Přeskočit na obsah | Přeskočit na hlavní navigaci | Facebook | » Mapa stránek | Zobrazit úvodní animaci


Flash

Aktuality

Mezinárodní závod - Drzonkow / Polsko

22. - 23. 4. 2016 |  O víkendu proběhl v polském Drzonkowě mezinárodní závod juniorů v moderním pětiboji a dorostenců do 19 let ve čtyřboji. Marek Grycz obsadil mezi juniory 3. místo.
Výsledky.

Mezinárodní mistrovství Německa - Berlín / Německo

8. - 9. 4. 2017 | Osm českých reprezentantů si o víkendu vyzkoušelo aktuální výkonnost na mezinárodním mistrovství Německa. Martin Vlach a Natálie Dianová vybojovali ve velmi dobré konkurenci umístění v nejlepší desítce.
Výsledky

Věkem stále ještě junior Martin Vlach obsadil šesté místo a splnil limity pro účast na závodech Světového poháru. „Vedl si velmi dobře a potvrdil, že spolu s Markem Gryczem mohou brzy doplnit seniorskou reprezentaci,“ pochválil mladou naději reprezentační trenér Jakub Kučera.

Tréninkově pojal závod mistr Evropy Jan Kuf, který skončil sedmnáctý. „Potřebovali jsme informace, jak na tom Honza je. Z tohoto pohledu jeho berlínské vystoupení stoprocentně splnilo účel,“ vysvětlil Kučera.

Natálie Dianová okusila první závod po velmi dlouhé pauze, naposledy jí zdraví dovolilo startovat vloni na evropském šampionátu. „V plavání si vylepšila osobák na 2:08,47, což je český pětibojařský rekord. Jezdeckou část vyhrála, v kombinované části byla čtvrtá, nepovedl se jí jen šerm. Tam byla bohužel v přípravě limitována zdravotním stavem,“ zhodnotil vystoupení, které Natálii stačilo na sedmou pozici, reprezentační trenér.

Slova chvály našel také pro nejmladší členku českého výběru Karolínu Křenkovou, která skončila čtrnáctá. „Může být spokojená. Byl to její první závod v seniorské kategorii, poprvé v životě jela v seniorském závodě parkur a zvládla ho bez větších chyb. Nasbírala plno cenných zkušeností,“ vyzdvihl Kučera.

Český pohár mládeže 2017

8. 4. 2017 | V Kralupech nad Vltavou proběhl první letošní závod seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 172 závodníků a závodnic v pěti věkových kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

Nabídka pracovní pozice

7. 4. 2017 | Český svaz moderního pětiboje vypisuje výběrové řízení na pozici " Vedoucí rozvojových projektů ČSMP ".

SP # 2 - Káhira / Egypt

24. 3. 2017 | Ondřej Polívka obsadil na druhém podniku Světového poháru moderních pětibojařů v Káhiře 31. místo. Jediný český zástupce ve finálovém klání přišel o lepší výsledek v jezdecké části závodu, kde zůstal bez bodů. 
Výsledky.

„Ondra zvládl standardně plavání. V šermu se mu nepovedla první část, v druhé polovině vítěznou šňůrou výsledek zachránil,“ zhodnotil první dvě disciplíny trenér Libor Capalini, který má v Káhiře české reprezentanty na starosti.

Problém nastal před parkúrem. „Při přezkoušení bylo všechno v pořádku, ale když Ondra přišel na „opracoviště“, kde mají pětibojaři 20 minut na přípravu, shodil ho vylosovaný kůň Charley dvakrát na zem,“ popisoval Capalini. „Při druhém pádu Ondra pocítil bolest v noze. Jezdeckou část proto raději vynechal,“ dodal trenér.

Po vyšetření u fyzioterapeuta dostal Polívka svolení, aby absolvoval kombinovanou část. „Vypadá to, že noha je snad jen naražená,“ hlásil poté, co na trati závěrečné disciplíny vylepšil umístění o jednu pozici.

„S koněm jsme si vůbec nesedli,“ hledal příčiny problémů na parkúru Polívka. „To se mi ještě během kariéry nikdy nestalo. Jezdeckých chyb jsem samozřejmě udělal spoustu, ale nikdy mě nepotkalo nic podobného. Ten kůň mě vyhazoval, ať jsem se pokusil o cokoliv,“ vysvětloval.

Čeští reprezentanti jízdě na koni věnují v tréninku mimořádnou pozornost, v únoru absolvovali speciální jezdeckou přípravu ve Spojených státech a Ondřej Polívka byl krátce na to během Světového poháru v Los Angeles na parkúru ze všech nejlepší.

SP # 2 - Káhira / Egypt

22. 3. 2017 | Do pátečního finále individuálního závodu Světového poháru v Káhiře prošel z čtveřice českých závodníků jen Ondřej Polívka. Mistr Evropy z roku 2009 postoupil z jedenáctého místa v kvalifikační skupině A.
Výsledky (střelba).

„Ondra prošel závodem bez zaváhání. Klíčové bylo, že se mu povedl šerm a že ho plavání jako první disciplína nestálo moc sil. Při svých kvalitách v kombi si postup pohlídal,“ uvedl trenér Libor Capalini.

Martin Bilko, Ondřej Svěchota i Marek Grycz by bývali na postup potřebovali lepší výsledek v šermu. „Nejblíž k němu byl Martin Bilko, ale utekl mu začátek šermu a body začal sbírat později, než potřeboval,“ dodal Capalini. „Výkon Ondry Svěchoty odpovídal tomu, co předváděl v poslední době při testech, na základě kterých byl na Světový pohár do Káhiry nominován. Tady mu úplně nevyšla střelba. A úroveň šermu, kterou si může vyzkoušet doma, je tady zase trochu jiná.“

Marek Grycz absolvoval první závod Světového poháru. „Udělal si osobák v plavání, to byl dobrý vstup, nicméně je junior a teď sám ví, že v šermu je to tady o krok jiná úroveň,“ dodal Libor Capalini.

Káhira letos bude hostit vrchol sezony, srpnové mistrovství světa. „Jsem tu počtvrté za sebou, některé věci se tu lepší. A bezpečnostní situace se zklidnila, před čtyřmi lety tu byli vidět vojáci a zátarasy a kryty, to už tady teď není,“ popsal Capalini.

SP # 2 - Káhira / Egypt

20. 3. 2017 | Čtveřice moderních pětibojařů Ondřej Polívka, Martin Bilko, Ondřej Svěchota a Marek Grycz se popere o úspěch v druhém závodě Světového poháru, který se koná v egyptské Káhiře, dějišti letošního mistrovství světa.

„Z hlediska strategie týmu a s ohledem na program většiny nejlepších českých závodníků odcestuje tým v tomto složení. David Svoboda, Honza Kuf a Natálka Dianová startovat nebudou. Už před sezonou jsem avizoval, že jezdit dvakrát během roku do Káhiry, která je z mnoha důvodů problematickou destinací, může být pro některé závodníky zbytečně rizikové,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Podmínky, které tam závodníky budou čekat na mistrovství světa, už známe a pro trénink bychom nezískali informace, které potřebujeme.“

Z členů reprezentačního A družstva tak v individuálním závodě, jehož kvalifikace proběhne ve středu 22. března, bude startovat jen Ondřej Polívka. O postup do pátečního finále vedle něj budou bojovat tři členové širšího reprezentačního výběru.

Olympijský vítěz z Londýna 2012 David Svoboda je sice zdravý a ve formě, ale dá přednost až následujícím závodům Světového poháru v Kecskemétu a Drzonkowě. „Rád uvolním místo mladším, kteří se na to těší,“ řekl Svoboda. „Já mám v plánu jet až do Maďarska, kde závodím rád, a do Polska, které je blízko.“

Mistr Evropy Jan Kuf skončil při svých posledních dvou startech v Káhiře na stupních vítězů, po olympijských hrách ale absolvoval vojenský přijímač a směřuje formu až k letním vrcholům sezony. „Závod Světového poháru po devíti týdnech systematické přípravy by nám nic nepřinesl. Vrcholné akce jsou letos až ve druhé polovině července a na konci srpna, a to je opravdu ještě daleko,“ vysvětlil Kučera.

Natálie Dianová, která ve smíšené štafetě s Janem Kufem získala v předchozích dvou letech titul mistryně světa i Evropy, úspěšně dohání tréninkové manko způsobené zdravotními problémy. „Natálka má za sebou modelové testy a vypadala na nich velmi dobře. Do Káhiry se vypraví až v létě na mistrovství světa, kdy už by měla být schopná konkurovat nejlepším,“ dodal Kučera.

Český tým tak nebude startovat ve smíšené štafetě. Nejblíže nominaci byla juniorka Karolína Křenková, svěřenkyně Michala Michalíka, mnohonásobného medailisty z mistrovství světa. „Karolína má ale jiné priority. V letošním roce teprve začíná v juniorské kategorii, pokud tedy absolvuje svoji premiéru ve Světovém poháru, tak na některém ze závodů v Evropě,“ uvedl Kučera.

Olympijský vítěz David Svoboda začal trénovat v Capaliniho skupině

16. 3. 2017 | Deset let spolupracoval s trenérem, kterého řadí do absolutní špičky v České republice – nejen v moderním pětiboji. Přesto se před blížícím se závěrem kariéry rozhodl David Svoboda pro změnu. Ze skupiny reprezentačního kouče Jakuba Kučery přešel olympijský vítěz z Londýna 2012 do minitýmu kolem bronzového olympijského medailisty z Atén 2004 Libora Capaliniho.

„S Jakubem jsme trénovali deset let, což je dlouhá doba. Chtěl jsem ještě chytit čerstvý vítr a nový impuls před tím, než s pětibojem skončím,“ řekl David Svoboda. „Jakub je naprosto výjimečný, co se týká vědeckého přístupu a znalostí ohledně sportovního tréninku a fyziologie. V pětiboji je u nás nejlepší a v poměrech České republiky patří podle mého k absolutní trenérské špičce. Jenže já už se docela dobře znám a vyplatí se mi spíš se soustředit na vlastní pocity a hlídat si zdraví, a tak toho, v čem je Jakub špičkový, využívám čím dál méně. I proto jsem se rozhodl ke změně. Jakubovi jsem poděkoval, prožili jsme toho spolu opravdu hodně včetně pádu na olympijských hrách v Pekingu 2008 i vítězství v Londýně 2012.“

Už po olympijské sezoně 2016 se Svoboda trochu vyčlenil z obvyklé tréninkové skupiny. Po prvním závodě Světového poháru 2017 v Kalifornii se definitivně rozhodl, že je čas na změnu. „Poprosil jsem Libora Capaliniho, jestli by se nestal mým osobním trenérem. Libor mi sice řekl, že si myslí, že ho nepotřebuju, ale že mi bude k dispozici v maximálním rozsahu, v jakém mi bude schopný pomoct.“

S dlouholetým trenérem Jakubem Kučerou probíral vše i s nadhledem. „Dělal jsem si legraci, že už spolu chodíme dlouho,“ dodal Svoboda s úsměvem. S trenérem se shodli, že změna může být ku prospěchu věci. „Už po minulé sezoně jsme se s Davidem bavili o tom, že chce být hodně samostatný. Oba jsme cítili, že některé věci nejsou úplně dobře. Tohle je jen výsledek, na kterém jsme se dohodli, a věřím, že pro celý český tým to bude krok správným směrem,“ řekl Jakub Kučera, který bude jako reprezentační trenér se Svobodou i nadále spolupracovat jako konzultant.

V Capaliniho skupině je olympijský vítěz s členy širší reprezentace Martinem Bilkem a Jakubem Hrudkou. Jezdecké tréninky absolvuje i nadále s Robertem Kopeckým, šermířské se stříbrným olympijským medailistou z Montrealu 1976 Jiřím Adamem. U Libora Capaliniho hledá zkušenosti bývalého špičkového závodníka.

„To, co já na závodech řeším, má Libor už třikrát za sebou. Těším se na spolupráci. Pořád chci být na špičce, chci se tam udržet. Ještě bych chtěl vyhrát individuální medaili. A jestli moderní pětiboj budu chtít dělat i dál, tak co nejlépe. Proto si velmi cením toho, že jak Libor, tak Jakub mi chtějí pomáhat,“ dodal Svoboda.

SP # 1 - Los Angeles / USA

24. 2. 2017 | Čtrnáctým místem v závodě Světového poháru v Los Angeles vstoupil do nové sezóny moderní pětibojař David Svoboda. Druhý z Čechů na startu Ondřej Polívka obsadil 21. příčku. Z vítězství se radoval Maďar Bence Demeter před Ukrajincem Tymoščenkem a Rusem Lesunem.
Výsledky.

„Výsledek mohl být lepší, ale na úvod roku to není k zahození“ zhodnotil své vystoupení David Svoboda. O naděje na kvalitnější výsledek přišel hlavně v šermu. „Těžko jsem se dostával do turnaje hlavou. Fyzicky jsem připravený výborně, ale vzhledem k tomu, že je teprve únor, tak to technicky ještě není ono,“ popisoval David.

Také Ondřej Polívka doplatil na šermířský výpadek. „První třetina šermu byla z jeho strany vynikající, pak ale odešel fyzicky,“ hlásil z dějiště Světového poháru reprezentační trenér Jakub Kučera. „Kluci bohužel šermovali na planši číslo jedna, kde museli vždy podstoupit dva zápasy hned po sobě a to uškodila hlavně Ondrovi, který se snaží při utkání maximálně využít časového limitu,“ vysvětlil Jakub Kučera.

Výrazně spokojenější byl trenér s výkony svých svěřenců v dalších disciplínách. „Ondra byl skvělý na parkuru, který vyhrál. U Davida se nám vyplatilo, že jsme se po změně bodování zaměřili víc na běh než na plavání. Dokázal se v kombinované disciplíně dostat mezi nejlepší tři, i když na své poměry nezastřílel úplně nejlépe,“ dodal Kučera. 

SP # 1 - Los Angeles / USA

22. 2. 2017 | David Svoboda i Ondřej Polívka budou v pátek bojovat o úspěch ve finále prvního závodu Světového poháru této sezony. V americkém Los Angeles oba zvládli kvalifikaci a zajistili si přímý postup ze skupiny A, i když se závod neobešel bez problémů. 
Výsledky.

Ondřej Polívka si v šermu připsal 19 vítězství. „Plavání bylo na tohle období skvělé, šerm byl v pořádku, střelba úplně v pořádku. V běhu se Ondra soustředil na to, aby ušetřil co nejvíc sil,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

Ondřej v Los Angeles prokázal, jak výjimečně dobrý je střelec. „Při nástřelu jsme totiž zjistili, že Ondra má porouchanou zbraň. Během sedmi minut jsem mu postavil rezervní, kterou neměl nastřílenou. Přesto s ní za celou střelbu v kvalifikaci udělal tři chyby,“ dodal Kučera.

Pro páteční finále raději nastaví rezervní zbraň i Svobodovi, který si kvalifikaci protrpěl už od začátku. Do USA přiletěl olympijský vítěz teprve v pátek, takže se ještě srovnává s časovým posunem. A navíc jej ve více ohledech potrápili organizátoři.

„Problém je, že postavili střelnici přímo proti slunci,“ uvedl Kučera. Světelné podmínky totiž ovlivňují citlivost terčů pro laserovou střelbu. Ve Davidově případě terče nezaznamenaly některé dobře zamířené rány. „David si ohlídal postup, ale musel běžet zbytečně víc, než jsme si mysleli, že bude třeba. Kvalifikaci si spíš protrpěl. Doufejme, že ve finále to bude výrazně lepší,“ dodal Kučera.

Moderní pětibojaře čeká první Světový pohár

21. 2. 2017 | David Svoboda zažil adrenalinový přílet. Jeho kolegové trénovali dva týdny v Palm Springs v letním počasí pod azurovým nebem. Když však do Kalifornie přiletěl olympijský vítěz, obloha se zatáhla málo vídanou bouřkou. „Přílet měl úplně skvělé načasování, protože – jak známo – já mám rád adrenalin. Zrovna v pátek tady byla největší bouřka za posledních asi patnáct let, takže přistání bylo rozhodně nejdramatičtější, co jsem kdy zažil. Jsem rád, že to pilot zvládnul a že jsem si hned zkraje zapsal výjimečně silný zážitek,“ říkal Svoboda s nadhledem.

Neobvyklá pak byla i jeho cesta z letiště, kde jej vyzvedával reprezentační trenér Jakub Kučera. Vinou přívalových dešťů se uzavřely dálnice, menší cesty zavalily sesuvy půdy nebo zalily proudy vody. „Když jsme vjeli do podzemního tunelu, byl zacpaný auty, která nasála vodu do motoru. Bylo to, jako bychom jeli rybníkem. Takovou bouři jsem asi nezažil,“ líčil Jakub Kučera. Svoboda se smíchem dodával: „Proto jsme tu krátkou cestu do Palm Springs zvládli jen asi za šest hodin.“

Další bouřka může ovlivnit i první závod Světového poháru moderních pětibojařů, kvůli kterému Svoboda do Kalifornie přiletěl. Ve středu nastoupí do kvalifikace společně s Ondřejem Polívkou. „Jak na tom jsem, to ukáže až závod. Ale fyzicky jsem na tom velice dobře hlavně díky tomu, že mi celou zimu drželo zdraví a já jsem mohl odvést spoustu kvalitní práce v tréninku. Na to, že je únor, jsem na tom opravdu hodně dobře,“ řekl Svoboda. „Očekávám hezký závod v příjemném prostředí. Doufám, že se Američanům podaří všechno dobře zorganizovat. Klíčem je zvládnout středeční kvalifikaci. Pokud se to povede, v pátek dám do závodu zase všechno. Byl bych moc spokojený s umístěním v první desítce.“

„Soustředění splnilo, co jsme od něj očekávali. Koně tu jsou výkonnostně o řadu tříd výše než na soutěžích. Čím je kůň připraven na vyšší skákání, tím je trochu složitější. Reaguje na každou drobnou chybu těžiště, protože je z minulosti zvyklý, že ho jezdili špičkoví jezdci,“ vysvětluje Kučera. „Závodníci si tak vyzkoušeli, že není možné všechny koně přetlačit a změnit k obrazu svému, ale že je s koněm třeba pracovat tak, aby to páru vyhovovalo. Věřím, že z tohoto pohledu to pro ně bude přínosné.“

Navíc zejména junioři Vlach s Gryczem, jehož v tréninku trochu omezila infekce v uších, strávili v jízdárně během dvou týdnů tolik času, kolik zvládnou v Česku za několik měsíců. Vedle toho však moderní pětibojaři běhali v krásném kaňonu a také si zastříleli ve westernových kulisách pro filmaře. „Měli jsme k dispozici i venkovní bazén,“ dodal Kučera. Trénink si pětibojaři zpestřili i návštěvou Universal Studios nebo hokejové NHL a zápasu Jaromíra Jágra. Teď už je čeká ostrý start do sezony.

Moderní pětibojaři budou trénovat u "zaříkávače koní"

8. 2. 2017 | Do nezvyklého prostředí vyrážejí čeští moderní pětibojaři na soustředění před začátkem Světového poháru, jehož první závod proběhne v Los Angeles. Tým ve složení Jan Kuf, Ondřej Polívka, Martin Vlach, Marek Grycz a Natálie Dianová se totiž bude připravovat v jezdeckém areálu v kalifornském Palm Springs u trenéra Michaela Cintase. „Je to takový zaříkávač koní. Znám to tam a je to tam super,“ říká David Svoboda, olympijský vítěz z Londýna 2012, který přiletí do Kalifornie až na závod Světového poháru.

Americké tréninkové centrum nabídne českému týmu letní podmínky s teplotami šplhajícími až ke třiceti stupňům, díky kterým zde mohou absolvovat plný tréninkový program. „Podobně jsme po olympijských hrách v Aténách zkoušeli v tomto období Jižní Afriku. V Praze je led a sníh, takže se od prosince nedají absolvovat běžecké programy. Buď musíte jet na hory nebo chodit na běhátko nebo jít běhat do haly,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera.

Pobyt v teple také umožní pětibojařům vyhnout se pravděpodobné vlně chřipkové epidemie. A navíc až do olympijského roku 2020 by měl vždy první závod Světového poháru proběhnout v USA – i z tohoto důvodu může být Palm Springs pro český tým i do budoucna ideální destinací pro soustředění.

„V poolympijské sezoně je pro nás ideální zkusit něco nového. Pokud by se to osvědčilo, dá se na podobný kemp jezdit každý rok. Jde o soukromé jezdecké centrum, kde je možné neomezeně trénovat jízdu, závodníci navíc budou moct vyzkoušet jiné koně,“ dodává Jakub Kučera, kterého přesvědčily i výsledky amerických pětibojařů v jízdě v posledních letech. „Mají tréninkové centrum v Colorado Springs, ale sem jezdí na tréninkové bloky. Trenér je svérázný pán, jako specialista na jezdectví měl i jezdce a koně na dřívějších olympijských hrách. Ale má zkušenosti s moderním pětibojem, což je pro nás důležité.“

První zkušenost pro pětibojařské naděje

Možnost se naplno věnovat především tréninku jízdy, ale i všech dalších disciplín, je klíčová také pro jednotlivé členy týmu. Medailisté z loňského juniorského mistrovství Evropy Martin Vlach a Marek Grycz, kteří ještě další dva roky mohou závodit mezi juniory, absolvují první soustředění se seniorským týmem

„Minimálně v plavání, běhu a střelbě jsou konkurenceschopní se seniorským týmem, mají skvělé výsledky v mládežnických kategoriích. Oba se v individuálním závodě na mistrovství Evropy juniorů dostali loni v první juniorské sezoně do desítky. Mají základ, na kterém se dá stavět, byla by škoda toho nevyužít. Budou mít hlavní vrcholy na juniorských soutěžích, ale dokážu si představit, že minimálně ve štafetách se jeden nebo oba objeví i na seniorských akcích,“ líčí Kučera.

Ideální tréninkové podmínky jsou nyní potřebné i pro evropskou a světovou šampionku ve smíšené štafetě Natálii Dianovou, která stále trochu řeší zdravotní problémy z minulé sezony a navíc hodně času věnovala také dokončení studia fyzioterapie.

Dvojnásobný mistr Evropy Jan Kuf zase strávil tři měsíce ve vojenském přijímači a do tréninku se pustil až na začátku ledna. „Takže teď se dá očekávat, že se čtyři nebo pět měsíců bude vracet do formy, v jaké byl před olympijskými hrami. Určitě vynechá první dva závody Světového poháru. Závodit bude možná až v květnu, ale hlavní vrcholy sezony by to nijak ovlivnit nemělo,“ uvedl Kučera.

První Světový pohár absolvují David Svoboda a Ondřej Polívka

Do prvního závodu Světového poháru tak nastoupí jen David Svoboda a Ondřej Polívka v individuálním klání mužů. Kvalifikace proběhne 22. února, finále je na programu v Los Angeles o dva dny později.

„U Ondry jsme udělali změny v běžecké přípravě. Otázka je, jak rychle se dostane do šermířské pohody. Ale poslední tři měsíce trénoval výborně. 

Po tréninkovém výpadku před olympijskými hrami je na tom skvěle i David Svoboda. „Po několika letech nemá zdravotní problémy, pookřál. Může bez problémů odtrénovat kombinovanou část i v hale. Na základě všech testů je na tom běžecky nejlépe, jak kdy touto dobou byl. Je to určitě na úkor plavání, ale i vzhledem k tomu, že se změnilo bodování plavání, se na kombinovanou část víc zaměřujeme – v ní získá víc bodů.

Úprava bodování plavání oproti ostatním disciplínám by pro české závodníky neměla znamenat ztráty, uškodí spíše elitním plavcům, kteří získají méně bodů než v minulosti. Naopak z dalších změn Češi čekají na to, zda se ze smíšené štafety, v níž Natálie Dianová a Jan Kuf získali titul mistrů světa i Evropy, stane součást programu olympijských her.

„Závodit by se v ní mělo už na letošním finále Světového poháru v červnu v Litvě, kde by měli startovat ti nejlepší. Přikládá se jí i díky prize money stejná váha jako individuálnímu závodu. V tom případě by pro nás finále patřilo mezi vrcholy sezony vedle mistrovství Evropy v červenci v Bělorusku a mistrovství světa v srpnu v Káhiře,“ dodal Jakub Kučera.

Peridot Cup - Budapešť / Maďarsko

29. 1. 2017 | V hlavním městě Maďarska - Budapešti se uskutečnil mezinárodní halový závod, ve kterém obsadila Karolína Křenková při své premiéře mezi dospělými 5. místo.
Výsledky najdete zde.

Jiří Adam v Síni slávy Unie profesionálních trenérů

17. 1. 2017 | Stříbrný olympijský medailista Jiří Adam, dlouholetý a úspěšný trenér moderního pětiboje a šermu, se při vyhlášení ankety Trenér roku 2016 stal novým členem Síně slávy Unie profesionálních trenérů.

„Jsem rád, že se tohoto ocenění Jirkovi dostalo, protože je úplně skvělý trenér. Doufám, že mu to udělalo radost,“ řekl olympijský vítěz David Svoboda, který Jiřího Adama do Síně slávy UPT uváděl. „Trénujeme teď spolu už jen šerm, ale zato hodně dlouho, přes deset let. Jirka je ohromně talentovaný šermíř – jako závodník i jako trenér. Měl jsem to štěstí, že jsem od něj mohl trochu pochytit a že mi část svého umění mohl předat. Moc mě baví, co spolu děláme. Doufám, že Jirka ještě chvíli vydrží a nepůjde do důchodu a že spolu budeme pokračovat, než půjdu do důchodu já.“

Jiří Adam po ukončení závodní kariéry působil nejprve v tréninkovém středisku mládeže, poté vedl ženskou i mužskou reprezentaci. Podílel se především na šermířské přípravě svých svěřenců, je podepsán pod řadou úspěchů v čele s olympijským zlatem Davida Svobody z Londýna 2012 nebo titulem mistra světa Michala Sedleckého z roku 2002. Více než dvacet let pracuje v Armádním sportovním centru Dukly Praha.

