěze Davida Svobody se vydali i letošní mistři světa ve smíšené štafetě Jan Kuf a Natálie Dianová a bronzový medailista ze soutěže družstev na evropském šampionátu Ondřej Polívka.

„Už v průběhu minulé sezony jsme se domluvili, že úvodní přípravné období půjdeme tam. Zatímco v Česku se dá očekávat v listopadu nepříznivé počasí, v Colorado Springs svítí slunce skoro pořád, i když je tam někdy chladno,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Pro přípravu je výhodou i poloha tréninkového centra ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem, i když kouč jí musí uzpůsobit program. „Na některé vytrvalostní parametry to může mít pozitivní vliv, pokud neuděláme chybu. S tréninkem v Coloradu máme dobré zkušenosti, David tam byl před olympiádou a chce se držet věcí, které se osvědčily. Navíc David s Honzou mají relativně klid z pohledu olympijské kvalifikace, takže hlavní cíl je, aby všichni zůstali zdraví. A také z pohledu zdravotní prevence je Colorado Springs skoro ideální,“ dodal Kučera.

Svoboda a Kuf si zajistili místa v soutěži mužů na hrách v Riu 2016 svými výsledky na mistrovství Evropy. Do přípravy na olympijskou sezonu naskočili již v Česku. „David měl jen velmi krátké přechodné období, nechtěl úplně vypadnout z tréninku, když už absolvoval několik posledních měsíců zdravý. Musím zaklepat, že první testy dopadly dobře. Stejně jako u Honzy,“ řekl Kučera.

Svoboda zůstane v Coloradu až do začátku prosince, zbývající trojice závodníků se vrátí před koncem listopadu. „Před dvěma lety jsem v Coloradu nic moc nenatrénoval, protože jsem se při pádu z koně vážně zranil. Ale je tam moc krásná příroda a jak tam svítí sluníčko, působí to ohromně pozitivně. A navíc se tam můžeme soustředit jen na trénink,“ řekl světový šampion Jan Kuf.

Moderní pětibojaři přebývají v domě u bývalého závodníka. „Na balkóně má vířivku, ze které je výhled na čtyřtisícové hory. Moc lepších výhledů jsem ještě nezažil,“ líčil Kuf, který se těšil i na jídlo. „Je ho tam hodně a je moc dobré. Před dvěma lety jsem tam nedělal skoro nic jiného, než že jsem jedl,“ dodal s úsměvem.

Český pohár mládeže 2015

18. 10. 2015 | Na pražské Julisce proběhl závěrečný závod letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, který byl zároveň Mistrovstvím ČR kategorie U15. Mistrovské tituly získali Kateřina Tomanová z TJ Dukla Praha a Matouš Tůma z KMP Kladno.
Celkové výsledky najdete zde.

ZON 2015 - Praha / Česko

17. - 18. 10. 2015 | Na pražské Julisce proběhla o víkendu mezinárodní soutěž "Závod olympijských nadějí" pro kategorie U17 a U19. 
Výsledky:  Youth B - GIRLS | Youth B - GIRLS team | Youth B - BOYS | Youth B - BOYS team | Youth A - GIRLS | Youth A - GIRLS team | Youth A - BOYS | Youth A - BOYS team |
Shooting Results
Youth A - MIX RELAY | Youth B - MIX RELAY |

Český pohár mládeže 2015

11. 10. 2015 | V Plzni proběhlo předposlední kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo Mistrovstvím ČR v kategorii U13. Titul získali Eliška Landsmanová z FS Praha a Filip Jančík ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky najdete zde.

Český pohár mládeže 2015

3. 10. 2015 | V Bystřici proběhlo sedmé kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň Mistrovstvím ČR v kategorii U11. Titul získali Anna Studénková z LSK Frýdek-Místek a Karel Schoppel z FS Praha.
Výsledky najdete zde

MS v Laser-run - Perpignan / Francie

26. - 27. 9. 2015 | Na mistrovství světa v Laser-run ve francouzkém Perpignanu obsadil Marek Grycz 3. místo mezi juniory. Smíšená štafeta ve složení Eliška Přibylová a Marek Grycz získala taktéž bronzovou medaili. K tomu Eliška přidala 4. místo mezi juniorkami a Lukáš Svěchota 8. místo v kategorii U19.
Výsledky

MS v biathle a triathle - Batumi / Gruzie

18. - 20. 9. 2015 | Na mistrovství světa v triathle v gruzínském Batumi vybojovaly české smíšené štafety dvě zlata. V juniorech se radovali v kombinaci střelby, plavání a běhu Lukáš Svěchota a Karolína Křenková, v seniorech Eliška Přibylová s Ondřejem Svěchotou. Karolína byla v individuálním závodě třetí mezi juniorkami, v kategorii seniorů získali Ondřej Svěchota a Eliška Přibylová stříbro, Lukáš Svěchota byl bronzový. V nedělním biathle, kombinaci plavání a běhu, získala Karolína Křenková juniorské zlato, Tomáš Svoboda doběhl druhý mezi seniory.
Výsledky

Český pohár mládeže 2015

19. 9. 2015 | Na kladenském Sletišti proběhlo za účasti 159 závodníků a závodnic v pěti kategoriích šesté kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů.
Výsledky najdete zde.