Vyhlášení ankety Pětibojař roku 2016

19. 12. 2016 | Pětibojařem roku 2016 se stal dvojnásobný mistr Evropy Jan Kuf. "Tato sezona byla zatím nejlepší v životě. S Natálkou Dianovou jsme vyhráli ve smíšené štafetě mistrovství Evropy, pak jsem vyhrál já sám. To jsou krásné zážitky, na které nikdy nezapomenu. Olympiáda sama o sobě je úžasná, byl můj sen tam jet a letos se to povedlo, i když to tam nevyšlo podle představ. Celý tenhle rok pro mě byl úžasný." Vítězem kategorie 5P pro pětibojařský talent se stal Martin Vlach. Při slavnostním večeru, který proběhl v Domě armády Praha, převzali ceny také nejlepší závodníci a závodnice Českého poháru mládeže. | ČPM 2016 |

Do výčtu letošních úspěchů Jana Kufa patří i bronz ze závodu Světového poháru v Římě, a tak se pětadvacetiletý závodník pražské Dukly stal potřetí v řadě Pětibojařem roku. V posledních týdnech absolvoval vojenský přijímač, zvykal si na jiný životní styl a brzké vstávání. „Bylo to něco jiného než klasický trénink. Čtyři měsíce od skončení olympiády jsem nic moc nedělal, takže začátek sezony tím bude ovlivněný,“ říká. Pro rok 2017 se těší na soustředění v USA a na evropský a světový šampionát. Mistrovství světa proběhne v egyptské Káhiře, která sice není oblíbenou závodní destinací, jenže Honza tu bral medaile ve Světovém poháru. „Dva roky po sobě jsem tam byl na bedně, tak budu doufat, že v tomto trendu budu pokračovat.“

Při slavnostním večeru byli také oceněni medailisté v kategoriích do 17 let a juniorů. Martin Vlach vítěz kategorie 5P pro pětibojařský talent obsadil sedmé místo na mistrovství Evropy juniorů, získal společně s Markem Gryczem stříbro ve štafetě a ve trojici s Vojtěchem Hercíkem také stříbro v soutěži družstev. Junioři získali evropské medaile po čtyřech letech, přitom jsou v této kategorii prvním rokem. Kateřina Tomanová a Veronika Novotná zase dobyly v soutěži štafet na mistrovství Evropy do 17 let díky skvělé kombinované disciplíně zlatou medaili, na kterou český moderní pětiboj čekal v této kategorii čtrnáct let.

Pětiboj otevřel Síň slávy, jako první do ní vstoupili medailisté z Montrealu 1976

Galavečer se nesl v duchu oslavy prvních velkých českých pětibojařských medailí, tedy stříbra družstva Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský na olympijských hrách v Montrealu, kde Jan Bártů zároveň získal také individuální bronz. „Myslím, že naposled jsme se všichni tři sešli na oslavě olympijského zlata Davida Svobody,“ vzpomínal Jiří Adam, který Svobodu dosud vede jako trenér šermu. „Pětiboji už se tolik nevěnuji, založili jsme na Dukle šermířský oddíl, máme přes sto dětí, i malé mistry republiky, je to docela úspěšné. Trénuju Davida, Ondru Svěchotu a když je zapotřebí, tak i další. Davidovi jsem slíbil, že to s ním dotáhnu."

Jan Bártů dorazil na vyhlášení Pětibojaře roku z Velké Británie. Od roku 1998 působí ve vedení britského moderního pětiboje, podílel se na vzniku národního tréninkového centra i na olympijských medailích, které Britové v posledních letech získali. Olympijské hry v Montrealu má spojené s oslavami medailí, které jsou pro český moderní pětiboj zlomové. „Do té doby se o nás vůbec nepsalo. Po Montrealu se otevřely dveře do médií a náš sport se zviditelnil,“ říká Jan Bártů.

Bohumil Starnovský, který pětiboj sleduje a drží palce současným závodníkům, přidává: „Kdyby nebylo trenéra Karla Bártů, nebyl by Montreal. A kdyby nebyl Montreal, nebyly by dnešní úspěchy.“

Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský ovlivnili další generace moderních pětibojařů, proto byli v pondělí večer uvedeni do Síně slávy Českého svazu moderního pětiboje. „Úspěch v Montrealu pro mě znamenal moc. Když jsem ty kluky viděl naživo, říkal jsem si, že to jsou páni bozi. Pětiboj pro mě byl do té doby absolutně neznámý sport a díky nim jsem zjistil, že existuje,“ říká jejich následovník Tomáš Fleissner, třetí z mistrovství světa 1989 v družstvech. Bronzový olympijský medailista z Atén 2004 Libor Capalini dodává: „Tahle trojice nastartovala úspěšnou éru československého, potažmo českého moderního pětiboje.“ Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda má nejblíže k Jiřímu Adamovi jako dlouholetému trenérovi, ale poznal všechny členy týmu. „Jsou to první hrdinové, kteří dokázali dosáhnout na medaili z nejdůležitější soutěže.“

Chapion of Champions 2016 - Dauhá / Katar

13. 11. 2016 | David Svoboda obsadil 12. místo v prestižním závodě pod názvem Champion of Champions, který se konal v katarském Dauhá. Zvítězil Němec Patrick Dogue. V tak luxusním prostředí moderní pětibojař David Svoboda ještě nezávodil. Olympijský vítěz z Londýna totiž vyslyšel pozvání na závěrečný závod uplynulé sezony.
Výsledky

„Chtěl jsem si zkrátit podzim, nemám rád příliš dlouhou pauzu po sezoně. Chtěl jsem mít motivaci hýbat se trochu víc než málo. Dostal jsem pozvánku do Kataru, kde jsem dosud nebyl. Mohl jsem se zase vidět s lidmi, po kterých se mi stýská, protože tolik nezávodím. Pozvání mi nabídlo několik příjemných věcí, které jsem neodmítl,“ líčil David.

Jednatřicetiletý závodník byl v Dauhá dvanáctý. „Udělal jsem nějaké chyby, které pramenily spíš z toho, že jsem byl v posledních dnech přepracovaný.“ V Kataru si ověřil, že jde o další destinaci, kam se nemusí bát jet závodit. „Stadion je úplně úžasný a krásný, je to asi to nejluxusnější prostředí, kde jsem závodil. Ale jako závodník spatřuju luxus v něčem trochu jiném. Jsem zatížený na to, aby organizace běžela perfektně, abych nemusel nikde nic hledat. To ještě úplně nefunguje a učí se to tam. Kdyby to byl důležitý závod, nadšený bych nebyl,“ dodal David Svoboda.

Do Kataru odletěl „na otočku“. Ve městě strávil jen večer před závodem, hned po něm se vracel do Česka a v pondělí večer už byl na Slovensku. „Měl jsem teď blázinec, skoro jsem si neodpočinul. Ale trénoval jsem tak, aby mi to bylo příjemné. Přemýšlíme teď nad tím, kam a jestli pojedeme na soustředění. Těším se na první Světový pohár v Los Angeles, kam asi v únoru poletíme. Přežiju nějak zimu, kterou nemám moc rád,“ dodal David.

ZON 2016 - Tata / Maďarsko

28. - 30. 10. 2016 | V maďarské Tatě proběhl za české účasti mladých pětibojařů věkové kategorie U17 a U19 "Závod olympijských nadějí". V neděli zakončily třídenní klání soutěže smíšených štafet.
Výsledky

MS v biathle a triathle - Sarasota / USA

21. - 23. 10. 2016 | S titulem mistrů světa ve smíšené štafetě juniorů v triathle a třemi dalšími medailemi se vrací výprava českých moderních pětibojařů z MS v biathle a triathle v americké Sarasotě. Eliška Přibylová s Martinem Vlachem ovládli štafetový závod v kombinaci střelby, plavání a běhu, když porazili nejen všechny juniorské ale i seniorské páry.
Výsledky

Mezi seniory skončili v kombinaci plavání a běhu Eliška Přibylová s Tomášem Svobodou druzí za domácími Erin a Loganem Storie. V nedělních individuálních soutěžích v biathle získal Tomáše Svoboda v elitní seniorské kategorii stříbro za obhájcem mistrovského titulu Alexandrem Henrardem z Francie, bronz bral Ricardo Rego z Portugalska. Martin Vlach doběhl mezi juniory třetí za triatlonovými specialisty Brianem Bonellim z Ekvádoru a Luisem Lopesem z Portugalska. Eliška Přibylová skončila mezi juniorkami pátá.

Český pohár mládeže 2016

22. 10. 2016 | Na kladenském Sletišti proběhlo za chladného počasí poslední kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U11. Mistrovské tituly získali Bára Šoltisová ze Spartaku Hořovice a Jakub Kříž z Dukly Praha.
Výsledky najdete zde.

Pomozte Marku Gryczovi získat podporu

20. 10. 2016 | Marek Grycz se stal finalistou soutěže Fondu Magnesia Go s podtitulem „Rozhodující náskok“. I vy tak můžete rozhodnout o tom, jak velkou část získá z milionu korun pro talentované sportovce, kteří se díky této podpoře budou moci posunout na ještě vyšší sportovní úroveň a blíže ke svým sportovním cílům a snům.

Dvojnásobný medailista z letošního juniorského mistrovství Evropy je ve finále společně s cyklistou Jiřím Janoškem, triatlonistkou SImonou Šimůnkovou, vodním slalomářem Matyášem Lhotou, fotbalistkou Ludmilou Maťavkovou a překážkářkou Michaelou Peškovou. Ti si podle výsledků veřejného hlasování na webu www.magnesiago.cz rozdělí milion korun tak, že vítěz hlasování dostane 350 000 Kč, druhý v pořadí 250 000 Kč, třetí 150 000 Kč, čtvrtý 100 000 Kč, pátý 80 000 Kč a šestý 70 000 Kč. Hlasovat lze jednou týdně do 20. listopadu 2016.

V minulosti získali podporu fondu například bronzový olympijský medailista z Ria, kajakář Jiří Prskavec, plavec Jan Micka nebo bikerka Barbora Průdková. Marek Grycz by ji využil zejména na jezdecký výcvik, pronájem plavecké dráhy v bazénu, fyzioterapii a náklady spojené s šermem. Jeho soutěžní profil najdete ZDE. Na webu zároveň můžete sledovat jeho tréninkové záznamy.

Český pohár mládeže 2016

1. 10. 2016 | V Bystřici proběhlo 7. kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň mistrovstvím ČR v kategorii U13. Titul získali Kristýna Mlejnková ze Spartaku Hořovice a Vincent Zelenka z TJ Kralupy.
Výsledky najdete zde

Český pohár mládeže 2016

24. 9. 2016 | V Plzni proběhlo 6. kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo mistrovstvím ČR v kategorii U15. Titul získali Daniela Karasová z PK Příbram oddílu moderního pětiboje a Matěj Pajtl z Lašského sportovního klubu Frýdek-Místek.
Výsledky najdete zde.

MSJ - Káhira / Egypt

18. 9. 2016 |  Dnešní soutěží smíšených štafet skončil světový juniorský šampionát v egyptské Káhiře. Na start závodu se postavilo sedmnáct štafet. Česká dvojice Eliška Přibylová a Martin Vlach obsadila 7. místo.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

17. 9. 2016 | Nepříliš podařené výkony v šermu rozhodly o tom, že Lukáš Svěchota a Martin Vlach, kterému se nepovedla ani jízda na koni, se umístili ve třetí desítce celkového pořadí ve finálové soutěži na mistrovství světa juniorů v egyptské Káhiře. Družstvo ve složení Hercík, Svěchota, Vlach obsadilo 7. místo. Zítra se představí ve smíšené štafetě Eliška Přibylová a Martin Vlach.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

15. 9. 2016 | Pro české juniory pokračoval světový šampionát v egyptské Káhiře kvalifikací. Martin Vlach postoupil sedmým místem ze skupiny B a ze sedmnáctého místa ve skupině A se kvalifikoval Lukáš Svěchota. Postup do sobotního finále nevyšel Vojtěchovi Hercíkovi.
Výsledky

MSJ - Káhira / Egypt

12., 13. 9. 2016 | V pondělí začal světový juniorský šampionát v egyptské Káhiře štafetovým závodem dívek. Česká štafeta ve složení Barbora Ciprová a Eliška Přibylová obsadila sedmé místo. Šampionát dnes pokračoval štafetou juniorů. Vojtěch Hercík a Lukáš Svěchta v ní obsadili dvanácté místo.
Výsledky

Český pohár mládeže 2016

11. 9. 2016 | Na pražské Julisce proběhlo za slunečného počasí páté kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. 
Celkové výsledky najdete zde.

MS v Laser-run - Lisabon / Portugalsko

3. a 4. 9. 2016 | Na mistrovství světa v Laser-run v portugalském Lisabonu získali tři čeští reprezentanti tituly mistrů světa. Martin Vlach mezi juniory, Barbora Kodedová mezi seniorkami a Ondřej Polívka mezi seniory. Ve stejné kategorii obsadil Ondřej Svěchota třetí místo. V neděli si doběhla smíšená štafeta ve složení Barbora Kodedová a Ondřej Polívka pro další titul mistrů světa.
Výsledky:  jednotlivci  |  smíšená štafeta

ME Youth B (U17) - Solihull / Velká Británie

27., 29. 8. 2016 | Veronika Novotná a Kateřina Tomanová vybojovaly na mistrovství Evropy kategorie U17 v moderním trojboji v britském Solihullu ve štafetovém závodě titul mistryň Evropy. V sobotu v individuálním závodě doběhla Veronika na 8. místě a Kateřina obsadila 22. místo.
Výsledky

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

20. 8. 2016 | Obhájce titulu z Londýna David Svoboda skončil na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru na 9. místě. Mistr Evropy Jan Kuf dokončil závod po nevydařeném parkúru na 36. pozici. Náskok z předchozích disciplín uhájil Rus Alexandr Lesun a mohl se tak radovat z titulu olympijského vítěze. Druhý doběhl Ukrajinec Pavlo Tymoshchenko. Na třetím místě skončil Mexičan Ismael Marcelo Hernandez Usanga.
Celkové  výsledky

David od začátku ztrácel na nejlepší. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý. V dnešní úvodní disciplíně plavání sice patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo příliš nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Honzou Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně. Červencový mistr Evropy ze Sofie Jan Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Davidem, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. David prohrál v souboji s Britem Choongem, Honza nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval jednatřicetiletý David Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body navíc přišel kvůli překročenému časovému limitu. Ještě hůř dopadl Honza Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi kůň zastavil. Honza se bohužel v sedle neudržel. Znovu nasedl a pokračoval v jízdě, ale stejný problém se opakoval při posledním skoku a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

David vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať s čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko. I přes tréninkový výpadek v běhu se díky desátému nejlepšímu času v kombinované části vešel do první desítky.

Osmadvacetiletý Rus Alexandr Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. 

Sérií zranění si prošel moderní pětibojař David Svoboda po svém olympijském zlatu před čtyřmi lety v Londýně. Když už se zdálo, že se dostává do formy, musel před cestou do Ria de Janeiro znovu výrazně improvizovat v přípravě, a proto mu deváté místo udělalo radost. "Podal jsem výkon na elitní desítku, což je vždy luxusní skupinka v každém závodě v pětiboji, a to mi udělalo hroznou radost. Na lepší umístění bych to neviděl," řekl jednatřicetiletý závodník pražské Dukly. "Vím, že přísnější sportovní fanoušci možná budou zklamaní, ale kdyby věděli, co mě všechno potkalo a já jim to rád řeknu, ocení to taky. A nejvěrnějším jsem udělal radost, už mi pípají esemesky."

David Svoboda v sezoně absolvoval jen dva starty, před cestou do Ria ho trápilo bolavé levé koleno. Deváté místo proto bere jako satisfakci, že se mu podařilo s pomocí trenérů připravit. "Jsem strašně rád, že to udělalo Jirkovi Adamovi (kouč šermu) radost, a taky Jakubovi Kučerovi, což je můj osobní trenér, i jezdeckému trenérovi Robertu Kopeckému. Všichni jsme to nějak zvládli," řekl Svoboda. "Povedlo se, máme hezký výsledek do desítky. Tolik desítkových výsledků historicky není."

Noha ho trápila do poslední chvíle. Poměrně limitovala jeho běh. "Do poslední chvíle jsem netušil, jestli to povolí, nebo ne. Pak se mi podařilo na to nemyslet. Nějak jsem to odbrzdil a říkal jsem, jestli to rupne, tak to rupne," řekl. V závěrečném zakrouceném běhu se střelbou se snažil vylepšit svůj výsledek a dostal se do desítky. "Myslím, že se mi to povedlo nejlíp, jak to šlo. Mám velkou radost," zopakoval.

Od šermu se snažil maximálně soustředit. V soutěži sice byli s Janem Kufem dva Češi, ale moc ho nevnímal. "Nekoukal jsem se moc, co se děje kolem mě. Myslím, že se to povedlo. Bylo to hodně těžké zvládnout po psychické stránce, vědom si svých zdravotních omezení a ne úplně stopro tréninku," řekl David.

Už dlouho před olympiádou se snažil co nejvíce uzavřít před světem. Vyhýbal se mediálním aktivitám, nechtěl být rušen. "Musím už dbát na všechny možné energetické úspory. Dodržoval jsem životosprávu, nepil jsem pivo, s holkama jsem nikam nechodil, spíš minimálně. Noviny jsme nečetl, na mobilu jsem nebyl. Energii, kterou jsem uspořil, jsem prodal a dobře to dopadlo. Umístění v desítce je výsledek," řekl.

V cíli David Svoboda jako jeden z prvních pogratuloval svému nástupci. Rusa Alexandra Lesuna několikrát objal a z jeho triumfu měl radost. "Bylo to od srdce. Alex je podle mě jeden z nejlepších pětibojařů všech dob. Byl jsem strašně rád, že vyhrál zlatou, a to i proto, co předcházelo olympiádě ohledně ruských sportovců. Vím, že to nesl dost těžce. Já jsem si stoprocentně jistý, že je čistý a hrozně mu to přeju. Udělal mi obrovskou radost, přál jsme mu to nejvíc ze všech," řekl Svoboda.

Vzhledem k jeho zdravotním problémům není jisté, jestli může myslet na další olympiádu. Po devátém místě v Riu se ale nedá stoprocentně mluvit o jeho olympijské kariéře v minulém čase. "Myslím, že do Tokia už nepojedu, ale teď není vhodná doba pokládat tuhle otázku. Potřebuju si odpočinout, získat čas, aby se to ve mně usadilo, abych si uvědomil, co a jak bude dál. Myslím, že na konci roku před začátkem přípravy si budu moct říct, jestli půjdu dál a na jak dlouho," řekl.

Naděje Jana Kufa na dobrý výsledek při jeho olympijské premiéře vzaly za své při parkúru. Letošní mistr Evropy dvakrát spadl z koně a v soutěži skončil poslední. Stejně dopadl před osmi lety David Svoboda, který pak v Londýně získal zlato. V tom Honza vidí dobré znamení. "Musím to teď brát jako on. Půjdu holt v jeho stopách a budu doufat, že to tak dopadne," řekl pětadvacetiletý pětibojař a snažil se přes pokaženou jízdu na koni brát olympiádu pozitivně. "Neodjedu odsud zklamaný," dodal.

Jeho parkúr přitom zpočátku vypadal nadějně a i on se cítil v sedle klisny Rima TW jistě. "Bylo to hezký, plynulý, všechno v pohodě a možná jsem se nechal uchlácholit. Jednou jsem to podcenil a hned mě vypekla a podruhé taky," posteskl si Jan Kuf. Po svém druhém pádu se už jenom usmíval. "Jediný závod, který někdo vidí a hned sebou dvakrát švihnu a v saku honím koně. To mi přijde vtipný," řekl a pokračoval: "Kdybych spadl jednou, tak bych byl zklamaný hodně, ale tím že jsem spadl podruhý, tak mi to přišlo až komické. Vyklouzl jsme ze sedla jak po másle, to bylo strašný." Něco podobného se mu prý v životě nestalo.

K jeho pádům přispělo, že v průběhu jeho jízdy pršelo a sedlo bylo vlhké. "To tomu pomohlo. Stane se, že kůň zastaví, ale většinou to vysedíme. Jak to bylo mokrý, tak jsem vyjel. Byly to ale asi hlavně moje chyby," nevymlouval se. Jeho jízda se s trochou nadsázky z parkúru proměnila spíše v krocení divokého koně. "Do prvního pádu to bylo hezký, pak už to bylo trošku rodeo o přežití," přikývl. Naštěstí ale vyvázl bez zranění a nastoupil do závěrečného běhu, který dokončil poslední. "Přeci jen jsme na olympiádě, a to se dokončuje, ať se děje, co se děje," doplnil Honza.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

19. 8. 2016 | Barbora Kodedová obsadila na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru 26. místo se ziskem 1230 bodů. Olympijskou vítězkou se stala Australanka Chloe Esposito. O šestnáct sekund za sebou nechala úřadující vicemistryni světa Elodii Clouvel z Francie, třetí skončila Polka Oktawia Nowacká.
Celkové  výsledky

Bára Kodedová po děleném osmém místě ve čtvrtečním základním kole šermu dnes klesala pořadím. Do třetí desítky se propadla už po plavání. Na 200 metrů volný způsob dosáhla 34. času z 36 účastnic olympijského závodu.

V horkém počasí v Riu byla Barbora už při rozplavání ztuhlá a nedokázala plavat frekvenčně. "Trenér mě trošku proplesknul a nakonec jsem to rozjela, ale bylo to těžký. Je to sice na hranici osobního rekordu, ale pocit z plavání byl hodně špatný. Plavání je moje nejslabší disciplína, tam vždycky ztrácím," řekla.

Při parkúru se šestadvacetiletá česká reprezentantka potýkala s klisnou Legende. Ta jí dvakrát odmítla poslušnost, takže Kodedová nesplnila ani časový limit. "Dvě chyby na koních znamenají vždy velký propad a zrovna takové chyby, když kůň zastaví a musíte udělat kolečko, tak ztratíte čas i body. Tím to bylo trošku zabitý," řekla, ale kvalitu koní celkově chválila. "Jsou výborní, ale jsou naježdění pro jezdce. Neumím vždy odhadnout vzdálenost a koni to nadiktovat, úplně vždycky mi to nevyjde." V parkúru nasbírala 51 trestných bodů a v hodnocení disciplíny byla osmadvacátá. V celkovém pořadí klesla na 26. místo. Na této pozici v závěrečné kombinované části zůstala.

"Ani mi tak nešlo o místo, ale chtěla jsem podat dobrý výkon, s kterým budu spokojená. A až na ty koně to myslím bylo hodně dobrý," hodnotila Bára. "V plavání jsem si vytyčila cíle na hranici osobního rekordu a to se mi povedlo. S šermem jsem byla moc spokojená a až do druhé překážky na koni jsem si to užívala. Pak přišla chyba, ale to se stává. Budu na olympiádu ráda dlouho vzpomínat."

Z hlediště podporoval Barboru Kodedovou otec a kamarádi z vysoké školy. "Nikdy už něco podobného nezažiju. Bylo to moc krásný," řekla Kodedová a nechtěla mluvit o tom, jestli skončí, nebo bude pokračovat. "Po doběhu jsem se cítila vyčerpaně a říkala si, že si dám nadlouho volno. Byla jsem zklamaná a zároveň i šťastná, že jsem tady mohla startovat, ale o pětibojařské kariéře zatím nebudu nic definitivně říkat."

Největším dosavadním úspěchem Chloe Esposito z Austrálie bylo sedmé místo na olympijských hrách v Londýně. Ze světových šampionátů má dvě osmá místa. V Riu o triumfu rozhodla při poslední ze čtyř střeleckých položek, kde nejrychleji sestřelila pět terčů a dostala se do vedení před Nowackou. Ta po zdržení na střelnici vyběhla do posledního kola společně s Clouvel, ale na Francouzku ve finiši nestačila.

Parkúr připravil o šance na úspěch olympijské šampionky z Pekingu a Londýna. Vítězka OH z roku 2008 a mistryně světa z loňského roku Lena Schönebor z Německa si vylosovala stejného koně jako Barbora. Třináctiletá klisna se překonávání skoků pod jejím vedením vzpírala ještě častěji a Němka parkúr nedokončila. Podobně dopadla obhájkyně olympijského zlata Laura Asadauskaite z Litvy, která rovněž nedostala za jezdeckou část soutěže ani bod.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

18. 8. 2016 | David Svoboda se dělí po úvodním šermu na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiru o 4. až 7. místo se ziskem 226 bodů. Janu Kufovi patří průběžné 12. až 17. místo výkonem 214 bodů. Barbora Kodedová zašermovala 220 bodů a zítra nastoupí z děleného 8. až 10. místa. V 17 hodin SELČ ji čeká plavání, bonusové kolo šermu, jízda na koni a kombinovaná část - střelba s během. V sobotu nastoupí, také v 17 hodin, do soutěže mužů David s Honzou.
Výsledky: ženymuži.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

12. 8. 2016 | Do začátku pětibojařských soutěží na Hrách XXXI. olympiády v Rio de Janeiro zbývá 6 dní. V sobotu 13. srpna ve 22:40 odlétá z kbelského letiště do dějiště OH v Rio de Janeiro šestičlenná výprava českých moderních pětibojařů. Na palubě posledního leteckého speciálu Armády ČR budou české naděje pro olympijskou soutěž – David Svoboda, Jan Kuf a Barbora Kodedová, náhradník pro závod mužů Ondřej Polívka, trenér české reprezentace Jakub Kučera a jezdecký trenér Robert Kopecký. Týmový fyzioterapeut Vladimír Brejcha je v místě konání Her od 9. srpna.
 

Jako první se z českých zástupců v Riu představí ve čtvrtek 18. 8. v základním šermířském kole Barbora Kodedová a stane se čtvrtou českou pětibojařkou na OH v historii. Olympijská soutěž bude pravděpodobně její poslední vrcholnou pětibojařskou akcí v kariéře. Ve stejný den, jen o několik hodin později, se na planši představí v úvodní disciplíně také její mužští kolegové.

Na všech OH od roku 2004 – v Aténách, Pekingu i Londýně – byli čeští pětibojaři vždy ve hře o medaile, příprava na OH v Rio de Janeiro ale nebyla zejména po zdravotní stránce vůbec bezproblémová. Start úřadujícího olympijského vítěze Davida Svobody i úřadujícího evropského šampióna Jana Kufa v olympijské soutěži by přesto měl být dostatečným důvodem k tomu, sledovat přímé přenosy České televize. A třeba držet palce...     

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

31. 7. 2016 | Na závěr mistrovství Evropy kategorie U19 ve španělském Sant Boi absolvovala čtveřice českých pětibojařů soutěže štafet. Mezi dívkami obsadila štafeta ve složení Lea Chvalovská a Karolína Křenková 6. místo, v mixové štafetě skončili také na 6. místě Martina Machová s Lukášem Kvasnicou.
Výsledky.

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

29. 7. 2016 | Tři české zástupkyně dnes nastoupily do finálové soutěže na mistrovství Evropy kategorie U19 ve španělském Sant Boi. Nejlépe si vedla Karolína Křenková, která obsadila 11.místo. Martina Machová skončila na 19. pozici a Lea Chvalovská doběhla na 27. místě.
Výsledky.