Český pohár mládeže 2015

13. 9. 2015 | V Příbrami proběhlo za slunečného počasí páté kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 114 závodníků a závodnic v pěti kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

6. 9. 2015 | Marek Grycz a Martin Vlach vybojovali na mistrovství světa moderních pětibojařů do 19 let v Buenos Aires stříbrné medaile v závodě štafet. Blízko k cennému kovu byli ve smíšené štafetě také Lea Chvalovská a Vojtěch Hercík, skončili čtvrtí.
Výsledky

„Marek a Martin podali téměř optimální výkon. Patřili k okruhu největších favoritů, svoji výkonnost dokázali potvrdit a nestačilo to jen na Rusy. Musí být spokojení,“ pochválil svěřence vedoucí výpravy Jakub Kučera. Marek a Martin předvedli dobrý výkon už v závodě jednotlivců, suverénně prošli kvalifikací, ve finále se prosadili do nejlepší desítky a přispěli k tomu, že družstvo skončilo na čtvrté příčce. „Medaile v družstvech byla daleko, třetí člen týmu Vojtěch Hercík bohužel nezašermoval ve finále svůj standard. Ale především měl velké problémy už od příjezdu se zbraní, museli jsme mu v podstatě poskládat novou. V kvalifikaci zastřílel dobře, ale ve finále ho zbraň zradila,“ vysvětlil Kučera.

Vynikající výkon ovšem předvedl Vojta Hercík spolu s Leou Chvalovskou ve smíšené štafetě. „Byli třetí v šermu, 250 bodů je znamenitý výsledek. V bazénu si Vojta zaplaval osobní rekord, Lea čas na úrovní svého osobáku. Kombi mohlo být asi lepší, ale i tak byl celkově jejich výkon skvělý a jejich vystoupení je milým překvapením,“ řekl Kučera.

Lea navíc přidala finálovou účast v individuálním závodě, kde obsadila osmnácté místo. „Ve finále skončila v první polovině startovního pole. Pro ni to byla vynikající premiéra na vrcholné světové akci, v této věkové kategorii bude moci závodit i za rok. Celkově to byl z českého pohledu povedený šampionát,“ uzavřel své hodnocení Jakub Kučera.

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

5. 9. 2015 | V individuální soutěži na mistrovství světa kategorie do 19 let skončil Martin Vlach šestý a Marek Grycz sedmý jako 2., resp. 3. nejlepší Evropané. Vojtěcha Hercíka zradila v průběhu kombinované části pistole, a tak dokončil závod na 35. místě. Družstvo obsadilo mezi sedmnácti klasifikovanými týmy čtvrté místo.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

4. 9. 2015 | Lea Chvalovská obsadila ve finálovém závodě na mistrovství světa do 19 let v Argentině 18. místo. Zvítězila Turkyně Ilke Ozyuksel.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

3. 9. 2015 | Na MS kategorie U19 v Buenos Aires byla dnes na programu kvalifikace chlapců. Kompletní česká trojice Vojtěch Hercík, Martin Vlach a Marek Grycz postoupila do sobotního finále.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

2. 9. 2015 | Dnes bylo zahájeno soutěží dívek v Buenos Aires mistrovství světa kategorie U19. Lea Chvalovská si zajistila desátým místem přímý postup ze skupiny B do pátečního finále.
Výsledky

ME 2015 - Bath / Velká Británie

23. 8. 2015 | Natálie Dianová odstoupila v průběhu šermířské části z finálového závodu na mistrovství Evropy v Bathu. Mistryně světa ze smíšené štafety z Berlína začala mít během soutěže potíže s operovaným kolenem, kvůi kterému vynechala celou loňskou sezónu.

Česká reprezentantka musela v Bathu vydat poměrně dost sil na boj o postup z kvalifikace. Po ní strávila čtyři hodiny na dopingové zkoušce, a to se negativně podepsalo na její regeneraci před finálovým závodem.

"První plavecká stovka byla ráno ještě v pořádku, v té druhé jí ale nohy přestaly fungovat. Zkusila ještě šerm, ale v jeho průběhu už bylo jasné, že v závodě nemá smysl pokračovat,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera, co se v Bathu odehrávalo, a dodal: „Svaly byly extrémně přetížené a hrozilo reálné riziko, že si Natálka přivodí zranění, kvůli kterému by mohla přijít třeba i o příští olympijskou sezónu. V závodním zatížení je po dvouleté pauze teprve tři měsíce, koleno nebylo stabilní a omezovalo její pohyb. Po dohodě s  fyzioterapeutem Vladimírem Brejchou jsme udělali jediné rozhodnutí, které bylo za dané situace možné.“

Natálka měla potíže s koleny už v loňském roce, kdy podstoupila operaci předního křížového vazu na levé noze. „Křížový vaz by měl být v pořádku. Problém se objevil spíš v místě, odkud se bral štěp, “vysvětloval Kučera. Nejlepší česká pětibojařka začala po operaci kolena naplno trénovat letos, v březnu si ale při jezdeckém tréninku naštípla po pádu s koně žebro. K závodění se vrátila před třemi měsíci, v červenci dokázala s Janem Kufem získat zlato na MS v Berlíně ve štafetovém závodě a ve finále individuální soutěže skončila dvanáctá.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

22. 8. 2015 | David Svoboda na ME v Bathu doběhl na čtvrtém místě. Honza Kuf obsadil deváté místo. Ondra Polívka skončil na 22. příčce. Celá trojice se tak může radovat z bronzové medaile v soutěži družstev. David a Honza splinili navíc kvalifikační kritéria mezinárodní federace pro účast na olympijských hrách v Riu. David Kindl obsadil 33. místo.
Výsledky najdete zde.

"Já jsem strašně spokojený. Vyhrál jsem dnes čtvrté místo!,“ hlásil David Svoboda a dodal: „Rezerv tam moc nebylo. V šermu dobrý výsledek, v plavání taky. Jízdu jsem zvládnul slušně, v kombi jsem dobře běžel i střílel. Těm třem přede mnou se to prostě sešlo ještě o kousek lépe.“

Ani reprezentační trenér Jakub Kučera nešetřil na Svobodovu adresu chválou: „David se lepší závod od závodu a znovu ukázal, že když bude stoprocentně zdravý, musí s ním všichni počítat. Výborně zašermoval, dlouho dokonce pořadí v šermu vedl, až v závěru si bilanci trochu pohoršil. V plavání dal čas o dvě sekundy rychlejší než v kvalifikaci. Koně David velmi obtížného, přesto parkur zvládnul s jedinou chybou. Ukrajinec Fedečko, bronzový z letošního MS v Berlíně, se stejným koněm chyboval pětkrát. A v kombi David předvedl nejlepší výkon od olympiády v Londýně." 

Spokojený byl také celkově devátý Jan Kuf. „Splněná kvalifikace na olympiádu, bronz z družstev! Po všem, co se letos dělo, to nemohlo dopadnout lépe,“ narážel Kuf na vážné zranění ukazováčku pravé ruky, které si přivodil na jaře. Po kvalifikaci v Bathu navíc strávil tři a půl hodiny na dopingové zkoušce a to se také nepodepsalo příznivě na jeho regeneraci před finálovým závodem.

„Honza měl bohužel špatnou první polovinu šermu. Z prvních dvanácti zápasů, vyhrál jen tři, pak to ale dokázal ještě dohnat. Zaplaval slušně. Jízdu měl bezchybnou. V kombi dnes úplně nezastřílel, ale doběhl tak, jak měl, aby splnil kritéria pro Rio. To se počítá,“ zhodnotil výkon mistra světa ze štafet Kučera.

Třetím do bronzové party byl Ondřej Polívka, v individuálním pořadí klasifikovaný na 22. příčce. „Ondrovi chyběly síly, které musel vynaložit na postup z kvalifikace. Dobrá jízda, slušné plavání, průměrný šerm, v kombi už mu to ale neběželo tak, jak normálně umí,“ řekl Jakub Kučera.

Poslední z Čechů David Kindl skončil na 33. místě. „Pro něj byl už obrovským úspěchem postup do finále. Kvalifikace ho stála spoustu sil a dnes udělal, co mohl,“ dodal reprezentační kouč k jeho výsledku.

„Individuální medaile nám sice unikla, ale cenný kov ze soutěže družstev v této konkurenci je vynikající. David a Honza navíc splnili kritéria mezinárodní federace UIPM pro účast v Riu. Celkově bychom měli být s dnešním závodem velmi spokojení," uzavřel své hodnocení Kučera.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

21. 8. 2015 | Natálie Dianová postoupila na mistrovství Evropy v Bathu do nedělního finále, další dvě Češky Lenka Bilková a Eliška Přibylová kvalifikačním sítem neprošly. V sobotu bude v individuálním finálovém závodě mužů bojovat kompletní české kvarteto David Kindl, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.
Výsledky najdete zde.

Natálie Dianová si cestu za postupem zkomplikovala v šermu, který zakončila s bilancí devíti výher a sedmnácti porážek. „Po dobrém plavání, kde zaplavala ve své skupině šestý nejlepší čas, přišel šermířský výpadek. Naštěstí ho napravila v kombinované části, kde byla pátá,“ popisoval průběh kvalifikace reprezentační kouč Jakub Kučera. „Postup si zajistila s určitou rezervou, ale kombi jít zadrženě nemohla. Uvidíme, jak se jí povede zregenerovat za 36 hodin, které má mezi závody,“ doplnil Kučera.