ME Youth A (U19) - Sant Boi / Španělsko

27. - 28. 7. 2016 | Ve španělském Sant Boi začal kontinentální šampionát kategorie U19 ve čtyřboji. Ze středeční kvalifikace dívek postoupily Lea Chvalovská, Karolína Křenková a Martina Machová. Do pátečního finále se tak nepodívá z české čtveřice jen Monika Macková. Ve čtvrtek nastoupil do kvalifikace chlapců Lukáš Kvasnica. Postup do finále mu však unikl.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

18. 7. 2016 | České reprezentantky útočily ve štafetovém závodě dívek na mistrovství světa do 19 let na medaili. Dvojice Lea Chvalovská, Karolína Křenková obsadila čtvrté místo. Zlato získaly Italky.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

16. 7. 2016 | Českým reprezentantkám se ve finálové soutěži na MS kategorie U19 v irském Limericku nevydařil šerm ani střelba. Karolína Křenková obsadila v celkové klasifikaci 26. místo, Lea Chvalovská skončila 36. V pondělí je čeká ještě závod štafet.
Výsledky.

MS Youth A (U19) - Limerick / Irsko

14. 7. 2016 | Dnes bylo zahájeno soutěží dívek v irském Limericku mistrovství světa kategorie U19 v moderním čtyřboji. Karolína Křenková a Lea Chvalovská si zajistily postup ze skupiny A do sobotního finále.
Výsledky.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

10. 7. 2016 | Jan Kuf se stal v bulharské Sofii mistrem Evropy v moderním pětiboji! Martin Bilko doběhl na 22. místě a David Kindl obsadil 25. místo. Ondřej Polívka do finálového závodu nenastoupil.
Výsledky 

Dvě zlaté medaile si z mistrovství Evropy přiveze domů Jan Kuf. K vítězství ve smíšené štafetě s Natálií Dianovou přidal triumf také v individuálním závodě. Český tým tak v Sofii získal tři medaile, ke dvěma zlatým patří i stříbro z mužské štafety, které vybojovali Martin Bilko a Ondřej Polívka.

Honza přitom jel na evropský šampionát původně hlavně potrénovat šerm. „Ani jsem nevěděl, jestli půjdu celý individuální závod.“ Jenže sobotní finálový šerm se mu díky 23 výhrám povedl tak, že v něm byl druhý. „Takže jsme se s trenérem domluvili, že to doťukneme. Že bude fajn zajet si další jízdu a absolvovat kombinovanou část. A vyšlo to na titul mistra Evropy,“ říkal Kuf s nadšením v hlase. „Je to hodně pozitivní signál směrem k olympijským hrám. Ještě všechno není tak, jak bych si představoval, ale i s tím můžu poměrně dobře závodit, což je skvělé. Když všechno dokážeme vyladit, může to být v Riu hezký závod.“

V plavání bylo znát, že už má za sebou tři závodní dny – zlatou smíšenou štafetu, kvalifikaci a finálový šerm. „Zaplaval na sebe podprůměrný výkon. Ale po tom, jak Honza zašermoval, to nic podstatného neřešilo,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera.

Do jízdy si Kuf vylosoval těžkého koně, který v předchozích jízdách vždy na některé překážce zastavil. „Ale viděli jsme, že Ital Petroni k němu našel cestu. A náš jezdecký trenér Robert Kopecký to ještě o něco vylepšil. Honza udělal jednu chybu, což byl na tomto koni skvělý výkon. Takhle dobře nešel tento kůň ani s vlastním jezdcem. Pak bylo jasné, že je Honza ve hře o zlato,“ řekl Kučera.

V kombinované části však Honza ještě přichystal nechtěnou show pro diváky, a to kvůli nedávné změně zbraně. „Nebyl tu na střelbě jistý, museli jsme něco změnit v nastavení zbraně,“ popisoval Kučera. Vše fungovalo výtečně až do poslední rány. „Potom mi asi trochu projelo hlavou, že je zlato blízko, začal jsem trochu zmatkovat,“ popisoval Jan Kuf.

Poslední terč trefil až na sedmý zásah. V tu chvíli byl už Maďar Robert Kasza dávno pryč ze střelnice. „Vyběhl snad deset vteřin přede mnou. Vyrazil jsem do posledního kola s tím, že ho zkusím sbíhat a že to snad vyjde. Robert Kasza není nejsilnější běžec, takže jsem si věřil. Předběhl jsem ho v posledních metrech. Musel jsem běžet naplno, ale teď mě nic nebolí,“ jásal čerstvý šampion, za nímž skončili Maďar Kasza a třetí Ital Riccardo De Luca.

Reprezentační trenér Jakub Kučera dodával: „Úplně jsem nechtěl, abychom to tady hrotili šest týdnů před olympiádou. Honza musel jít naplno v době, kdy jeho výkon ještě není úplně poskládaný. Budu teď muset upravit přípravu. Ale za dva tituly mistra Evropy to stojí.“

Spokojení podle něj mohou být také Martin Bilko a David Kindl, kteří skončili na 22. místě, respektive na 25. pozici. „Martin si zaplaval osobák, zajel velmi dobrou jízdu. Také u něj bylo vidět, že tu šel už štafetu, ze které měl medaili,“ řekl Jakub Kučera. „David musel jít v kvalifikaci naplno. Jeho výkon v kombinované části nebyl úplně uspokojivý, ale celkově tu bral pětadvacáté místo, byl ve finále mistrovství Evropy. Také on by měl být s odstupem spokojený.“

Češi mohli pomýšlet i na čtvrtou medaili z družstva mužů, do nějž patřili Bilko, Kindl a Ondřej Polívka. Jenže Ondřej do nedělní části finále nakonec nenastoupil. Medailista z mužské štafety si totiž zranil při sobotním finálovém šermu palec na pravé ruce. Teprve vyšetření ukáže, jak vážné zranění je.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

9. 7. 2016 | Vzhledem ke zdravotním problémům nenastoupila Natálie Dianová do finále mistrovství Evropy v bulharské Sofii. V sobotu absolvovali finálový šerm muži. Janu Kufovi po něm patří průběžné 2. místo.
Výsledky 

Už při pátečním šermu trápilo Natálii svalové zranění na pravé noze. „Bylo by rizikové, kdyby závodila. Už ráno věděla, že by nemohla jít kombinovanou část. Závod by na medaili po šermu nebyl a zdraví je prostě přednější,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Již v sobotu absolvovali finálový šerm muži. „Dopadlo to náramně. Třiadvacet výher, dvanáct porážek, druhé místo v průběžném pořadí,“ radoval se Jan Kuf. Vzhledem k tomuto výsledku bude Honza ve finálovém závodě s největší pravděpodobností pokračovat, ačkoli původně šlo hlavně o to, aby si zašermoval v kvalitní konkurenci.

„Kromě úvodní části, kdy šel proti našim dalším klukům, byl Honzův šermířský výkon výborný. To, kvůli čemu jsme sem jeli, se Honzovi povedlo stoprocentně. Vyhrál šerm v mixu, v kvalifikaci byl druhý, ve finále taky. Potvrdil, že patří do absolutní špičky v šermu,“ dodal Kučera.

Jelikož si reprezentační trenér chtěl ponechat možnost Kufa ze soutěže stáhnout, evropského šampiona ve smíšené štafetě nenahlásil do soutěže družstev. V té bude nakonec chybět Ondřej Polívka, kterému šerm vůbec nevyšel. „Ještě k tomu se Ondra zranil, zatím to vypadá na výron palce u ruky. Startovat zítra nebude, pojede raději na vyšetření do Prahy.“

Finálový šerm absolvovali také Martin Bilko a David Kindl. „Martin šermoval s lehce nadprůměrnou bilancí, což je pro něj ve finále mistrovství Evropy v pořádku. Má na to zašermovat víc, ale nemá tolik zkušeností,“ řekl Jakub Kučera. „David zašermoval 190 bodů, na základní kolo je to v pořádku. Dostal se do finále mistrovství Evropy. Martin i David mohou být spokojení.“

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

7 - 8. 7. 2016 | Mistrovství Evropy pokračovalo ve čtvrtek a v pátek kvalifikacemi. Natálie Dianová postoupila den po zlatém závodě z 8. místa ze skupiny A. V pátek Jan Kuf postoupil z 6. místa a Ondřej Polívka ze 13. místa ve skupině A. Martin Bilko obsadil 8. místo a David Kindl kontroloval postup na 17. místě ve skupině B.
Výsledky

„S ohledem k počtu závodnic, které vypadávaly, to byla pro Natálku víceméně formalita. Šlo o to ušetřit co nejvíc sil,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Na Natálce bylo v horkém počasí znát, že ji smíšená štafeta stála síly, výrazně se jí nepovedl úvod šermu. „Ale nakonec šerm zvládla. Plavání a kombinovanou část měla úplně pod kontrolou, na běhu si hlídala přímý postup. Vzhledem k tomu, že už v pátek je finálový šerm a Natálku čekají čtyři závodní dny v řadě, opravdu záleželo na tom pošetřit co nejvíc sil,“ dodal Kučera.

Jan Kuf si zadělal na postup už v šermu, kde s bilancí 19-7 zaznamenal druhý nejlepší výsledek, před kombinovanou částí měl na „nepostupovou“ pozici náskok 50 vteřin a mohl pošetřit síly. „Chtěli jsme, aby se Honza před olympiádou šermířsky srovnal a změřil síly s pětibojařskou špičkou. To se určitě povedlo,“ pochvaloval si reprezentační kouč Jakub Kučera. Drobný stín na vystoupení svého svěřence přesto našel: „Stejně jako v mixu, možná i kvůli vědomí, že nemusí jít naplno, nedokázal Honza v kombi najít optimální střelecký rytmus. Na tom musíme zapracovat.“

Přímý postup si zajistil také Martin Bilko. „Pohlídal si ho s přehledem,“ hlásil Kučera. To samé říkal i na adresu Ondřeje Polívky, který se do finále dostal na základě svého bodového zisku. „Ondra měl strašidelný začátek šermu, naštěstí se v jeho druhé polovině zlepšil. Před kombi měl ale spočítáno, kolik mu bude na postup stačit, takže nějaké síly ušetřil.“ Téměř naplno až do samého konce musel z českého kvarteta jen David Kindl, ale i on se do finále dostal.

Česku se tak rýsuje reálná medailová naděje v soutěži družstev, ve třech jdou do finále už jen další čtyři země. Započítávat se budou body Ondřeje Polívky, Martina Bilka a Davida Kindla. „Chtěl jsem si nechat možnost Honzu Kufa stáhnout ze soutěže, abychom neriskovali před Riem, kdyby se objevily nějaké zdravotní potíže,“ vysvětlil Kučera, proč v sestavě chybí účastník srpnových olympijských her.

Ženy měly v pátek na programu úvodní disciplínu finálového závodu - šerm, který české reprezentantce Natálii Dianové příliš nevyšel. Na vině jsou hlavě zdravotní problémy. „Natálku trápí svalové zranění na pravé noze. Fyzioterapeut se ji snaží dát dohromady. Uvidíme, jestli bude moct pokračovat v sobotu v závodě,“ dodal reprezentační trenér.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

6. 7. 2016 | Natálie Dianová a Jan Kuf se dnes v bulharské Sofii stali ve smíšené štafetě mistry Evropy. Loni dobyli titul mistrů světa, letos - přesně rok a den poté - jim patří titul mistrů Evropy.
Výsledky

„Oslavili jsme to naše výročí stylově,“ říkala Dianová, které sezonu pokazil zánět v koleni. „Tohle je pro mě hezká náplast. Jsem šťastná a jsem ráda, že jsem sezonu nezabalila a že jsme si tu mohli poslechnout tu naši nejhezčí písničku."

Její parťák Jan Kuf dodával: „Jsem za Natálku rád. Po tom všem, čím si za celý rok prošla, a po všech patáliích je dobře, že má z pětiboje zase radost. A mě dal závod pozitivní signály směrem k olympiádě.“

Natálie Dianová s Jan Kufem prožili v bulharské Sofii povedený den od samého rána. V plavání předvedli nejlepší český výkon ve smíšené štafetě vůbec a začínali závod na prvním místě. „Honza si zaplaval osobák, což je pro nás pozitivní informace i směrem ke dvoustovce a olympijským hrám. A Natálka vyhrála mezi ženami,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Ani po šermu se na vedení české dvojice nic nezměnilo. „Natálka zašermovala s aktivní bilancí a Honza předvedl, co měl. Takže základní kolo vyhráli,“ dodal trenér.

Jízdu zvládli Češi i přesto, že byla těžká, jelikož na koních už se projevovala únava z předchozích dnů. „Takže na výběhu do kombinované části měli náskok jedenatřicet sekund. Natálka tenhle odstup udržela. Jestliže jsem při úterním stříbru Ondry Polívky s Martinem Bilkem ve štafetě říkal, že vítězní Rusové byli neprůstřelní, tak Natálka s Honzou byli dneska ještě lepší,“ těšilo Kučeru.

Český moderní pětiboj tak slaví dvě medaile ve dvou dnech. A Natálie s Honzou dvě medaile ve dvou letech, které dělí rok a den. „Je to skvělé. Loni jsme se stali mistry světa, letos mistry Evropy, má to dobrou tendenci,“ říkal Jan Kuf. Pro Natálii Dianovou mělo letošní vítězství po všech potížích jinou příchuť. „Vážím si toho, že ani jeden z nás neudělal moc chyb, šli jsme ve všech disciplínách dobré výkony. Z toho mám radost prioritně. A teď se vrhnu do individuální soutěže.“

Dva roky a dva tituly české dvojice mohou být i příslibem do budoucna. „Už asi tři roky se mluví o tom, že by mixová štafeta měla být na olympijských hrách v Tokiu. To by nám samozřejmě udělalo radost,“ dodal Jakub Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

5. 7. 2016 | Stříbrnou medaili vybojovali ve štafetě na evropském šampionátu v bulharské Sofii Martin Bilko a Ondřej Polívka. Zvítězili Rusové Aleksandr Lesun a Alexander Savkin. Třetí byli Poláci Stasiak a Swiderski.
Výsledky

„Výsledek a výkon Martina a Ondřeje je o to cennější, že konkurence byla opravdu velká. Řada týmů pojala mužskou štafetu jako test před olympijskými hrami, takže startovali nejlepší Britové, Maďar Marosi nebo Rus Lesun, kteří jsou v širším okruhu medailových kandidátů pro Rio,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Česká dvojice začala závod výborně hned v bazénu. „Ondra si zaplaval osobák, oba i s Martinem mohli být spokojení. Už po plavání to vypadalo, že vstoupili do závodu správnou nohou,“ řekl Kučera.

Bilko s Polívkou pak zašermovali s aktivní bilancí a v bonusovém kole přešli přes Bulhary, Španěly a Maďary. Prohráli až s Ukrajinci, takže brali třetí místo. „Jen nás na šermu trochu překvapilo, že mnoho týmů dalo své dlouhodobě lepší šermíře na dvojku, takže Ondra měl opravdu těžkou práci. Ale ve výsledku bylo vše v pořádku,“ dodal Kučera.

V jízdě českým pětibojařům prospělo, že do dějiště šampionátu přijeli s předstihem a viděli testovací jízdy koní. Ačkoli Ondřej Polívka dostal velmi obtížného koně, na kterém domácí závodník parkur málem nedokončil, dokázal si s ním díky dobrým informacím poradit. „Ondra i Martin zajeli každý za jednu chybu a jako jedni z mála stihli čas,“ těšilo Kučeru.

Na startu kombinované části tak bylo jasné, že Češi budou závodit o medaili. Martin Bilko, který v této sezoně získal se sestrou Lenkou stříbro ze smíšené štafety v závodě Světového poháru v Římě, podal výborný výkon v běhu i na střelbě a udržel odstup ze startu kombi. Ondřej Polívka, jenž loni na mistrovství Evropy získal bronz v družstvu s Davidem Svobodou a Janem Kufem, sice zazmatkoval na atypické trati, ale díky stabilní střelbě a běžeckému výkonu uhájil stříbro. „Rusové byli neprůstřelní, byli lepší. Ale stříbro ohlídal Ondra zkušeně i s vědomím toho, že ho za dva dny čeká individuální soutěž. Jsme spokojení jak s výkonem, tak s výsledkem,“ dodal Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

4. 7. 2016 | Dnes bylo zahájeno v bulharské Sofii mistrovství Evropy závodem ženských štafet. Česká dvojice Barbora Kodedová a Lenka Bilková skončila na osmém místě. Zvítězily Bělorusky před Německem a Maďarskem.
Výsledky

„Vzhledem k tomu, že všechny štafety probíhají před individuálními soutěžemi a že hlavním vrcholem sezony je olympiáda, v téhle konkurenci měly holky myslet na lepší výsledek. Ale všechno má své souvislosti,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Barbora Kodedová měla od začátku května vleklé zdravotní potíže. „Pět týdnů měla omezenou přípravu, výpadek je znát. Potvrdili jsme si tu, že je správné rozhodnutí, že Bára nepůjde individuální soutěž a vrátí se do Prahy, aby se pokusila dohnat co nejvíc před olympiádou,“ dodal Kučera. „Kdyby tu byla do konce, přišla by o týden tréninku a přitom by jí to nemohlo nic dát.“

Pro Lenku Bilkovou, která byla v této sezoně s bratrem Martinem druhá ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Římě, byla ženská štafeta na mistrovství Evropy možná jedním z posledních závodů kariéry. „Lenku může těšit, že zajela skvělou jízdu. Ale to byl u obou závodnic jediný bezchybný výkon za celý den. Ve všech dalších byla menší, nebo větší rezerva,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

ME 2016 - Sofie / Bulharsko

1. 7. 2016 | Natálie Dianová bude na mistrovství Evropy startovat ve smíšené štafetě s Janem Kufem. V březnu sice zkoušela závodit na Světovém poháru v Římě, teprve v červenci však bude po problémech s kolenem startovat v odpovídající formě. Šampionát se v bulharské Sofii koná od 4. do 10. 7. „Natálka je zdravotně v pořádku. Má smysl, aby závodila, je připravená. Měla ale pauzu skoro deset týdnů, to pravděpodobně poznat bude. Ale věřím, že potvrdí, že je schopná závodit se světovou špičkou,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Natálii, kterou dlouho trápil zánět v koleni, čeká čtvrteční kvalifikace žen. O den dříve nastoupí do smíšené štafety s Janem Kufem, parťákem z loňského zlatého závodu na mistrovství světa v Berlíně. „Naposledy v téhle sestavě závodili loni a dopadlo to celkem dobře,“ říkal Kučera s úsměvem. „Jsem rád, že se Natálka vrací alespoň na jeden vrchol sezony.“

Pokud by Natálie postoupila z kvalifikace individuálního závodu, čekaly by ji čtyři závodní dny v řadě, neboť šermířské finále o den předchází finálovým závodům. Do individuálního závodu naopak nezasáhne Barbora Kodedová, která se nominovala na olympijské hry, ale po květnovém finále Světového poháru v Sarasotě dlouho marodila. „Bára měla pět týdnů velmi omezený trénink. Potřebuje se připravovat s výhledem na olympiádu, do které zbývá sedm týdnů, což je už relativně krátká doba. Nenašli jsme důvod, proč by měla jít individuální závod,“ dodal Jakub Kučera.

Na mistrovství Evropy nebude závodit olympijský vítěz David Svoboda. „Není bohužel zdravotně stoprocentně v pořádku tak, aby jeho start dával smysl a poskytl nám jakoukoli informaci směrem k olympijským hrám,“ vysvětlil Kučera.

Program mistrovství Evropy v Sofii:
Pondělí 4. července        štafeta žen (Barbora Kodedová, Lenka Bilková)
Úterý 5. července            štafeta mužů (Ondřej Polívka, Martin Bilko)
Středa 6. července          smíšená štafeta (Natálie Dianová, Jan Kuf)
Čtvrtek 7. července         kvalifikace žen (Natálie Dianová)
Pátek 8. července           kvalifikace mužů (Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl, Martin Bilko)
Sobota 9. července         finále žen
Neděle 10. července       finále mužů

Mezinárodní mistrovství Polska - Drzonkow

25. - 26. 6. 2016 | V polském Drzonkowě proběhlo mezinárodní mistrovství Polska za účasti řady českých seniorů, juniorů a dorostenců. Nejlépe si vedla Barbora Ciprová, která obsadila třetí místo.
Výsledky

Evropský pohár mládeže - MMČR U17

25. - 26. 6. 2016 | O víkendu proběhly na pražské Julisce mezinárodní závody, které byly zároveň mistrovstvím České republiky v moderním trojboji pro kategorii U17. Z celkového druhého místa a titulu domácí šampionky se radovala Veronika Novotná z PK Příbram - oddílu moderního pětiboje. Mezi chlapci získal titul Matěj Pajtl z Lašského sportovního klubu Frýdek Místek. V neděli slavila úspěch dívčí štafeta ve složení Veronika Novotná a Kateřina Tomanová.
Výsledky:  GIRLS  |  BOYS  |  RELAY - GIRLS   RELAY - BOYS   RELAY - MIX  | shooting.

Český pohár mládeže 2016

18. 6. 2016 | Čtvrté kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů pro kategorie U11 - U15 proběhlo dnes v Bystřici.
Celkové výsledky najdete zde.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

17. 6. 2016 | Na olympijské hry pojede i Barbora Kodedová. Když se Bára dozvěděla od svého trenéra, že může jet na olympijské hry, dojalo ji to. „Těším se moc. Popravdě, když mi to trenér volal, měla jsem slzy v očích. Po tomhle roce chci skončit kariéru, lepší konec jsem si ani nemohla přát. Tak jen aby to vyšlo, abych zůstala zdravá a v Riu to klaplo,“ uvedla šestadvacetiletá pětibojařka.

Mezinárodní federace UIPM zveřejnila seznam 36 účastnic olympijských her po nedávném mistrovství světa. Ale ještě se v něm škrtalo, neboť za každou zemi mohou na olympijských hrách startovat pouze dvě moderní pětibojařky. Na Kodedovou tak připadlo jedno z uvolněných míst, a to díky její pozici v redukovaném světovém žebříčku.

„Pro český pětiboj je určitě dobře, že budeme mít zástupkyni také v ženské soutěži. O to víc nás teď může mrzet, že kvůli problémům s kolenem se tentokrát na hry nepodívá nejlepší česká pětibojařka posledních let a mistryně světa ze smíšené štafety z loňského roku Natálie Dianová. Poprvé v historii se totiž mohlo české reprezentaci podařit naplnit maximální možnou účastnickou kvótu pro olympijské hry,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Kodedová doplní tým, do kterého patří olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf. Ti splnili kvalifikační kritéria už na loňském mistrovství Evropy. „Musíme teď naplánovat Bářinu přípravu tak, aby byla co nejefektivnější. Měla zdravotní problémy, dobrala druhá antibiotika, v plnohodnotném tréninku není pět týdnů. Teď musíme zjistit, jak velké následky nemoc zanechala, protože její příprava byla narušena hodně. Ale do začátku olympijské soutěže je pořád skoro devět týdnů,“ dodal Jakub Kučera.

I Kodedovou tak čeká trénink směřovaný ke zvládnutí nejdůležitějšího závodu sezony, kde však na pětibojaře čekají specifické podmínky včetně běžecké trati plné zatáček. „Když jsem vídala kluky, kteří trénovali kombi na nasimulované trati, nepředstavovala jsem si tam sama sebe. Takhle realistické myšlenky na olympiádu jsem neměla. Soustředili jsme se na závody a nad tímhle jsem neuvažovala,“ řekla Kodedová, která už by měla být brzy zase fit. „Už to vypadá, že jsem se z toho dostala. Lékaři přišli na to, co mi bylo. Měla jsem zánět dutin. Od příštího týdne snad budu moct trénovat. Budu se snažit udržet ve zdraví.“

MEJ - Drzonkow / Polsko

11. 6. 2016 | Druhou medaili vybojovali čeští junioři na mistrovství Evropy v polském Drzonkově. Trojice ve složení Marek Grycz, Vojtěch Hercík a Martin Vlach skončila po výborném výkonu druhá v soutěži družstev, když nestačila jen na suverénní Rusy. Martin Vlach skončil v individuální soutěži na 7. místě, Marek Grycz obsadil 9. příčku, Vojtěch Hercík doběhl 16. a Lukáš Svěchota skončil v celkové klasifikaci na 28. pozici. Výsledek je o to cennější, že Martin s Markem byli mezi svými konkurenty v elitní desítce zdaleka nejmladší.
Výsledkystřelbafotografie.

MEJ - Drzonkow / Polsko

9. 6. 2016 | Všichni čtyři čeští reprezentanti si dnes na mistrovství Evropy juniorů v polském Drzonkowě zajistili postup do finálového závodu. Ve skupině A doběhl Martin Vlach na šestém místě, Lukáš Svěchota skončil čtrnáctý. Ve skupině B obsadil Marek Grycz sedmou pozici a osmnáctý doběhl Vojtěch Hercík.
Výsledkystřelba.

MEJ - Drzonkow / Polsko

7. 6. 2016 | Stříbrnou medaili vybojovali dnes na evropském juniorském šampionátu v polském Drzonkowě Marek Grycz a Martin Vlach. Zvítězili Francouzi Brice Loubet a Gregory Flayols.
Výsledky: štafeta mužistřelbafotografie.

HRY XXXI. OLYMPIÁDY - Rio de Janeiro 2016

3. 6. 2016 | Zatím jen David Svoboda a Jan Kuf mají potvrzené účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiru, ale naděje, že by český moderní pětiboj měl zastoupení i v ženském závodě, pořád ještě žije.

Mezinárodní federace UIPM vydala na začátku června seznam 37 žen, které splnily kvalifikační kritéria pro účast na olympijských hrách. Rusko, Maďarsko, Německo, Velká Británie, Litva, Korea a Čína na tomto seznamu ale mají po třech závodnicích a v Riu mohou z každé země startovat maximálně dvě ženy. Národní federace jmenovaných zemí musí konečnou nominaci určit do 15. června.

„Pak proběhne takzvaná realokace,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera. „Když národní federace vyškrtne ženu, která se kvalifikovala z mistrovství světa, dostane se na seznam olympijských účastnic další z výsledkové listiny světového šampionátu. Tam má šanci na základě výsledku z loňského mistrovství světa Natálka Dianová. Pokud vypadne závodnice kvalifikovaná na základě žebříčku, posune se na její místo další žena z redukovaného světového žebříčku. Na to čeká pro změnu Barbora Kodedová.“

Jakub Kučera získával na mistrovství světa v Moskvě informace o interním kvalifikačním klíči jednotlivých národních federací. „Podle toho, co jsem zjistil, je pravděpodobné, že by se do Ria mohla dostat Bára, ale jsou to jen neoficiální informace. Musíme počkat až na nahlášení nominací,“ říká reprezentační kouč. Konečný seznam účastnic olympijského závodu by měla mezinárodní federace UIPM zveřejnit koncem června.