Šerm připravil o postup i zbylé dvě Češky. „Lenka Bilková zašermovala s vyrovnanou bilancí, dostala ale penalizaci za materiál. Taky Eliška Přibylová by musela zašermovat výrazně lépe, aby při své plavecké výkonnosti, mohla pomýšlet na postup. Ani kombi se jí nepovedlo, a tak to na finále nestačilo,“ řekl Jakub Kučera.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

20. 8. 2015 | Všichni čtyři čeští reprezentanti uspěli na mistrovství Evropy v Bathu v kvalifikaci na závod jednotlivců a představí se v sobotním finále. Jan Kuf si v kvalifikační skupině A zajistil přímý postup. David Kindl, David Svoboda a Ondřej Polívka se do finále dostali zásluhou svého bodového součtu. V pátek čeká kvalifikace ženy, Česko budou reprezentovat Lenka Bilková, Natálie Dianová a Eliška Přibylová.
Výsledky najdete zde.

„Výsledek lepší než výkon. Ale v kvalifikaci jde o postup a o to, aby se ušetřily nějaké síly. To se snad povedlo,“ řekl k postupu svých svěřenců reprezentační trenér Jakub Kučera.

„Honza Kuf skvěle zašermoval. V plavání trochu přepálil začátek a v závěru mu docházely síly, ale byl z toho na kvalifikaci velmi slušný čas. Před kombi jsme se dohodli, že půjde na přímý postup. Ten si pohlídal, ale střelecky jeho výkon nebyl zdaleka optimální,“ zhodnotil Kučera výkon bronzového medailisty z loňského světového šampionátu.

„David Svoboda dnes neměl den. Nevyšly mu úplně podle představ plavání a šerm, a tak bylo jasné, že v kombinované části si nebude moct dovolit šetřit příliš síly,“ popisoval Kučera výkon olympijského vítěze. Jenže Svoboda nechtěl, aby se opakovala situace z mistrovství světa v Berlíně, kde ho síly vynaložené v kvalifikaci stály lepší finálový výsledek. „Zariskuju. Nepůjdu naplno, zkusíme postup na body,“ řekl Svoboda. „A nakonec se do finále dostal s rezervou tří vteřin. Matematicky jsme to zvládli na jedničku,“ usmíval se Kučera.

To Ondřej Polívka po průměrném plavání a pokaženém šermu musel zabojovat v kombinované části naplno. „Ondra měl druhou nejlepší kombinovanou část, vydal se ze všech sil. To samé ho potkalo v Berlíně, ale tam pak podal skvělý výkon i ve finále.  Snad se mu povede zregenerovat i tady,“ doufal reprezentační kouč.

Nejspokojenější byl Kučera s výkonem Davida Kindla, který paradoxně nasbíral z Čechů bodů nejméně. „David šel ale všechny disciplíny na hranici svých možnosti a podal téměř optimální výkon.“

ME 2015 - Bath / Velká Británie

19. 8. 2015 | Šesté místo obsadili Martin Bilko a Jakub Hrudka v závodě štafet na mistrovství Evropy v britském Bathu. Ze zlata se radovali Ukrajinci. V závodě ženských štafet, kde Česko zastoupení nemělo, triumfovaly Němky. Šampionát pokračuje ve čtvrtek kvalifikací závodu mužů, do které nastoupí kvarteto David Kindl, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.
Výsledky najdete zde.

Martin Bilko a Jakub Hrudka se dlouho drželi výtečně. „Ještě po polovině šermu byli dokonce ve vedení, nakonec skončili s vyrovnanou bilancí a patřila jim po šermu čtvrtá příčka“ hlásil z Bathu reprezentační trenér Jakub Kučera.

Naději na medaili ztratila česká dvojice na parkuru. „Jelo se v hodně těžkých podmínkách, bylo chladno, pršelo. Jakub Hrudka zajel bezchybně, ale Martin Bilko svého koně nezvládnul. Ten kůň byl hodně obtížný, shodil jezdce už při testování a Martin se bohužel dopustil i několika chyb,“ posteskl si Kučera.

Ztrátu z jezdecké části už v kombi dohnat nešlo a Bilko s Hrudkou skončili šestí. „Spokojení být nemohou. Jakub svoji premiéru na velké akci zvládnul slušně. Tahounem týmu měl ale být zkušenější Martin a tomu se závod hlavně v té jezdecké části nepovedl,“ zhodnotil vystoupení svěřenců Kučera.  

ME 2015 - Bath / Velká Británie

18. 8. 2015 | Osmé místo obsadili Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota v závodě smíšených štafet, kterým začalo letošní mistrovství Evropy v Bathu. Ve středu pokračuje evropský šampionát štafetami mužů a žen. Česko bude mít zastoupení jen v mužském klání, kde se představí Martin Bilko a Jakub Hrudka.
Výsledky najdete zde.

Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota přišli o možnost bojovat o lepší umístění v šermu. „Aby mohli závodit s nejlepšími, museli by zašermovat s aktivní bilancí. To se jim ale vůbec nepovedlo, hlavně Elišce se tato disciplína nevydařila,“ popisoval klíčové momenty závodu reprezentační trenér Jakub Kučera a dodal „Zlepšení sice přišlo v bonusové části, ale ztráta ze základní části už byla příliš velká.“

Náladu české dvojici nezlepšil ani parkur. „Překážky byly sice nižší, kurz relativně snadný. Pořadatelé ale pro závod štafet vybrali obtížnější koně. A ti byli nad Ondrovy a Eliščiny momentální jezdecké schopnosti. Ztráta narostla a pak už v podstatě ani nebylo o co běžet,“ řekl Kučera.   

V závěrečné kombinované části se pak Eliška a Ondra posunuli alespoň o jedno místo ve výsledkové listině vzhůru a obsadili osmé místo. „Určitě to je výsledek, z kterého jsou zklamaní. Bohužel, Eliška zůstala za svým výkonem z letošního světového šampionátu, ve svém věku ještě nemá tak stabilní výkonnost a ani Ondra nepředvedl vše, co v něm je,“ uzavřel své hodnocení Jakub Kučera.  

ME 2015 - Bath / Velká Británie

17. 8. 2015 | Poslední dodělávky, chaos při cestě z letiště a počasí výrazně chladnější než to, které čeští reprezentanti zažívali při tréninku v posledních týdnech. Tak přivítal britský Bath, dějiště mistrovství Evropy v moderním pětiboji, předvoj české výpravy. Mistrovství Evropy odstartuje závodem smíšených štafet. Mistři světa z letošního roku v této disciplíně Jan Kuf a Natálie Dianová se soustředí na závod jednotlivců, a tak dostanou šanci nasbírat zkušenosti na mezinárodním poli Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota. 

 „Mají tu zkušený tým, ale museli nabrat hodně dobrovolníků,“ hlásil z dějiště reprezentační trenér Jakub Kučera a dodal: „Dopravu z letiště včera úplně nezvládli, ale jinak jsou podmínky dobré. Všechna sportoviště jsou blízko sebe v univerzitním kampusu, takže odpadají komplikované přesuny. Všude se dá dojít pěšky.“

Kučera už měl spolu s jezdeckým trenérem Robertem Kopeckým možnost prohlédnout si koně, které v Bathu mají pro moderní pětibojaře nachystané. „Potvrdilo se to, co jsme čekali. Koně jsou typově jiní, citlivější. Určitě se z nich ale dá vybrat vyrovnaná skupina, takže by podmínky měly být pro všechny stejné,“ řekl Kučera.

Českému reprezentačnímu trenérovi neunikla ani přestavba parkuru před úvodními štafetami. „Vypadá to, že stejně jako před čtyřmi lety na evropském šampionátu, který se také konal na britské půdě, bude kurz ve srovnání s individuálními závody výrazně jednodušší, s nižšími překážkami. Tím se budou jezdecké rozdíly stírat.“

Program: Smíšené štafety
11.00 Plavání
12.30 Šerm
16.00 Jízda na koni
18.00 Kombinovaná část

ME 2015 - Bath / Velká Británie

11. 8. 2015 | Osm nejlepších mužů a žen v individuálních soutěžích získá příští týden na mistrovství Evropy v moderním pětiboji místo pro olympijské hry. Český tým bude v britském Bathu závodit v téměř nejsilnějším možném složení včetně olympijského vítěze Davida Svobody nebo letošních mistrů světa ve smíšené štafetě Natálie Dianové a Jana Kufa. Pouze mezi ženami chybí kvůli zranění kotníku Barbora Kodedová.

„Když závodníci zůstanou zdraví a předvedou výkony, na které aktuálně mají, přijde i výsledek,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Ale olympijská kvalifikace je pro mě v tuhle chvíli pouze nadstavba. Stále totiž zbývá rok do olympijských her, což je dlouhá doba. Pokud budou závodníci příští rok připravení na takové úrovni, aby v Riu závodili mezi nejlepšími – tedy v pozici, v jaké byli ve třech posledních olympijských cyklech, měli by kvalifikaci splnit v příštím roce přes mistrovství světa a hlavně na základě svého postavení na světovém žebříčku.“

Nicméně už evropský šampionát ve špičkovém britském univerzitním centru nabízí Čechům šanci potvrdit nadějné výsledky z mistrovství světa, kde David Svoboda skončil osmý a Natálie Dianová dvanáctá. Oba, stejně jako bronzový medailista z loňského mistrovství světa Jan Kuf nebo mistr Evropy z roku 2009 Ondřej Polívka, budou závodit pouze v individuálních soutěžích.

Smíšenou štafetu absolvují na úvod šampionátu mladí závodníci Eliška Přibylová s Ondřejem Svěchotou, štafetu mužů pak Jakub Hrudka a Martin Bilko. Ženy do štafety nenastoupí, neboť se tým musí obejít bez Barbory Kodedové, kterou vyřadilo zranění kotníku již z nominace na mistrovství světa. „Ukázalo se, že zranění je vážnější a nelepší se. Báru čeká pravděpodobně operace, což pro ni znamená aktuálně konec sezony,“ dodal Jakub Kučera.

Reprezentanti absolvovali před evropským šampionátem soustředění v Paříži, kam zavítali kvůli šermířskému sparingu s domácími závodníky. Na mezinárodním kempu ale nechyběla ani olympijská vítězka Laura Asadauskaité z Litvy nebo irští a rakouští pětibojaři.  „Potřebovali jsme zařadit také plavecké tréninky na padesátimetrovém bazénu, které chyběly před mistrovstvím světa, kde to plavecky nebylo stoprocentní. Maličkosti mohou hrát roli,“ uvedl reprezentační trenér.

Zároveň čeští pětibojaři absolvovali jezdecké tréninky. „Měli jsme k dispozici zase jiný typ koní než u nás. Je důležité, aby závodníci byli schopní přizpůsobit se různým koním. Například v Británii jsou koně trochu atypičtí, v některých ohledech jsou citlivější a jiní než koně čeští nebo němečtí,“ dodal Kučera.

Po náročném soustředění a několika dnech volnějšího tréninku čeká moderní pětibojaře závěrečná příprava, kterou však reprezentační trenér upravuje kvůli velmi horkému počasí. „Hůř se regeneruje, tréninky jsou vázané na to, že jsou venku. Střelnice na kombinovanou část máme odkryté, také koně nemohou jezdit v takovém horku, takže tréninky posouváme na ranní hodiny. Úpravy jsou nutné, ale to je stejné pro všechny, kdo se připravují v tomto regionu,“ dodal Kučera.

Program mistrovství Evropy v Bathu
Úterý 18. srpna: smíšená štafeta (Eliška Přibylová, Ondřej Svěchota)
Středa 19. srpna: štafeta mužů (Jakub Hrudka, Martin Bilko), štafeta žen (bez české účasti)
Čtvrtek 20. srpna: kvalifikace mužů (David Svoboda, Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl)
Pátek 21. srpna: kvalifikace žen (Natálie Dianová, Lenka Bilková, Eliška Přibylová)
Sobota 22. srpna: finále mužů
Neděle 23: srpna: finále žen        

ME Youth B (U17) - Caldas da Rainha / Portugalsko

23. 7. 2015 | Kateřina Berková obsadila jedenácté místo na mistrovství Evropy mládeže do 17 let v Portugalsku. Druhá nominovaná závodnice Martina Machová se bohužel závodu nemohla zúčastnit, jelikož byla před odletem hospitalizována se zánětem slepého střeva.
Výsledkydívky | chlapci

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

14. 7. 2015 | Druhou stříbrnou medaili vybojovali na mistrovství Evropy do 19 let moderní pětibojaři Marek Grycz a Martin Vlach. Po nedělní soutěži družstev uspěli také ve štafetě. „Mám radost, jen mě trochu mrzí, že jsem nedosáhl i na medaili z individuálního závodu,“ řekl Marek Grycz.    
Výsledky (Results):  štafeta - chlapci | MIX štafeta

Po úvodním šermu byla česká dvojice na děleném třetím místě. „Se závodem jsem spokojený, až na šerm, ten u mě nebyl optimální. Možná to bylo způsobené únavou ze semifinále a finále,“ řekl Marek Grycz, který si připsal deset výher i proher. Ač obvykle šermuje hůře, o kousek lepší bilanci měl Martin Vlach. „Marek měl slabší chvilku, kdy jsem ho podržel, ale ke konci se dostal na to, co umí,“ dodal Martin Vlach. „Šerm jsme zvládli vcelku dobře, ani v plavání nebyl problém.“

Do závěrečné kombinované části, kterou Martin v individuálním závodě vyhrál, vyráželi Češi ze čtvrtého místa. Jenže tentokrát si role prohodili, poslední disciplínu zvládl lépe Grycz. „Ze svojí střelby jsem opravdu zklamaný, byla strašná. Dělal jsem opravdu zbytečné chyby. Asi dvakrát jsem nenatáhnul zbraň, což se mi taky nestává. Doufám, že už jsem si to vybral a že už se to nebude opakovat,“ líčil Martin. „Ale se dvěma stříbry jsem spokojený.“

Grycz dodával: „Věřili jsme si na medaili a vyšlo to. Víme, že máme hodně kvalitní tým, když jsme měli medaili z družstev i ze štafet. Za rok už musíme jezdit na koni. Jde o to, abychom všichni jezdili slušně. Pak budeme doufat, že přijdou další medaile.“

Ve smíšené štafetě se sice Jolana Hojsáková a Vojtěch Hercík pohybovali průběžně na medailových pozicích, ale vzhledem k tomu, že Jolana je po zranění, skončili celkově na devátém místě.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

13. 7. 2015 | České reprezentantky útočily ve štafetovém závodě dívek na mistrovství Evropy do 19 let na medaili. Dvojice Lea Chvalovská, Karolína Křenková se zásluhou nejlepší kombinované části posunula na vynikající čtvrté místo, jen devět bodů za bronzové Francouzky. Zlato získaly Rusky, stříbro putuje do Velké Briánie.
Výsledky (Results):  štafety - dívky

„Já jsem absolutně spokojená,“ zářila po závodě vedoucí české reprezentace Alexandra Kučerová. „Úplně se jim podle představ nepovedl šerm, tam chtěly určitě holky alespoň vyrovnanou bilanci. Pak ale obě výborně zaplavaly. A v kombi jim nebylo co vytknout. Lea vybíhala devátá a předávala pátá, Karolína to ještě o místo vylepšila. Obě skvěle zastřílely,“ nešetřila chválou Kučerová.