MS 2016 - Moskva / Rusko

29. 5. 2016 | Barbora Kodedová a Ondřej Polívka obsadili ve smíšené štafetě na mistrovství světa v Moskvě 9. místo. Zvítězila domácí dvojice Donata Rimsaite a Aleksander Lesun.
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky: mix štafeta.

Jediná hrubá chyba v jízdě na koni zastavila útok české dvojice na jednu z medailí v závěrečné soutěži MS. Češi nastoupili do závodu jako obhájci zlatých medailí Natálie Dianové a Jana Kufa z loňského roku a v úvodní disciplíně na nejlepší podle očekávání trochu ztratili. V širokém startovním poli 23 zemí měla hrát ale klíčovou roli šermířská část a do ní vstoupil český pár skvěle. Šermířský projev obou českých reprezentantů se v porovnání s individuálními soutěžemi změnil k nepoznání a po polovině turnaje česká dvojice suverénně vedla. V závěrečných kolech sice čekali na českou dvojici nejtěžší soupeři, přesto dokázala Barbora s Ondřejem dotáhnout turnaj do úspěšného konce a bilance 29 vítězství a 15 porážek byla v základním kole nakonec druhá nejlepší. 

Do jízdy na koni proto nastupovali čeští reprezentanti na čtvrté pozici a při vědomí jejich kvalit v závěrečné kombinované části patřili mezi největší aspiranty na některou z medailí. Jako první se z Čechů objevila na parkůru Barbora a hned na úvodním skoku udělala se svým koněm chybu, která skončila velmi nebezpečným pádem. Bára se velmi rychle vrátila zpátky do sedla a v další části parkůru už neudělala jedinou chybu. Bezchybný byl pak se svým koněm i Ondřej, přesto nabrali čeští reprezentanti v jízdě téměř minutovou ztrátu a přišli o jakoukoli naději na boj o medaile. Neúspěch v jízdě nakonec ovlivnil i výkon v kombinované části, ve které se Češi posunuli z 10. jen na konečnou 9. pozici. Nejsvětlejším bodem celého závodu tak byla nakonec skutečnost, že Bára vyvázla z hrozivě vypadajícího karambolu bez zranění. 

MMČR U19 - Czech open 2016

28. - 29. 5. 2016 | V sobotu proběhlo na pražské Julisce mezinárodní mistrovství České republiky kategorie U19 ve čtyřboji. Domácí mistrovské tituly získali Karolína Křenková ze Spartaku Hořovice a Lukáš Kvasnica z PK Příbram. V neděli byla na programu soutěž smíšených štafet.
Výsledky -  GIRLS  |  BOYS  |  družstva MČR  |  mix štafety  | shooting

MS 2016 - Moskva / Rusko

28. 5. 2016 | Český reprezentant Jan Kuf vybojoval jedenáctou příčku na mistrovství světa v Moskvě, Ondřej Polívka obsadil 34. místo. O lepší výsledek přišli oba na šermířské planši. Mistrem světa stal Francouz Valentin Belaud. 
Záznam soutěže můžete sledovat na UIPM TV.
Výsledky: finále muži.

„Plavání zvládli na úrovni svého standardu,“ načal hodnocení finálového závodu reprezentační trenér Jakub Kučera. „Honza plaval o čtyři desetiny pomaleji než v kvalifikaci, pořád to ale byl jeho druhý nejlepší čas v padesátimetrovém bazénu v kariéře. Ondra byl taky o pár desetinek pomalejší než v kvalifikaci. Možná to bylo i kvůli tomu, že nemohl použít úplně nové plavky, které jsme měli připravené na finále. Těsně před závodem si totiž přetrhl tkaničku, a tak si musel obléci staré, už dost oplavané,“ hlásil z dějiště Kučera.

Rozhodující pro vývoj závodu byl šerm, Čechům vůbec nevyšel jeho začátek. „Vůbec jsem nedokázal šermovat, jak potřebuju. Po první půlce jsem byl v mínusu, ta druhá už byla naštěstí o trochu lepší. Skončil jsem v polovině startovního pole, ale ta nejlepší desítka mi odskočila,“ popisoval Jan Kuf. „Honza doplatil na to, že kvůli zranění letos tolik nezávodil,“ hledal příčiny šermířského výpadku reprezentační trenér. „Na Ondrovi se projevila únava z kvalifikace, kde musel jít závěr naplno, a taky asi vědomí, že musí uspět, pokud chce jet na olympijské hry. Těžko říct, po třetině šermu ale bylo jasné, že je ze hry o účast v Riu venku.“

Jezdeckou část závodu Jan Kuf dokázal vyhrát. „Příliš toho ale ve srovnání s konkurenty nezískal, protože koně tady byli velmi dobří,“ podotknul Kučera. Do kombinované části tak český reprezentant vybíhal z třináctého místa. „Běh byl super. Vybíhal jsem v balíku lidí, kteří mívají kombi nejlepší, a všem jsem utíkal. To byl fajn pocit,“ přiznal s úsměvem Kuf. „Jedenácté místo nevypadá úchvatně, ale po tom šermu víc chtít nemohu. Na druhou stranu směrem k Riu bylo na MS mnohem víc pozitiv než negativ. Věřím, že se máme v létě na co těšit,“ slibuje pětibojař, který před pár dny oslavil pětadvacáté narozeniny.

Ondřej se po chybě v parkuru spadl na 30. pozici, a tak dostal před kombinovanou část za úkol pilovat střelbu s novou zbraní a šetřit síly, aby mohl startovat v nedělní smíšené štafetě. „Nemělo smysl, aby šel kombi naplno. Pozitivní ale určitě je, že ve střelbě byl opět jedním z nejlepších. Je vidět, že už si na novou zbraň zvyknul,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

MS 2016 - Moskva / Rusko

26. 5. 2016 | Jan Kuf a Ondřej Polívka si na mistrovství světa v Moskvě vybojovali postup do sobotního finále. Ondřej byl devátý v kvalifikační skupině A, Honza sedmý ve skupině B. David Kindl skončil v první kvalifikační skupině na 25. místě. „Jeho výkon byl poznamenán tím, že šel štafetu mužů, regeneruje trochu pomaleji.“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „O to víc mě mrzí, že tu nemohl závodit David Svoboda, protože ve finále jsou jen dvě kompletní družstva. Už jen postup kompletní trojice do finále by tedy tentokrát znamenal některou z medailí.“
Výsledky: kvalifikace muži.

Ondřej Polívka zahájil šermem se 17 výhrami. „Potvrdil určitý progres výkonnosti, šestý turnaj po sobě šel s aktivní bilancí. Ale pořád je to výsledek, se kterým musí jít další tři disciplíny naplno. Šel vyborné kombi, ve své skupině byl druhý ve střelbě a celkově třetí. Doběhl skupinu, která postupovala přímo. Podal velmi dobrý výkon a postup do finále mistrovství světa je potvrzením toho, že patří do světové špičky,“ popsal Jakub Kučera.

Jan Kuf si ve skupině B připsal v šermu 16 vítězství. Projevila se tak šermířská pauza, kterou měl mistr světa ze smíšené štafety kvůli zraněnému zápěstí ze závodu Světového poháru v Římě. „Honza by měl končit v šermu nahoře, v první pětce. Tentokrát byl patnáctý, což je na něj hodně podprůměrný výkon. Takže plavání i kombi musel jít naplno. Zaplaval si osobní rekord v dlouhém bazénu 2:04,84. V jeho skupině bylo hodně lidí, kteří umí kombi dobře, ale on si doběhl pro přímý postup. I s novou pistolí střílel na úrovni osobáku a běžel výborně,“ řekl Jakub Kučera.

K úplně spokojenosti chyběl reprezentačnímu trenérovi jen lepší šerm, který by oběma finalistům pomohl pošetřit síly. „Ale to bych chtěl na mistrovství světa asi moc. Kluci splnili, co měli. Honza si před olympijskými hrami potvrdil, že se posouvá. Uvidíme, jak to bude v sobotu a pak hlavně za tři měsíce.“

MS 2016 - Moskva / Rusko

25. 5. 2016 | Barbora Kodedová nepostoupila na mistrovství světa v Moskvě do finále. Hned v úvodní disciplíně ztratila naději na postup. „Nevím, nakolik to ovlivnily předchozí zdravotní problémy po finále Světového poháru, každopádně výkon v šermu byl o třídu, možná dvě horší, než jaký Bára předvedla v Sarasotě. Už po něm bylo jasné, že postup je nereálný,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera. Zítra do kvalifikace mužů nastoupí David Kindl, Jan Kuf a Ondřej Polívka.
Výsledky: kvalifikace žen.

Bára Kodedová byla po šermu s deseti výhrami na šestnáctém místě v kvalifikační skupině B. „Bývala by musela zašermovat s výrazně aktivní bilancí, aby mohla pomýšlet na postup. Potom předvedla na sebe slušné plavání a velmi slušnou kombinovanou část, ale ztrátu už nebylo možné dohnat,“ dodal Kučera. 
V závěrečném kombi byla Barbora sedmá. Přestože nepostoupila do finále světového šampionátu, stále má teoretickou naději na splnění nominačních kritérií pro olympijské hry. „Vypadly další holky, které byly ve hře, je tam řada otazníků. Šance není obrovská, ale pořád nějaká je. Jasno bude po finále,“ řekl Kučera.

MS 2016 - Moskva / Rusko

24. 5. 2016 | Martin Bilko a David Kindl skončili na mistrovství světa ve štafetě mužů v Moskvě na osmém místě. „Kluci mohou být spokojení. Osmé místo je to, na co Martin s Davidem mají,“ řekl trenér Libor Capalini. „Podle průběhu mohli být i výš, ale lepší umístění nechali v jízdě na koni.“ Zítra je na programu kvalifikace žen s Barborou Kodedovou. Záznam ze závodu najdete na UIPM TV
Výsledky: Team - relay Men.

Martin Bilko s Davidem Kindlem zaplavali šestý nejrychlejší čas. Po šermu s vyrovnanou bilancí jim patřilo paté místo. Pak ovšem přišla jízda, která sesadila českou dvojici na deváté. „Martin zajel čistě. David měl koně, který hodně spěchal. Bohužel se mu ho nepovedlo udržet v optimálním tempu na kolmé skoky, letěl do nich moc rychle. Čtyři shozy z osmi překážek jsou hodně na to, aby kluci mohli pomýšlet na to, že jim jízda pomůže, ne ubere,“ uvedl Capalini.

V kombinované části se pak Martin s Davidem posunuli na osmé místo. „Sedmé místo bylo daleko, takže David pošetřil nějaké síly do individuálního závodu,“ dodal Capalini. Závod vyhráli Korejci Hwang a Jun před domácí dvojicí Frolov, Naumov a francouzskou štafetou Henrard a Dejardin.

Český pohár mládeže 2016

21. 5. 2016 | Na pražské Julisce v prostorách ASC Dukly proběhlo za krásného počasí třetí kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů.
Celkové výsledky najdete zde.

MMČR juniorů - Memoriál Milana Kadlece

14. - 15. 5. 2016 | Mistrovství České republiky juniorek a juniorů proběhlo o tomto víkendu na pražské Julisce a v poděbradském jezdeckém areálu. Domácí titul získali Anna Šámalová z TJ Dukla Praha a Marek Grycz ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky - juniorky  ( střelba 1 | střelba 2 )
Výsledky - junioři  ( střelba 1 | střelba 2 )

Finále SP - Sarasota / USA

7. 5. 2016 | Ondřej Polívka po nevydařeném parkuru obsadil ve finále Světového poháru v americké Sarasotě 33. místo. Zvítězil Brit James Cooke před Němcem Patrickem Doguem a Francouzem Valentinem Pradesem. 
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky.

Ondra Polívka, kterého před závodem trápilo nachlazení, vstoupil do soutěže výtečně. V šermu skončil s bilancí 20 výher a 15 porážek na sedmé pozici. Ani v bazénu si český reprezentant nevedl špatně (2:07,15), ale o naděje na slušné umístění přišel v jezdecké disciplíně. „Nerad říkám, že za špatný výkon závodníka může kůň, ale Ondra opravdu žádnou chybu neudělal,“ hlásil z dějiště trenér Libor Capalini a dodal: „Bylo tady několik koní, kteří výrazně zaostávali a „Shrek“ byl jedním z nich. O mnoho lépe s ním nezajel ani Němec Köllner.“

Do kombinované části tak vybíhal Ondra s velkým odstupem jako jedenatřicátý, v cíli si o dvě místa pohoršil. „Nemělo smysl, aby šel naplno. Z hlediska nemoci i blížícího se mistrovství světa bylo důležité ušetřit síly a neprodlužovat zbytečně regeneraci,“ popisoval Capalini. Český reprezentant si alespoň v klidu mohl vyzkoušet nový typ zbraně. „Od 1. 5. jsou povoleny jen zbraně s manuálním spouštěním, Ondra byl zvyklý na elektroniku. Tady si ale ověřil, že změna pravidel pro něj nebude problémem,“ vysvětloval Libor Capalini.

Finále SP - Sarasota / USA

6. 5. 2016 | Barbora Kodedová skončila devátá ve finále Světového poháru v americké Sarasotě a stále má olympijskou naději. I když závod málem předem vzdala kvůli zdravotním problémům, tak nakonec vybojovala druhý nejlepší výsledek kariéry v individuálním závodě Světového poháru. Zítra sledujte Ondřeje Polívku na kamále UIPM TV.
Výsledky.

„Asi mi to ještě pořád nedošlo, překvapilo mě to hodně. Už do čtvrtečního šermu jsem šla s tím, že pokud výsledek nebude dobrý, druhý den nenastoupím. Nebylo mi dobře, říkala jsem si, že možná ani šerm nemá smysl. Ale když jsem v něm skončila do pětky, bylo jasné, že to nemůžu vzdát,“ líčila Kodedová.

Šestadvacetiletá pětibojařka odjížděla do Sarasoty po omezeném tréninku kvůli pádu z koně, při kterém si zhmoždila stehno. Navíc byla nachlazená. „Takže z tohoto pohledu je její výsledek fantastický, je nad plán,“ řekl trenér Libor Capalini.

Páté místo v šermu bylo pro Kodedovou vynikajícím startem do finále. „Nejsem si vědom, že by na takhle těžkém závodě dala v šermu vyšší body. Projev byl takový, jaký bych si jako trenér představoval, šerm byl pod kontrolou,“ dodal Capalini.

V plavání byla Kodedová výsledkově blíže konci startovního pole. „Ale časem jsem byla překvapená vzhledem k tomu, že jsem nemohla trénovat kvůli pádu a byla jsem nemocná,“ řekla pětibojařka. Trenér dodal: „Bára má delší regeneraci, tohle je od konce zimy její čtvrtý velký závod. Je pro mě překvapující, že dokáže držet stabilní výkonnost, ačkoli tréninku stihla méně, než bych si představoval.“

Jízdu absolvovala Bára bez chyby, ale s pomalejším koněm překročila časový limit o patnáct vteřin. „Což je relativně vysoká ztráta,“ řekl Capalini.

Výsledek ve střelbě pak v závěrečné kombinované části u české závodnice – stejně jako u všech ostatních – ovlivnil vítr u otevřené vodní plochy, kde se závod koná. „V běhu předvedla Bára to, na co v současné době má. Na lepší výsledek by musela být zdravější, nemít komplikace,“ dodal Capalini.

Finále Světového poháru vyhrála mistryně světa a olympijská vítězka z Pekingu Lena Schönebornová z Německa, druhá byla Maďarka Zsofia Foldhaziová, třetí Litevka Ieva Serapinaiteová.

„Pro mě bylo fajn, že jsem nic neočekávala, nebyla jsem ve stresu a mohla jsem si to v rámci možností užít mezi smrkáním a braním pastilek. Za deváté místo jsem moc šťastná, je to paráda,“ řekl Kodedová.

Toto umístění pro ni znamená zachování naděje na účast na olympijských hrách. „Bára je stále ve hře. Zbývá už jen jediný velký závod, kde se dají udělat body – mistrovství světa. Ten by Báře samotný nestačil. Ale díky tomu, že tady udělala tak vysoký výsledek, je stále ve hře. Nic není jistého, i na mistrovství světa by musela udělat hodně dobrý výsledek,“ dodal Libor Capalini.

V sobotu bude ve finále Světového poháru bojovat o body do světového žebříčku Ondřej Polívka.

Finále SP - Sarasota / USA

4. 5. 2016 | O co největší bodový zisk do světového žebříčku pro postup na olympijské hry odjeli na finále Světového poháru do americké Sarasoty bojovat Ondřej Polívka a Barbora Kodedová. Finále začíná ve čtvrtek 5. května základním šermířským kolem, v pátek proběhne závod žen, v sobotu budou závodit muži a v neděli je v plánu smíšená štafeta bez české účasti.
Výsledky.

„Finále Světového poháru je bodované stejně jako finále mistrovství světa, jde o největší body, které lze získat. Tyto dva závody budou do největší míry rozhodovat o postupu na olympijské hry ze světového žebříčku,“ vysvětlil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Jen těžko lze však zatím odhadovat, jaký konkrétní bodový zisk by Ondřej s Bárou potřebovali. „Pro kvalifikaci na olympijské hry bude potřeba kolem sto třiceti bodů, ale to nemusí být přesné. Když se finále povede někomu, od koho se to tolik nečeká, může to mít značný vliv na pořadí,“ dodal Kučera.

Ondřej Polívka ani Barbora Kodedová neměli před finále Světového poháru ideální přípravu. Evropského šampiona z roku 2009 trápila viróza. Barboru na několik dní zbrzdily následky pádu z koně. „Bára se z toho dostala poměrně rychle. Ondra je na tom jeden den dobře, druhý je to horší. Uvidíme, co to s ním udělá,“ dodal Kučera. „Navíc časový posun a dlouhá cesta nejsou optimální součástí přípravy tři týdny před mistrovstvím světa. I proto jsme se rozhodli, že David Svoboda a Honza Kuf na finále nepojedou.“

Český pohár mládeže 2016

1. 5. 2016 | V Příbrami proběhlo druhé kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 131 závodníků a závodnic v pěti kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

Mezinárodní mistrovství Německa - Berlín / Německo

23. 4. 2016 | Martin Vlach obsadil při své premiéře v seniorské kategorii 3. místo na otevřeném mistrovství Německa v Berlíně. Zvítězil domácí závodník Alexander Nobis před Francouzem Alexandrem Henrardem. Ondřej Svěchota doběhl na 18. místě, Jakub Hrudka skončil 20. a Vojtěch Hercík dokončil závod na 28. pozici.
Výsledky.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

17. 4. 2016 | Ondřej Polívka obsadil ve finále Světového poháru v maďarském Kecskemétu deváté místo. Olympijský vítěz David Svoboda byl čtrnáctý. David Kindl zakončil finále na 26. místě. Zvítězil Brit James Cooke před domácími závodníky Adamem Marošim a Bencem Demeterem. 
Záznam ze závodu najdete na UIPM TV.
Výsledky.

Přestože ho potrápila sezonní alergie, vybojoval Ondřej Polívka deváté místo, a to i díky rekordní střelbě v kombinované části. „Ondrovo umístění je výborné a celkově můžeme být spokojení na to, jak to začalo problematicky,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Do nedělního rána se totiž mistr Evropy z roku 2009 probudil se sezonní alergií. „Říkal, že má hlavu jako balon,“ dodal Kučera. Problém Ondřeje potrápil ještě při ranním plavání, než se ho podařilo vyřešit. „Ondra zaplaval pomaleji než v semifinále, ale ztráta nebyla velká. V šermu pak potvrdil výkonnostní zlepšení. Aktivní bilance je u něj zárukou toho, že bude závodit nahoře.“

Stejně jako David Svoboda dostal Polívka pro jízdu obtížného koně. „Tam byla ztráta větší, než bychom si představovali. Přestože v jízdě by měli kluci získávat, tady se to nepovedlo. Na Ondrově koni jel Adam Maroši, který je opravdu vynikající jezdec, a jel ho podobně. Davidův kůň měl v prvním kole dokonce šest shozů, David ho jel lépe. Byli to opravdu obtížní koně,“ dodal Kučera.

Ondra Polívka pak vytáhl umístění ve vynikající kombinované části, v níž byl druhý. Předvedl, že patří k výjimečným střelcům. Čtyři položky zastřílel v součtu za 33,35 sekundy. „Což je nejlepší výkon historie. Udělal jednu chybu. Kombi bylo skvělé, jak střelba, tak běh,“ dodal Kučera.

Výsledek v Maďarsku pro Ondřeje znamená, že si vybojoval účast v květnovém finále Světového poháru v americké Sarasotě. Mezi závodníky na startu v USA by se mohli zařadit i Barbora Kodedová, David Svoboda a pravděpodobně i Jan Kuf. „Ale Honza a David skoro stoprocentně startovat nebudou. Naopak Ondra pravděpodobně finále nevynechá,“ řekl Kučera.

Olympijský vítěz David Svoboda se soustředí hlavně na vrchol sezony na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Proto pro něj Světový pohár v Maďarsku byl zejména tréninkovým závodem. „Měl tu trochu jiné cíle a ty tenhle závod splnil. Ve finále zaplaval velmi dobře, byl schopen reagovat na to, že v kvalifikaci plaval zbytečně nízkou frekvencí záběrů. V šermu byl velmi úspěšný z obranných akcí. V jízdě nechal skoro půl minuty, což je hodně, ale kůň byl obtížný,“ popsal Kučera.

Do kombinované částu vybíhal Svoboda s Polívkou a polovinu trati se česká dvojice držela spolu. Jenže na třetí střelbě se David nechal parťákem strhnout a vyrazil z ní, přestože pátou ránu netrefil, i když si myslel, že ano. „Takže se musel vracet a znovu zaujmout postoj. Stálo ho to čtyři místa, ale tenhle závod pro něj nebyl o umístění. Zvládnul ho se ctí. Z mého pohledu splnil, proč sem jel.“

Na 26. místě skončil David Kindl. „Byl ve finále Světového poháru a celkově může být spokojený. V semifinále musel běžet naplno, a to je pro finále vždycky hendikep. Takže plaval pomaleji než v kvalifikaci. Zašermoval podle dlouhodobé výkonnosti. Měl trochu snadnějšího koně než Ondra s Davidem Svobodou, ale zajel ho výborně s jedinou chybou. V kombi šel to, na co mu zbývaly síly,“ dodal Kučera.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

15. 4. 2016 | Tři ze čtyř pětibojařů postoupili na Světovém poháru v maďarském Kecskemétu do nedělního finále. Ačkoli měl velké problémy motivovat se na „tréninkový závod“, z pátého místa v kvalifikační skupině A prošel olympijský vítěz David Svoboda. Ve skupině B si přímý postup zajistil šestý Ondřej Polívka, desáté místo stačilo na finále také Davidu Kindlovi. Martin Bilko byl ve skupině A na 22. místě.
Výsledky.

„Zažil jsem tady to, co mám nejmíň rád, a to je kvalifikace na Světovém poháru, na kterém mi o nic nejde. Hodně špatně jsem se soustředil,“ říkal olympijský vítěz David Svoboda. „Kvalifikaci na takových závodech beru jako nutné zlo, chci to mít co nejrychleji za sebou. Když postoupím, nikdo mě nepochválí, ale zároveň je to nutnost.“
V šermu měl Svoboda bilanci 16 výher. „Nedokázal jsem tomu donutit k tomu, abych se dostatečně soustředil.“ V bazénu plaval neobvykle nízkou záběrovou frekvencí, takže výsledek nebyl takový, jaký by si představoval. Do kombinované části vstupoval ze 14. místa. „A předvedl v ní snad nejlepší výkon od olympiády. Výborně běžel, během tří střeleb byl na přímém postupu. Oproti prvním dvěma disciplínám to bylo jako den a noc,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.
David přitakával: „Tenhle závod je pro mě trénink se vším všudy. Jsem tu kvůli tomu, abych nebyl dlouho bez závodů, abych viděl soupeře a trochu si na to sáhnul. Po kvalifikaci mám moc příjemný pocit z toho, že když to bude důležité, mám ve všech disciplínách obrovské rezervy. Na druhou stranu mám na to závodit mnohem lépe, ale nebyl jsem schopen se k tomu přinutit. Jsem rád, že jsem kvalifikaci přežil. Odpočinu si a v neděli to zkusím mnohem líp a doufám, že síly mi budou nakloněny,“ řekl David Svoboda. „Ale i kdybych v neděli vyhrál, neovlivní to mou situaci vzhledem k tomu, co je pro mě letos důležité.“
Ve skupině B zahájili plaváním bez výrazné ztráty Ondřej Polívka a David Kindl. „Oba pak výborně zašermovali. Ondra po dlouhé době chytil začátek, chvíli dokonce vedl. Výsledek 229 bodů je jeho nejlepším za dlouhou dobu v kvalifikaci. Bylo jasné, že s jeho úrovní střelby a kombinované části bude bojovat o postup,“ popisoval trenér Kučera. „David Kindl zašermoval ještě o zásah lépe, což je v této konkurenci jeho osobní rekord.“ Polívka a Kindl tak do kombi vybíhali z devátého a desátého místa. „Ondra kontroloval přímý postup a mohl šetřit síly. David musel běžet naplno a bojoval o každou vteřinu, ale zvládl to velmi dobře,“ dodal Kučera.
Ve skupině A začal výborně v šermu Martin Bilko, stříbrný ze smíšené štafety na Světovém poháru v Římě, ale po nepovedeném závěru si připsal patnáct výher. Zaplaval jeden ze svých nejlepších výkonů, přesto bylo jasné, že po zimních zdravotních problémech bude v kombinované části těžko bojovat o postup. „Podal standardní výkon. Ve štafetě před dvěma týdny závodil hezky a pro další štafety s ním počítáme stoprocentně,“ řekl Jakub Kučera.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

14. 4. 2016 | Barbora Kodedová a Lenka Bilková nepostoupily do finále závodu Světového poháru v maďarském Kecskemétu. Kodedovou diskvalifikovali v kombinované disciplíně, neboť vběhla do špatného koridoru. Bilková skončila v kvalifikační skupině B na 26. místě.
Výsledky.

Pro Barboru Kodedovou nezačala kvalifikace šťastně už v šermu, v němž si připsala jen deset vítězství. „Bára absolvovala v této sezoně šestý šermířský turnaj, poprvé se zápornou bilancí. Udržet celou sezonu výrazně aktivní bilanci by bylo krásné, ale asi to není statisticky možné,“ řekl trenér Libor Capalini.