Zítra šampionát vyvrcholí závody smíšených štafet a štafetami chlapců.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

12. 7. 2015 | Stříbrnou medaili v družstvech vybojovali moderní pětibojaři Marek Grycz, Vojtěch Hercík a Martin Vlach na mistrovství Evropy do 19 let, které hostí pražská Juliska. V individuální soutěži skončil Marek Grycz šestý, Martin Vlach osmý a Vojtěch Hercík dvanáctý, díky čemuž se v pořadí týmů zařadili za vítězné Bělorusy. Třetí byli Rusové. Mladí pětibojaři tak navázali na stříbro, které získali před dvěma lety v Minsku. Čtvrtý Čech ve finálové soutěži Lukáš Svěchota obsadil sedmnácté místo. 
Výsledky (Results):  finale - chlapci | družstva - chlapci

„S klukama si to užijeme a oslavíme to. Stříbrná medaile mi kompenzuje individuální závod, který mohl být trochu lepší,“ řekl Marek Grycz. S 22 výhrami v šermu a osobním rekordem v plavání chtěl z průběžného pátého místa bojovat v závěrečné kombinované části o medaile.

„Ale potřeboval jsem trochu lepší mušku. Čtvrtá položka byla nejhorší, tam jsem strávil třicet vteřin, to bylo moc. Kdybych střílel normálně, bojoval bych o medaili,“ řekl Grycz.

O dvě místa za ním doběhl Martin Vlach, který se díky nejrychlejší kombinované části posunul z 28. místa až na osmé. „Kdybych trochu zlepšil šerm, nemuselo by to být z osmadvacátého místa. Rozhodně jsem mohl lépe začít, moje bilance v šermu byla tragická, ale po něm už jsem byl s výkony spokojený,“ řekl Vlach, který s Gryczem absolvuje úterní štafetu. „Jakmile dobře zašermujeme, můžeme si věřit na vítězství.“

Se šermem měl problémy také Vojtěch Hercík. „Do půlky to vypadalo špatně, ale pak přišel reprezentační trenér seniorů a udělal za tím výsledkem tlustou čáru s tím, že začíná nový závod. A od té doby se dařilo,“ řekl dvanáctý muž pořadí. Na sedmnáctém místě skončil čtvrtý český závodník, Lukáš Svěchota, který byl v kombi druhý.

Šampionát pokračuje v pondělí štafetami dívek, v úterý jsou na programu štafety chlapců a smíšených týmů.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

11. 7. 2015 | Ruska Adelina Ibatullina se stala v Praze novou mistryní Evropy do 19 let v moderním pětiboji, nejlepší z Češek Lea Chvalovská obsadila velmi slušné jedenácté místo. V neděli čeká finálový závod chlapce.
Výsledky (Results):  finále - dívky | družstva - dívky

„Lea závodila moc hezky,“ pochválila svou svěřenkyni vedoucí reprezentačního družstva Alexandra Kučerová. „Má před sebou ještě rok v této kategorii, z tohoto pohledu odvedla své maximum. Skvěle si vedla už v kvalifikaci, dva výborné výkony po sobě se cení,“ dodala Kučerová.

Neztratila se ani Karolína Křenková, která skončila dvaadvacátá. „Také hezký výkon. Nepovedl se jí šerm, ale vzhledem k tomu, že je také o rok mladší, tak s touhle disciplínou vlastně teprve začíná,“ vysvětlila Kučerová. Anna Zimovjanová a Monika Macková pořadí finálové šestatřicítky uzavíraly.

V soutěži družstev bodový součet Chvalovské, Křenkové a Zimovjanové zařadil Česko na šestou pozici. „To je slušné. Všechny tři budou moci startovat na šampionátu i za rok. Určitě je to příslib,“ uzavřela své hodnocení dívčího závodu Alexandra Kučerová. Zlato patří Rusku, stříbro Velké Británii a bronz putuje do Maďarska.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

9. - 10. 7. 2015 | Dnes bylo zahájeno na pražské Julisce kvalifikací dívek mistrovství Evropy kategorie U19. Za Česko nastoupily ve skupině "A" Lea Chvalovská a Anna Zimovjanová. Ve skupině "B" Karolína Křenková a Monika Macková. V pátek startují ve skupině "A" Marek Grycz a Vojtěch Hercík, ve skupině "B" Lukáš Svěchota a Martin Vlach. 
Výsledky žen (Women Results):  skupina A | skupina B
Výsledky mužů (Men Results): skupina Askupina B

MS 2015 - Berlín / Německo

5. 7. 2015 | Natálie Dianová a Jan Kuf se stali mistry světa ve smíšené štafetě. Díky vyrovnaným výkonům po celý den, špičkové jízdě a téměř bezchybné střelbě Jana Kufa v závěrečné kombinované části získali na mistrovství světa v Berlíně zlaté medaile.
Celkové výsledky najdete zde.

„V daných podmínkách s tím, co mají oba za sebou, jsem neviděl lepší výkon,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Natálka s Honzou získali pro Česko první zlatou medaili z mistrovství světa od roku 2009. A to ačkoli Dianová dva roky nezávodila kvůli zdravotním problémům na velkých akcích a navíc měla mezi individuální soutěží a smíšenou štafetou v ohromném horku jen půl dne odpočinku. „Ale chtěla jsem závodit. Připadala jsem si jako dostihový kůň, kterého dlouho drželi ve stáji a teď ho vypustili na dráhu,“ řekla Dianová.

Bronzový medailista z loňského šampionátu Kuf, který byl v únoru druhý v závodě Světového poháru v Káhiře, si zase v dubnu na šermířském turnaji roztříštil ukazováček na pravé ruce. „Věděl jsem, jak vypadal na začátku sezony, jenže za 77 dní od operace držel v ruce kord dvakrát – tady v mužské štafetě a teď ve smíšené. Ale v tomto závodě se to sešlo,“ řekl reprezentační trenér Kučera.

Po plavání se česká dvojice dělila o třetí místo, Kuf v něm byl blízko osobnímu rekordu. Také v šermu patřili Češi k nejlepším, rozdíly byly minimální. „Šlo nám to hned od rána, to bylo příjemné, užili jsme si celý den,“ řekl Kuf. S Natálkou pak vyhráli jízdu. „Budu si muset vzít záznam a ukazovat ho mladým, kteří chtějí vidět, jak má vypadat jízda ve štafetě. Tohle byla nejlepší jízda, kterou jsem ve štafetě viděl od roku 2002,“ chválil Kučera.

Do závěrečné kombinované části vyrážela Dianová ze druhého místa čtyři vteřiny za Ruskou. Ve střelbě však chybovala, Ruska zvýšila náskok, naopak boj o druhé místo se zdramatizoval. „Do kombi jsem se držela, ale pak už kvůli únavě odcházela koncentrace a střelba podle toho vypadala,“ líčila Dianová. „Honzovi jsem věřila a pak jsem si jeho finiš užívala. Říkala jsem si, že za celý den si to zasloužíme. Jsem ráda, že to takhle klaplo, i když jsem si netroufala tak vysoko pomýšlet.“

Honza zastřílel svou první položku čistě. Rus Kustov pak měl před druhou střelbou náskok 14 vteřin, ale kazil střelbu, zatímco Honza chyboval pouze při první ráně a pak střílel bleskově. Přehnal se přes Rusa jako vlna.

„V prvním kole jsem běžel to, co jsem si myslel, že bude nejlepší. Ve druhé střelbě jsem se jednou netrefil, ale dokázal jsem se srovnat a odstřílet, jak to umím. Do posledního kola jsem si věřil, prvních šest set metrů jsem běžel, co to šlo, pak už jsem si to užíval. Poprvé v životě jsem vyhrál něco takhle velkého a doufám, že se to neomrzí. Tím, že jsem dobíhal, to bylo o to silnější,“ řekl Kuf.

Před cílem vztyčil k nebi zraněný ukazováček na znamení vítězství, proběhl cílovou páskou a objal se s Natálkou. „Napadlo mě, že to je ten zraněný prst. Ale blbnuli jsme s tím až trochu na stupních vítězů,“ popisoval Kuf. „Trochu jsem se kvůli prstu bál šermu, ale vyšlo to. A střelba vypadala dobře už na tréninku, to se potvrdilo. Pomohlo mi, že jsem sem nejel s velkým očekáváním, netrénoval jsem pořádně dva měsíce, tohle byla zkouška. Je to povzbuzení.“

Natálie získala titul mistryně znovu po šesti letech, v roce 2009 brala zlato ve štafetě s Lucií Grolichovou. „Je to odměna po posledních dvou letech, kdy jsem si kvůli zranění říkala, jestli to ještě bude na vrcholový sport. Medaile je motivace,“ dodala Dianová.

MS 2015 - Berlín / Německo

4. 7. 2015 | Dvanácté místo si po dvouleté pauze od velkých závodů připsala na mistrovství světa Natálie Dianová. V závodě, který vyhrála olympijská vítězka z Pekingu Lena Schöneborn, předvedla bezchybnou jízdu, naopak nejvíc ztratila v šermu. „Ale když někdo dva roky nezávodí a podá takový výkon na mistrovství světa, musíme být spokojení,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Zítra je na programu smíšená štafeta, ve které spolu s Natálkou nastoupí Jan Kuf.
Celkové výsledky najdete zde.