V plavání Kodedová nezaváhala, ale přesto bylo jasné, že může bojovat pouze o postup na body. Po první střelbě v kombinované části však udělala finalistka letošních závodů v Káhiře a Římě chybu. „Při průběhu do druhého kola už Bára myslela na střelbu. Měla před sebou velký rozestup, takže vběhla do jiného koridoru, než do kterého měla, a tím pádem byla diskvalifikovaná. Kolem cílové brány byl koridor na průběhová kola a ona to vzala kratší cestou skrz bránu,“ líčil Capalini. Bára tak nyní bude muset čekat na to, zda jí dosavadní body ve Světovém poháru budou stačit na postup do jeho finále, které se koná v květnu v USA.

Lenka Bilková, která na předchozím Světovém poháru v Římě byla druhá ve smíšené štafetě s bratrem Martinem, zaplavala dle očekávání. V šermu měla kladnou bilanci 14:13, ale k větší šanci na postup by bývala potřebovala ještě lepší výsledek. Z patnácté pozice sice mohla útočit na postup na body, ale na druhé a třetí střelbě nabrala velkou ztrátu. „Každopádně s Lenkou počítáme po výsledku z Říma do další části sezony zejména do štafetových závodů,“ dodal Libor Capalini.

SP # 4 - Kecskemét / Maďarsko

13. 6. 2016 | Šest českých závodníků včetně olympijského vítěze Davida Svobody absolvuje čtvrtý závod Světového poháru moderních pětibojařů. V maďarském Kecskemétu budou startovat ve čtvrteční kvalifikaci Lenka Bilková a Barbora Kodedová do finále mužského závodu se pokusí probojovat vedle Davida Svobody také Martin Bilko, David Kindl a Ondřej Polívka. Češi budou startovat pouze v individuálních závodech, do smíšené štafety, v níž v Římě získali Lenka a Martin Bilkovi stříbro, tentokrát nenastoupí.

„David bude startovat, protože do mistrovství světa zbývá zhruba šest týdnů. Je možné, že Světový pohár v Maďarsku bude jedním ze tří individuálních závodů, které David před olympijskými hrami půjde,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Stejně jako na Světový pohár do Ria de Janeira jedeme získat informace pro další trénink. O výsledky tolik nejde, pořád je duben, priority na tomhle závodě jsou jiné.“

Ondřej Polívka bude bojovat o výsledek, který by ho posunul do finále Světového poháru, jež proběhne v květnu v americké Sarasotě. Závodní pauzu si naopak dává Jan Kuf, bronzový z předchozího Světového poháru v Římě. „Ani jsme neplánovali, že by Honza do Maďarska jel. Ale také potřebuje doléčit drobné zranění ruky z Říma. Srazil se tam při šermu se soupeřem, což potom cítil ve střelbě i při šermířských programech. V přípravě ho to neomezuje, ale chtěl bych, aby se plně doléčil a ruka ho nebolela,“ dodal Kučera.

Program Světového poháru v Maďarsku:
čtvrtek 14. dubna - kvalifikace žen (Barbora Kodedová, Lenka Bilková)
pátek 15. dubna - kvalifikace mužů (David Svoboda, Ondřej Polívka, Martin Bilko, David Kindl)
sobota 16. dubna - finále žen
neděle 17. dubna - finále mužů
pondělí 18. dubna - smíšená štafeta (bez české účasti)

Český pohár mládeže 2016

9. 4. 2016 | V Kralupech nad Vltavou proběhl první letošní závod seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 123 závodníků a závodnic v pěti věkových kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

SP # 3 - Řím / Itálie

3. 4. 2016 | Stříbrnou medaili si přivezou sourozenci Lenka a Martin Bilkovi ze smíšené štafety třetího dílu Světového poháru v italském Římě. Zvítězili domácí Italové, třetí doběhla štafeta Mexika.
Výsledky.

„Šli jsme do závodu s tím, že jsme chtěli otestovat svoje schopnosti a zazávodit co nejlépe. Ale to, že jsme druzí, je jedině dobře,“ řekl třiadvacetiletý Martin Bilko, který má bronzovou medaili s družstvem z mistrovství Evropy 2014. „Celkově jsem úspěchů moc neměl a tohle je jeden z největších. Se závodem jsem spokojený, až na poslední střeleckou položku.“

Týmy nasadily do smíšených štafet závodníky ze širších kádrů, neboť s nejužší špičkou je obtížné zvládnout nabitý program. „Což ale nijak nesnižuje to, že Lenka s Martinem získali stříbro v závodě Světového poháru,“ řekl trenér Libor Capalini. Češi vedli už po šermu, ve kterém měli bilanci 20:12. „Měli rezervy, ale začátek to byl dobrý. Pak slušně zaplavali. V této chvíli nemají až takovou rychlost, což ale odpovídá tomu, v jaké části sezony jsou,“ dodal trenér. 

Bilkovi se popasovali i s koňmi unavenými náročným závodním programem. „Oba to zvládli téměř ideálně, Martin měl jeden shoz, ale nedá se toho příliš vytknout,“ řekl Capalini. Lenka Bilková dodala: „Z jízdy mám radost, protože jsem se s ní potýkala.“ Do závěrečné kombinované části vyrážela Bilková z prvního místa. „Střelba byla na Lenku hodně slušná, možná jsem čekal trochu víc v běhu. Martin to měl opačně, ale může to být tím, že celou minulou sezonu nezávodil a není vystřílený,“ dodal Capalini. Na poslední střelecké položce totiž Martin Bilko potřeboval na pět zásahů šestnáct ran. „Brácha si to asi nechtěl udělat úplně jednoduché. Prožívala jsem to, měla jsem pocit, že si ze mě snad dělá legraci,“ líčila se smíchem Bilková.

Její bratr pak musel v běhu finišovat, dotíral na něj Mexičan Sandoval. „V závodě seběhnul hodně, ale potom už mu došlo a já jsem měl trochu víc sil,“ líčil Bilko, který se v cíli radoval se sestrou. „Byla jsem ráda i za něj. Mám medaile z juniorů, takže pro mě je tohle připomenutí, že to jde,“ dodala šestadvacetiletá Lenka Bilková.

SP # 3 - Řím / Itálie

2. 4. 2016 | Jan Kuf ve finále Světového poháru v Římě obsadil bronzovou pozici. Zvítězil Farancouz Valentin Prades před týmovým kolegou Christopherem Pattem. Ondřej Polívka, druhý český finalista třetího letošního závodu pohárové série, skončil na 31. místě.
Výsledky.

„Mám ohromnou radost. Po tom, jak mi nevyšel závod v Brazílii, jsem byl trochu nervózní. Ale už postup do finále mě uklidnil a dneska to bylo celé dobré. Samozřejmě v mém výkonu bylo poměrně dost nedostatků, ale ty jsou v téhle fázi sezony normální. Jsem rád, že to takhle vyšlo,“ řekl Jan Kuf.

Čtyřiadvacetiletý moderní pětibojař si ve finále připsal 22 vítězství v šermu. „Honza sem jel hlavně kvůli tomu, aby se v šermu srovnal, a to se mu povedlo jak v kvalifikaci, tak ve finále, ve kterém zašermoval do první trojky,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Zaplaval, na co teď má. Dostal dobrého koně a jel ho dobře, udělal jednu chybu, s jízdou může být spokojen.“

Bronzový medailista z mistrovství světa 2014 vybíhal do kombinované části ze třetího místa, což by pro něj ve vrcholné formě při malých odstupech mezi závodníky znamenalo útok na vítězství. Jenže v Římě mu úplně nevyšla střelba. „Střílel jsem trochu rychleji než normálně, netrefoval jsem to. Ale i když jsem na střelnici strávil víc času, dobře se mi běželo. Do posledního kola jsem vybíhal třetí, měl jsem docela dost sil, zkoušel jsem doběhnout druhého, ale všiml si mě,“ líčil Kuf. „Tohle umístění pro mě znamená, že jdeme správným směrem.“

Zatímco Francouzi jsou připraveni už na začátku sezony, neboť bojují v interní nominaci, reprezentační trenér Jakub Kučera směřuje přípravu zejména k olympijským hrám v Riu. „Je začátek dubna a my jsme sem nejeli s tím, že by to tu závodníci měli hrotit do medaile. Takže Honzovo třetí místo je bonus nad plán. Optimálně se mu nepovedla ani jedna disciplína, v každé má rezervy oproti tomu, jak by to mělo být na vrcholech sezony, ale přitom je třetí. Což je lepší, než kdyby to bylo naopak,“ dodal Kučera.

Ondřej Polívka ve finále v Římě předvedl nejlepší letošní šermířský výkon a standardně zaplaval, nicméně výsledek mu pokazila jízda. „Kůň byl obtížný, už v přezkoušení udělal čtyři chyby s vlastním jezdcem, což už něco ukázalo. Částečně to jde na vrub koně, ale Ondra udělal dvě tři chyby navíc, které tam nepatřily,“ dodal Kučera.

Program Světového poháru v Římě završí v neděli smíšená štafeta, do níž nastoupí Lenka Bilková a Martin Bilko.

SP # 3 - Řím / Itálie

1. 4. 2016 | Barbora Kodedová obsadila ve finále Světového poháru v Římě čtrnácté místo. Zvítězila Laura Asadauskaite z Litvy před Lenou Schoneborn z Německa a Běloruskou Anastasijí Prokopenko. Fotografie ze závodu najdete zde. Záznam můžete sledovat na TV kanále UIPM.
Výsledky.

Šestadvacetiletá závodnice zašermovala s aktivní bilancí 18 výher. „To je v této konkurenci odpovídající výkon,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Bára zaplavala na úrovni osobního rekordu a parkur odjela čistě. „V jízdě byly velké rozdíly, to Báře hodně pomohlo. Zajela výbornou jízdu,“ řekl Kučera. Také v závěrečné kombinované části byla úspěšná. „Udělala si osobní rekord ve střelbě. Kombi šla výborně, i když už v semifinále musela běžet naplno. Bára neudělala žádnou chybu, může být spokojená.“

Čtrnácté místo je pro Barboru Kodedovou druhým finálovým umístěním v této sezoně Světového poháru a dalším krokem na cestě do finále. „Už teď je bodově na hranici toho, co by s kvalifikací na dalším závodě v Maďarsku mohlo stačit na postup,“ dodal Kučera. 

SP # 3 - Řím / Itálie

31. 3. 2016 | V sobotním finále třetího závodu Světového poháru v Římě se představí Jan Kuf a Ondřej Polívka. Mistr světa ve smíšené štafetě Honza Kuf postoupil přímo z druhého místa skupiny C. Ondra Polívka, člen bronzového družstva z loňského mistrovství Evropy, byl pátý ve skupině A. David Kindl a Jakub Hrudka do finále neprošli, ale v konkurenci téměř celé světové špičky předvedli řadu výkonů na úrovni svých osobních rekordů.
Výsledky.

Ondřej Polívka absolvoval kvalifikaci v první skupině, a tak pro něj bylo důležité projít do finále z přímé postupové pozice. Zašermoval s aktivní bilancí. „V šermu byl posun v porovnání s předchozími závody. Bylo jasné, že se standardními výkony v plavání a kombinované části bude Ondra bojovat o postup,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Polívka sice vybíhal až ve druhé desítce startovního pole, ale rozdíly mezi závodníky byly jen malé. „Ondra letos konečně poskládal kombi tak, jak jsme u něj zvyklí, byl v ní druhý. Neudělal v žádné disciplíně chybu. Může být spokojený,“ dodal Kučera.

Hladce postoupil i Jan Kuf. Zatímco při předchozím závodě v Riu de Janeiru se mu šerm nepovedl, tentokrát si připsal dvacet výher. „Takhle by na tom měl šermířský být,“ řekl Kučera. Do kombinované části tak Kuf vyrážel už na postupové pozici. „V běhu a střelbě má výkonnost takovou, aby kontroloval přímý postup. Rezerva byla velká. Tohle byl pohodový postup,“ dodal trenér.

Chválil i Davida Kindla (15. místo, skupina C) a Jakuba Hrudku (22. místo, skupina B), kteří nepostoupili. „David zaplaval na úrovni osobního rekordu a udělal si osobní rekord ve střelbě i celé kombinované části. Jen v šermu měl pasivní bilanci, jeho aktuální výkonnost je lepší, než co předvedl. Ale není to žádné zklamání, jde jen o to, aby absolvoval víc závodů na této úrovni. Výsledek není špatný a David je významně ve hře o nominaci na mistrovství Evropy nebo mistrovství světa,“ řekl Kučera.

Zkušenosti v Římě sbíral i Jakub Hrudka, který si také ve třech disciplínách připsal výkony na úrovni osobního rekordu nebo nad ní. „Předvedl skvělé kombi. Vyhrál střelbu, ve které si na takhle špičkové úrovni závodů nepamatuji moc rychlejších časů. Může být se svým výkonem spokojený,“ dodal Kučera.

SP # 3 - Řím / Itálie

30. 3. 2016 | Barbora Kodedová postoupila do finále z osmého místa v kvalifikační skupině A i ve druhém závodě Světového poháru, kterého se v této sezoně zúčastnila. Naopak u Natálie Dianové bylo již po šermu jasné, že zánět v koleni v posledních týdnech si vzal příliš velkou daň.
Výsledky.

„Bára podala výkon na úrovni svých aktuálních možností, takže by měla být spokojená. Poslední tři dny se potýkala s nachlazením, takže jsme nevěděli, jak na tom bude. Ale už od šermu šla velmi dobře, neudělala velkou chybu. Postoupila přímo, i když kombi musela jít naplno,“ uvedl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Barbora Kodedová byla ve finále již v úvodním závodě Světového poháru v Káhiře, do olympijského Ria necestovala, ale v Římě postoupila znovu. „Uvidíme, co předvede v pátek ve finále a potom v Maďarsku při čtvrtém závodě. Ve hře je postup do finále Světového poháru, což by pro ni mohl být další krok při plnění kvalifikačních kritérií pro olympijské hry. I když to je ještě daleko,“ dodal Kučera.

Natálie Dianová skončila ve stejné kvalifikační skupině na 26. místě. V šermu si připsala jen sedm výher. „Už po jeho polovině bylo jasné, že Natálka ve hře o postup nebude. Po šermu bylo po závodě a v tom momentě motivace logicky klesla, když byl postup takhle daleko a šance byla nulová,“ líčil Kučera. Natálii Dianovou trápí již několik týdnů zánět v koleni, kvůli kterému nemohla prakticky normálně trénovat. „Koleno není v pořádku, to bylo vidět v plavání při obrátkách, při běhu a samozřejmě na šermu. Tenhle závod byl spíš pokus. Šance, že by mohl vyjít, byla minimální. Ale Natálka chtěla závodit a chtěla to zkusit,“ dodal Kučera.

SP # 3 - Řím / Itálie

29. 3. 2016 | Poprvé v sezoně se zúčastní závodu Světového poháru moderních pětibojařů i Natálie Dianová. Ve středeční kvalifikaci bude v Římě bojovat spolu s Barborou Kodedovou, mužská sestava pro čtvrteční kvalifikaci je Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl a Jakub Hrudka. Do nedělní smíšené štafety nominoval reprezentační trenér Jakub Kučera sourozeneckou dvojici Lenka Bilková a Martin Bilko.

Natálii Dianovou zbrzdil v sezoně, kdy potřebovala od jejího začátku bojovat o body pro splnění nominačních kritérii na olympijské hry, akutní zánět v koleni. Kvůli němu nemohla mistryně světa ve smíšené štafetě standardně trénovat mnoho týdnů. Až před několika dny se ve Švýcarsku postavila na start jednoho ze závodů nižší kategorie. „A teď jsme se dohodli, že Světový pohár v Římě je jednou z posledních možností, kdy má smysl start zkusit. Těžko se dá odhadnout, jak koleno bude reagovat a jaké výkony můžeme od Natálky čekat. Pětitýdenní tréninková pauza je v tomhle období vážný problém,“ vysvětlil Jakub Kučera.

Nominační kritéria zatím splnili díky umístění na loňském mistrovství Evropy olympijský vítěz David Svoboda a světový šampion ze smíšené štafety Jan Kuf. Zatímco Svoboda si pro Řím dává pauzu, Kuf naopak oproti původnímu plánu do Itálie cestuje, jelikož se mu při předchozím závodě Světového poháru v Riu de Janeiru vůbec nepovedl šerm. „Do Říma jede spíš kvůli tomu, aby se v šermu dostal do závodního rytmu,“ dodal Kučera.

Pro Ondřeje Polívku je Světový pohár honem na body pro možnou olympijskou nominaci i kvůli postupu do finále Světového poháru v květnu v Sarasotě. David Kindl a Jakub Hrudka pojedou získat další zkušenosti ze Světového poháru. „A také potvrdit posun výkonnosti, který ukázali na regionálních závodech. V případě kvalitního výkonu si mohou říct o nominaci na vrcholné závody této sezony, tedy na mistrovství světa a Evropy,“ dodal Kučera.

Program 3. závodu Světového poháru v Římě: 
Středa 30. března - kalifikace žen (Natálie Dianová, Barbora Kodedová)
Čtvrtek 31. března - kvalifikace mužů (Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl, Jakub Hrudka)
Pátek 1. dubna - finále žen
Sobota 2. dubna - finále mužů
Neděle 3. dubna - smíšená štafeta (Martin Bilko, Lenka Bilková)

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

13. 3. 2016 | Se 16. místem ze závodu Světového poháru a s informacemi se z brazilského Ria de Janeira vrátí olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. Zvítězil Korejec Jun, druhý byl Egypťan Omar El Geziry, třetí Maďar Marosi, který sbírá body kvůli splnění nominačních kritérií na olympijské hry, jež z Čechů zatím zdolali Jan Kuf a David Svoboda. „Myslel jsem, že Davidův výsledek tu bude o něco lepší, ale ostatní závodili dobře a nebyla priorita rvát se nahoře,“ uvedl Jakub Kučera.
Výsledkyfotografiezáznam.

„Areál tady nikdy nebýval moc pěkný, nečekal jsem zázraky. Ale mají tu teď hezkou šermířskou halu. Bazén sice není moc pěkný, ale plave se venku a tam mi to vždycky šlo víc. A moc se mi líbil parkur – vysoké překážky a výborní koně, na to se těším,“ říkal třicetiletý David Svoboda směrem k srpnovým olympijským hrám.

Na nezakryté střelnici, kde ženám v sobotu tekl v neregulérních podmínkách do zbraní hustý déšť, se i za tmy střílelo bez světel. „Na to si musíme na tréninku zvyknout. A moc se mi nelíbila běžecká trať, je na parkuru, hodně zakroucená. Na velmi malém prostoru je spousta ostrých zatáček, nenašel jsem svůj rytmus. Přes zimu mám naběháno, ale tady se mi to nepovedlo přenést,“ líčil Svoboda. „Ale proto jsme tu byli, abychom všechno zjistili.“

A tak reprezentační trenér Jakub Kučera už začíná řešit, na kterém fotbalovém hřišti v Praze bude závodníkům schopen namodelovat trať podobnou té olympijské. „Kdybychom tuhle atypickou trať teď neviděli, David by s tím na olympijských hrách mohl mít problém. Tohle není typ tratě, kterou má rád. Pokud bychom se nepřizpůsobili, může to udělat rozdíl dvaceti vteřin na běhu, což už by bylo rozhodující. Ale pět měsíců je dost dlouhá doba na to, abychom se s tím srovnali. Musíme to namodelovat tak, aby se z toho závodníkům nemotala hlava,“ řekl reprezentační trenér.

Hned brzy ráno po náročné kvalifikaci nastupoval David k šermu, který se konal v denním předstihu před zbytkem finále. Byl po něm na děleném osmém místě. „Jenže tu nebyly dokonale zorganizované tréninky, jídlo. Dostali jsme balíčky s bagetami. Autobusy jezdily nešikovně, takže jsem v sobotu po šermu přišel o oběd. Vzhledem k tomu, jak jsem hubený, je to špatné, když se pořádně nenajím,“ popisoval David Svoboda. „Ale až bude olympiáda, někdo na to dohlédne a bude to v pohodě. Každopádně jsem rád, že jsme se tomu teď mohli jen smát. Ale kdybych tu potřeboval závodit o body, asi bych nebyl moc šťastný.“

To vše si v kombinaci s tím, že David musel vydat víc sil v běhu při kvalifikaci, vybralo daň i ve finále. „Od rána bylo jasné, že energii asi mít úplně nebude. Plavání šel možná s určitou rezervou, ale o dvě vteřiny pomaleji než v semifinále. To byl jasný signál, že spíš bude šetřit energii a půjde o to dát kvalitní jízdu a střelbu. Byli jsme dohodnutí, že by to neměl být úplně vyhecovaný závod, trochu jiný, než s čím počítá pro olympijské hry. Na běhu to mohlo být o něco lepší, ale všechno ostatní David splnil. Takže to bylo se ctí a vzali jsme si z toho, co potřebujeme,“ dodal Kučera.

Stejně jako David věří, že za pět měsíců při olympijských hrách bude organizace závodu vypadat docela jinak. Což se týká jídla, výsledků a zejména dopravy. „V sobotu tu byla taková bouřka, že na promenádách na plážích Copacabana a Ipanema stálo dvacet centimetrů vody. Doprava se naprosto zastavila, po závodě žen jsme odjížděli v osm večer a na hotel jsme se dostali po půlnoci. Tohle musí být na olympiádě zajištěné jinak. Pokud by nedostavěli rychlodráhu, byl by to konec,“ soudil Kučera.

Zároveň je mu jasné, že některé věci se za pět měsíců nejspíš nezmění. Jako třeba spousta odpadků povalujících se kolem nebo řeka v aleji u areálu Deodoro Olympic Park. „Což je spíš stoka,“ dodal Kučera. 

Přestože takové prostředí přitahuje komáry, s obavami z viru zika se nevracejí. Účastníci dostávali od organizátorů repelenty. Pár štípanců si přesto odvezou. „Nějací komáři tu jsou. Britové spali v moskytiérách, ale já jsem se komárů vůbec nebál. Uvěřil jsem tomu, že to je nafouknutá bublina, a zdá se mi, že to tak do větší míry bude. Tak doufám, že nepřijedu nakažený. A je tu hrozně horké léto, tak se těším na to, že tu v srpnu bude normální počasí,“ líčil David.

Chladný je však podle zkušeností pětibojařů zatím přístup k hrám. „Když jsme jeli na testovací závody v posledních třech olympijských cyklech, města tím žila daleko víc. Tady nic není,“ popisoval Jakub Kučera.

Pětibojaři se vyrazili podívat na turnaj v plážovém volejbalu, kde hrály Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. „Brazilci tu olympiádu asi ani moc nechtějí, je jim ukradená. Je to chudá země. Z centra se projíždí skrz slamy, člověk vidí vlnité plechy místo střech. Tabule s odpočtem dnů zbývajících do olympiády, které byly na každém rohu v Londýně, tu nejsou,“ dodává David Svoboda.

Pokud ale vše bude probíhat, jak má, až se sem olympijský vítěz za pět měsíců vrátí, bude v úplně jiném rozpoložení než při závodě Světového poháru. „Ujistil jsem se, že když nemám důvod – motivaci spojenou především s olympiádou – těžko se mi hledá síla na to, abych se koncentroval.“ Proto nejspíš vynechá závod Světového poháru v Římě, zazávodí si v Maďarsku a pak otestuje formu před mistrovstvím světa. „Tam je vždycky o co závodit.“ Na evropském šampionátu předběžně počítá s některou ze štafet. „A pak už bude olympiáda. Budu doufat, že všechny zase nějak přečurám. I když jsou teda hrozně dobří.“

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

11. 3. 2016 | Pouze olympijský vítěz David Svoboda postoupil z trojice českých závodníků do finále druhého závodu Světového poháru v Riu de Janeiru. Mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf skončil v kvalifikační skupině A na 24. místě, Ondřej Polívka byl ve skupině C jednadvacátý. Přesto je však cesta do dějiště letních olympijských her pro moderní pětibojaře nesmírně cenná.
Výsledkyfotografie.

„Je dobře, že jsme sem jeli, informací povezu plnou tašku. Ale spíš horších, než jaké jsem chtěl. Je to tady tak atypické, že to jsem ani nečekal. Kdybych tohle viděl až na olympiádě, rozšířily by se mi zornice,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Moderní pětibojaři soutěží v areálu Deodoro Olympic Park, do kterého se dopravují z centra. „Má tu být rychlodráha, ale teď sem jezdíme s policejní eskortou hodinu a čtvrt, bez ní více než dvě hodiny,“ líčil Kučera.

Do toho organizátoři testují systém závodu pro olympijské hry, ovšem ve zkrácené podobě. „Základní kolo šermu by se mělo jít s předstihem dvou dnů, ve finále pak už bude jen bonusové kolo. Jenže teď dali vše do jednoho programu, takže závodníci, kteří dokončili kvalifikaci v půl deváté večer místního času a postoupili, se musejí dostat zpátky na hotel, jít na večeři a v pět ráno mají snídani, v šest jim jede autobus a v osm se závodí,“ popisoval Kučera. „Tenhle závod se nepovedl nejen od nás, ale ani organizačně a logisticky.“

Mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf skončil v kvalifikační skupině A na 24. místě, Ondřej Polívka byl ve skupině C jednadvacátý. Ještě dost dlouho po závodě Kučera jen odhadoval, že brzký ranní budíček kvůli finálovému šermu potká pouze Davida Svobodu. Výsledky propočítával v hlavě, ty oficiální k dispozici nebyly. Až skoro hodinu po závodě ukázaly, že 11. místo ve skupině A stačí Svobodovi na postup. „Čekal jsem, že to tu bude slabé, ale tohle je ještě slabší,“ posteskl si reprezentační trenér nad organizací závodu. Zároveň však už mohl začít plánovat, jak upraví přípravu závodníků, z nichž zatím splnili nominační kritéria pro olympijské hry David Svoboda a Jan Kuf. „Střílí se tu za tmy, nevidíte nic, svítí jen terče. Tohle je něco úplně jiného než cokoli za poslední čtyři roky. Takže budeme muset střílet za tmy,“ řekl Kučera.

Běžecký okruh pro závěrečnou kombinovanou část je plný zatáček o 180 stupňů. „Je jich čtrnáct, nejdelší rovný úsek má asi padesát metrů. Pro kotníky je to brutální trať. Jestli chtěli výzvu, tak ji našli. Musíme tomu přizpůsobit trénink.“

Čeští závodníci museli při Světovém poháru v Riu dát do poslední disciplíny kvalifikace hodně sil, jelikož jim nevyšel podle představ úvodní šerm. „Honza ani Ondra nechytili začátek. U Honzy byl největší problém, že kvůli zranění prstu v kvalifikaci za posledních dvanáct měsíců skoro nezávodil. Absolvuje velmi úspěšně šermířské turnaje, takže u něj je to spíš otázka toho, že se potřebuje zase dostat zpátky do závodního rytmu,“ řekl Kučera.

Ani Svoboda nezašermoval takový výsledek, se kterým by byl úplně spokojený. „Věděl, že kvůli programu závodu musí šetřit každý krok, šermoval dvě třetiny dobře, ale konec se mu tolik nepovedl,“ dodal Kučera. „Naopak všichni zaplavali, co měli.“ Polívka ještě mohl pomýšlet na postup do finále, jenže při večerní kombinované části se mu tolik nedařilo. „Patří mezi nejlepší střelce na světě, ale tady to tak úplně nebylo. Po třech kolech bylo jasné, že na postup to nepůjde,“ řekl Kučera. „Bylo tu ohromně znát, že ti, kdo potřebují k postupu na olympijské hry body přes Světový pohár, jsou už připravení. Ostatní mají přípravu postavenou k vrcholu v srpnu. Takže tady vypadlo snad nejvíc špičkových závodníků, kterým se to jindy nestane. Včetně Honzy Kufa.“

Svoboda musel o postup zabojovat víc, než by se mu hodilo. „Takže v sobotu a v neděli to v nohou ucítí. Uvidíme, jak zareagujeme, jestli bude mít cenu to tlačit,“ řekl reprezentační trenér. Ovšem finále je důležité, teprve v něm absolvují pětibojaři jízdu na koni. „A to tady bude velká show. Tak kvalitní koně jako tady jsem dlouho neviděl. A parkur je tomu adekvátně postavený. Část startovního pole možná nikdy takhle obtížný parkur nešla a možná neseděla na tak kvalitních koních,“ uvedl Kučera. Takže zatímco při prvním Světovém poháru v Káhiře jízda téměř nehrála ve výsledcích roli, v Riu tomu nejspíš bude přesně naopak. „Pro ty, kdo nemají jízdu jako hlavní prioritu, to může být oříšek. A na posledních čtyřech olympiádách hráli koně velmi významnou roli. Tohle bude zkouška. Jízda mě opravdu zajímá,“ dodal Kučera.

SP # 2 - Rio de Janeiro / Brazílie

7. 3. 2016 | Na místo, kde v srpnu budou chtít bojovat o olympijské medaile, vyrazili čeští moderní pětibojaři. Při druhém závodě Světového poháru v této sezoně, totiž mají jedinečnou příležitost poznat sportoviště, kde proběhne nejdůležitější závod za poslední čtyři roky. Do Ria de Janeira se vydali olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf, kteří už splnili nominační kritéria pro olympijské hry, a také evropský šampion z roku 2009 Ondřej Polívka, který ještě může vstoupit do hry o Rio.

„Chceme získat informace pro další trénink, proto se do Ria vydáváme o pár dní dříve než na standardní závod Světového poháru. Budeme totiž zkoušet i některé věci, které se týkají aklimatizace,“ vysvětluje reprezentační trenér Jakub Kučera. 

V jízdě a v kombinované části se bude závodit na Deodoro Stadium, šerm proběhne v Youth Areně, plavání v Deodoro Aquatic Centre. Všechna sportoviště jsou v areálu Deodoro Olympic Park. Moderní pětibojaři už v Riu několikrát závodili, jenže sportoviště prošla kvůli olympijským hrám značnou rekonstrukcí. „Je těžké odhadnout, v čem bude změna, i kvůli tomu potřebujeme informace o tom, jaký je třeba profil běžecké tratě nebo na jakém podkladu se bude závodit. Podle toho je možné upravit přípravu,“ dodává Kučera. „Mělo by se také střílet na nové terče, které jsou předběžně vybrané pro olympiádu a na které kluci s výjimkou Ondry ještě nestříleli. Mohou se v minimálních detailech trochu lišit.“ 

I když David Svoboda a Jan Kuf za sebou mají přípravu, která dosud probíhala v pořádku, nyní tolik nezáleží na tom, jak se v závodě Světového poháru umístí. „S ohledem na to, že vrchol přijde až v srpnu, nemohou mít sezonu postavenou tak, aby byli v top formě na začátku března a pak v polovině srpna. Tak to nefunguje. Naopak, pokud by byli extrémně nahoře, budu je nejspíš brzdit,“ dodává Kučera. 

Daleko cennější než umístění jsou pro český tým informace z olympijského závodiště. Dokonce natolik, že pětibojaři riskují cestu, ačkoli hrozí nebezpečí nákazy virem zika. „Obě destinace prvních Světových pohárů, tady Káhira a Rio, jsou rizikové a jindy bychom je v podobné situaci pravděpodobně vynechali. Ale rozhodli jsme se jet, abychom měli informace. Budeme dělat vše proto, abychom přijeli zdraví. Budeme mít nadstandardně větší množství repelentních přípravků, které by měly potenciálně nebezpečné komáry odpudit, a zavedeme režimová opatření, abychom eliminovali možnosti nákazy na minimum,“ popsal Jakub Kučera.

Do Ria měla původně cestovat také Natálie Dianová, jenže ji trápí akutní zánět v koleni a za dané situace je její start vyloučený. V tuto chvíli je Dianová přihlášena až na závod Swiss Open ve Švýcarsku 19. března.

Program 2. závodu Světového poháru v Riu de Janeiru:
Čtvrtek 10. března - kvalifikace žen (bez české účasti) 
Pátek 11. března - kvalifikace mužů (Svoboda, Kuf, Polívka) 
Sobota 12. března - finále žen + šerm mužů (základní kolo) 
Neděle 13. března - finále mužů (včetně bonusového šermířského kola) 
Pondělí 14. března - smíšená štafeta (bez české účasti)

Trenérský seminář

7. 3. 2016 | O víkendu 12. a 13. března proběhne ve středisku ASO - moderní pětiboj na pražské Julisce dvoudenní seminář pro zájemce o získání trenérské licence "C" v moderním pětiboji.
SEMINÁŘ TRENÉRŮ - LICENCE "C"

SP # 1 - Káhira / Egypt

27. 2. 2016 | Ondřej Polívka dokončil úvodní závod Světového poháru v egyptské Káhiře na 26. místě. Diváci se radovali z vítězství domácího Amra El Geziryho. Druhý byl Maďar Adam Marosi a třetí Francouz Valentin Belaud. Fotografie najdete na facebooku UIPM.
Výsledky.

Evropský šampion z roku 2009 začal dobrým plaveckým výkonem. „I když se brzy ráno plavaly horší časy, Ondra zaplaval lépe než v semifinále,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera. Jenže v šermu se Polívkovi nedařilo v prvních zápasech. „Pak naopak vyhrál osm zápasů v řadě a rázem šermoval s aktivní bilancí. Ale poslední třetina se nepovedla. Pasivní bilance 15:20 je v takto těsném závodě hendikep,“ dodal Kučera.

Stejně jako u žen totiž nebyly vzhledem ke kvalitě koní a malé obtížnosti parkuru prakticky žádné rozdíly v jízdě a s jednou chybou se Polívka zařadil až za většinu soupeřů. „Takže ztráta, kterou měl ze šermu, se v jízdě moc dohnat nedala,“ uvedl Kučera.

V závěrečné kombinované části Polívka doplatil na to, že v kvalifikaci musel běžet naplno. Navíc vzhledem k nedávnému zranění kotníku mu neprospěl ani povrch pro běžeckou část. „Běželo se na velmi hlubokém podkladu. Ondra měl těžký výron kotníku, dva měsíce se z toho dostává, takže tenhle podklad opravdu nepotřeboval, tam ztratil. Střelecky by byl v první pětce nebo desítce, ale přeci jen ani střelba nebyla úplně optimální na to, co umí. Hlavním důvodem bylo opravdu to, že přímý postup ze semifinále ho asi stál víc sil, než by to bývalo chtělo,“ řekl Kučera. „Výsledek asi není takový, jaký si Ondra představoval, ale postup do finále a body do Světového poháru získal.“

Nedělní smíšené štafety se český tým neúčastní, neboť již od 10. března se závodí na dalším Světovém poháru, tentokrát v olympijském Riu de Janieru. Nominace pro tento závod bude jasná v průběhu příštího týdne. 

SP # 1 - Káhira / Egypt

26. 2. 2015 | Barbora Kodedová skončila ve finále úvodního závodu Světového poháru v Káhiře na 24. místě. „Předpokládal bych, že s výkonem, který Bára podala, bude výsledek lepší,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Každopádně je to první dobrý krok do Finále Světového poháru a tam se bude rozhodovat o olympiádě. Bára je ještě pořád ve hře.“ Zvítězila Němka Lena Schöneborn před reprezentační kolegyní Annikou Schleu a Francouzkou Élodie Clouvel.
Výsledky.

Kodedová při brzké ranní plavecké části zaplavala čas 2:25,15. „To je na úrovni semifinále. Brzy ráno se plavaly trochu pomalejší časy,“ líčil Kučera. V šermu si šestadvacetiletá závodnice vedla velmi dobře. „V poslední třetině zašermovala snad ze všech nejlépe. Velmi se jí dařilo, měla bilanci 9:2. Celkově šermovala s výrazně aktivní bilancí, to je pro ni dobré.“

Parkur zajela Kodedová čistě, ale tentokrát to pro ni nebyla žádná výhoda. „Úroveň koní totiž byla významně lepší, takže v jízdě nebyly rozdíly. Bára je hodně nadprůměrná jezdkyně, potřebuje v jízdě získávat. Organizátoři se trochu báli, aby jízda byla bez problémů, takže parkur postavili až moc opatrně a jednoduše oproti tomu, jak kvalitní koně sehnali. Pak to byl závod o čtyřech disciplínách,“ popsal reprezentační trenér.

Až v kombinované části nebyl výkon české pětibojařky, která se vrátila do Světového poháru po zranění kotníku v minulé sezoně, úplně optimální. Vzhledem k tomu, že už v kvalifikaci běžela prakticky naplno, tentokrát byla pomalejší. „Bára šla po dlouhé době semifinále a finále. Budeme řešit to, že regenerace je u ní problematická. Ale s výjimkou kombi může být Bára spokojená a ani v ní to nebyl průšvih. Je únor a Bára šla to, na co aktuálně má,“ dodal Kučera.  

SP # 1 - Káhira / Egypt

25. 2. 2016 | Ondřej Polívka postoupil do sobotního finále prvního letošního závodu Světového poháru v Káhiře. V kvalifikační skupině B doběhl na sedmém místě. „Nakonec na běhu musel Ondra tlačit trochu víc, než chtěl, ale přímý postup je pozitivní,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.
Výsledky

V plavání předvedl mistr Evropy z roku 2009 podle kouče takový výkon, který měl. Polívka se v průběhu zimy soustředil hlavně na zlepšení v šermu a v něm si připsal sedmnáct vítězství. „Po celkem dlouhé době Ondra zašermoval s aktivní bilancí. V kombinované disciplíně se mu úplně nepovedly první dvě střelecké položky a musel běžet trochu víc, než jsme chtěli,“ popsal Kučera. „Běhá se tu na písku, což není terén, který bych si představoval.“

Polívka, který v roce 2009 v Káhiře úvodní závod Světového poháru vyhrál, je ve finále stejně jako Barbora Kodedová. „Zatím předvedli, co měli. Bára šla na sebe velmi dobrý výkon,“ dodal Kučera. 

SP # 1 - Káhira / Egypt

24. 2. 2016 | Barboru Kodedovou čeká v pátek finále úvodního závodu Světového poháru v Káhiře. Šestadvacetiletá závodnice, které minulou sezonu překazilo zranění kotníku, se v kvalifikační skupině C umístila na pátém místě. „A to jsem vybíhala z patnáctého místa. Spíš jsem si myslela, že si dám v pátek volno, ale sešlo se to. Je pro mě dost neočekávané dostat se hned na prvním Světovém poháru po pauze do finále. V něm bych chtěla být do poloviny startovního pole. Udělám pro to, co v tu chvíli budu moct,“ řekla Kodedová.
Výsledky

V kvalifikaci neměla zásadní problém v žádné z disciplín. „Výkon v plavání odpovídal tomu, na co je připravená. Závěr šermu nebyl podle Bářiných představ, ale výsledek 16:12 je takový, jaký potřebuje, aby mohla na této úrovni bojovat o postup,“ řekl trenér Libor Capalini. „Při střelbě udělala minimum chyb. Je pravda, že při vyšším bodovém zisku ze šermu by se bývala mohla víc pošetřit v běhu, ale už od třetího úseku bylo jasné, že nemá problém se udržet na postupové pozici, takže si to mohla hlídat.“

I Kodedová byla s vývojem kvalifikace spokojená. Navíc zranění kotníku už ji nyní nijak výrazně neomezuje. „Při běhu si nejsem občas úplně jistá, v Káhiře jsem se trochu bála, terén byl těžký, tak jsem běžela s ortézou. Ale nebylo to třeba, trať mi dost vyhovovala,“ popsala. „Na šerm ortézu mít musím, ke konci turnaje jsem kotník cítila, ale jen minimálně.“ 

SP # 1 - Káhira / Egypt

23. 2. 2016 | První závod Světového poháru moderních pětibojařů v egyptské Káhiře proběhne jen s minimální českou účastí. Mezi ženami bude závodit Barbora Kodedová, o úspěch v soutěži mužů zabojuje Ondřej Polívka. S ohledem na náročnost soutěžního programu, který české reprezentanty čeká v nejbližších týdnech, nebudou Polívka s Kodedovou na startu závěrečné smíšené štafety.
 

Do Káhiry neodcestují závodníci, kteří již splnili kvalifikační kritéria pro olympijské hry v Riu de Janeiru, tedy olympijský vítěz David Svoboda a mistr světa ve smíšené štafetě Jan Kuf, jenž v posledních dvou letech v Káhiře získal třetí a druhé místo. „To je taková hezká série a bylo by lepší, aby si její pokračování Honza nechal na jiný závod,“ řekl v nadsázce reprezentační trenér Jakub Kučera s poznámkou, že v příštím roce se koná právě v Káhiře mistrovství světa. „S ohledem na to, že je únor, jsou David i Honza na správné cestě.“  Svoboda si nástup formy pochvaluje už od konce minulé sezony, proto si ji bude hýčkat co nejvíc směrem k olympijským hrám. „Samozřejmě, že do závodní formy je ještě kus práce, nicméně vyvíjí se to dobře,“ dodal vítěz z Londýna 2012.

Kvůli zdravotním problémům necestuje do Egypta světová šampionka ve smíšené štafetě Natálie Dianová. Reprezentační kouč Kučera tak do závodu žen vyslal pouze Barboru Kodedovou, které minulou sezonu překazilo zranění kotníku.

Ondřej Polívka se bude v průběhu sezony také snažit splnit nominační kritéria pro olympijské hry, která zatím díky výsledkům na mistrovství Evropy splnili Jan Kuf a David Svoboda. Do Ria mohou v srpnu jet dva čeští závodníci. „Chtěl bych na kvalifikační místo dosáhnout. Pak by se vybíralo podle toho, kdo na tom bude v danou chvíli lépe a bude mít větší šance. Ale já nejprve musím hlavně splnit kvalifikační kritéria. To mě motivuje,“ řekl mistr Evropy z roku 2009, ve kterém mimo jiné právě úvodní závod Světového poháru v Káhiře vyhrál. V minulé sezoně Polívku – výborného střelce – brzdily v závodech zejména problémy v šermu, a tak na něm přes zimu pracoval. „I když Káhiru nemám jako destinaci úplně v oblibě, těším se na první závod a hlavně na šerm. Doufám, že jsem v něm udělal pokrok, na tréninku to tak vypadalo. Snažím se všechno dělat jednodušeji. Často moc přemýšlím nad tím, jak vše udělat přesně tak, jak to cvičíme. Ale kolikrát je daleko lepší nemyslet na to, jestli je všechno technicky dobře, úspěšnost je pak často mnohem větší,“ líčil Polívka. 

Program SP v Káhiře:
Středa 24. února - kvalifikace žen (Kodedová) 
Čtvrtek 25. února - kvalifikace muži (Polívka)
Pátek 26. února - finále žen
Sobota 27. února - finále mužů 
Neděle 28. února - smíšená štafeta (bez účasti ČR)

Hlavní závody sezony 2016:
23. - 28. února: 1. Světový pohár, Káhira, Egypt 
5. - 13. března: 2. Světový pohár, Rio de Janeiro, Brazílie 
31. března -  4. dubna: 3. Světový pohár, Řím, Itálie 
14. - 18. dubna: 4. Světový pohár, Kecskemét, Maďarsko 
6. - 8. května: Finále Světového poháru, Sarasota, USA 
22. - 29. května: Mistrovství světa Moskva, Rusko 
4. - 11. července: Mistrovství Evropy Sofie, Bulharsko 
14. - 21. srpna: Olympijské hry, Rio de Janeiro, Brazílie  

Mezinárodní a domácí soutěže 2016

19. 2. 2016 | Mezinárodní kalendář a pozvání na soutěže v roce 2016 najdete na stránkách mezinárodní pětibojařské federace v sekcích Calendar a Invitations. Aktualizovaný kalendář domácích soutěží najdete v sekci Soutěže.

Vyhlášení ankety Pětibojař roku 2015

14. 12. 2015 | Podruhé v řadě ovládl Jan Kuf anketu Pětibojař roku. V roce 2015 byl stříbrný v závodě Světového poháru v Káhiře. Přestože pak léčil těžké zranění prstu, v červenci na světovém šampionátu v Berlíně vyhrál s Natálií Dianovou závod smíšených štafet. A na srpnovém mistrovství Evropy společně s Davidem Svobodou a Ondřejem Polívkou získal bronz v soutěži družstev a splnil kvalifikační kritéria pro účast na hrách v Riu 2016. Olympijský vítěz David Svoboda skončil v anketě druhý, třetí se umístila Natálie Dianová. V kategorii 5P pro pětibojařský talent vyhrál Marek Grycz, který letos získal řadu medailí včetně tří stříbrných z mistrovství světa a mistrovství Evropy do 19 let. Ceny převzali také nejlepší závodníci a závodnice Českého poháru v pěti věkových kategoriích - ČPM 2015.

„Tenhle rok začal parádně svěťáky v Americe a v Egyptě. To bylo skvělé. Pak mi to trochu pokazilo zranění prstu, ale dopadlo to dobře. Vyhráli jsme s Natálkou mistrovství světa. Já poprvé v životě vyhrál něco takhle velkého. Je to další dílčí úspěch, kterého jsem chtěl dosáhnout. Na mistrovství Evropy jsem byl devátý, ale splnil jsem kvalifikaci na olympiádu. Nemůžu být nespokojený,“ řekl čtyřiadvacetiletý Jan Kuf. „Ale zároveň platí, co už jsem říkal loni: Až budeme všichni zdraví celý rok, pak bude tahle cena plnohodnotná. To se pořád nedaří. Závodili jsme skoro všichni, ale pořád ne v top formě.“

Druhé místo v anketě, jejíž vyhlášení proběhlo ve spolupráci s ASC Dukla v pražském hotelu DAP, patří olympijskému vítězi Davidu Svobodovi, který na evropském šampionátu také splnil kvalifikační kritéria pro účast v Riu. „Chtěl bych poděkovat lidem, kteří mi pomáhali, a těm, kteří mě nezradili, když mi to zrovna nešlo. Jak jsem měl dva roky těžší, víc jsem si všímal lidí, kteří mi vydrželi být nakloněni. Toho si vážím,“ řekl třicetiletý Svoboda, který směrem k olympijskému roku září optimismem.

Stejně jako jeho parťáci má totiž za sebou úspěšné soustředění v Coloradu. „Udělali jsme hodně práce. Asi nikdy v životě jsem na tom v prosinci nebyl lépe. A jestli jo, nebylo to mockrát. Jsem na tom dobře a po dlouhé době jsem zase optimista. Namotivovaný. Ohromně se těším na příští sezonu. Říkal jsem reprezentačnímu trenérovi Jakubu Kučerovi, že jestli to půjde takhle dál, budu v únoru připravený vítězit. A on na to poznamenal, že v tom případě mě hlavně nesmí na žádné závody pustit, abych vydržel hladový,“ dodal Svoboda se smíchem.

Světová šampionka ve smíšené štafetě Natálie Dianová se v anketě umístila na třetím místě. Šestadvacetiletá pětibojařka má za sebou také úspěšný rok návratu. „Beru ho spíš pozitivně, protože jsem dlouhou dobu nezávodila. Přestože jsem se vrátila až v květnu, některé věci se povedly a dodaly mi sebedůvěru a motivaci dále pracovat. Nedoufala jsem, že se dostanu takhle rychle do takové formy. Možná jsem chtěla víc a nerespektovala jsem, že pro nohu je to moc velká zátěž. Jsem moc ráda za mistrovství světa – za zlato ve smíšené štafetě i závod jednotlivců. A mrzí mě, že jsem nevydržela na mistrovství Evropy a nevyužila možnost zazávodit si přímo o kvalifikaci na olympiádu. Snad to klapne příští rok přes světový žebříček.“

Příprava v Coloradu: běh, plavání i NHL

Na počátku olympijské přípravy vyrazili nejlepší čeští pětibojaři na soustředění do Colorada. „Snad osmadvacet z třiceti dnů svítilo sluníčko, to bylo pro trénink super,“ říkala Dianová. „Ale půl roku nepotřebuju jít na steak nebo na hamburger, protože kluci preferovali takovou stravu.“ V kurzu bylo u pětibojařů i suši. „Strávili jsme třeba čtyři hodiny v restauraci, kde můžete sníst, kolik chcete. Hlavně první dva týdny, kdy jsme najížděli do tréninku, jsme jedli fakt hodně,“ líčil Jan Kuf.

Pětibojaři zvládli také návštěvu zápasu hokejové NHL mezi Coloradem a Ottawou. A vystoupali na nejvyšší horu v okolí Pikes Peak s nadmořskou výškou 4302 metrů. Hlavní byl však trénink – zejména plavecký a běžecký. „V tomhle období a ve vysoké nadmořské výšce šlo o to vybudovat co nejlepší základ. Vypadá to, že všichni reagovali dobře. Všechno proběhlo tak, jak mělo, bylo to jedno z nejlepších soustředění, co pamatuju,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Po návratu má však trochu starosti, protože Ondřeje Polívku a Jana Kufa trápí zranění nohou. Polívka si na šermířském tréninku udělal těžký výron, Kufa pobolívá achilovka. „Ale není to nic velkého, víceméně trénuju,“ řekl vítěz ankety. Pokud se potíže nebudou táhnout, neměly by pětibojařům způsobit zásadní problémy. Tým odjíždí 26. prosince na tréninkový kemp do Ramsau, kde bude až do začátku nového – olympijského – roku.

„Je samozřejmě škoda, že uplynulou sezonu nemohli absolvovat úplně všichni zdravotně v pořádku, za dané situace ale byly výsledky na hlavních akcích maximem možného. Závodníci potvrdili, že směrem k Riu je všechno snad na dobré cestě,“ dodal reprezentační trenér Jakub Kučera.

Moderní pětibojaři absolvují soustředění v Coloradu

3. 11. 2015 | V americkém Coloradu se nyní připravují nejlepší čeští moderní pětibojaři na olympijskou sezonu. Do oblíbeného tréninkového centra olympijského vítěze Davida Svobody se vydali i letošní mistři světa ve smíšené štafetě Jan Kuf a Natálie Dianová a bronzový medailista ze soutěže družstev na evropském šampionátu Ondřej Polívka.

„Už v průběhu minulé sezony jsme se domluvili, že úvodní přípravné období půjdeme tam. Zatímco v Česku se dá očekávat v listopadu nepříznivé počasí, v Colorado Springs svítí slunce skoro pořád, i když je tam někdy chladno,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Pro přípravu je výhodou i poloha tréninkového centra ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem, i když kouč jí musí uzpůsobit program. „Na některé vytrvalostní parametry to může mít pozitivní vliv, pokud neuděláme chybu. S tréninkem v Coloradu máme dobré zkušenosti, David tam byl před olympiádou a chce se držet věcí, které se osvědčily. Navíc David s Honzou mají relativně klid z pohledu olympijské kvalifikace, takže hlavní cíl je, aby všichni zůstali zdraví. A také z pohledu zdravotní prevence je Colorado Springs skoro ideální,“ dodal Kučera.

Svoboda a Kuf si zajistili místa v soutěži mužů na hrách v Riu 2016 svými výsledky na mistrovství Evropy. Do přípravy na olympijskou sezonu naskočili již v Česku. „David měl jen velmi krátké přechodné období, nechtěl úplně vypadnout z tréninku, když už absolvoval několik posledních měsíců zdravý. Musím zaklepat, že první testy dopadly dobře. Stejně jako u Honzy,“ řekl Kučera.

Svoboda zůstane v Coloradu až do začátku prosince, zbývající trojice závodníků se vrátí před koncem listopadu. „Před dvěma lety jsem v Coloradu nic moc nenatrénoval, protože jsem se při pádu z koně vážně zranil. Ale je tam moc krásná příroda a jak tam svítí sluníčko, působí to ohromně pozitivně. A navíc se tam můžeme soustředit jen na trénink,“ řekl světový šampion Jan Kuf.

Moderní pětibojaři přebývají v domě u bývalého závodníka. „Na balkóně má vířivku, ze které je výhled na čtyřtisícové hory. Moc lepších výhledů jsem ještě nezažil,“ líčil Kuf, který se těšil i na jídlo. „Je ho tam hodně a je moc dobré. Před dvěma lety jsem tam nedělal skoro nic jiného, než že jsem jedl,“ dodal s úsměvem.

Český pohár mládeže 2015

18. 10. 2015 | Na pražské Julisce proběhl závěrečný závod letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, který byl zároveň Mistrovstvím ČR kategorie U15. Mistrovské tituly získali Kateřina Tomanová z TJ Dukla Praha a Matouš Tůma z KMP Kladno.
Celkové výsledky najdete zde.

ZON 2015 - Praha / Česko

17. - 18. 10. 2015 | Na pražské Julisce proběhla o víkendu mezinárodní soutěž "Závod olympijských nadějí" pro kategorie U17 a U19. 
Výsledky:  Youth B - GIRLS | Youth B - GIRLS team | Youth B - BOYS | Youth B - BOYS team | Youth A - GIRLS | Youth A - GIRLS team | Youth A - BOYS | Youth A - BOYS team |
Shooting Results
Youth A - MIX RELAY | Youth B - MIX RELAY |

Český pohár mládeže 2015

11. 10. 2015 | V Plzni proběhlo předposlední kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo Mistrovstvím ČR v kategorii U13. Titul získali Eliška Landsmanová z FS Praha a Filip Jančík ze Sportovního centra Bystřice.
Výsledky najdete zde.

Český pohár mládeže 2015

3. 10. 2015 | V Bystřici proběhlo sedmé kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů, které bylo zároveň Mistrovstvím ČR v kategorii U11. Titul získali Anna Studénková z LSK Frýdek-Místek a Karel Schoppel z FS Praha.
Výsledky najdete zde

MS v Laser-run - Perpignan / Francie

26. - 27. 9. 2015 | Na mistrovství světa v Laser-run ve francouzkém Perpignanu obsadil Marek Grycz 3. místo mezi juniory. Smíšená štafeta ve složení Eliška Přibylová a Marek Grycz získala taktéž bronzovou medaili. K tomu Eliška přidala 4. místo mezi juniorkami a Lukáš Svěchota 8. místo v kategorii U19.
Výsledky

MS v biathle a triathle - Batumi / Gruzie

18. - 20. 9. 2015 | Na mistrovství světa v triathle v gruzínském Batumi vybojovaly české smíšené štafety dvě zlata. V juniorech se radovali v kombinaci střelby, plavání a běhu Lukáš Svěchota a Karolína Křenková, v seniorech Eliška Přibylová s Ondřejem Svěchotou. Karolína byla v individuálním závodě třetí mezi juniorkami, v kategorii seniorů získali Ondřej Svěchota a Eliška Přibylová stříbro, Lukáš Svěchota byl bronzový. V nedělním biathle, kombinaci plavání a běhu, získala Karolína Křenková juniorské zlato, Tomáš Svoboda doběhl druhý mezi seniory.
Výsledky

Český pohár mládeže 2015

19. 9. 2015 | Na kladenském Sletišti proběhlo za účasti 159 závodníků a závodnic v pěti kategoriích šesté kolo Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů.
Výsledky najdete zde.

Český pohár mládeže 2015

13. 9. 2015 | V Příbrami proběhlo za slunečného počasí páté kolo letošního seriálu Českého poháru mládeže - memoriálu Karla Bártů. Na startu se sešlo 114 závodníků a závodnic v pěti kategoriích.
Celkové výsledky najdete zde.

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

6. 9. 2015 | Marek Grycz a Martin Vlach vybojovali na mistrovství světa moderních pětibojařů do 19 let v Buenos Aires stříbrné medaile v závodě štafet. Blízko k cennému kovu byli ve smíšené štafetě také Lea Chvalovská a Vojtěch Hercík, skončili čtvrtí.
Výsledky

„Marek a Martin podali téměř optimální výkon. Patřili k okruhu největších favoritů, svoji výkonnost dokázali potvrdit a nestačilo to jen na Rusy. Musí být spokojení,“ pochválil svěřence vedoucí výpravy Jakub Kučera. Marek a Martin předvedli dobrý výkon už v závodě jednotlivců, suverénně prošli kvalifikací, ve finále se prosadili do nejlepší desítky a přispěli k tomu, že družstvo skončilo na čtvrté příčce. „Medaile v družstvech byla daleko, třetí člen týmu Vojtěch Hercík bohužel nezašermoval ve finále svůj standard. Ale především měl velké problémy už od příjezdu se zbraní, museli jsme mu v podstatě poskládat novou. V kvalifikaci zastřílel dobře, ale ve finále ho zbraň zradila,“ vysvětlil Kučera.

Vynikající výkon ovšem předvedl Vojta Hercík spolu s Leou Chvalovskou ve smíšené štafetě. „Byli třetí v šermu, 250 bodů je znamenitý výsledek. V bazénu si Vojta zaplaval osobní rekord, Lea čas na úrovní svého osobáku. Kombi mohlo být asi lepší, ale i tak byl celkově jejich výkon skvělý a jejich vystoupení je milým překvapením,“ řekl Kučera.

Lea navíc přidala finálovou účast v individuálním závodě, kde obsadila osmnácté místo. „Ve finále skončila v první polovině startovního pole. Pro ni to byla vynikající premiéra na vrcholné světové akci, v této věkové kategorii bude moci závodit i za rok. Celkově to byl z českého pohledu povedený šampionát,“ uzavřel své hodnocení Jakub Kučera.

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

5. 9. 2015 | V individuální soutěži na mistrovství světa kategorie do 19 let skončil Martin Vlach šestý a Marek Grycz sedmý jako 2., resp. 3. nejlepší Evropané. Vojtěcha Hercíka zradila v průběhu kombinované části pistole, a tak dokončil závod na 35. místě. Družstvo obsadilo mezi sedmnácti klasifikovanými týmy čtvrté místo.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

4. 9. 2015 | Lea Chvalovská obsadila ve finálovém závodě na mistrovství světa do 19 let v Argentině 18. místo. Zvítězila Turkyně Ilke Ozyuksel.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

3. 9. 2015 | Na MS kategorie U19 v Buenos Aires byla dnes na programu kvalifikace chlapců. Kompletní česká trojice Vojtěch Hercík, Martin Vlach a Marek Grycz postoupila do sobotního finále.
Výsledky

MS Youth A (U19) - Buenos Aires / Argentina

2. 9. 2015 | Dnes bylo zahájeno soutěží dívek v Buenos Aires mistrovství světa kategorie U19. Lea Chvalovská si zajistila desátým místem přímý postup ze skupiny B do pátečního finále.
Výsledky

ME 2015 - Bath / Velká Británie

23. 8. 2015 | Natálie Dianová odstoupila v průběhu šermířské části z finálového závodu na mistrovství Evropy v Bathu. Mistryně světa ze smíšené štafety z Berlína začala mít během soutěže potíže s operovaným kolenem, kvůi kterému vynechala celou loňskou sezónu.

Česká reprezentantka musela v Bathu vydat poměrně dost sil na boj o postup z kvalifikace. Po ní strávila čtyři hodiny na dopingové zkoušce, a to se negativně podepsalo na její regeneraci před finálovým závodem.

"První plavecká stovka byla ráno ještě v pořádku, v té druhé jí ale nohy přestaly fungovat. Zkusila ještě šerm, ale v jeho průběhu už bylo jasné, že v závodě nemá smysl pokračovat,“ popisoval reprezentační trenér Jakub Kučera, co se v Bathu odehrávalo, a dodal: „Svaly byly extrémně přetížené a hrozilo reálné riziko, že si Natálka přivodí zranění, kvůli kterému by mohla přijít třeba i o příští olympijskou sezónu. V závodním zatížení je po dvouleté pauze teprve tři měsíce, koleno nebylo stabilní a omezovalo její pohyb. Po dohodě s  fyzioterapeutem Vladimírem Brejchou jsme udělali jediné rozhodnutí, které bylo za dané situace možné.“

Natálka měla potíže s koleny už v loňském roce, kdy podstoupila operaci předního křížového vazu na levé noze. „Křížový vaz by měl být v pořádku. Problém se objevil spíš v místě, odkud se bral štěp, “vysvětloval Kučera. Nejlepší česká pětibojařka začala po operaci kolena naplno trénovat letos, v březnu si ale při jezdeckém tréninku naštípla po pádu s koně žebro. K závodění se vrátila před třemi měsíci, v červenci dokázala s Janem Kufem získat zlato na MS v Berlíně ve štafetovém závodě a ve finále individuální soutěže skončila dvanáctá.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

22. 8. 2015 | David Svoboda na ME v Bathu doběhl na čtvrtém místě. Honza Kuf obsadil deváté místo. Ondra Polívka skončil na 22. příčce. Celá trojice se tak může radovat z bronzové medaile v soutěži družstev. David a Honza splinili navíc kvalifikační kritéria mezinárodní federace pro účast na olympijských hrách v Riu. David Kindl obsadil 33. místo.
Výsledky najdete zde.

"Já jsem strašně spokojený. Vyhrál jsem dnes čtvrté místo!,“ hlásil David Svoboda a dodal: „Rezerv tam moc nebylo. V šermu dobrý výsledek, v plavání taky. Jízdu jsem zvládnul slušně, v kombi jsem dobře běžel i střílel. Těm třem přede mnou se to prostě sešlo ještě o kousek lépe.“

Ani reprezentační trenér Jakub Kučera nešetřil na Svobodovu adresu chválou: „David se lepší závod od závodu a znovu ukázal, že když bude stoprocentně zdravý, musí s ním všichni počítat. Výborně zašermoval, dlouho dokonce pořadí v šermu vedl, až v závěru si bilanci trochu pohoršil. V plavání dal čas o dvě sekundy rychlejší než v kvalifikaci. Koně David velmi obtížného, přesto parkur zvládnul s jedinou chybou. Ukrajinec Fedečko, bronzový z letošního MS v Berlíně, se stejným koněm chyboval pětkrát. A v kombi David předvedl nejlepší výkon od olympiády v Londýně." 

Spokojený byl také celkově devátý Jan Kuf. „Splněná kvalifikace na olympiádu, bronz z družstev! Po všem, co se letos dělo, to nemohlo dopadnout lépe,“ narážel Kuf na vážné zranění ukazováčku pravé ruky, které si přivodil na jaře. Po kvalifikaci v Bathu navíc strávil tři a půl hodiny na dopingové zkoušce a to se také nepodepsalo příznivě na jeho regeneraci před finálovým závodem.

„Honza měl bohužel špatnou první polovinu šermu. Z prvních dvanácti zápasů, vyhrál jen tři, pak to ale dokázal ještě dohnat. Zaplaval slušně. Jízdu měl bezchybnou. V kombi dnes úplně nezastřílel, ale doběhl tak, jak měl, aby splnil kritéria pro Rio. To se počítá,“ zhodnotil výkon mistra světa ze štafet Kučera.

Třetím do bronzové party byl Ondřej Polívka, v individuálním pořadí klasifikovaný na 22. příčce. „Ondrovi chyběly síly, které musel vynaložit na postup z kvalifikace. Dobrá jízda, slušné plavání, průměrný šerm, v kombi už mu to ale neběželo tak, jak normálně umí,“ řekl Jakub Kučera.

Poslední z Čechů David Kindl skončil na 33. místě. „Pro něj byl už obrovským úspěchem postup do finále. Kvalifikace ho stála spoustu sil a dnes udělal, co mohl,“ dodal reprezentační kouč k jeho výsledku.

„Individuální medaile nám sice unikla, ale cenný kov ze soutěže družstev v této konkurenci je vynikající. David a Honza navíc splnili kritéria mezinárodní federace UIPM pro účast v Riu. Celkově bychom měli být s dnešním závodem velmi spokojení," uzavřel své hodnocení Kučera.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

21. 8. 2015 | Natálie Dianová postoupila na mistrovství Evropy v Bathu do nedělního finále, další dvě Češky Lenka Bilková a Eliška Přibylová kvalifikačním sítem neprošly. V sobotu bude v individuálním finálovém závodě mužů bojovat kompletní české kvarteto David Kindl, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.
Výsledky najdete zde.

Natálie Dianová si cestu za postupem zkomplikovala v šermu, který zakončila s bilancí devíti výher a sedmnácti porážek. „Po dobrém plavání, kde zaplavala ve své skupině šestý nejlepší čas, přišel šermířský výpadek. Naštěstí ho napravila v kombinované části, kde byla pátá,“ popisoval průběh kvalifikace reprezentační kouč Jakub Kučera. „Postup si zajistila s určitou rezervou, ale kombi jít zadrženě nemohla. Uvidíme, jak se jí povede zregenerovat za 36 hodin, které má mezi závody,“ doplnil Kučera.

Šerm připravil o postup i zbylé dvě Češky. „Lenka Bilková zašermovala s vyrovnanou bilancí, dostala ale penalizaci za materiál. Taky Eliška Přibylová by musela zašermovat výrazně lépe, aby při své plavecké výkonnosti, mohla pomýšlet na postup. Ani kombi se jí nepovedlo, a tak to na finále nestačilo,“ řekl Jakub Kučera.

ME 2015 - Bath / Velká Británie

20. 8. 2015 | Všichni čtyři čeští reprezentanti uspěli na mistrovství Evropy v Bathu v kvalifikaci na závod jednotlivců a představí se v sobotním finále. Jan Kuf si v kvalifikační skupině A zajistil přímý postup. David Kindl, David Svoboda a Ondřej Polívka se do finále dostali zásluhou svého bodového součtu. V pátek čeká kvalifikace ženy, Česko budou reprezentovat Lenka Bilková, Natálie Dianová a Eliška Přibylová.
Výsledky najdete zde.

„Výsledek lepší než výkon. Ale v kvalifikaci jde o postup a o to, aby se ušetřily nějaké síly. To se snad povedlo,“ řekl k postupu svých svěřenců reprezentační trenér Jakub Kučera.

„Honza Kuf skvěle zašermoval. V plavání trochu přepálil začátek a v závěru mu docházely síly, ale byl z toho na kvalifikaci velmi slušný čas. Před kombi jsme se dohodli, že půjde na přímý postup. Ten si pohlídal, ale střelecky jeho výkon nebyl zdaleka optimální,“ zhodnotil Kučera výkon bronzového medailisty z loňského světového šampionátu.

„David Svoboda dnes neměl den. Nevyšly mu úplně podle představ plavání a šerm, a tak bylo jasné, že v kombinované části si nebude moct dovolit šetřit příliš síly,“ popisoval Kučera výkon olympijského vítěze. Jenže Svoboda nechtěl, aby se opakovala situace z mistrovství světa v Berlíně, kde ho síly vynaložené v kvalifikaci stály lepší finálový výsledek. „Zariskuju. Nepůjdu naplno, zkusíme postup na body,“ řekl Svoboda. „A nakonec se do finále dostal s rezervou tří vteřin. Matematicky jsme to zvládli na jedničku,“ usmíval se Kučera.

To Ondřej Polívka po průměrném plavání a pokaženém šermu musel zabojovat v kombinované části naplno. „Ondra měl druhou nejlepší kombinovanou část, vydal se ze všech sil. To samé ho potkalo v Berlíně, ale tam pak podal skvělý výkon i ve finále.  Snad se mu povede zregenerovat i tady,“ doufal reprezentační kouč.

Nejspokojenější byl Kučera s výkonem Davida Kindla, který paradoxně nasbíral z Čechů bodů nejméně. „David šel ale všechny disciplíny na hranici svých možnosti a podal téměř optimální výkon.“

ME 2015 - Bath / Velká Británie

19. 8. 2015 | Šesté místo obsadili Martin Bilko a Jakub Hrudka v závodě štafet na mistrovství Evropy v britském Bathu. Ze zlata se radovali Ukrajinci. V závodě ženských štafet, kde Česko zastoupení nemělo, triumfovaly Němky. Šampionát pokračuje ve čtvrtek kvalifikací závodu mužů, do které nastoupí kvarteto David Kindl, Jan Kuf, Ondřej Polívka a David Svoboda.
Výsledky najdete zde.

Martin Bilko a Jakub Hrudka se dlouho drželi výtečně. „Ještě po polovině šermu byli dokonce ve vedení, nakonec skončili s vyrovnanou bilancí a patřila jim po šermu čtvrtá příčka“ hlásil z Bathu reprezentační trenér Jakub Kučera.

Naději na medaili ztratila česká dvojice na parkuru. „Jelo se v hodně těžkých podmínkách, bylo chladno, pršelo. Jakub Hrudka zajel bezchybně, ale Martin Bilko svého koně nezvládnul. Ten kůň byl hodně obtížný, shodil jezdce už při testování a Martin se bohužel dopustil i několika chyb,“ posteskl si Kučera.

Ztrátu z jezdecké části už v kombi dohnat nešlo a Bilko s Hrudkou skončili šestí. „Spokojení být nemohou. Jakub svoji premiéru na velké akci zvládnul slušně. Tahounem týmu měl ale být zkušenější Martin a tomu se závod hlavně v té jezdecké části nepovedl,“ zhodnotil vystoupení svěřenců Kučera.  

ME 2015 - Bath / Velká Británie

18. 8. 2015 | Osmé místo obsadili Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota v závodě smíšených štafet, kterým začalo letošní mistrovství Evropy v Bathu. Ve středu pokračuje evropský šampionát štafetami mužů a žen. Česko bude mít zastoupení jen v mužském klání, kde se představí Martin Bilko a Jakub Hrudka.
Výsledky najdete zde.

Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota přišli o možnost bojovat o lepší umístění v šermu. „Aby mohli závodit s nejlepšími, museli by zašermovat s aktivní bilancí. To se jim ale vůbec nepovedlo, hlavně Elišce se tato disciplína nevydařila,“ popisoval klíčové momenty závodu reprezentační trenér Jakub Kučera a dodal „Zlepšení sice přišlo v bonusové části, ale ztráta ze základní části už byla příliš velká.“

Náladu české dvojici nezlepšil ani parkur. „Překážky byly sice nižší, kurz relativně snadný. Pořadatelé ale pro závod štafet vybrali obtížnější koně. A ti byli nad Ondrovy a Eliščiny momentální jezdecké schopnosti. Ztráta narostla a pak už v podstatě ani nebylo o co běžet,“ řekl Kučera.   

V závěrečné kombinované části se pak Eliška a Ondra posunuli alespoň o jedno místo ve výsledkové listině vzhůru a obsadili osmé místo. „Určitě to je výsledek, z kterého jsou zklamaní. Bohužel, Eliška zůstala za svým výkonem z letošního světového šampionátu, ve svém věku ještě nemá tak stabilní výkonnost a ani Ondra nepředvedl vše, co v něm je,“ uzavřel své hodnocení Jakub Kučera.  

ME 2015 - Bath / Velká Británie

17. 8. 2015 | Poslední dodělávky, chaos při cestě z letiště a počasí výrazně chladnější než to, které čeští reprezentanti zažívali při tréninku v posledních týdnech. Tak přivítal britský Bath, dějiště mistrovství Evropy v moderním pětiboji, předvoj české výpravy. Mistrovství Evropy odstartuje závodem smíšených štafet. Mistři světa z letošního roku v této disciplíně Jan Kuf a Natálie Dianová se soustředí na závod jednotlivců, a tak dostanou šanci nasbírat zkušenosti na mezinárodním poli Eliška Přibylová a Ondřej Svěchota. 

 „Mají tu zkušený tým, ale museli nabrat hodně dobrovolníků,“ hlásil z dějiště reprezentační trenér Jakub Kučera a dodal: „Dopravu z letiště včera úplně nezvládli, ale jinak jsou podmínky dobré. Všechna sportoviště jsou blízko sebe v univerzitním kampusu, takže odpadají komplikované přesuny. Všude se dá dojít pěšky.“

Kučera už měl spolu s jezdeckým trenérem Robertem Kopeckým možnost prohlédnout si koně, které v Bathu mají pro moderní pětibojaře nachystané. „Potvrdilo se to, co jsme čekali. Koně jsou typově jiní, citlivější. Určitě se z nich ale dá vybrat vyrovnaná skupina, takže by podmínky měly být pro všechny stejné,“ řekl Kučera.

Českému reprezentačnímu trenérovi neunikla ani přestavba parkuru před úvodními štafetami. „Vypadá to, že stejně jako před čtyřmi lety na evropském šampionátu, který se také konal na britské půdě, bude kurz ve srovnání s individuálními závody výrazně jednodušší, s nižšími překážkami. Tím se budou jezdecké rozdíly stírat.“

Program: Smíšené štafety
11.00 Plavání
12.30 Šerm
16.00 Jízda na koni
18.00 Kombinovaná část

ME 2015 - Bath / Velká Británie

11. 8. 2015 | Osm nejlepších mužů a žen v individuálních soutěžích získá příští týden na mistrovství Evropy v moderním pětiboji místo pro olympijské hry. Český tým bude v britském Bathu závodit v téměř nejsilnějším možném složení včetně olympijského vítěze Davida Svobody nebo letošních mistrů světa ve smíšené štafetě Natálie Dianové a Jana Kufa. Pouze mezi ženami chybí kvůli zranění kotníku Barbora Kodedová.

„Když závodníci zůstanou zdraví a předvedou výkony, na které aktuálně mají, přijde i výsledek,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. „Ale olympijská kvalifikace je pro mě v tuhle chvíli pouze nadstavba. Stále totiž zbývá rok do olympijských her, což je dlouhá doba. Pokud budou závodníci příští rok připravení na takové úrovni, aby v Riu závodili mezi nejlepšími – tedy v pozici, v jaké byli ve třech posledních olympijských cyklech, měli by kvalifikaci splnit v příštím roce přes mistrovství světa a hlavně na základě svého postavení na světovém žebříčku.“

Nicméně už evropský šampionát ve špičkovém britském univerzitním centru nabízí Čechům šanci potvrdit nadějné výsledky z mistrovství světa, kde David Svoboda skončil osmý a Natálie Dianová dvanáctá. Oba, stejně jako bronzový medailista z loňského mistrovství světa Jan Kuf nebo mistr Evropy z roku 2009 Ondřej Polívka, budou závodit pouze v individuálních soutěžích.

Smíšenou štafetu absolvují na úvod šampionátu mladí závodníci Eliška Přibylová s Ondřejem Svěchotou, štafetu mužů pak Jakub Hrudka a Martin Bilko. Ženy do štafety nenastoupí, neboť se tým musí obejít bez Barbory Kodedové, kterou vyřadilo zranění kotníku již z nominace na mistrovství světa. „Ukázalo se, že zranění je vážnější a nelepší se. Báru čeká pravděpodobně operace, což pro ni znamená aktuálně konec sezony,“ dodal Jakub Kučera.

Reprezentanti absolvovali před evropským šampionátem soustředění v Paříži, kam zavítali kvůli šermířskému sparingu s domácími závodníky. Na mezinárodním kempu ale nechyběla ani olympijská vítězka Laura Asadauskaité z Litvy nebo irští a rakouští pětibojaři.  „Potřebovali jsme zařadit také plavecké tréninky na padesátimetrovém bazénu, které chyběly před mistrovstvím světa, kde to plavecky nebylo stoprocentní. Maličkosti mohou hrát roli,“ uvedl reprezentační trenér.

Zároveň čeští pětibojaři absolvovali jezdecké tréninky. „Měli jsme k dispozici zase jiný typ koní než u nás. Je důležité, aby závodníci byli schopní přizpůsobit se různým koním. Například v Británii jsou koně trochu atypičtí, v některých ohledech jsou citlivější a jiní než koně čeští nebo němečtí,“ dodal Kučera.

Po náročném soustředění a několika dnech volnějšího tréninku čeká moderní pětibojaře závěrečná příprava, kterou však reprezentační trenér upravuje kvůli velmi horkému počasí. „Hůř se regeneruje, tréninky jsou vázané na to, že jsou venku. Střelnice na kombinovanou část máme odkryté, také koně nemohou jezdit v takovém horku, takže tréninky posouváme na ranní hodiny. Úpravy jsou nutné, ale to je stejné pro všechny, kdo se připravují v tomto regionu,“ dodal Kučera.

Program mistrovství Evropy v Bathu
Úterý 18. srpna: smíšená štafeta (Eliška Přibylová, Ondřej Svěchota)
Středa 19. srpna: štafeta mužů (Jakub Hrudka, Martin Bilko), štafeta žen (bez české účasti)
Čtvrtek 20. srpna: kvalifikace mužů (David Svoboda, Jan Kuf, Ondřej Polívka, David Kindl)
Pátek 21. srpna: kvalifikace žen (Natálie Dianová, Lenka Bilková, Eliška Přibylová)
Sobota 22. srpna: finále mužů
Neděle 23: srpna: finále žen        

ME Youth B (U17) - Caldas da Rainha / Portugalsko

23. 7. 2015 | Kateřina Berková obsadila jedenácté místo na mistrovství Evropy mládeže do 17 let v Portugalsku. Druhá nominovaná závodnice Martina Machová se bohužel závodu nemohla zúčastnit, jelikož byla před odletem hospitalizována se zánětem slepého střeva.
Výsledkydívky | chlapci

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

14. 7. 2015 | Druhou stříbrnou medaili vybojovali na mistrovství Evropy do 19 let moderní pětibojaři Marek Grycz a Martin Vlach. Po nedělní soutěži družstev uspěli také ve štafetě. „Mám radost, jen mě trochu mrzí, že jsem nedosáhl i na medaili z individuálního závodu,“ řekl Marek Grycz.    
Výsledky (Results):  štafeta - chlapci | MIX štafeta

Po úvodním šermu byla česká dvojice na děleném třetím místě. „Se závodem jsem spokojený, až na šerm, ten u mě nebyl optimální. Možná to bylo způsobené únavou ze semifinále a finále,“ řekl Marek Grycz, který si připsal deset výher i proher. Ač obvykle šermuje hůře, o kousek lepší bilanci měl Martin Vlach. „Marek měl slabší chvilku, kdy jsem ho podržel, ale ke konci se dostal na to, co umí,“ dodal Martin Vlach. „Šerm jsme zvládli vcelku dobře, ani v plavání nebyl problém.“

Do závěrečné kombinované části, kterou Martin v individuálním závodě vyhrál, vyráželi Češi ze čtvrtého místa. Jenže tentokrát si role prohodili, poslední disciplínu zvládl lépe Grycz. „Ze svojí střelby jsem opravdu zklamaný, byla strašná. Dělal jsem opravdu zbytečné chyby. Asi dvakrát jsem nenatáhnul zbraň, což se mi taky nestává. Doufám, že už jsem si to vybral a že už se to nebude opakovat,“ líčil Martin. „Ale se dvěma stříbry jsem spokojený.“

Grycz dodával: „Věřili jsme si na medaili a vyšlo to. Víme, že máme hodně kvalitní tým, když jsme měli medaili z družstev i ze štafet. Za rok už musíme jezdit na koni. Jde o to, abychom všichni jezdili slušně. Pak budeme doufat, že přijdou další medaile.“

Ve smíšené štafetě se sice Jolana Hojsáková a Vojtěch Hercík pohybovali průběžně na medailových pozicích, ale vzhledem k tomu, že Jolana je po zranění, skončili celkově na devátém místě.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

13. 7. 2015 | České reprezentantky útočily ve štafetovém závodě dívek na mistrovství Evropy do 19 let na medaili. Dvojice Lea Chvalovská, Karolína Křenková se zásluhou nejlepší kombinované části posunula na vynikající čtvrté místo, jen devět bodů za bronzové Francouzky. Zlato získaly Rusky, stříbro putuje do Velké Briánie.
Výsledky (Results):  štafety - dívky

„Já jsem absolutně spokojená,“ zářila po závodě vedoucí české reprezentace Alexandra Kučerová. „Úplně se jim podle představ nepovedl šerm, tam chtěly určitě holky alespoň vyrovnanou bilanci. Pak ale obě výborně zaplavaly. A v kombi jim nebylo co vytknout. Lea vybíhala devátá a předávala pátá, Karolína to ještě o místo vylepšila. Obě skvěle zastřílely,“ nešetřila chválou Kučerová.

Zítra šampionát vyvrcholí závody smíšených štafet a štafetami chlapců.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

12. 7. 2015 | Stříbrnou medaili v družstvech vybojovali moderní pětibojaři Marek Grycz, Vojtěch Hercík a Martin Vlach na mistrovství Evropy do 19 let, které hostí pražská Juliska. V individuální soutěži skončil Marek Grycz šestý, Martin Vlach osmý a Vojtěch Hercík dvanáctý, díky čemuž se v pořadí týmů zařadili za vítězné Bělorusy. Třetí byli Rusové. Mladí pětibojaři tak navázali na stříbro, které získali před dvěma lety v Minsku. Čtvrtý Čech ve finálové soutěži Lukáš Svěchota obsadil sedmnácté místo. 
Výsledky (Results):  finale - chlapci | družstva - chlapci

„S klukama si to užijeme a oslavíme to. Stříbrná medaile mi kompenzuje individuální závod, který mohl být trochu lepší,“ řekl Marek Grycz. S 22 výhrami v šermu a osobním rekordem v plavání chtěl z průběžného pátého místa bojovat v závěrečné kombinované části o medaile.

„Ale potřeboval jsem trochu lepší mušku. Čtvrtá položka byla nejhorší, tam jsem strávil třicet vteřin, to bylo moc. Kdybych střílel normálně, bojoval bych o medaili,“ řekl Grycz.

O dvě místa za ním doběhl Martin Vlach, který se díky nejrychlejší kombinované části posunul z 28. místa až na osmé. „Kdybych trochu zlepšil šerm, nemuselo by to být z osmadvacátého místa. Rozhodně jsem mohl lépe začít, moje bilance v šermu byla tragická, ale po něm už jsem byl s výkony spokojený,“ řekl Vlach, který s Gryczem absolvuje úterní štafetu. „Jakmile dobře zašermujeme, můžeme si věřit na vítězství.“

Se šermem měl problémy také Vojtěch Hercík. „Do půlky to vypadalo špatně, ale pak přišel reprezentační trenér seniorů a udělal za tím výsledkem tlustou čáru s tím, že začíná nový závod. A od té doby se dařilo,“ řekl dvanáctý muž pořadí. Na sedmnáctém místě skončil čtvrtý český závodník, Lukáš Svěchota, který byl v kombi druhý.

Šampionát pokračuje v pondělí štafetami dívek, v úterý jsou na programu štafety chlapců a smíšených týmů.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

11. 7. 2015 | Ruska Adelina Ibatullina se stala v Praze novou mistryní Evropy do 19 let v moderním pětiboji, nejlepší z Češek Lea Chvalovská obsadila velmi slušné jedenácté místo. V neděli čeká finálový závod chlapce.
Výsledky (Results):  finále - dívky | družstva - dívky

„Lea závodila moc hezky,“ pochválila svou svěřenkyni vedoucí reprezentačního družstva Alexandra Kučerová. „Má před sebou ještě rok v této kategorii, z tohoto pohledu odvedla své maximum. Skvěle si vedla už v kvalifikaci, dva výborné výkony po sobě se cení,“ dodala Kučerová.

Neztratila se ani Karolína Křenková, která skončila dvaadvacátá. „Také hezký výkon. Nepovedl se jí šerm, ale vzhledem k tomu, že je také o rok mladší, tak s touhle disciplínou vlastně teprve začíná,“ vysvětlila Kučerová. Anna Zimovjanová a Monika Macková pořadí finálové šestatřicítky uzavíraly.

V soutěži družstev bodový součet Chvalovské, Křenkové a Zimovjanové zařadil Česko na šestou pozici. „To je slušné. Všechny tři budou moci startovat na šampionátu i za rok. Určitě je to příslib,“ uzavřela své hodnocení dívčího závodu Alexandra Kučerová. Zlato patří Rusku, stříbro Velké Británii a bronz putuje do Maďarska.

ME Youth A (U19) - Praha / Česko

9. - 10. 7. 2015 | Dnes bylo zahájeno na pražské Julisce kvalifikací dívek mistrovství Evropy kategorie U19. Za Česko nastoupily ve skupině "A" Lea Chvalovská a Anna Zimovjanová. Ve skupině "B" Karolína Křenková a Monika Macková. V pátek startují ve skupině "A" Marek Grycz a Vojtěch Hercík, ve skupině "B" Lukáš Svěchota a Martin Vlach. 
Výsledky žen (Women Results):  skupina A | skupina B
Výsledky mužů (Men Results): skupina Askupina B

MS 2015 - Berlín / Německo

5. 7. 2015 | Natálie Dianová a Jan Kuf se stali mistry světa ve smíšené štafetě. Díky vyrovnaným výkonům po celý den, špičkové jízdě a téměř bezchybné střelbě Jana Kufa v závěrečné kombinované části získali na mistrovství světa v Berlíně zlaté medaile.
Celkové výsledky najdete zde.

„V daných podmínkách s tím, co mají oba za sebou, jsem neviděl lepší výkon,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Natálka s Honzou získali pro Česko první zlatou medaili z mistrovství světa od roku 2009. A to ačkoli Dianová dva roky nezávodila kvůli zdravotním problémům na velkých akcích a navíc měla mezi individuální soutěží a smíšenou štafetou v ohromném horku jen půl dne odpočinku. „Ale chtěla jsem závodit. Připadala jsem si jako dostihový kůň, kterého dlouho drželi ve stáji a teď ho vypustili na dráhu,“ řekla Dianová.

Bronzový medailista z loňského šampionátu Kuf, který byl v únoru druhý v závodě Světového poháru v Káhiře, si zase v dubnu na šermířském turnaji roztříštil ukazováček na pravé ruce. „Věděl jsem, jak vypadal na začátku sezony, jenže za 77 dní od operace držel v ruce kord dvakrát – tady v mužské štafetě a teď ve smíšené. Ale v tomto závodě se to sešlo,“ řekl reprezentační trenér Kučera.

Po plavání se česká dvojice dělila o třetí místo, Kuf v něm byl blízko osobnímu rekordu. Také v šermu patřili Češi k nejlepším, rozdíly byly minimální. „Šlo nám to hned od rána, to bylo příjemné, užili jsme si celý den,“ řekl Kuf. S Natálkou pak vyhráli jízdu. „Budu si muset vzít záznam a ukazovat ho mladým, kteří chtějí vidět, jak má vypadat jízda ve štafetě. Tohle byla nejlepší jízda, kterou jsem ve štafetě viděl od roku 2002,“ chválil Kučera.

Do závěrečné kombinované části vyrážela Dianová ze druhého místa čtyři vteřiny za Ruskou. Ve střelbě však chybovala, Ruska zvýšila náskok, naopak boj o druhé místo se zdramatizoval. „Do kombi jsem se držela, ale pak už kvůli únavě odcházela koncentrace a střelba podle toho vypadala,“ líčila Dianová. „Honzovi jsem věřila a pak jsem si jeho finiš užívala. Říkala jsem si, že za celý den si to zasloužíme. Jsem ráda, že to takhle klaplo, i když jsem si netroufala tak vysoko pomýšlet.“

Honza zastřílel svou první položku čistě. Rus Kustov pak měl před druhou střelbou náskok 14 vteřin, ale kazil střelbu, zatímco Honza chyboval pouze při první ráně a pak střílel bleskově. Přehnal se přes Rusa jako vlna.

„V prvním kole jsem běžel to, co jsem si myslel, že bude nejlepší. Ve druhé střelbě jsem se jednou netrefil, ale dokázal jsem se srovnat a odstřílet, jak to umím. Do posledního kola jsem si věřil, prvních šest set metrů jsem běžel, co to šlo, pak už jsem si to užíval. Poprvé v životě jsem vyhrál něco takhle velkého a doufám, že se to neomrzí. Tím, že jsem dobíhal, to bylo o to silnější,“ řekl Kuf.

Před cílem vztyčil k nebi zraněný ukazováček na znamení vítězství, proběhl cílovou páskou a objal se s Natálkou. „Napadlo mě, že to je ten zraněný prst. Ale blbnuli jsme s tím až trochu na stupních vítězů,“ popisoval Kuf. „Trochu jsem se kvůli prstu bál šermu, ale vyšlo to. A střelba vypadala dobře už na tréninku, to se potvrdilo. Pomohlo mi, že jsem sem nejel s velkým očekáváním, netrénoval jsem pořádně dva měsíce, tohle byla zkouška. Je to povzbuzení.“

Natálie získala titul mistryně znovu po šesti letech, v roce 2009 brala zlato ve štafetě s Lucií Grolichovou. „Je to odměna po posledních dvou letech, kdy jsem si kvůli zranění říkala, jestli to ještě bude na vrcholový sport. Medaile je motivace,“ dodala Dianová.

MS 2015 - Berlín / Německo

4. 7. 2015 | Dvanácté místo si po dvouleté pauze od velkých závodů připsala na mistrovství světa Natálie Dianová. V závodě, který vyhrála olympijská vítězka z Pekingu Lena Schöneborn, předvedla bezchybnou jízdu, naopak nejvíc ztratila v šermu. „Ale když někdo dva roky nezávodí a podá takový výkon na mistrovství světa, musíme být spokojení,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Zítra je na programu smíšená štafeta, ve které spolu s Natálkou nastoupí Jan Kuf.
Celkové výsledky najdete zde.

V úvodním plavání byla Dianová sedmá. „Optimální výkon by byl o vteřinu rychlejší, ale zaplavala to, co v semifinále,“ popsal Kučera. Také v šermu začala česká pětibojařka docela dobře. V ohromném horku se však projevilo, že dva roky nezávodila na nejvyšší úrovni. „Nezareagovala dobře na to, že se jí trochu rozpojila koncepce, která fungovala. Trvalo tři čtyři kola, než se k tomu vrátila. V šermu tak ztratila oproti optimálnímu výkonu dvacet nebo pětadvacet vteřin,“ uvedl Kučera.

Naopak v jízdě předvedla Dianová excelentní výkon, ani jednou nechybovala, díky čemuž se pořadím posunula vzhůru a do závěrečné kombinované části vybíhala ze třináctého místa. V celkovém pořadí se posunula o jednu pozici. „Střelila svůj nejlepší výkon za dlouhou dobu, lepší i než v roce 2013,“ dodal Kučera.

Ačkoli bude mít na regeneraci jen velmi krátkou dobu, Natálie nastoupí v neděli ráno ve smíšené štafetě s Janem Kufem. „Za dané situace je to naše nejsilnější štafeta. Natálka chtěla závodit, ale pokud by to bylo nebezpečné, nebudeme to hrotit. Má před sebou druhý hlavní vrchol sezony, mistrovství Evropy. Může tam závodit nahoře,“ řekl Kučera. Mezi Evropankami totiž Dianová byla na mistrovství světa osmá.

MS 2015 - Berlín / Německo

3. 7. 2015 | Osmým místem na mistrovství světa ukázal David Svoboda, že je po dlouhých zdravotních problémech znovu ve hře o nejvyšší příčky. Na devatenáctém místě skončil v Berlíně evropský šampion z roku 2009 Ondřej Polívka. Zítra bude bojovat o medaile Natálie Dianová. Videa ze soutěží najdet na youtube.
Celkové výsledky najdete zde.

„Vnímám to tak, že jsem zpátky, že se můžu měřit s nejlepšími. Ještě ne s těmi prvními, ale za měsíc a půl, které zbývají do mistrovství Evropy, to můžeme vylepšit. Mám pocit, že rozdíl je malinký a že ho můžu docvaknout. Mockrát jsem v desítce na mistrovství světa nebyl, takže jsem moc spokojený,“ řekl olympijský vítěz. 

Jak u Davida, tak u Ondřeje ovlivnilo finálový výsledek to, že ve středeční kvalifikaci museli oba kvůli postupu běžet naplno v kombinované části. „I když jsme se jim snažili pomoct, co to šlo, neodregenerovali to. V obrovském vedru, které tu panuje, byla pauza krátká a bylo to znát. V plavání oba nechali asi dvě vteřiny, to pro nás byl signál, že tentokrát to moc přes běh a plavání nepůjde,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Svoboda i Polívka zaplavali shodný čas 2:06,07. „V plavání jsem malinko zaostal. Ale šerm byl skvělý,“ řekl Svoboda. V něm si připsal 22 vítězství a čtvrté místo. „To by měl být Davidův nejlepší šermířský výsledek na mistrovství světa,“ dodal Kučera.

Polívka si v šermu, v němž se v poslední době trápil, připsal patnáct vítězství. „Ale tady je pole tak vyrovnané, že ve struktuře výkonu vidím spíš navíc dvě a půl vteřiny ve vodě a jednu chybu na koních. Ve finále byl Ondra čtvrtý v kombinované části, ve které byl v semifinále druhý. To je pro něj signál, že v běhu je zpátky. O to se může opřít. V šermu také udělal krok dopředu,“ dodal Kučera.

Svoboda chyboval v jízdě třikrát, i tam pociťoval chybějící síly. „Potřeboval jsem koně trochu víc protlačit a úplně jsem na to neměl, z toho pramenily dvě chyby. Do běhu jsem šel s tím, že nevím, co se se mnou bude dít. Neběžel jsem úplně nejlíp, ale v rámci možností ve mně víc nebylo. Víc jsem v tomhle závodě udělat nemohl, takže jsem moc šťastný,“ dodal Svoboda.

Osmé místo mu teoreticky může zajistit postup na olympijské hry. „Ale to není karta, se kterou budeme hrát. Jde o to, aby kluci závodili nahoře. Potřebuju, aby byli zdraví. Může nás mrzet, že tu nemohl startovat Honza Kuf. Kdyby závodil standardně, mohla být medaile v družstvech,“ řekl Kučera. „Davidův výkon v dané situaci byl téměř maximum možného, vrátil se na místo, které v pětiboji znamená absolutní světovou špičku. Po letech problémů je to vzkaz ostatním, že jak se blíží Rio, měli by s ním počítat. Už teď je připravený na to závodit s nejlepšími o medaile, ale zatím v jednotlivém závodě.“

MS 2015 - Berlín / Německo

2. 7. 2015 | Natálie Dianová je po dvouleté pauza zaviněné vleklými zdravotními problémy znovu ve finále mistrovství světa. V kvalifikační skupině B skončila na sedmém místě a zajistila si tak přímý postup. Lenka Bilková doběhla na nepostupovém 19. místě ve stejné skupině. Zítra je na programu finále mužů s Ondřejem Polívkou a Davidem Svobodou.
Celkové výsledky najdete zde.

„Natálka naposledy závodila na téhle úrovni v roce 2013. Dvouletá pauza byla velmi dlouhá, ale tenhle závod se jí vyvedl přesně tak, jak si přála, aby návrat vypadal. Nepokazila vůbec nic, byla zkoncentrovaná,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Mistryně světa ve štafetě z roku 2009 si v šermu připsala třináct vítězství, ale odstup na postupovou osmičku byl minimální. Ve své skupině pak vyhrála plavání, za osobním rekordem zaostala o 17 setin sekundy. „To je v kvalifikaci výborné, zároveň se ale ukázalo, že dva roky neplavala závodní dvoustovky,“ dodal Kučera. Dianová totiž rozplavala závod příliš rychle. „Takže je schopná plavat ještě lépe, je tam relativně velká rezerva v momentě, kdy si na závodní dvoustovky sáhne opakovaně a správně si rozloží tempo.“

V kombinované části bylo cílem Dianové zajistit si přímý postup. „V posledním kole vybíhala ze šestého místa, konec měla pod kontrolou a nějaké síly snad pošetřila,“ dodal Kučera.

Lenka Bilková předvedla v kombi slušný výkon, nicméně její šance na postup zhatil už šerm, v němž měla stejnou bilanci jako Dianová. „Musela by v něm být mezi prvními třemi, aby měla šanci na postup, protože šerm je její nejlepší disciplínou. Bylo trochu znát, že Lenka za sebou má štafetu,“ řekl reprezentační trenér. V Berlíně totiž vysávají ze závodníků síly vyčerpávající horko a sluneční žár. „Závodiště je úplně odkryté. O víkendu má být osmatřicet stupňů, na střelnici bude padesát. Závodit v tomhle je velmi obtížné,“ popsal Kučera.

MS 2015 - Berlín / Německo

1. 7. 2015 | I když se nevyhnuli malým dramatům, postoupili Ondřej Polívka a David Svoboda do finále individuálního závodu na mistrovství světa, který v Berlíně proběhne v pátek. Ze tří českých reprezentantů uniklo finále jen Ondřeji Svěchotovi. Zítra budou bojovat o postup do sobotního finále v kvalifikační skupině B Lenka Bilková a Natálie Dianová.
Celkové výsledky najdete zde.

Olympijský vítěz David Svoboda zaplaval ve skupině C svůj nejlepší čas v sezoně, nicméně v bazénu měl rezervu. „Pro Davida byl prioritní postup s cílem trochu pošetřit síly, což se mu dařilo v plavání i po většinu šermu. Také v úvodu kombinované části to vypadalo na kontrolovaný postup, z první i druhé střelby vybíhal na pátém místě,“ líčil reprezentační trenér Jakub Kučera.

Jenže na střelnici vládly vzhledem k slunci, které svítilo závodníkům přímo do očí, těžké podmínky. Na třetí střelbě najednou začal mířit výše, než je zvyklý, a na trefení pěti terčů potřeboval šestnáct ran, takže se propadl na čtrnácté místo. „Najednou musel hodně rychle běžet o postup. Naštěstí brzy zjistil, kde je problém, při náběhu na čtvrtou střelbu si na počítači zkontroloval, kam předtím střílel, a poslední položku dal čistě,“ dodal Kučera. „Samozřejmě není optimální, že David musel běžet naplno. Na druhou stranu ale říkal, že ho to před finálovým závodem alespoň trochu probudilo.“

Rychlý běh musel předvést také evropský šampion z roku 2009 Ondřej Polívka. I když v poslední době udělal změny v šermu, který mu v průběhu sezony kazil výkony, a 202 bodů znamenalo určité zlepšení, přesto musel dohánět ztrátu. „Ale předvedl svoje letošní nejlepší kombi a vůbec asi nejlepší kvalifikační výkon v sezoně. Soutěž byla velmi vyrovnaná, podmínky složité a vypadávali i lidé, kteří v sezoně měli medaili ze Světového poháru,“ dodal Kučera.

Do finále tak z trojice Čechů nepostoupil jen Ondřej Svěchota. „Zaplaval na úrovni osobního rekordu, zašermoval s aktivní bilancí a do kombi startoval z dvacátého místa. Na střelnici se ale Ondra s podmínkami tentokrát nesrovnal a od postupu byl nakonec daleko,“ dodal Kučera.

MS 2015 - Berlín / Německo

30. 6. 2015 | Na osmém místě skončily ve štafetě žen na mistrovství světa Lenka Bilková a Eliška Přibylová. „Osmé místo samo o sobě sice není důvod k bezmeznému nadšení, ale jejich výkonu nemám co vytknout. V situaci, kdy dvě objektivně nejlepší závodnice nemohly startovat, Lenka s Eliškou závodily na úrovni své aktuální výkonnosti a nepokazily žádnou disciplínu,“ řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Zítra je na programu kvalifikace mužů s Ondřejem Polívkou, Ondřejem Svěchotou a Davidem Svobodou.
Celkové výsledky najdete zde.

Natálie Dianová totiž nastoupí až do individuální soutěže, Barboru Kodedovou na poslední chvíli vyřadilo z nominace pro světový šampionát v Berlíně zranění, kvůli kterému ji nahradila juniorka Eliška Přibylová. „V plavání bylo jasné, že Eliška s Lenkou na úplnou špičku ztratí, což se potvrdilo. Ale v šermu byly páté a výkon 230 bodů a bilance 19:13 jsou na hraně toho, co jsou holky schopné zašermovat. Tam byla spokojenost velká,“ dodal Kučera.

V jízdě udělala každá závodnice dvě chyby. „V kombinované části podala Eliška skvělý výkon, u Lenky k tomu optimálnímu chyběla možná trochu lepší střelba, běžecky bylo vše v pořádku,“ popsal Kučera. „Eliška, které se nepovedlo juniorské mistrovství Evropy, podala tentokrát jiný výkon, o dvě třídy lepší. Takový, který by ji mohl poslat na vrcholnou akci.“

MS 2015 - Berlín / Německo

29. 6. 2015 | Martin Bilko a Jan Kuf útočili v mužské štafetě na mistrovství světa na medaili, skončili devátí. Až jízda na koni ukončila jejich medailové naděje. Po vynikajícím plaveckém výkonu a pátém místě v šermu byla česká dvojice na průběžném druhém místě, na dosah vedení. Zítra nastoupí do ženské štafety Lenka Bilková a Eliška Přibylová.
Celkové výsledky najdete zde.

„To nemohl nikdo čekat. Najednou se cíl, aby se Honza Kuf rozzávodil před mistrovstvím Evropy a kluci si v klidu prošli závodem, změnil. Byli ve hře o medaili,“ líčil reprezentační trenér Jakub Kučera. České dvojici se podařila hned úvodní disciplína – plavání. Skončila v něm třetí a Martin Bilko zvládl svůj úsek dokonce v osobním rekordu 0:55,04. Bronzový medailista z individuálního závodu z loňského světového šampionátu Jan Kuf, který se k závodění vrátil po komplikované zlomenině ukazováčku na pravé ruce, pak zašermoval s druhou nejlepší bilancí 12:5. Po dvou disciplínách byli čeští reprezentanti druzí s třívteřinovou ztátou na vedoucí Rusko. 

O nepovedeném konci závodu rozhodla až jízda. „Bohužel jak u Honzy nebyl tréninkový výpadek poznat v šermu, tak na jízdě se projevil,“ dodal Kučera. Kuf s Bilkem museli zvládnout koně, které v prvním kole jeli Egypťané. „Byli výkonnostně výborní, ale nebyli nejjednodušší.“

Kuf dostal koně, který v prvním kole vypadal v pořádku, obtížnější čekal na Bilka. „Nakonec Martin zvládl koně dobře. Sice s určitou časovou ztrátou, ale čistě. Honza seděl za poslední měsíc na koni dvakrát. I když je standardně nadprůměrný jezdec, tentokrát udělal tři zbytečné chyby, z toho jednu hrubou.“

Až šestnácté místo ve třetí disciplíně tak vyřadilo české pětibojaře ze hry o medaile. V kombinované části pak skončili devátí – stejně jako v celém závodě. Běžecky byli sice třetí nejrychlejší a Kuf neměl na závěrečném okruhu vůbec konkurenci, zejména Bilkovi se ale nevydařila střelba. Celkový výsledek tak byl vzhledem k vývoji závodu spíše zklamáním. Pozitivní je naopak to, v jakém stylu se po těžkém zranění vrátil Jan Kuf. Vzhledem k jeho výkonu reprezentační trenér Kučera zváží, zda druhého muže ze závodu Světového poháru v Káhiře nenasadí do závěrečné smíšené štafety, do níž počítal zatím s dvojicí David Svoboda, Natálie Dianová.

Do úterní štafety žen nakonec s Lenkou Bilkovou nastoupí Eliška Přibylová. Barboru Kodedovou, která měla vedle štafety absolvovat také individuální soutěž, čeká pravděpodobně několikatýdenní léčba natrženého vazu v kotníku. „Budeme se snažit, aby se Bára vrátila do tréninku tak, aby se mohla smysluplně připravit na mistrovství Evropy,“ řekl její trenér Libor Capalini.

Jan Kuf má na prstě jizvu jako Harry Potter, ale těší se na závody

27. 6. 2015 | V polovině dubna si Jan Kuf roztříštil při šermířském turnaji ukazováček na pravé ruce tak, že mu ho lékaři museli vyspravit pěti kousky kovu. „Prst rozřízli, museli ho vyvrátit a otevřít kloub, sešroubovat a zase vrátit zpátky. Pan doktor si to vyfotil a pak mi to ukazoval. Bylo to zajímavé. A ošklivé,“ líčil bronzový medailista z loňského mistrovství světa.

I přesto, že zranění ho výrazně omezilo ve střelbě a v šermu, v pondělí Honza nastoupí s Martinem Bilkem do štafety na světovém šampionátu v Berlíně. „Bude to test toho, co mám natrénováno. Mistrovství světa je jedním z mála závodů před evropským šampionátem a kdybych nezávodil, pauza by byla šíleně dlouhá,“ dodal Kuf.

V běhu a plavání ho zranění neomezovalo, zato pro šerm a střelbu je ukazováček klíčový. „Zranil jsem si nejhorší prst, který to mohl být. Ale pan doktor Kebrle to udělal úplně skvěle, prst funguje jako předtím, citlivost je stejná,“ řekl druhý muž ze závodu Světového poháru v Káhiře.

Po operaci má na prstě klikatou jizvu jako Harry Potter. „Zranění tolik nebolelo, ale když jsem se prst snažil rozhýbávat na začátku, málem jsem vždycky omdlel.“ Rehabilituje stále. „Mám dlahy, které mi prst buď protahují, nebo ohýbají. Dvakrát denně tak půl hodiny. Snažíme se to co nejrychleji vrátit do normálu.“

Prst si zranil při šermířském turnaji, když jím narazil do číšky, která chrání ruku. „Mám francouzské držení, je trochu jiné. Měl jsem natažený prst. Prostřední kůstka se mi roztříštila o tu pod ní.“ V první chvíli to Kuf netušil, myslel si, že prst je vykloubený. „Byl trochu do zatáčky. Prosil jsem zdravotnici, aby mi ho nahodila, abych mohl došermovat turnaj, šlo mi to. Ale poslala mě na rentgen. Tam mi řekli, že to mám blbě zlomené.“

Na konci června už je však Kuf dost fit na to, aby mohl závodit. „Už třetí týden střílím víceméně normálně, i když začátek byl kostrbatý. Jak prst splaskává, je to lepší a lepší. Mám natrénováno z podzimu a zimy, takže se střelba rychle vrátila.“ V šermu musel trochu upravit držení, kvůli kterému se zranil. „Ale není to velká změna. Možná budu trochu opatrnější. Ale hlavně mám radost, že můžu závodit, i když jen ve štafetě.“

MS 2015 - Berlín / Německo

26. 6. 2015 | Jan Kuf bude i po těžkém zranění prstu závodit na mistrovství světa, které se uskuteční od pondělí 29. června do neděle 5. července. Stříbrný muž z letošního závodu Světového poháru v Káhiře bude součástí mužské štafety s Martinem Bilkem. Do závodu jednotlivců nastoupí olympijský vítěz David Svoboda, Ondřej Polívka a Ondřej Svěchota. Mezi ženami absolvují úterní štafetu Barbora Kodedová a Lenka Bilková, v individuální soutěži je pak doplní Natálie Dianová.